Okul Web sitesi güncelleme görevi kimin?

Kodla Büyü

aytduman

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar ben bilişim teknolojileri öğretmeniyim.Btr olmadım ve okulumuzdaki matematik öğretmeni btr oldu ama idareciler Web sitesi ile alakalı tüm güncellemeleri bana bildiriyorlardı.Ben de olayı büyütmeden hallediyordum.Bugün görevlendirmeyle müdür yardımcısı olan bir öğretmenimiz bana sitede neden beni idareci olarak güncellenmediniz diye fırça attı.Ben de hocam yaparım sorun değil fakat ben bunı gönüllü yapıyorum asil görevim değil dedim.Kısaca btr mi yapar bilişim öğretmeni mi yapar

HOCAM BTR YE KARŞI BİRİYİM AMA OKULDA BİLİŞİM ÖĞRETMENİ VARKEN BAŞKASINI BTR YAPTIRMAYALIM VE BÖYLE SORUNLARLA KARŞILAŞMAYIZ.AYRICA MÜDÜR YARDIMCISI NASIL FIRÇA ATABİLİYOR BİR ÖĞRETMENE KENDİNİ NE ZANNEDİYORMUŞ HOCAM EZDİRMEYİN KENDİNİZİ.

HOCAM BTR YE KARŞI BİRİYİM AMA OKULDA BİLİŞİM ÖĞRETMENİ VARKEN BAŞKASINI BTR YAPTIRMAYALIM VE BÖYLE SORUNLARLA KARŞILAŞMAYIZ.AYRICA MÜDÜR YARDIMCISI NASIL FIRÇA ATABİLİYOR BİR ÖĞRETMENE KENDİNİ NE ZANNEDİYORMUŞ HOCAM EZDİRMEYİN KENDİNİZİ.
Hocam haklısınız belki ama 24 saat dersim var ve 1400 öğrencinin olduğu bir okulda btr olmayı tercih etmedim

btr yapar söyleyin yapsın.idarecinizede ıkınız gidin onun yapacağını belirtin bu gini olayları size değil ona söylemesiini gerektiği bildirin

Okul web komisyonunun ikiniz de doğal üyesisiniz. İlk toplantıda görev dağılımı yapmış olmanız lazımdı. Kim ne görev çıktıysa paylaşımlı olarak yapar.

ben o btr nin yerinde olsam rahatsız olurum. benim asli görevimi ben değil de başka öğretmen yapıyor diye.

Hocam BTR değilmişsiniz. Btr görevi yürüteninde yetkinliği olmadığı anlaşılıyor. Sizin bu konuyla ilişkiniz yok. BTR olsaydınız okul web sitesinin yayınlanması için oluşturulan komisyonda bulunur. Teknik destek sağlar. Web sitesini güncelleyecek kişiler için mebbis hesaplarını ve yetkileri tanımlardınız. İlgili kişiler, gereken içeriği ve bilgileri web sitesine kendileri girerler. Zaten meb bunun için herkesin kendi başına web sitesi yapmasını kaldırmış ve standart arayüzler koymuştur.
Siz ilgili kişilere resim yüklemeyi, içerik oluşturmayı ve yüklenen resimleri içeriklere eklemeyi göstermelisiniz. Yani balık tutmayı öğreteceksiniz. Sonuçta HTML ve kodlarla uğraşmayacaklar, e-okuldan daha basit bir arayüzü var.
Örnek olarak Rehber öğretmenler duyuruları kendileri yaparlar. İdareciler önemli haberleri yayınlarlar. Herşeyi BTR yapar diye bir şey söz konusu değil. Geçti o bilgisayarı açmak için BTR çağırma dönemleri.

Hem şunu unutmamak lazım. Öğretmenler işin içine bilgisayar girdimi her işi BTR öğretmenine yıkma eğilimindedirler. Ama emin olun bir ekders, sınav görevi için birşeyleri kendi başlarına yapmaları gereksin ve hatta bunun ön koşulu kodlama öğrenme bile olsa, öğrenir yaparlar.
Bu devirde artık temel bilgisayar kullanımını bilmemek gibi bir lüks söz konusu değil.

Son düzenleme:
Sene başı toplantısında web sitesi yayın ekibi kurulur. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni de bu komisyonun üyesi olur. Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni varsa onun yapması gerekir ki görevlendirmede yapacağı işler arasında vardır. ( Yanlış anlaşılmasın BTR herşeyi ile siteyi yapmak zorunda değildir. Örneğin; fotoğraf çekmek, yayınlanacak haber içeriğini oluşturmak v.b görevler btr nin değil komisyonun görevidir.)

