Okul web sitesi yayın ekibi için mesaj atalım mı?

Kodla Büyü
Olaya hiç şu açıdan değinilmemiş.

Ben siteye haberin yazısını yazmakla ilgili çok zorlanıyorum. Etkinliği yapan kişi whatsapp 'tan 3-4 tane duruma göre 20 tane fotoğrafı bir seferde gönderiyor, hocam Hava müzesi gezimiz yazıyor. Bitti.

Ben nereden bileyim, oraya kim gitti, neden gitti, ne zaman gitti. Hangi amaçla gitti.
Web sitesine eklemesen, suçlu olursun. Öğretmen der, ben gönderdim.

O yüzden, tam da resmi yazıda belirtildiği üzere, bir komisyon olmalı. Biz Bu komisyonun TEKNİK SORUMLUSU Olarak,
Birisinin yazdığı, (Türkçe - Türk Dili Öğrt.)
Birisinin Pedagojik olarak onayladığı (Resim - Yazı) (PDR Öğrt.)
içeriğin metnini kopyala yapıştır, Bitiş tarihini seç, etiketlerini belirle, manşet resmini belirle.
Başlıkları H1- H2 olarak ayarla, Fotoğrafları Sisteme yükle, Haber içine ekle, Foto galeri olsun.

işlerini yapmalıyız.

Bu arada, herkese sisteme girme yetkisi verilebiliyor. Bir zahmet girip haber ekle deyip, oradan düz metin olarak yazsınlar.

Bence artık her öğretmen sorumlusu olduğu etkinlik vs. için haberi ve duyuruyu kendisi girmeli. Aksi halde çok koştururuz hangi fotoğrafı yükleyeyim, duyuruya ne yazayım, böyle oldu mu bir bakın vs. Sonrasında eklenen içerikler, kurul üyelerinin onayına sunulmalı. Şu devirde öğretmenlerin yapamam, edemem, anlamam gibi şikayetleri kabul edilemez.

Mebpanel'de Destek bölümünde

şeklinde bir yazı yazdım.
İşe yararmı bilemiyorum ama sizde yazar mısınız? En azından kendime düşeni yaptım.
Cevap yazmışlar, yeni gördüm.
MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı İnternet Hizmetleri Daire Başkanlığı
Sayın Yetkili, öneriniz ilgili birime iletilmiştir. Panel güncelleme geliştirme çalışmalarına göre değerlendirilecektir. İyi Çalışmalar.

Bence artık her öğretmen sorumlusu olduğu etkinlik vs. için haberi ve duyuruyu kendisi girmeli. Aksi halde çok koştururuz hangi fotoğrafı yükleyeyim, duyuruya ne yazayım, böyle oldu mu bir bakın vs. Sonrasında eklenen içerikler, kurul üyelerinin onayına sunulmalı. Şu devirde öğretmenlerin yapamam, edemem, anlamam gibi şikayetleri kabul edilemez.
Aynen öyle... Facebook,instagram vs. her türlü ortamda herşeyi paylaşan + pandemi döneminde iyice dijitalleşen herkes web haberi de paylaşabilir.
Herkese yetki verilsin, web için 5 dakikalık bir kurs verilse yeter.
5 dakikalık bir iş, ne olacak elimize mi yapışacak demeyin(btr olmayan öğretmen için diyorum). Çünkü geçtiğimiz yılın birinde 1 yıl boyunca yaptığım haberler için hesap ettim ayırdığım zamanı, dolu dolu tam 20 saat. +öncesi haber için uğraşlarımı hiç hesap etmedim.
Kısacası artık içimden yapmak gelmiyor. Ki bu bir ekip işi. Tek başına götürmekten yoruldum.
Tükenmişlik sendromu bu olsa gerek... o_O

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: omd
Hocam tek tek herkesin görmesine gerek yok Web Sitesi Yönetim Paneli sol sütünde bulunan kullanıcılar sekmesinden kendinizi ' internet sitesi yayın ekibi yöneticisi' olarak tanımlayın yeter

Hocam tek tek herkesin görmesine gerek yok Web Sitesi Yönetim Paneli sol sütünde bulunan kullanıcılar sekmesinden kendinizi ' internet sitesi yayın ekibi yöneticisi' olarak tanımlayın yeter
Yönetmelik de herkesin görmesi, onaylaması gerektiği yazıyor. Arkadaş o yüzden bu başlığı açmış.
Teknik olarak değil, idari olarak herkes görmek zorunda.

• Beğen
Tepkiler: omd
Bir sene her haber için istenen şekilde rapor çıkarıp herkesten imza aldırdım. O yıldan sonra müdür yardımcıları siteye haber eklemeyi öğrendiler. Kendileri ekliyorlar her şeyi.

Hangi ekibin yöneticisi?

