Okul Web Sitesi Değerlendirme Kriterleri

Kodla Büyü

@lulu@

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar. Uzun bir izin sürecinden sonra okul sitesini devraldım. Birçok gereksiz fotoğraf ve dokümanı sildim, karışık tüm menüleri düzenledim. Sade ve net bir hal aldı. Lakin bu güncellemeleri yaptıktan sonra site sıralamamız inanılmaz derecede düştü. destek birimine sebebini sorduğumda kriterlerden sadece bir tanesi içerik şeklinde cevap geldi. Kriteler nelerdir? bilen varsa aydınlatırsa çok sevinirim.

Sistemde verilen açıklama bu ama kimse olanlardan memnun değil.

06.06.2017 - Etkin Kullanım Performansı İle İlgili Açıklama:

2016-2017 dönemine ait web sitesini aktif kullanan okullar sıralaması www.meb.k12.tr adresinde yayınlanmıştır. 2017-2018 eğitim öğretim döneminde puan hesaplamaları yeni döneme ait içerikler üzerinden olacaktır.
Etkin performans sıralaması, zamana yayılmış etkinliğin ölçümünü hedefleyen bir uygulamadır. Etkin kullanımdan kasıt salt içerik sayısı değildir. İçeriklerin kurumun faaliyet alanı ile ilgili olması, hedef kitleye uygunluğu, kolay erişebilirliği, benzer içeriklerin aynı kategoride gruplanması vb özelliklerine sahip olması beklenmektedir. Bu amaçların dışında yalnız puan toplama hedefleyen içeriklerin, kurumun sıralamasına negatif etki etmesi yönünde düzenleme yapılmıştır. Site etkin kullanımına hizmet etmeyen bu sınıfta değerlendirilebilecek içerikleri yayınlamayınız, mevcutları yayından kaldırınız.

**Web Site Etkin Kullanım Performans sıralamanız web sitenizin içerik zenginliği ve ziyaret sayısına göre değişmektedir.

Benim anladığım okul kurumuna ait olan içeriklerin çoğunluğu, sayfa tıklanma sayısı ve aynı kriterdeki haberlerin sınıflanması.

herşeyi güzelce kategori ettim hocam aradığın yazı anında bulunabilir ama sitede saçma sapan şeyler olmadığı için sıralamada altlardayız zaten sıralama yapmaya gerek var mı oda bir konu.. herkes okulu ile alakalı haberleri duyuruları faaliyetleri yazacak resim paylaşacak bunun sıralamasını yapmaya gerek yok bence .. tabi bazı okullar okula gelen resmi yazıyı vs siteye koymuş :D ilginç

Kesinlikle katılıyorum hocam. Eski fotoğraflar, süresi geçmiş içerikleri silince, menülerü düzenleyince geriledi sıralama.

Türkiye geneli sıralamada ilk sıralarda ki okullara bakın içeriklerin tıklanma sayısı 15 - 20 ama günde 10-15 haber (okulla ilgisi de tartışılır) eklemişler. Demek ki içerik eklemenin performans puanına etkisi bayağı yüksek.

Tahminimce tamamen haber eklemeye dayalı bir sıralama yürütülüyor.(Bu kanaatim oldukça güçlü)
Haber eklemezseniz sizi 20-30 bilemediniz 50 sıra geriye atarken bir haber eklediğinizde 10-15 sıra yükselebiliyosunuz.
Okulumuz web sitesini ortalama 120 ziyaretçi geziyor.15-20 ziyaretçili bir okul günlük eklediği 3-5 haberle üst sıralarda yer alabiliyor.
İlginç bir durum vesselam...

aynen bende ne kadar resim eklesem, duyuru haber yayımlasam indikçe iniyoruz aşağıya. bizden yukarıdaki okulların sayfalarına bakıyorum adamlar 10 kasım törenlerinde kalmışlar.yeni haber duyuruları yok.anlamadım ben bu işi.günlük ziyaret daha fazla etkliyor herhalde

Web sitenizin üstte yer almasını istiyorsanız bir tavsiyem var.:cool:
Tayin döneminde okulunuzdan tüm branşları açık gösterin.
Girip inceleyen öğretmenler tıklanma sayınızı artırsın. Sonra bir sene boyunca ne haber ekleyin ne başka birşey...

Tahminimce tamamen haber eklemeye dayalı bir sıralama yürütülüyor.(Bu kanaatim oldukça güçlü)
Haber eklemezseniz sizi 20-30 bilemediniz 50 sıra geriye atarken bir haber eklediğinizde 10-15 sıra yükselebiliyosunuz.
Okulumuz web sitesini ortalama 120 ziyaretçi geziyor.15-20 ziyaretçili bir okul günlük eklediği 3-5 haberle üst sıralarda yer alabiliyor.
İlginç bir durum vesselam...

Hocam kesinlikle katılıyorum. İçerik sayısı kesinlikle en büyük kriterleri. Onun dışında, alıntı olmayan, kurumum içeriğin sahibi diye girilen içerikler sanırım daha çok puan getiriyor. Ha, bunun gerçekten orijinal olup olmadığını kontrol eden bir sistem var mı, bence yok. Sadece şikayet mekanizması eklemişler. Kimse şikayet etmezse içeriklerini nerden aldın, kaynağın nedir, gerçekten sen mi yazdın diyen yok. Ben bir web sitesi biliyorum ilçemde. 800 içeriği varken bunların 500-600 tanesi, film tanıtımı, kutu oyunlarının tanıtımı, kitap tanıtımı şeklindeydi. Hem okulla, eğitimle alakası yok hem de alıntı diye belirtmeden başka sitelerden aynen alıp yayınlamışlar. Bunun gibi yüzlerce okul sitesi var. Okuluyla, eğitimle, ya da kendi kademesiyle alakasız yüzlerce içerik var. Ama bakıyorsun sıralamada en üst sıralarda. Sağlıklı bir değerlendirme burda da yok anlayacağınız.

aradan geçti 10 gün. içerik ekledim yine birkaç tane. okulumuzun etkinlikleri ile ilgili 3 sıra düşmüşüm hemen.

Bulunduğum ilçede imam hatip ortaokullarına ve liselerine "pozitif" ayrımcılık yapmışlar bu konuda :) Yani puanlama ve sıralama konusunda.Bu işlerin buraya kadar yansıması ilginç olmuş.

Geri