Okul müdürü sorumluluk sınavı komisyonu üyesi midir?

Kodla Büyü

f_dogan76

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Hocalarım malum bu hafta sorumluluk sınavları haftası. Bu zamana kadar gözden kaçırdığım bir husus, dikkatimi çekti. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Okul müdürünün sorumluluk sınavı veyahut beceri sınavı komisyonlarına başkanlık edeceğini dair bir hüküm bulamadım.

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması MADDE 58- (2) (Değişik:RG-1/7/2015-29403) a) (Değişik:RG-1/9/2018-30522) Sorumluluk sınavları, ... iki alan öğretmeni, bulunmaması hâlinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarafından yapılır. ç) Sınav tarihleri ve görevlendirilecek öğretmenler okul müdürlüğünce belirlenir.
Beceri sınavı MADDE 46- (4) Beceri sınavları, işletmenin usta öğreticileri veya eğitici personeli ile ilgili alanın alan/bölüm/atölye/laboratuvar şeflerinden birisi, alan öğretmenlerinin ve o meslek alanındaki/dalındaki işveren kuruluşunu temsil eden üyelerden oluşturulan komisyon tarafından yapılır.
Bu maddelerde müdürün komisyon üyesi olmadığı anlaşılıyor.

Şeflerin görevlendirilmesi MADDE 84/B – (Ek:RG-16/9/2017-30182) (3) Değerlendirme, okul müdürünce oluşturulan üç kişilik komisyon tarafından yapılır. Komisyon, okul/kurum müdürünün başkanlığında müdür başyardımcısı/müdür yardımcısı ve bir öğretmenden oluşur.
Ders süresi ve günlük çalışma saatleri MADDE 9- (1) (Değişik:RG-13/9/2014-29118) Ortaöğretim kurumlarında bir ders saati süresi 40 dakikadır. ... okul müdürünün başkanlığında....
Kontenjan belirleme (Değişik başlık:RG-13/9/2014-29118) MADDE 25- (1) (Değişik cümle:RG-13/9/2014-29118) Ortaöğretim kurumlarında; a) 9 uncu sınıflara ... okul müdürünün başkanlığında bir müdür yardımcısı,

Müdür, görev, yetki ve sorumlulukları MADDE 78-4) Müdürün görev yetki ve sorumlulukları şunlardır:
z) Okul ve öğrencilerin katılacağı yarışmalar ve sınavlarla ilgili komisyonları oluşturur, bu etkinliklere katılan öğrencilere danışmanlık ve rehberlik yapmak üzere öğretmen görevlendirir.

Müdür yardımcısı, görev yetki ve sorumlulukları MADDE 80- (2) b) Görevlendirildiğinde, ilgili mevzuat kapsamında oluşturulan kurul, komisyon ve ekiplere katılır, başkanlık eder ve bunlarla ilgili iş ve işlemleri yürütür.

Yani sorumluluk sınavında bir sürü evrak var. Her evrakın altına okul müdürünün imza atmasına gerek yok diye düşünüyorum. Veya hiçbirine. Zira komisyon başkanı ise yönetmelikte açıkça yazılmış.

Ne dersiniz bu mesele hakkında?

Müdür başyardımcısı, görev, yetki ve sorumlulukları MADDE 79- (2) ğ) Görevlendirildiğinde, muayene-kabul komisyonu ile sayım kuruluna başkanlık eder, bu konulardaki işlemleri mevzuatına göre yürütür.

Müdür yardımcısı, görev yetki ve sorumlulukları MADDE 80- (2) b) Görevlendirildiğinde, ilgili mevzuat kapsamında oluşturulan kurul, komisyon ve ekiplere katılır, başkanlık eder ve bunlarla ilgili iş ve işlemleri yürütür.

Sınav komisyonlarının başkanı müdür başyardımcısı mı yoksa müdür yardımcısı mıdır? Bu sorunun cevabı galiba müdür yardımcısı

Geri