İyi niyetle yaklaştığınızın farkındayım fakat iyi niyet başınıza birşey geldiğinde sizi kurtarmaz. Herşey iyi giderken kimse birşey demez ama sorun çıktığında da kimse destek olmaz, olsa bile faydası olmaz.

Bakanlığa da söyleyelim yolladıkları yazıya gerek yok geri çeksinler :D

Cevap yazmışlar, yeni gördüm.
tenor.gif
tenor.gif

+

Leyla ile Mecnun güzel diziydi. Exxen'de yeni bölümleri çekilecekmiş. Erdal Bakkal ikna olmamış henüz diyorlar.

Arkadaşlar başka bir başlığa yazmıştım aynen buraya alıyorum. Allah aşkına neden hep kendinizden taviz veriyorsunuz, kendinizi riske atıyorsunuz?
http://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/1958.pdf
--- Ekibi oluşturma görevi okul müdürlüğüne aittir. (MADDE 7-1)
--- Ekip yöneticisi okul müdürü, müdür başyardımcısı veya bir müdür yardımcısından birisidir. (Madde 7-2-a) Görevi: İnternet sitesi yayın ekibinin koordinasyonu, denetimi ve yayınlanacak içeriğin kontrolünü sağlar.(Madde 7-5-c)
İnternet sitesi yayın ekibinden ayrılan veya internet sitesi yayın ekibine katılan kişilerin kullanıcı hesapları internet sitesi yayın ekibi yöneticisi tarafından güncellenir.
--- İnternet sitesi yöneticisi, Fatih Projesi BT rehber öğretmeni veya bilişim teknolojileri öğretmeninden birisidir.(Madde 7-2-b) Görevi: Okul internet sitesi ile ilgili teknik iş ve işlemleri yürütür.(Madde 7-5-ç)
--- Editör: Türkçe veya Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinden birisidir. (Madde 7-2-c)Görevi: içerik oluşturur, oluşturulan tüm içeriklerin niteliğini artırmak üzere; anlam bütünlüğü, hitap tutarlılığı, noktalama, imla ve yazım kurallarına uygunluğunu denetler, değerlendirir ve düzeltmeler yapar.(Madde 7-5-d)
--- Danışman rehberlik öğretmenidir. (Madde 7-2-ç)Görevi: oluşturulan tüm içeriklerin pedagojik açıdan uygunluğunu denetler.(Madde 7-5-e)

Ben burada tutanağın da içerik yayınlamanın da bize ait olduğu bir yer göremiyorum. O nedenle kendimi riske atmayacak haberler var ise(fotoğraf yok düz yazı.) yayınlarım, elime yapışmaz. Öğrencilerin yüzleri görünecek fotoğrafı var ise, kişisel bilgi statüsüne girecek herhangi bir şey var ise yayınlamam. İllaki yayınlanacak denirse komisyondan tutanak talep ederim. Editör, rehber öğretmen içeriği kontrol ettim onayladım desin. kopyala-yapıştır yapıp bir tuşa basmaya ne var? :)
NOT: Yukarıda görüldüğü gibi herkesten imza almak v.b. hiç birisi sizlerin görevi değil! Herkes işini yapacak. İşlerine geldi mi? Resmi yazı da resmi yazı diyorlarsa yönergeye uygun yapsınlar işlerini. Yukarıdan fedakarlık fedakarlık denilip az bir süre sonra resmi olan neyse o denilmesinden sıkıldım artık! Sizlere de aynı tavrı tavsiye ederim.

Durumun ne kadar önem arz ettiğinin anlaşılması açısından şöyle bir örneği de buraya bırakayım : https://www.kvkk.gov.tr/Icerik/5506/2019-188

Son düzenleme:
Fotoğraf paylaşımı için muvafakatname gerekliymiş, yönergede öyle.
Fotoğraf paylaşımı isteniyorsa bütün öğrencilerden muvafakatname alınmasını talep edeceğim. Yahut kendileri fotoğrafları yükleyebilirler, isterlerse.
KVKK'yı kimse düşünmüyor. Öneminin farkında bile değiller(Ki izinsiz fotoğraf paylaşımı da doğru bir şey değil. Her ne kadar iyi niyetle yapılsa da.) .

Görevi: Okul internet sitesi ile ilgili teknik iş ve işlemleri yürütür.

Buradaki teknik iş(lem)ler tam olarak ne oluyor? Site düzenleme, menü ekleme falan mı? Yoksa fotoğraf eklemek, içerik paylaşmak mı?

