Okul Sinif Watsap Gruplari

Kodla Büyü

otherm

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaslar bu donem BTR olmayi dusunmuyorum. Btr olmayinca da muhtemelen sinif verilecek. Okulumuzda sinifi olan ogretmenler velilerle watsap grubu kuruyorlar ve devamli diyalog halindeler. Boyle olunca surekli yazismalar birbirlerine satasmalar gece gunduz ogretmeni aramalar gibi sikintilar oluyor. Sizlerde bu durumlar nasil ? Watsap grubu olusturuyormusunuz ? Bu duruma nasil cözum buldunuz ? Watsap grubu olusturmama hakkimiz var mi ? Buna mecburmuyuz ?

Okul whatsapp kurulucaksa eğer yönetici olarak sadece öğretmenler mesaj yazabilsinler. bilgilendirme amaçlı olduğu için velilerin mesaj yazmasını engelleyin. Ayrıca varsa ikinci bir sim hattınız veya yurtdışı hattınız onunla gruba dahil olun. Şahsi numaranızla gruba girmeyin, istenmeyen saatlerde sizi rahatsız ederler, saçma durumların içinde kendinizi bulursunuz.
(Numara olmadan WhatsApp kullanma: Telefonunuza textPlus isimli uygulamayı indirin. textPlus uygulamasını açın ve ayarlar bölümünü açıp kişileri seçin. Söz konusu uygulama size bin numara verecek. Bu numarayı bir kenara not alın. WhatsApp'ı açın ve diğer uygulamanın size verdiği numarayı buraya girin. textPlus uygulamasına doğrulama kodu gelecektir. Bu kodu WhatsApp'a girin. Bu şekilde sim kart olmadan WhatsApp kullanabilirsiniz. Alıntıdır denemedim.)

Okul whatsapp kurulucaksa eğer yönetici olarak sadece öğretmenler mesaj yazabilsinler. bilgilendirme amaçlı olduğu için velilerin mesaj yazmasını engelleyin. Ayrıca varsa ikinci bir sim hattınız veya yurtdışı hattınız onunla gruba dahil olun. Şahsi numaranızla gruba girmeyin, istenmeyen saatlerde sizi rahatsız ederler, saçma durumların içinde kendinizi bulursunuz.
(Numara olmadan WhatsApp kullanma: Telefonunuza textPlus isimli uygulamayı indirin. textPlus uygulamasını açın ve ayarlar bölümünü açıp kişileri seçin. Söz konusu uygulama size bin numara verecek. Bu numarayı bir kenara not alın. WhatsApp'ı açın ve diğer uygulamanın size verdiği numarayı buraya girin. textPlus uygulamasına doğrulama kodu gelecektir. Bu kodu WhatsApp'a girin. Bu şekilde sim kart olmadan WhatsApp kullanabilirsiniz. Alıntıdır denemedim.)
Eğer böyle bişi varsa süper, teşekkürler hocam, deneyeceğim.

WhatsApp guruplarını hiç etik bulmuyorum. özel hayatın gizliliğine ve özgürlüğüne aykırı bir durum.Hangi meslekte insanlar sürekli telefonla ulaşabilir durumda acaba! Okul sms hesabından mesaj atılsın eğer birşey gerekiyorsa. Olmadı sınıf görevlisi veli, diğer veliler ile iletişim kursun. Çok mu gerekli sanki. Ayrıca suistimale açık bir durum. Umarım WhatsApp çılgınlığından öğretmenlet kurtulur.Kimseyi zorla adam edecek değiliz ve peşinden koşmak hiç uygun değil.

Ben WhatsApp yerine telegram grubu kurdum ve numaramı kimse görmesin seçeneği seçtim. Bot sayesinde bir kişi arka arkaya 3 den fazla mesaj yazarsa(bu sayı size bağlı isterseniz 5 yazın) bir uyarı ile 1 saatliğine (bu da isteğe bağlı) sessize alma durumu ekledim. Gereksiz olarak kimse bişey yazamaz oldu.

whatsapp grubu kurmaya gerek yok. Gereken durumda ya okula çağırırsınız ya da ararsınız ilgili veliyi yeterli olur. Herkesin bilmesi gereken duyuruda öğrenciye kağıt verirsiniz evine götürür.

Bende eba üzerinden ders notu, ödev vs. yayınladım ama öğrenci ilgi göstermeyince yine WhatsApp a döndük. Çünkü diğer zümreler ağırlıklı olarak Whatsapp kullanıyor. Yeni genelgeye göre il,ilçe milli eğitimlerden okul idarelerine bununla ilgili bir talimat gelebilir.

