Okul Tanıtım Afiş PSD Paylaşımı

Kodla Büyü

boteakif

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar sizce hangi tasarım daha iyi? Yorumlarınızı bekliyorum.
Okul yönetimi bunları ilçede reklam panolarına(billboard) asmayı düşünüyor. Yani boyutları normalde 120 x 175 olacak. Yorumlarınızı bu boyutlara göre yapabilirsiniz.
2. Tasarım PSD'si https://drive.google.com/file/d/0B0oy_O ... ef=2&pli=1

Ekli dosyalar

• SAİHL Afiş2.jpg
    SAİHL Afiş2.jpg
    354.3 KB · Görüntüleme: 2,187
  • SAİHLAfiş.jpg
    SAİHLAfiş.jpg
    410.5 KB · Görüntüleme: 2,130
Re: Okul Tanıtım Afiş Paylaşımı

İkinci çalışma daha etkili olmuş hocam.

Çok fazla yazı ve fotograf var. Afişe bakan kişi en az 10 dk başında dikilmesi gerekecek

İkinci çalışma daha iyi bence.

Birde alttaki ders saatlerini gösteren tabloyu birçok kişi anlamayacaktır. Onun yerine cümlelerle durumu anlatırsanız daha etkili olur

Hocam afiş tasarımlarını incelemenizi öneririm.
Yaptıklarınız afişten çok broşür gibi olmuş.
Yazılar ve renkler üzerinde düzenleme gerekiyor.

erkna' Alıntı:
İkinci çalışma daha iyi bence.

Birde alttaki ders saatlerini gösteren tabloyu birçok kişi anlamayacaktır. Onun yerine cümlelerle durumu anlatırsanız daha etkili olur
Çok doğru bir noktayı belirttiniz hocam. Size kesinlikle katılıyorum. Ancak o tablonun özellikle olmasını istedi müdür bey. O yüzden o tablo var. Bana kalsa o tabloyu hiç koymayacaktım. :+1:

Zizu_' Alıntı:
Hocam afiş tasarımlarını incelemenizi öneririm.
Yaptıklarınız afişten çok broşür gibi olmuş.
Yazılar ve renkler üzerinde düzenleme gerekiyor.
Bu broşürden bozma bir afiş oldu. O yüzden biraz broşür mantığında kaldım sanırım. Tavsiyeler için teşekkürler.

Bilboardlar yatay şekilde olmuyor mu? Sizin tasarım dikey olmuş, eğer yatay bilboardlara yapıştırılacaksa, uyumsuzluk olabilir.

recepeskici' Alıntı:
Çok fazla yazı ve fotograf var. Afişe bakan kişi en az 10 dk başında dikilmesi gerekecek
İlk tasarım evet gerçekten öyle oldu ama broşürden yararlanarak hazırlanmış bir afiş olduğu için böyle oldu. Broşürde kullanılan herşeyi burada da kullanmaya çalıştım. İlk tasarımdan sonra baktım bana da çok karmaşık geldiği için biraz daha sadeleştirmeye çalışıp ikinci tasarımı gerçekleştirdim. Yorumunuz için teşekkürler.

yakuphan' Alıntı:
Bilboardlar yatay şekilde olmuyor mu? Sizin tasarım dikey olmuş, eğer yatay bilboardlara yapıştırılacaksa, uyumsuzluk olabilir.
Hocam onun adı billboard mudur yoksa ilan panosu mudur bilmiyorum ama bizimkiler dikey. 120 en 175 boyunda. Yani asılacağı yerleri görmüşlüğüm var.

İlk bakışta çok güzel görünüyor, genel olarak tasarım güzel hocam ama yazıların okunabilirliği iyi değil, orada gözümü rahatsız edenbirşey var. Yazı fontları değişmeli bence.

Madem konu açılmış bende bizim okulunkini göndereyim. Şablon bilgisayarbilisim.net te paylaşılmıştı.

Ekli dosyalar

• gal afis2.jpg
    gal afis2.jpg
    229.3 KB · Görüntüleme: 1,700

BORNOVA SÜLEYMAN DEMİREL ÇOK PROGRAMLI ANADOLU LİSESİ

ILLUSTRATORDE YAPILDI.

Ekli dosyalar

• AFİŞ4.png
    AFİŞ4.png
    317.9 KB · Görüntüleme: 1,796

İlk mesajıma 2. Tasarımın PSD'sini ekledim.

boteakif' Alıntı:
yakuphan' Alıntı:
Hocam onun adı billboard mudur yoksa ilan panosu mudur bilmiyorum ama bizimkiler dikey. 120 en 175 boyunda. Yani asılacağı yerleri görmüşlüğüm var.