Müdür yardımcınıza bu görevin btr nin olduğunu söyleyin hocam. Hatta ben olsam fırça da atardım :)

Okul Web Komisyonundaki herkes sorumlu. Tek bir btr ya da bilişim öğretmeni değil. BTR var ise o doğal üyesi ve bilişim Öğretmeni de doğal üyesi.

btr görevlerinin olduğu kağıda bakarsanız bu görevin btr ye ait olduğunu görürsünüz ayrıca btr görevleri her sene okullara zaten resmi olarak da gönderiliyor orada da yazıyor btr nin görevi diye bu arada kendinizi de ezdirmeyin hocam :) sağlıcakla...

Bugün görevlendirmeyle müdür yardımcısı olan bir öğretmenimiz bana sitede neden beni idareci olarak güncellenmediniz diye fırça attı.
Siz niye ağzının payını vermediniz:eek:.Amirimiz olmayan birine karşı ezik davranmak yakışmaz. Ama kusura bakmayın semer meselesi.
Göreviniz olmayan şeye el atarsanız ve böyle suspus olursanız daha çoook fircalarlar sizi.

okul web yayın ekibinin işidir siz ekip kurmadıysanız(sene başı kurul toplantısında kurulur- sonradan da kurabilirsiniz) gönüllü olarak bütün ekip işini tek başına yaparsınız.
Resmide çekersiniz her türlü etkinliğe amele gibi koşarsınız, haberin metinlerini de hazırlarsınız ondan sonra bu iş kimin işi
btr nin diye lanse edilir. yapmayınca da sanki asil görevinizi yapmamış muamelesin görürsünüz.
ama okulda ekip kurulur herkesin sorumluluğu bu konuda bellidir, resimler metinler gelir sizde sayfaya atarsınız.

Hocam BTR değilmişsiniz. Btr görevi yürüteninde yetkinliği olmadığı anlaşılıyor. Sizin bu konula ilişkiniz yok. BTR olsaydınız okul web sitesinin yayınlanması için oluşturulan komisyonda bulunur. Teknik destek sağlar. Web sitesini güncelleyecek kişiler için mebbis hesaplarını ve yetkileri tanımlardınız. İlgili kişiler, gekerek içeriği ve bilgileri web sitesine kendileri girerler. Zaten meb bunun için herkesin kendi başına web sitesi yapmasını kaldırmış ve standart arayüzler koymuştur.
Siz ilgili kişilere resim yüklemeyi, içerik oluşturmayı ve yüklenen resimleri içeriklere eklemeyi göstermelisiniz. HTML ve kodlarla uğraşmayacaklar, e-okuldan daha basit bir arayüzü var.
Örnek olarak Rehber öğretmenler duyuruları kendileri yaparlar. İdareciler önemli haberleri yayınlarlar. Herşeyi BTR yapar diye bir şey söz konusu değil. Geçti o bilgisayarı açmak için BTR çağırma dönemleri.

Hem şunu unutmamak lazım. Öğretmenler işin içine bilgisayar girdimi her işi BTR öğretmenine yıkma eğilimindedirler. Ama emin olun bir ekders, sınav görevi için birşeyleri kendi başlarına yapmaları gereksin ve hatta bunun ön koşulu kodlama öğrenme bile olsa, öğrenir yaparlar.
Bu devirde artık temel bilgisayar kullanımını bilmek gibi bir lüks söz konusu değil.
Hocam zamana en güzel ayak uyduran birisiniz bence en güzel cevaplardan birisi sizin.

yıllardır web sitesi için fotoğraf çekimi, metin yazımı vb görevleri yapıyordum. bir gün idare ile sorun yaşayınca bu işi tamamen bıraktım. btr olmama rağmen artık site işine hiç karışmıyorum. idarede bu senin görevin niye yapmıyorsun da demiyor. deseler zaten ben web ekibini bahane edeceğim. bazı zamanlar tepki koymak gerekiyor açıkçası.

Sayın hocam, müdür yardımcısı size fırça falan atamaz, haddini bildirseydiniz, sizin amiriniz de değil emir, talimat da veremez. Web sitesi işine gelince, bunu bir öğretmen değil web yayın komisyonu (ekibi) yapar, sadece siz değil, önce bir ekip kurulmasını isteyin, herkesin görevi belli olsun.

hocam web yayın ekibi kullanıcı esaslarında herşey kabak gibi yazıyor verin okusun.
adamı sinir ediyorlar.
silin gitsin o idareciyi yada hizmetli yapın :D

WEB sitesi hazırlayan okullarda; Okul Müdürü, Müdür Yardımcısı, BT Rehber Öğretmeni (yoksa Bilgisayar Öğretmeni), Türkçe Öğretmeni, Rehber Öğretmen, varsa ilgili kulüp sorumlu öğretmeninden oluşacak bir WEB Yayın Ekibi kurulması gerektiği, bu ekibin görevi;

 Sitede yayınlanacak bilgilerin Atatürk İlke ve İnkılâplarına ve genel ahlâk kurallarına uygun olmasını,
 T.C. Anayasası’nın 14. maddesinde yer alan “Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk Devletinin ve Cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek, temel hak ve hürriyetleri yok etmek, devletin bir kişi veya zümre tarafından yönetilmesini veya sosyal bir sınıfın diğer sosyal sınıflar üzerinde egemenliğini sağlamak veya dil, ırk, din ve mezhep ayrımı yaratmak veya sair herhangi bir yoldan bu kavram ve görüşlere dayanan bir devlet düzenini kurmak amacıyla kullanılamazlar…” ilkesine aykırı yayın bulunmamasını,
 Site kapsamında Türkçe’ nin düzgün kullanımını,
 Sitenin bireyselleştirilmemesini,  İçeriğin sürekli güncellenmesini, sağlamak olacaktır.

https://sancaktepe.meb.gov.tr/meb_i..._Sitesi_Yonetim_Paneli_Kullanimi_Esaslari.pdf

Hocam burada iki sorun var..
Birincisi siz varken başkasının BTR olması, :(
İkincisi BTR olan vatandaşın işini düzgün yapmaması...:mad:
Sorunuzun cevabını yukarıdaki arkadaşlar gayet güzel açıklamış.. Siz bu durumu, türlü taklalarla, görevlendirmeyle gelen o artist(!) müdür yardımcısına anlatın..

vay be fırça atmalar arttı iyice. size resmi olarak tebliği etmiş mi peki? bu idarecilerin bazılarını kapatmak lazım :D

Kimse size fırça atamaz hocam. Ezdirmeyelim artık kendimizi. böyle bir idareci size düzgün bir şekilde söylemeden gelirse işini savsaklayın bence. Adam olsun insan olsun.

Müdür Yardımcılığı başvuruları başladı. Hepimiz başvuralım. İdareci olunca alttan gelecek BT öğretmenlerine gereken değerin verilmesinde önayak olabiliriz. İhmal etmeyelim, üçe beşe bakmayalım başvuralım.

btr yapar hocam firca olayina gelince resmiyeti koruyun samimi olmayin cok olayi buyutmemek en iyisi. Cok caniniz sıkıldıysa uslubunu duzeltmesi gerektigini soyleyin mudurle paylasin gerekirse.

Btr yada değil o bölüm önemli değil okul web sitelerini kurumun memurları da güncelleyebilir asıl önemli olan o dengesiz müdür yardımcısının size fırça atması olayı, kim olursa olsun fırça atmaya hakkı yok hocam böyle bir durum var sanırım güncelleme yapılmamış bir bakarmısınız demesi gerekirdi, zira bu söylediğim insanlara has bir özellik bazı kişilerin alakası olmayan birşey.

Sayın hocam, müdür yardımcısı size fırça falan atamaz, haddini bildirseydiniz, sizin amiriniz de değil emir, talimat da veremez. Web sitesi işine gelince, bunu bir öğretmen değil web yayın komisyonu (ekibi) yapar, sadece siz değil, önce bir ekip kurulmasını isteyin, herkesin görevi belli olsun.
Amiriniz değil derken

Okulda amir müdürdür. Müdür yardımcıları öğretmenlerin disiplin amiri değildir.

yıllardır web sitesi için fotoğraf çekimi, metin yazımı vb görevleri yapıyordum. bir gün idare ile sorun yaşayınca bu işi tamamen bıraktım. btr olmama rağmen artık site işine hiç karışmıyorum. idarede bu senin görevin niye yapmıyorsun da demiyor. deseler zaten ben web ekibini bahane edeceğim. bazı zamanlar tepki koymak gerekiyor açıkçası.
Tepkimi koydum zaten bunun görevim olmadığını sizleri kırmamak adına ricayı geri çevirmediğimi söyledim.O da tamam hocam btr hocamıza söyleyeyim dedi ve bayağı bozuldu

• Beğen
Tepkiler: omd
Geri