Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Okul web sitesi yayın ekibi için mesaj atalım mı?

Konu, 'Okullar, Üniversiteler | Web Siteleri, Tanıtımları' kısmında hasan tarafından paylaşıldı.


 1. zulfikar1985

  zulfikar1985 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.275
  Beğeni:
  257
  Arkadaşlar başka bir başlığa yazmıştım aynen buraya alıyorum. Allah aşkına neden hep kendinizden taviz veriyorsunuz, kendinizi riske atıyorsunuz?
  http://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/1958.pdf
  --- Ekibi oluşturma görevi okul müdürlüğüne aittir. (MADDE 7-1)
  --- Ekip yöneticisi okul müdürü, müdür başyardımcısı veya bir müdür yardımcısından birisidir. (Madde 7-2-a) Görevi: İnternet sitesi yayın ekibinin koordinasyonu, denetimi ve yayınlanacak içeriğin kontrolünü sağlar.(Madde 7-5-c)
  İnternet sitesi yayın ekibinden ayrılan veya internet sitesi yayın ekibine katılan kişilerin kullanıcı hesapları internet sitesi yayın ekibi yöneticisi tarafından güncellenir.
  --- İnternet sitesi yöneticisi, Fatih Projesi BT rehber öğretmeni veya bilişim teknolojileri öğretmeninden birisidir.(Madde 7-2-b) Görevi: Okul internet sitesi ile ilgili teknik iş ve işlemleri yürütür.(Madde 7-5-ç)
  --- Editör: Türkçe veya Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinden birisidir. (Madde 7-2-c)Görevi: içerik oluşturur, oluşturulan tüm içeriklerin niteliğini artırmak üzere; anlam bütünlüğü, hitap tutarlılığı, noktalama, imla ve yazım kurallarına uygunluğunu denetler, değerlendirir ve düzeltmeler yapar.(Madde 7-5-d)
  --- Danışman rehberlik öğretmenidir. (Madde 7-2-ç)Görevi: oluşturulan tüm içeriklerin pedagojik açıdan uygunluğunu denetler.(Madde 7-5-e)

  Ben burada tutanağın da içerik yayınlamanın da bize ait olduğu bir yer göremiyorum. O nedenle kendimi riske atmayacak haberler var ise(fotoğraf yok düz yazı.) yayınlarım, elime yapışmaz. Öğrencilerin yüzleri görünecek fotoğrafı var ise, kişisel bilgi statüsüne girecek herhangi bir şey var ise yayınlamam. İllaki yayınlanacak denirse komisyondan tutanak talep ederim. Editör, rehber öğretmen içeriği kontrol ettim onayladım desin. kopyala-yapıştır yapıp bir tuşa basmaya ne var? :)
  NOT: Yukarıda görüldüğü gibi herkesten imza almak v.b. hiç birisi sizlerin görevi değil! Herkes işini yapacak. İşlerine geldi mi? Resmi yazı da resmi yazı diyorlarsa yönergeye uygun yapsınlar işlerini. Yukarıdan fedakarlık fedakarlık denilip az bir süre sonra resmi olan neyse o denilmesinden sıkıldım artık! Sizlere de aynı tavrı tavsiye ederim.

  Durumun ne kadar önem arz ettiğinin anlaşılması açısından şöyle bir örneği de buraya bırakayım : https://www.kvkk.gov.tr/Icerik/5506/2019-188
   
  Son düzenleme: 8 Nisan 2021
  bil_for, msingil, hasan ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. btybilişim

  btybilişim Site Gezgini

  Kayıt:
  21 Ekim 2020
  Mesajlar:
  93
  Beğeni:
  67
  Fotoğraf paylaşımı için muvafakatname gerekliymiş, yönergede öyle.
  Fotoğraf paylaşımı isteniyorsa bütün öğrencilerden muvafakatname alınmasını talep edeceğim. Yahut kendileri fotoğrafları yükleyebilirler, isterlerse.
  KVKK'yı kimse düşünmüyor. Öneminin farkında bile değiller(Ki izinsiz fotoğraf paylaşımı da doğru bir şey değil. Her ne kadar iyi niyetle yapılsa da.) .

  Görevi: Okul internet sitesi ile ilgili teknik iş ve işlemleri yürütür.

  Buradaki teknik iş(lem)ler tam olarak ne oluyor? Site düzenleme, menü ekleme falan mı? Yoksa fotoğraf eklemek, içerik paylaşmak mı?

