Okul sitesindeki resimler ters yükleniyor

Kodla Büyü

only61

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
arkadaşlar okul sitesine yüklediğim resimler yan çevrilmiş yükleniyor bu sefer resmi yan çevirıyorum öyle yüklüyorum yine yan çıkıyor ne yapabilirim?
Bu arada resimler iphone ile çekilmiş...

paint ile aç çevir kaydet, veya office picture manager ile bir dene hocam. komikmiş yaw, size demedim hocam durum komik şöyle bir aklımda canlandırdım da :puhaha:

hocam resimler düzgün zaten yükledikten sonra sistemde ters gözüküyor

Sayın Hocam,

Uzantıları jpg olursa ve farklı tarayıcılarda yüklerseniz sorun olacağınız zannetmiyorum.

Ayrıca uzantılar jpg olduğu halde yapıyorsa Photoshop ile açıp farklı kaydedin.

İyi çalışmalar.

arkadaşlar somada yaşanan patlama için okul web sitesine yas haberi eklesek acaba sorun olur mu? ya da uygun olur mu? siz ne dersiniz?

sgulkurusu' Alıntı:
arkadaşlar somada yaşanan patlama için okul web sitesine yas haberi eklesek acaba sorun olur mu? ya da uygun olur mu? siz ne dersiniz?
hocam, meb sayfasına haberi eklemiş biz de ekledik :cry:

Telefonda çekilen resimleri açınca bazen düzgünmüş gibi görebiliyorsunuz. Paintte açıp üzerine tekrar kaydet yapın yada farklı kaydet yapın. Düzelecektir umarım

resime sağ tıklayıp önizleme yapın. daha sonra ters ise doğru yöne çevirin

windows 10 da düzelttğim halde yine aynıydı bende win 7 sanal bilgisayarımda önizleme ve sonra rotate yaptım oldu..Bizim site alem.o bile disiplinli daimici ...

Yatay çekilen fotoları ayrı, dikey çekilenleri ayrı yüklerseniz sorun çıkmaz hocam, ben öyle çözüm bulmuştum.

Yatay çekilen resimler resim düzenleme programında dikey algılıyor ve siz yüklerken yata çekilenler ters dönüyor. resimleri tekrardan dikey çekip düzenleme yaparsanız sorun hal olur. dikey çekilenlerde sorun olmuyor değil mi?

Aynı sorunu hâlâ yaşayan varsa, kendi çözümümü yazmak isterim. Bende de aynı sorun vardı. Resim düzenleyici programı "pixresizer" kullanıyorum. Onunla resimleri yeniden boyutlandırdım ve yükledim düzeldi.

Biraz geçmiş üzerinden ama sorunun asıl kaynağını merak edenler için yazıyorum. Cep telefonu ve dijital kameralar, çekilen resimlerin piksel bilgilerini değiştirmeden EXIF kısmında orieantation bilgisi ile yönünü tutuyor. Tabiki javascript, php v.s. bu bilgileri kullanmıyor, pikselleri kullanıyor. Sorunun kaynağı bu. Zamanla php, javascript güncel versiyonlarında sorun giderilir ve hatta belki giderilmiştir.

Bizim resim yüklerken yapabileceğimiz ise resmi açıp, farklı kaydetmek.

Geri