Okul Web sitesi güncelleme görevi kimin?

Kodla Büyü
bana da sınıf öğretmeni olan müdür yardımcısı talimat veriyor. Bu iş üzerime yapıştı hangi resmi nasıl çekeceğime dair talimatlar alıyorum.

Nasıl bir branşımız var ise herkes bizim branş ile yarışıyor . Herkes bu bilgisayar işinde usta. Kimi dergi tasarlar kimi klip çeker. Daha önceki okullarımda da bu oldu bazı öğretmenler kendi alanından çok bilgisayar üzerinde kendini gösterme gayretinde. Halbuki kendi branşında bir şeyler üretse herkes daha güzel olacak.

Nasıl bir branşımız var ise herkes bizim branş ile yarışıyor . Herkes bu bilgisayar işinde usta. Kimi dergi tasarlar kimi klip çeker. Daha önceki okullarımda da bu oldu bazı öğretmenler kendi alanından çok bilgisayar üzerinde kendini gösterme gayretinde. Halbuki kendi branşında bir şeyler üretse herkes daha güzel olacak.
+1

+1

arkadaslar okulumuzda web komisyonu oluşturuldu. idare beni site yöneticisi olarak tanimladi ancak girdigimde yetkiniz yok diyor hiç bir şey yapamıyorum. Yönetmelikte btr site yöneticisi diyor. Bu durum nasıl düzelecek yapılması gereken bir şey daha mi var?

arkadaslar okulumuzda web komisyonu oluşturuldu. idare beni site yöneticisi olarak tanimladi ancak girdigimde yetkiniz yok diyor hiç bir şey yapamıyorum. Yönetmelikte btr site yöneticisi diyor. Bu durum nasıl düzelecek yapılması gereken bir şey daha mi var?

Hocam bugüne kadar sitenin yöneticisi sistemde kimse, o sizi de yönetici olarak tanımladığı takdirde giriş yapabilirsiniz. Okulda BTR varsa zaten sitenin yöneticisi de odur. Sizi de sisteme tanıtır yönetici olarak, ikiniz de giriş yapabilirsiniz.

Hocam bugüne kadar sitenin yöneticisi sistemde kimse, o sizi de yönetici olarak tanımladığı takdirde giriş yapabilirsiniz. Okulda BTR varsa zaten sitenin yöneticisi de odur. Sizi de sisteme tanıtır yönetici olarak, ikiniz de giriş yapabilirsiniz.
Hocam ben btr yım siteye beni "site yöneticisi" olarak tanımladı idare. Ama hiç bir yetkim yok. "bunu yapamasınız yetkiniz yok" diye uyarı geliyor.site yöneticisinin görevleri kısıtlı mı?

Son düzenleme:
Hocam ben btr yım siteye beni "site yöneticisi" olarak tanımladı idare. Ama hiç bir yetkim yok. "bunu yapamasınız yetkiniz yok" diye uyarı geliyor.site yöneticisinin görevleri kısıtlı mı?

Hocam web yayın ekibindeki göreviniz 'internet sitesi yöneticisi' olarak tanımlanmış. Ayrıca okulun kurum şifresiyle girilip yine aynı yerde bir üstteki açılır kutucuktan size 'yönetici' yetkisinin verilmesi lazım. Editör vb. yetkilerde kısıtlama var.

Son düzenleme:
Hocam web yayın ekibindeki göreviniz 'internet sitesi yöneticisi' olarak tanımlanmış. Ayrıca okulun kurum şifresiyle girilip yine aynı yerde bir üstteki açılır kutucuktan size 'yönetici' yetkisinin verilmesi lazım. Editör vb. yetkilerde kısıtlama var.

Aynen mas1961 hocamın cevabı gibi. Site yetkililerinde de görev dağılımı yani yetkisi veriliyor. Onu atlamış olmalılar.

Web sitesinin güncellenmesiyle ilgili, yeni başlık açmayayım dedim, bu yayın ekibini düzgün işletebilen var mı? Editör görevindeki Türkçe öğretmenlerinin haberleri hazırladığı bizim onayladığımız bir sistemi yani?

Hocam sizin göreviniz değil yapmayın. Kusura bakmayın da adam için güzel yer oluşturmuşsunuz oturduğu yerden para kazanıyor. Bizde de 2 kişiyiz Btr diğeri farklı branştan gidip gelip müdür her işi bana yaptırmaya çalışıyor. Müdür kızdı geldi gitti bana söyledi görev sırasının onda olduğunu söyledim. Hala söylüyor yapmadım valla her işi ben yapcam o oturacak para kazanacak oldu. Başka... valla koyun tavrınızı benim de hep evet dememe alışmışlar. Başta sert tepkiler oluyor tabi. Onlar da alışacak.

Sene başı öğretmenler toplantısında henüz BTR görevlendirmesi yapılmadığı için Bilişim öğretmeni yazılıyor. Okula başka okuldan BTR geliyor, onun görevi mi oluyor bu iş artık?

Müdür Yard. Sizin amirinizdeğil neden kendinizi fırçalatıyorsunuz. Üstelik neden BTR yi başkasına bıraktınız?!

BTR nin de görevi olduğunu sanmıyorum. BTR öğretmeninin doğal üyesi olduğu Web Yayın ekibinin görevi diye biliyorum.

Okul web sitesi içerik eklemek ve yükleme görevi Editörlere ait. Editörler ise web yayın ekibindeki Türkçe öğretmenleri veya Edebiyat Öğretmenleri daimi üye. Bundan başka bu haber girme içerik üretme işini müdür gerekli görürse bu ekibe başka öğretmenleri de ekleyebilir. Bu görevi verebilir. Bilişim Teknolojileri öğretmenleri veya FBTR olarak görevlendirilenler web sitesinin teknik işlerinden sorumludur. Logo oluşturma, menü oluşturma, içerik eklemede yardıma ihtiyacı olanlara teknik konularda yardımcı olma, rehberlik yapma, menülerin oluşturulması vb işlemler. İçerik eklemek kesinlikle FBTR nin veya Bilişim Teknolojilerinin öğretmeninin görevi değil. Mesala şu sıralar web sitesinde kullanım dışı bırakılacak dosya ve klasörlerin onay süreci. Bu konuda hangi içeriklerin kalması ve gitmesi konusunda web yayın komisyonu veya tek başınıza bu konuda karar verebilirsiniz. Web sitelerinde kullanılmayan içeriklerin, dosya ve klasörlerin şu sıralar silinme zamanı.

Metinleri türkçe öğretmeni arkadaş yazıyor ben haberi siteye yazıyorum. Her işin bir yakışığı var der eskiler. O yüzden ben şunu yapmam bunu yapmam muhabbetine çok girmemek lazım. Bir haber girmek ne kadar zaman alır ki. Haftada en fazla kaç haber girilir. Bizden götüreceği pek birşey yok

Web sitesini güncellemek bilişim öğretmenin görevi diyen idareciden, güncelleme için bilgisayar isteyin. Web sitesini zihin gücüyle güncelleyecek haliniz yok. Ya da bir zahmet emretmek yerine önündeki bilgisayradan kendi güncelleyiversin.

Kim KARA MURAT BENİM derse bu işler onun üzerine yıkılır. Okulların yazılı olmayan kurallarındandır. Her kim ki Kara Murat şudur, şu olsun derse aforoz edilir. Aforoz edilmeyi göze alıyorsanız, bu iş http://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/1958.pdf yönergesine göre görev dağılımları yapılmıştır, içerik girme görevi BTR ya da BT öğretmeninin değildir dersiniz.
Atara gidere, ne şiş yansın ne kebap yansın demeye gerek yoktur, yönergeyi kimin önüne koyarsanız seve seve uymak zorunda kalacaktır.