Tamam sizinki reklam (ilan) panosu denilen şu durak yanlarında ya da sokak üzerinde olanlardan.
İkinci tasarım daha çok hoşuma gitti ama yine de birkaç öneri, karelerde yer alan cami resmi yerine okulun çaprazdan bir resmi koyulup, yine gökyüzüne imam hatipli olmak ifadesini yazabilirsiniz.
Okulun adı afişe göre fazla yer kaplıyor gibi geldi bana, okulun adını tek satırda, bulunduğu yere sığacak şekilde yazabilirsiniz, Susurluk ifadesini farklı bir renkle gösterip, yine dikkat çekebilirsiniz. Böylece ortaya çıkan alanı, o 4'lü dikdörtgenlerin yüksekliğini artırmak için kullanabilirsiniz.
Hayaliniz hem değişen... şeklinde başlayan ifade de mutlaka uygun yerlere virgül falan koymalısınız. Bu haliyle anlam kargaşası olmuş. Dümdüz okuyunca ifade edilmek isteneni bir an için anlayamadım. TDE öğretmenlerinden destek alabilirsiniz.
Okulumuzda diye başlayan kısımda sportif, kültürel etkinliklere de önem verdiğinizi vurgulayabilirsiniz.
Son olarak da petekli resimlerdeki, resimlerin ne oldukları pek anlaşılmıyor, örneğin dönerci amca niye orada? Yemek yapıldığını falan göstermek istiyorsanız mutfağınızın resmini koymanız daha şık olur bence. Belki fotoğrafların bir kenarına fotoğrafın neyi ifade ettiği yazılabilir, pansiyon odamız, halı sahamız, bt sınıfımız, mutfağımız vs.
En son olarak da arkaplanınız sanki biraz ışık istiyor gibi, bir yerlerden çıkan ışık hüzmeleri sanırım arka planınıza biraz hareket getirebilir.
En en son olarak da, arkadaşların mesajlarında belirttiği gibi o tablo yerine eksiğiniz olmadığını gösterecek daha sade bir ifade oluşturabilirsiniz. Tablo yerine Eksiğimiz Yok Fazlamız Var başlığı altında, Fen ve Anadolu Liseleriyle aynı kültür derslerini aldığınız hatta bazı derslerin ders saatinin daha fazla olduğunu yazabilirsiniz. İllaki tablo olacaksa, Fen liselerinde 4 yıl boyunca toplam 60 saat kültür dersi, anadolu da şu kadar, bizde 70 saat gibi ders adı ve tablo olmadan toplamlar üzerinden gidebilirsiniz.
En en en son olarak da emeğinize sağlık, umarım çalışmanızın değeri bilinir.

@yakuphan hocam öncelikle değerli yorumlarınız ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi dikkate almaya çalışacağım ama sizler de biliyorsunuz bazen idarecilerin tercihleri bizim tercihlerimizi arkaplanda bırakıyor. O tablo olayına karşı olduğumu en başından beri müdürüme anlatmaya çalıştım ama tutturdu o tablo olacak diye. Dediğiniz gibi farklı çözüm yolları önerdim ama burada başka bir ilçede o tablo kullanılmış biz de illa ki kullanacağız dedi. Kaldıramıyorum. :puhaha:

boteakif' Alıntı:
@yakuphan hocam öncelikle değerli yorumlarınız ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi dikkate almaya çalışacağım ama sizler de biliyorsunuz bazen idarecilerin tercihleri bizim tercihlerimizi arkaplanda bırakıyor. O tablo olayına karşı olduğumu en başından beri müdürüme anlatmaya çalıştım ama tutturdu o tablo olacak diye. Dediğiniz gibi farklı çözüm yolları önerdim ama burada başka bir ilçede o tablo kullanılmış biz de illa ki kullanacağız dedi. Kaldıramıyorum. :puhaha:

Hocam ben İmam Hatipte müdür yardımcısıyım.1. afişteki tablo gerekli hocam.Zira İmam Hatip görünürde bir meslek lisesi ama fen-sosyal-anadolu liselerinde hangi dersler varsa burada da var.Artısı haftada 10 saat dini dersler daha var.Bu bilinmiyor bu mutlaka olmalı veli ve öğrencilere anlatılmalı idareciniz doğru olanı istemiş hocam bence. Çalışma güzel elinize sağlık.

ogretmenokan' Alıntı:
boteakif' Alıntı:

Hocam ben İmam Hatipte müdür yardımcısıyım.1. afişteki tablo gerekli hocam.Zira İmam Hatip görünürde bir meslek lisesi ama fen-sosyal-anadolu liselerinde hangi dersler varsa burada da var.Artısı haftada 10 saat dini dersler daha var.Bu bilinmiyor bu mutlaka olmalı veli ve öğrencilere anlatılmalı idareciniz doğru olanı istemiş hocam bence. Çalışma güzel elinize sağlık.
Hocam sorun tabloyu hem broşürde hem de afişte istemesi. Afişte kullanmak pek mantıklı değil. Tamam broşürde kullandık zaten ama afiş denilen olayda tablo(özellikle böyle bir tablo) kullanmak tasarımı yani görselliği itici kılıyor.

@yvzlv
Hocam şık olmuş elinize sağlık. :alkis:

Geri