okul internet sitesinde öğrenci resmi yayınlamak için öneri

Kodla Büyü

bilisimcomu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar biliyorsunuz yeni yönergeye göre öğrenci resimlerini yayınlamak için velilerden izin almamız gerekiyor, bunun için nasıl bir yol izlediniz? tüm velilere imzalamaları için kağıt göndermek çok meşakatli olacak, var mı farklı bir önerisi olan? teşekkürler

Okul internet sitesi yönergesi doğrultusunda rehber öğretmen komisyon üyesi. Ben bu işi rehber öğretmene devrettim. Oda yıllardır velilere form doldurtma imzalatma konusunda uzman olduğu için kolay dedi. Sonuç rehber öğretmen formu hazırladı, sınıf rehber öğretmenlerine verdi. Onlar sınıf veli toplantılarında dağıttı imzalattı. Rehber öğretmene verdi. Rehber öğretmen bana teslim etti. Okul web sitesi klasörüne kondu.

Form imzalatmadan imkansız. Kesinlikle risk almayın. Sırf bu sebepten web sitesine içerik eklemedim henüz. Hepsi izinleri bekliyor...

Adsız.png

Bunu A4 kağıdına 3 adet sığacak şekilde gönderdim. 360 öğrenciden 11 tanesinin velisi izin vermemiş.

Biz de bakan olursak onu düşünmeden koydururuz hocam. Bakan olmadığımıza göre öğrencinin fotoğrafını izinsiz kullandığınız için veli size dava açıp tazminat isterse neler olur bir düşünün. Olmamış iş değil. Fotoğrafçıların başına gelebiliyor.

Ben genel de fotoğrafları uzaktan, yan profilden ve de en önemlisi kalitesiz olacak şekilde ( biraz bulanık :) ) olanları seçip siteye yüklüyorum..
İzin konusuna gelince çok hassas olmaya gerek yok.. Etkinlik içinde 100 çocuğun resmi var.. Ha gidip tek çocuğu prof.makineyle çekip siteye de koymuyorum..

Bence saçma bir uygulama olmuş. İzin vermeyen velinin öğrencisinin hangisi olduğunu nereden bilip de yayınlamayacağız web sayfasında?

Biz izin vermeyenler için şöyle bir cümle ekledik. Okul kalabalık olduğu için izin vermeyenleri takip edemeyiz o yüzden izin vermeme durumunda öğrencinin fotoğraf çekimlerine katılmaması yönünde bir cümle ekledik.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    53.7 KB · Görüntüleme: 108
Geri