Yönergeye göre sadece Türkçe veya Edebiyat Öğretmenleri değil müdürün görevlendirebileceği diğer öğretmenlere de görev verilebilir. Ben bunu müdür beye söyledim. Tüm öğretmenleri içerik girebilecek şekilde Editör yetkisi verdim. Müdür beye de bunu uygun bir şekilde anlattım. Her öğretmen kendi etkinliğini web sitesine yüklesin nasıl okuldaki panolara birşeyler yazılıp asılıyorsa aynı şeyi web sitesinde de yapabilirler. Böylece çok daha fazla içerik üretilir, web sitesi sizin istediğiniz gibi çok üst sıralara tırmanır dedim. Öğretmenler bir içerik girerlerse ben iki içerik gireceğim dedim. Bunun bir sakıncası olmayacağını, çünkü her öğretmen kendi mebbis şifresi ile buraya içerik girmek zorunda, girilen içerikte web yayın ekibi tarafından denetlenir, olası bir olumsuzluğun önüne geçilir dedim. Okul müdürüm benim içerik girmem konusunda ısrarcı. Ben de kendi branşım ve kendimle ilgili içerikleri giriyorum. Eğer öğretmenlerden gelen bir içerik olursa Türkçe öğretmenlerine yönlendiriyorum. İçerik girmek isteyen herkese bu işi öğreteceğim diyorum. O gün bugündür daha bir öğretmen bile içerik girmedi. Türkçe öğretmenleri de dahil. Ben ara sıra giriyorum. Web sitesinin menülerini yeniden düzenledim. alt kısımlara, güvenli çocuk, projelerle ilgili linkleri düzenledim ekledim. Fakat kararlıyım, bu işi öğretmenlere öğreteceğim. Nasıl Facebook a çatır çatır içerik üretip paylaşımlar yapabiliyorlarsa, buraya da içerik girebilirler. Bende bu işte her daim yanlarındayım, yapamazlarsa defalarca tekrar tekrar bu işi öğretmekte yardımcı olacağım. Bundan daha iyi ne olabilir ki. Gerçek şu ki yapamayan değil, yapmak istemeyen, öğrenmek istemeyen öğretmenler var maalesef. O gün bugündür arada sırada kendi isteğim doğrultusunda vaktim oldukça Bilişim ile ilgili içerikler ekliyorum. Diğerlerine kesinlikle karışmıyorum.

Son düzenleme:
Kim KARA MURAT BENİM derse bu işler onun üzerine yıkılır. Okulların yazılı olmayan kurallarındandır. Her kim ki Kara Murat şudur, şu olsun derse aforoz edilir. Aforoz edilmeyi göze alıyorsanız, bu iş http://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/1958.pdf yönergesine göre görev dağılımları yapılmıştır, içerik girme görevi BTR ya da BT öğretmeninin değildir dersiniz.
Atara gidere, ne şiş yansın ne kebap yansın demeye gerek yoktur, yönergeyi kimin önüne koyarsanız seve seve uymak zorunda kalacaktır.
Bizim tabi ki yönergeyi bir öğretmen olarak diğer öğretmenlere tebliğ veya tebellüğ etme yetkimiz yok. Ancak sözlü olarak söyleyebiliriz. Tebliğ ve tebellüğ işleri idarenin işi. ;) Bence siz işinize bakınız. Neden girmediniz içeriği felan diye sorarlarsa, vaktim yoktu, işim vardı, dersim vardı, Türkçe öğretmenine söyledim girmemiş. Aslında girmesi gerekiyordu gibi. sebepler. Herkes web sitesi için kendine düşen görevini yapsın değil mi? Herkes devletimizden maaş alıyor, aile geçindiriyor. Görev paylaşımı Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından, yönerge ile çok iyi ve güzel bir şekilde yapılmış. Bu görev sadece bir kişiye verilmesi, sorumluluğun sadece bir kişiye bırakılması son derece yanlış, yönerge ile de bu haksız yanlış uygulama ortadan kaldırılmış. Yöneticilerin veya diğer öğretmen arkadaşlarımızın içerik üretme ve ekleme işini düz mantıkla direkt olarak Bilişim Teknolojileri öğretmenine bu senin görevin demeleri bu dijital çağda son derece yanlış. Bugün hemen hemen herkes sosyal medyada ve internet ortamında hemen hergün birşeyler paylaşıyorlar. Söze geldimi herkes bilgisayar biliyor, çocuklar bile artık bilgisayar biliyor, internet geziyorlar kendi ihtiyaçlarını gideriyorlar diye söyleniyor, fakat işe gelince maalesef ben bunu yapamam, bu benim işim değil deniyor. Şu bir gerçek ki artık herşey dijital ortamda, yazılı kağıtları bilgisayarlarda hazırlanıyor, notlar not defteri yerine dijital ortama giriliyorsa, yine yapılan etkinliklerle ilgili 3-5 satır yazı yazılıp fotoğraflar eklenebilir. Bunun için çok üst düzey bilgiye ihtiyaç yok. Böylece çok daha fazla içerik üretilmiş olur, çok daha fazla kişi okulun etkinliklerini ve faaliyetlerini sahiplenmiş olur, bu da okul internet sitesinin daha çok ziyaret edilmesinde çok daha etkili olacaktır. Yoksa Bilişim Teknolojileri öğretmeni kendi başına ne kadar içerik girerse girsin yine internet sitesi yerinde sayacaktır veya ancak bir arpa boyu yol alınabilecektir.