Yeni yayınlanan yazıda sosyal medya yerine EBA kullanılmasından bahsediliyor. Okulda geçiş yapılırsa herkes uymak zorunda kalır. Hemde yazışmaları yasal zemine oturtmuş olursunuz.
(Bakan imzalı, Özel Kalem Müdürlüğünün E-35427624-10.06.01-81785959 sayo ve tarihli yazısı madde 18 )
İllaki mesajlaşma uygulamasında grup kuracaksanız telegram kullanılabilir.. Numara gizliliği, kişilerinizde olmayanların sizi sesli veya görüntülü arayamaması vs kişisel verilerinizin korunması için birçok özellik yıllardır var. Hatta gruba sonradan dahil olan kişi ayarınıza göre önceki mesajları da görebilir. Watsap telegram'da 3 yıldan beri olduğunu bildiğim özellikleri peyderpey ekliyor..

Benim okulda watsapp grupları var, sadece birinde veli olarak bulunuyorum. Çoğu öğretmenimiz sadece yöneticiler mesaj atabilir şeklinde ayarlama yapmış. Bu yöntem sıkıntıları azaltmada sıfırlamıyor. Bildiğiniz gibi herkes herkesin numarasını gruptan görebiliyor.

Son düzenleme:
bizde iki grup kuruyorlar birisi X sınıfı grubu (sadece öğretmen yazabiliyor) diye digeri X sınıfı sohbet grubu (sınıf annesi yönetici herkes yazabiliyor sınıf öğretmeni grupta yok)

Arkadaslar bu donem BTR olmayi dusunmuyorum. Btr olmayinca da muhtemelen sinif verilecek. Okulumuzda sinifi olan ogretmenler velilerle watsap grubu kuruyorlar ve devamli diyalog halindeler. Boyle olunca surekli yazismalar birbirlerine satasmalar gece gunduz ogretmeni aramalar gibi sikintilar oluyor. Sizlerde bu durumlar nasil ? Watsap grubu olusturuyormusunuz ? Bu duruma nasil cözum buldunuz ? Watsap grubu olusturmama hakkimiz var mi ? Buna mecburmuyuz ?
öyle bir zorunluluk yok biz öğretmenlerin kendilerine iş çıkarmaları işte

Whatsapp matsapp başınıza iş almayın gençler. Delisi var divanesi var. Tutar size denk gelir. Ondan sonra size baskı yapan veliyle iletişim kur diyen idareciler "haberimiz yok hoca kendi açmış grupları" der kaçar. Demedi demeyin sonra.

Ben WhatsApp yerine telegram grubu kurdum ve numaramı kimse görmesin seçeneği seçtim. Bot sayesinde bir kişi arka arkaya 3 den fazla mesaj yazarsa(bu sayı size bağlı isterseniz 5 yazın) bir uyarı ile 1 saatliğine (bu da isteğe bağlı) sessize alma durumu ekledim. Gereksiz olarak kimse bişey yazamaz oldu.
Hangi bot'u kullanıyorsunuz hocam.

Bunu hiç bir müdür isteyemez isterseyasal değil hocam, madem istiyorsunuz yazı ile bildirilir diyebilirsiniz. Bunun bir de öğrenci ile kurulan versiyonu var. Mudur anket dolacak olsa arkadaşlar gruplarinizda cocuklarla paylaşın diyebiliyor. Bir anket için veya bilmem ne için müdür bunu gece gece benden isteyemez. Sanki veli/öğrenci grubu yanlış da okul grubu değil mi. Gece olmus 11 12, öğretmen arkadas mesaj atıyor. Sahurda mesaj atan oluyor. Birbirimize de saygımız olması gerektiğini düşünüyorum. Mesai diye bir saat var. Ve ben özel hayatimdaki saatlerde müdürden iş arkadaşımdan bir şey okumak istemiyorum. Bu konu da onemli bana gore

Bunu hiç bir müdür isteyemez isterseyasal değil hocam, madem istiyorsunuz yazı ile bildirilir diyebilirsiniz. Bunun bir de öğrenci ile kurulan versiyonu var. Mudur anket dolacak olsa arkadaşlar gruplarinizda cocuklarla paylaşın diyebiliyor. Bir anket için veya bilmem ne için müdür bunu gece gece benden isteyemez. Sanki veli/öğrenci grubu yanlış da okul grubu değil mi. Gece olmus 11 12, öğretmen arkadas mesaj atıyor. Sahurda mesaj atan oluyor. Birbirimize de saygımız olması gerektiğini düşünüyorum. Mesai diye bir saat var. Ve ben özel hayatimdaki saatlerde müdürden iş arkadaşımdan bir şey okumak istemiyorum. Bu konu da onemli bana gore
Mesai dışında o tarz gruplara bakmıyorum. Ertesi gün mesai olduğunda okur bakarım :) Daha genç deli dolu zamanlarımda okul saati dışında arayanları da açmazdım :D Şimdi biraz esnedim yaşlandıkça sanırım. Sevmediğim biri değilse ve müsait isem arayanlara bakıyorum :D

Sinif annesi yazabilir sekilde grup kursun, siz sınıf annesine dersiniz o da gruba yazar. 5-6dan sonra acil değilse arama yapanlara bakmazsınız.

sadece sınıf öğretmeni olduğum sınıfa ve okul grubuna üyeyim. dersine girdiğim diğer sınıflara covid dönemi hariç hiç katılmadım, kimse de zorlayamaz.

Geri