Ne çok büyüttük ufacık bir işi, değil mi?!. :p:)

Buradaki teknik iş(lem)ler tam olarak ne oluyor? Site düzenleme, menü ekleme falan mı? Yoksa fotoğraf eklemek, içerik paylaşmak mı?
Hocam, yukarıda son yazdıklarımda burayı vurgulamak istemiştim aslında. Bu saydıklarınız teknik iş ve işlemler içerisine dahil edilse bile bu ufacık işin daha ufak parçalarını yönergede belirtildiği üzere görevlileri(bkz. editör) gerçekleştirirse en azından sorumluluğumuz kalmaz. Bize sadece kopyala-yapıştır ve butona basmak kalır.

Müdürü herşeyi inceleyen olacak. Onu bunu bahane edecek. olan yine bize olacak. Öğretmenin peşinde sürünceğim. Müdürün keyfi olcak bakacak tek tek inceleyecek. Bir dünya prosedür hocam. Yaparlarsa çook sıkıntı yaşayan olur. 5 dklık iş olacak sana haftalarca onun bunun keyfini bekeyeceksin. Bence olmasın.

Müdürü herşeyi inceleyen olacak. Onu bunu bahane edecek. olan yine bize olacak. Öğretmenin peşinde sürünceğim. Müdürün keyfi olcak bakacak tek tek inceleyecek. Bir dünya prosedür hocam. Yaparlarsa çook sıkıntı yaşayan olur. 5 dklık iş olacak sana haftalarca onun bunun keyfini bekeyeceksin. Bence olmasın.
Niye sürünelim hocam? Kimse yapmıyorsa biz de yapmayız olur biter. Kim ne diyecek?
En son müdüre işin sadece bize ait olmadığını söylediğimde, tamam sen yapma ben yaparım dedi, iki ay geçti sitede hâlâ en son benim eklediğim haber duruyor. Siz düşünün artık.
Komisyondaki arkadaşları eklerler ise ben görevimi yaparım. Yoksa elimi sürmem artık.
Site sıralamasında övünecekler diye bizi yarış atı olarak kullanmaktan vazgeçsinler. Ben çok bunaldım artık; ders tamamlama derdinden, kasa düzeltmelerden, yok yazıcısından, elinin köründen... Ve daha 4. senem...
Sanırım sonunda deliliğe vuracam.

Son düzenleme:
Hocam, resmi yazı ile gönderilmiş yönerge ile sabit iken siz haklarınızı bilmezseniz her türlü bütün işleri size yaptırırlar, her şeyin peşinde siz koşarsınız zaten...
Ben niye peşinde koşacak mışım? Buyurun ilgili madde:

c) İnternet sitesi yayın ekibi yöneticisi; internet sitesi yayın ekibinin koordinasyonu, denetimi ve yayınlanacak içeriğin kontrolünü sağlar.

Mezkur yönergenin http://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/1958.pdf tamamını altını çizerek okuyup haklarınızın farkında olmanızı tavsiye ederim. Şunu bilmelisiniz herhangi bir problemde biz mi dedik bizim görevimizi üzerine al denilir ve "Bizim yazılı onayımız olmadan yayınlamış ve yetkini aşmışsınız" denilmek suretiyle bütün suç sizin üzerinize bırakılırsa şaşırmayın.

Son düzenleme:
Hocam, resmi yazı ile gönderilmiş yönerge ile sabit iken siz haklarınızı bilmezseniz her türlü bütün işleri size yaptırırlar, her şeyin peşinde siz koşarsınız zaten...
Ben niye peşinde koşacak mışım? Buyurun ilgili madde:

c) İnternet sitesi yayın ekibi yöneticisi; internet sitesi yayın ekibinin koordinasyonu, denetimi ve yayınlanacak içeriğin kontrolünü sağlar.

Mezkur yönergenin http://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/1958.pdf tamamını altını çizerek okuyup haklarınızın farkında olmanızı tavsiye ederim. Şunu bilmelisiniz herhangi bir problemde biz mi dedik bizim görevimizi üzerine al denilir ve "Bizim yazılı onayımız olmadan yayınlamış ve yetkini aşmışsınız" denilmek suretiyle bütün suç sizin üzerinize bırakılırsa şaşırmayın.
Hocam haklısınız. Ben sadece etwinning projemi yüklüyorum btr yapmaz biliyorum. onun dışında elimi zaten sürmüyorum. etwinningin etkinlik resimlerini de her defasında herkese sor yükle zor olur diye kendi açımdan söylemiştim o cümleleri. yoksa başka şeyler eklenmiş eklenmemiş umrum değil. btr likten 100 saatlik bir arkadaş yüzünden elimi çektim. gerisi beni bağlamıyor zaten. Baş parmağımı bile oynatmıyorum. etwinning de bitsin siteye de elimi sürmem yani. kim nasıl yaparsa yapsın. ama diğer öğretmenler vs. kalırsa zaten sürünür. hı kendi çalışmam değil beni de bağlamaz. artık gayet hayır diyorum 15 yılda bu mertebeye ulaştım şükür.

Geri