Son düzenleme:
peki hocalarım kadromuzun bulunduğu okuldan başka bir okula btr olarak gidiyorsak web site işini yine btr mi yapıyor? Mebbis şifresiyle oluyor ya giriş o okulun öğretmeni olmadığımız için giriş yapabilir miyiz mebpanele?

Son düzenleme:
24 saat ders varken BTR olmaması normal bence
İşin anormal kısmı BTR olan arkadaş ne iş yapıyor ve fırçayı siz neden yiyorsunuz.
Önüne görev tanımlarını koyun bence, siz çekin resti.
Bir de bu kişi fırça atma yetkisini kimden alıyor, çok merak ediyorum.

peki hocalarım kadromuzun bulunduğu okuldan başka bir okula btr olarak gidiyorsak web site işini yine btr mi yapıyor? Mebbis şifresiyle oluyor ya giriş o okulun öğretmeni olmadığımız için giriş yapabilir miyiz mebpanele?
ben de hem halk eğitim(kendi kurumum) hem de görevlendirme okulum görünüyor. okul müdürü kendi panelinden kullanıcı tanımı yapabiliyor hocam

Editör Nedir?
1 - Yayımcı, Yayınlayan
2 - Basıcı, naşir, tabi

İçerik Editörü Nedir?
İçerik editörü, internet siteleri veya bloglar için içerik üreten, ürettiği içeriği düzenleyen ve en uygun format ile yayına alan kişidir.

Editör içerik oluşturur, danışman içeriği kendine göre denetler, yayınlama işi Site Yöneticisi sorumluluğunda diye anlıyorum ben resmi yazıyı okuyunca, dolayısıyla okul sitesi içerik ekleme yetkisinin editör ve danışmanda olmaması gerektiğini düşünüyorum. Site yayınlandıktan önce veya sonra işlerini yapabilirler. Siteye girme değişiklik yapma yayınlama yetkilerinin olmasına da gerek yok.

Hocam 15. yılım aynen sizin gibi her işe btr olmasam da çok koştum. gördüm ki neyi üstlenirsem görevim oluyor. Şuan bizde de farklı branş btr. artık akıllandım. hiç bir koşulda hiç bir şeye elimi dahi sürmüyorum. sürmeyin. görev btr nin. bize dedikleri gibi parasını o alıyor. hayır diyorum aynen bu şekilde arkadaş ücretini alıyor görev onun diyorum geçiyorum. bir aradılar iki aradılar. okulda bile değiliz napcak.tavrınızı net bir şekilde koyun. sınırınızı çizmezseniz çok uğraşırsınız.

Geri