  Ne çok büyüttük ufacık bir işi, değil mi?!. :p:)
   
 3. zulfikar1985

  zulfikar1985 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.275
  Beğeni:
  257
  Hocam, yukarıda son yazdıklarımda burayı vurgulamak istemiştim aslında. Bu saydıklarınız teknik iş ve işlemler içerisine dahil edilse bile bu ufacık işin daha ufak parçalarını yönergede belirtildiği üzere görevlileri(bkz. editör) gerçekleştirirse en azından sorumluluğumuz kalmaz. Bize sadece kopyala-yapıştır ve butona basmak kalır.
   
  btybilişim bunu beğendi.
 4. btybilişim

  btybilişim Site Gezgini

  Kayıt:
  21 Ekim 2020
  Mesajlar:
  93
  Beğeni:
  67
  Teşekkür ederim hocam.
   
 5. rose_tek

  rose_tek Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  16 Şubat 2008
  Mesajlar:
  385
  Beğeni:
  134
  Müdürü herşeyi inceleyen olacak. Onu bunu bahane edecek. olan yine bize olacak. Öğretmenin peşinde sürünceğim. Müdürün keyfi olcak bakacak tek tek inceleyecek. Bir dünya prosedür hocam. Yaparlarsa çook sıkıntı yaşayan olur. 5 dklık iş olacak sana haftalarca onun bunun keyfini bekeyeceksin. Bence olmasın.
   
 6. btybilişim

  btybilişim Site Gezgini

  Kayıt:
  21 Ekim 2020
  Mesajlar:
  93
  Beğeni:
  67
  Niye sürünelim hocam? Kimse yapmıyorsa biz de yapmayız olur biter. Kim ne diyecek?
  En son müdüre işin sadece bize ait olmadığını söylediğimde, tamam sen yapma ben yaparım dedi, iki ay geçti sitede hâlâ en son benim eklediğim haber duruyor. Siz düşünün artık.
  Komisyondaki arkadaşları eklerler ise ben görevimi yaparım. Yoksa elimi sürmem artık.
  Site sıralamasında övünecekler diye bizi yarış atı olarak kullanmaktan vazgeçsinler. Ben çok bunaldım artık; ders tamamlama derdinden, kasa düzeltmelerden, yok yazıcısından, elinin köründen... Ve daha 4. senem...
  Sanırım sonunda deliliğe vuracam.
   
  Son düzenleme: 8 Nisan 2021
  rose_tek bunu beğendi.
 7. zulfikar1985

  zulfikar1985 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.275
  Beğeni:
  257
  Hocam, resmi yazı ile gönderilmiş yönerge ile sabit iken siz haklarınızı bilmezseniz her türlü bütün işleri size yaptırırlar, her şeyin peşinde siz koşarsınız zaten...
  Ben niye peşinde koşacak mışım? Buyurun ilgili madde:

  c) İnternet sitesi yayın ekibi yöneticisi; internet sitesi yayın ekibinin koordinasyonu, denetimi ve yayınlanacak içeriğin kontrolünü sağlar.

  Mezkur yönergenin http://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/1958.pdf tamamını altını çizerek okuyup haklarınızın farkında olmanızı tavsiye ederim. Şunu bilmelisiniz herhangi bir problemde biz mi dedik bizim görevimizi üzerine al denilir ve "Bizim yazılı onayımız olmadan yayınlamış ve yetkini aşmışsınız" denilmek suretiyle bütün suç sizin üzerinize bırakılırsa şaşırmayın.
   
  Son düzenleme: 8 Nisan 2021
  rose_tek bunu beğendi.
 8. rose_tek

  rose_tek Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  16 Şubat 2008
  Mesajlar:
  385
  Beğeni:
  134
  Hocam haklısınız. Ben sadece etwinning projemi yüklüyorum btr yapmaz biliyorum. onun dışında elimi zaten sürmüyorum. etwinningin etkinlik resimlerini de her defasında herkese sor yükle zor olur diye kendi açımdan söylemiştim o cümleleri. yoksa başka şeyler eklenmiş eklenmemiş umrum değil. btr likten 100 saatlik bir arkadaş yüzünden elimi çektim. gerisi beni bağlamıyor zaten. Baş parmağımı bile oynatmıyorum. etwinning de bitsin siteye de elimi sürmem yani. kim nasıl yaparsa yapsın. ama diğer öğretmenler vs. kalırsa zaten sürünür. hı kendi çalışmam değil beni de bağlamaz. artık gayet hayır diyorum 15 yılda bu mertebeye ulaştım şükür.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal