Okul web sayfası sıralaması

Kodla Büyü
Sayılarda sıkıntı var sanırım bir gün 90 , diğer gün 45 ertesi gün 2. oluyoruz :D

bayense' Alıntı:
Son haberi ve son duyurusu 2013'te yayınlanmış bir okul bizden yukarıda görünüyor. Kriterler ne acaba?

Kriterler burada yazıyor hocam içerik zenginliği ve ziyaret sayısıymış

Ekli dosyalar

• asdd.JPG
    asdd.JPG
    20.8 KB · Görüntüleme: 511
Türkiye sıralaması değil de kendi ilçemizin sıralama sonuçlarını görme imkanımız yok mu acaba ?

Hocam ilçe sıranızın üzerine tıklarsanız hepsi olmasa da birazını görebiliyorsunuz.

ilk 100den bazı okul siteleri inceledim; çift haber girenler, paylaştığı habere ilişkin galeri için ayrıca duyuru açanları gördüm, o site yöneticileri adına üzüldüm açıkçası...

Resim galerileri de içerik olarak sayılıyor mu? yani ekleyecek haber veya duyuru bulamadığımız da galeri eklesek (örneğin hd atatürk resimleri) galeri ye bağlantı vermesek yani ziyaretci sitede görmese sadece google aramalarında gözükse olurmu ?

Sıralam gerçekci olmasada okul sitesinin güncelliğini takmayan, en azından personel listesini bile 2 yıldan beri güncellmeyen okulları motive etti.
Benim fikrim suyunu çıkartmadan ve örümcek bağlatmadan günceleme yapmak birde arama motorunda okulun adı yazılınca ilk 5 de olmak.. Özellikle klasik isim ise il+isim yazınca ilk 5 yeterli... yanı ulaşılabilinir ve güncel olmak..
Yazdığım gibi 1-2 yıl önce okuldan ayrılmış öğretmeni ve hizmetliyi hala silmeyenler varken sırf haber olsun diye üfürükten şeyleri sitelerine ekleyenler var.

İlk 20''de olan öğrenci sayısı 200 olmayan kasaba okulları var. Biraz tuhaf buldum. okul puanı =giriş sayısı/öğreci sayısı ?
Kendi okulum 500-700 arasında dolanıyor. Öğrenci sayımız 200, aynı isimde ilkokul da var, yanlış tıklsınlar, onları da katayım olur 500.. Okulun Türkiye sırası 500-700 arasında dolanıp duruyor. Benim okul için çok çok ideal bir yer ama Ankaranın istanbulun göbeğide, nufusu 1500 den başlayan, her öğrencinin evinde ve cebinde bilgisayar olan okulları geçmem biraz saçma olmaz mı? diye düşünüyorum..

Hocam henüz net olarak mantığını oturtabilmiş değilim ben de. Ama bazı izlenimlerim sonucu şu çıkarımlara vardım.

Haberin içerik metni, resimlerle zenginleştirilmesinin ve ziyaretçi sayısının pek bir önemi yok gibi. Önemli olan salt haber sayısı gibi duruyor. Mesela arkadaşım siteyi resmen instagram gibi kullanıyor. Bir foto, bir başlık, bitti.

Bu şekilde şu an ilçe birincisi ve Türkiye sıralaması 200 küsürlerde.

Bir de menülerin zenginliği, iç içe ekstra menüler olması da sıralamayı arttırıyor gibi hissettim.

Bence de içerik sayısı üzerinden gidiyor gibi. İzlenimler belki içerik sayıları eşit ya da çok yakın olan okulları sıralarken kriter olarak ele alınmış olabilir. Bazı ilkokul ve ortaokullar sıralama yükselebilmek adına günün sorusu/günün bilmecesi gibi duyuru yayınlıyorlar. Ertesi gün de bir duyuru cevap için, bir duyuru da yeni soru için.

MEB'e çocukları puanla sıralamanın yan etkileri çok diyorduk. Aynısı sitelere uyarlayınca direkt deneyini yapmış oldu MEB. Okul sitelerinde üst sıralardaki sitelerin çoğu çöp haberle dolacak böyle giderse.

Birkaç site inceledikçe kesinlikle ziyaretçi sayısı değil salt haber sayısına bakıldığına inanmaya başladım. Haberlerinin ziyaretçi sayısı ortalama 20 olan http://sinanpasaio.meb.k12.tr/ okul bile Türkiye ilk 100'ünde kendisine yer bulmuş.

Web yönetim panelinde 06.06.2017 tarihinde yapılan uyarı yazısının bir işe yaradığını düşünmüyorum o yüzden. Sadece uyarı amaçlı , biraz göz korkutup boş haber girenlerin önüne geçmek için. Yoksa gerekli gereksiz haber ayrımını bilgisayar algoritması yapamaz. Sadece haber sayısına bakar. (BENCE)

Bizim ilçede 3.sıradayız. İlk ikideki okulların ikisi de bu sene kapanıyor öğrenci yokluğundan. Öğretmen kadrosu, tarihçe, hakkında ve 2 haber harici bir şey yok sitelerinde. Tezinizi çürüttüm :)

İstisnalar kaideyi bozmaz hocam. Ayrıca onların da yapıp kaydettikleri alt sayfalar olabilir. Siteden erişilemeyen sayfalara denk geliyorum bazen. Google ile okul adından aratınca bazen bulunuyor benzerleri.

Türkiye sıralamasının ilk 3 sırasına bakınca az çok bir fikir veriyor sanırım. İl Milli Eğitim Müdürünün okula ziyaretini 4-5 ayrı başlıkla haberleştirseniz (il milli eğitim müdürümüz okul bahçemize girdi, il milli eğitim müdürümüz arabasından indi, il milli eğitim müdürümüz okul müdürümüzü ziyaret etti, il milli eğitim müdürümüz öğretmenler odamızı ziyaret etti, il milli eğitim müdürümüz seminerimize katıldı) derece yapmış olursunuz.

http://www.meb.k12.tr/index.php

ADANA - SEYHAN - Kasım Sacide Ener Ortaokulu
BAYBURT - MERKEZ - Bayburt Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
GAZİANTEP - NİZİP - Hatice Seyit Çeker İlkokulu
GAZİANTEP - ŞEHİTKAMİL - Şehit Mehmet Demir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
UŞAK - BANAZ - Şehit Veli Uludağ Derbent Ortaokulu
İSTANBUL - ŞİŞLİ - Şişli Kervansaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
GAZİANTEP - ŞEHİTKAMİL - Ahmet Yesevi İlkokulu
KIRIKKALE - KARAKEÇİLİ - Atatürk Ortaokulu
SİVAS - MERKEZ - ULUSLARARASI ŞEHİT M. MURAT ERTEKİN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
GAZİANTEP - NİZİP - Salih İlhan İmam Hatip Ortaokulu

Böyle bir sıralama olması bence çok saçma. Saçma sapan haber giren, öğrenciye tıklasın diye görev veren, haber metni yazmadan ya da tek cümle ile haber yapan okullar bizim önümüze geçiyor. Ben yıl içinde hep aynı çizgide sitemizi güncelledim ve hala güncellemekteyim ama durumu göstermek adına sistem başladığı ilk gün ve şimdiki sıralamalarımızı paylaşıyorum.
Zaten ilk sayfada 4. mesaj da benim. 12 Nisan günü ilçede 1., ilde 4., Türkiye'de 111. iken;
download/file.php?id=55210&mode=view

hiçbir özel çabam olmadan aynı çizgide devam etmeme rağmen son durum;

Ekli dosyalar

• BAİHL Web İstatik 23 Haziran.png
    BAİHL Web İstatik 23 Haziran.png
    9.8 KB · Görüntüleme: 306
  • BAİHL.png
    BAİHL.png
    8.3 KB · Görüntüleme: 295
Bence içerik ekleme ve tıklanma sayısı ile sıralama yapmak yanlış. Çünkü saçma sapan haberleri bile yüklüyorlar. İlk 100deki sitelere bakıyorsun doğru düzgün bir menü düzeni bile yok. Ben elimden geldiğince okulumuzun sitesini düzenledim içerikleri güncel tuttum logosunu okul tanıtım filmini çektim. Bence buna benzer çalışmalar yapılsa daha iyi olur yarıştırmak yerine..
yesilyurtsuleymansenortaokulu.meb.k12

Siz yarista birinci olun amanha aman.
Bunun neresi iyi bir tutum.adam sacma salak haberi cok atmis birisi f5 e basmis.iyi be oturtalim ogrencileri tikla yavrum.gecenlerde sizin anlattiginiz bi okul sitesi denk geldi
Bugun mudur bey bahceyi kontrol etti
Mudur bey bilmem kiminle nerde cay icti
Ogrenci tuvaletleri temizleniyor
Koridorlarimizda yavas yuruyelim

Yarin bi mudur bunlari sizden isterse sasmayin kizmayin adama ....
bunlar benim mantigima ters.ha yarismakta birinci olmakta ters adamin 250 ogrencisi 14 ogretmeni var adamin 1000 ogrencisi 70 ogretmeni var.
Ayni sey ebadada var Gir eba rapora bak durum ne mesela.yuzde yuz diyo giris orani kayit orani tiklanma orani
Eee kullanim orani ne 0.4 hadi len ordan.

Haber degeri duyuru degeri olan benim icin o siteye atilabilir.ki digerleri coptur

Siz yarista birinci olun amanha aman.
Bunun neresi iyi bir tutum.adam sacma salak haberi cok atmis birisi f5 e basmis.iyi be oturtalim ogrencileri tikla yavrum.gecenlerde sizin anlattiginiz bi okul sitesi denk geldi
Bugun mudur bey bahceyi kontrol etti
Mudur bey bilmem kiminle nerde cay icti
Ogrenci tuvaletleri temizleniyor
Koridorlarimizda yavas yuruyelim

Yarin bi mudur bunlari sizden isterse sasmayin kizmayin adama ....
bunlar benim mantigima ters.ha yarismakta birinci olmakta ters adamin 250 ogrencisi 14 ogretmeni var adamin 1000 ogrencisi 70 ogretmeni var.
Ayni sey ebadada var Gir eba rapora bak durum ne mesela.yuzde yuz diyo giris orani kayit orani tiklanma orani
Eee kullanim orani ne 0.4 hadi len ordan.

Haber degeri duyuru degeri olan benim icin o siteye atilabilir.ki digerleri coptur

Çok haklısınız Sayın Hocam.

okul web sitesine yazılı notları koydum sistem uyardı öğrenci noyu silmeyi unuttum. öğrenci tc ve öğrenci no verilemez ip adresiniz kaydedildi. bir sorun olurmu. hemen sildim bu ara yazılı notlarıni bilgisi olan yazabilirmi acaba

Ben geçen gün çok eski foto, dosya ve içerikleri silerek temizlik ve düzenleme yapmak istedim ama keşke düzensiz kalsaydı :( 10 sıra geri attı sistem bizim siteyi

merhabalar,

okul web sayfaları sıralama sayfasında sadece 100 okulun güncel sırasını görüntüleyebiliyoruz. yaklaşık 50bin okulun sıralamasını görüntüleyebileceğimiz bir yer/sayfa var mı?

Geri