Okul içi deneme ve optik değerlendirme

Kodla Büyü

erkalan71

Üye
Arkadaşlar bir öğretmenimiz kursta deneme yapacağını optik formu okutup değerlendirme yapabileceği bir program olup olmadığını sordu. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Telefondan falan optiği okutup programda değerlendirme yapabilirsek çok güzel olur.

• Beğen
Tepkiler: nmk
Ücretli isterseniz Zipgrade uygulaması çok iyi yapıyor bu işi.
Ücretsiz ise ABC Optik Okuyucu uygulamasına bakabilirsiniz.
İnternet tarayıcısı üzerinden yapmak isterseniz ...

Arkadaşlar çok teşekkür ederim ABC güzel gibi duruyor biraz inceledim detaylı incelemek lazım. Okuloskopta güzel duruyor ilk izlenimim olarak iş görür.

konya odm böyle bir çalışma yapmış ama ben kullanamadım deneyebilirsiniz. program giriş için mebbisten uygulama şifreleri bölümünden alıyorsunuz.
http://konyaodm.meb.gov.tr/www/optik-olusturma-okuma-ve-degerlendirme-yazilimi/icerik/45
konyaodm.JPG

Konya Odm'nin sistemi tam çözüm sayın hocam. Kullanım videoları var ilk seferinde biraz uğraşırsınız ama çok stabil çalışıyor ve gelişiyor sürekli.
İhtiyaciniz olan şey sadece tarayıcı.

Konya ÖDM harika bir sistem, en başından beri takip ediyorum. Hazırlayan öğretmen arkadaşlar çok iddialılar. Bakan ile de görüşmüşler, işi Türkiye geneline çeviriyorlar yavaş yavaş. Denildiği gibi sınav hazırlama işini çözerseniz-ki çok zor değil, videoları var, yüzlerce hatta binlerce öğrencinin kağıdını okuması ve analizini çıkarması 5-10 dk sürüyor.

Son düzenleme:
Tek ders üzerinden değerlendirme ve analiz yapacaksanız Okuloskop uygulamasını tavsiye ederim. Tüm derslerden deneme sınavı şeklinde değerlendirme yapacaksanız Konya ÖDM olabilir.

Peki, aynı anda hem çoktan seçmeli soruları analiz eden hem de OCR yapabilen bir program var mı? Örneğin, yazılıda 20 test sorusu soracağım, 10 tane de kısa yanıtlı soru. Öğrencilerin kısa cevaplı el yazılarını da okuyabilsin. Böyle bir app var mı

Peki, aynı anda hem çoktan seçmeli soruları analiz eden hem de OCR yapabilen bir program var mı? Örneğin, yazılıda 20 test sorusu soracağım, 10 tane de kısa yanıtlı soru. Öğrencilerin kısa cevaplı el yazılarını da okuyabilsin. Böyle bir app var mı
Okuloskop'ta bunun için OCR değil ama farklı bir yöntem kullanmak mümkün..
Mesela 5 puanlık ilk 5 soru açık uçlu, diğer sorular çoktan seçmeli ise öğrenciler sınav esnasında ilk 5 soruya kendi cevaplarını yazıyorlar, diğer soruları da optik forma isaretliyorlar. İlk 5 soruyu optik formda boş bırakıyorlar. Öğretmen açık uçlu sorularin cevaplarını puanlayarak optik forma puanı kaçsa onu işaretliyor. Daha sonra telefondan optikleri okutarak hem açık uçlu hem de diger soruları değerlendirip analizini yapabiliyor.
Örnek optik ve yazılı dosyasını ekliyorum. Siz kendinize göre soru dağılımını değiştirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• cevap30x5_multi.png
    cevap30x5_multi.png
    48.7 KB · Görüntüleme: 53
  • acikuclu.zip
    847.1 KB · Görüntüleme: 44

hocam ocr sistemleri el yazısını tanıma konusunda çok başarı sağlamıyorrlar. bu yazı öğrenci yazsı olursa imkansıza yakın olacaktır. :)

velev ki yazıyı tanıttınız program değerlendirme yapamaz ki sizin gibi. başarılar dileirm.

Biz de deneme sınavlarını kendimiz yapalım istiyoruz. Konya ödm işimizi görür mü, yoksa optik okuyucu almak daha mı verimli olur? Tavsiyeleriniz nelerdir sayın hocalarım?

Okul müdürüm bir adet optik okuyucu ve 1 yıllık programa yaklaşık 17000 TL ye anlaşmış. Alalım diye tutturdu.
Okuldaki Fatih projesi fotokopi makinesi ve KONYA ODM'nin programıyla deneme sınavlarını ücretsiz ve hızlı bir şekilde halledebileceğimizi söyledim. Bir kaç saatte programı çözdüm ve sınav yapıp analiz raporlarını almak dakikalar sürdü.

Çok başarılı bir program yapmışlar, ellerine sağlık.

İsme özel optik form
TYT, AYT, LGS, Kazanım testi gibi bütün sınavları yapabiliyorsunuz.
Kelebek sistemi ile sınıflara dağıtım yapabiliyorsunuz
Öğrenci karnesi, okul başarı analizi, soru analizi gibi 10'dan fazla rapor çıkarılabiliyor.

Geri