Okul web sitesini ilçe sıralamasında yükseltme

Kodla Büyü

hbbkr

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar okul eeb sitesini ilçe sıralamasını yükseltmek istiyorum. İçerik eklediğim halde kaç zamandır sırası değişmedi neden olabilir

İçerik kadar ziyaretçi sayısıda önemli. Deneme sınav sonuçlarını yayınladığım gün 5 basamak birden yükseliyorum

Sayın hocam, kendinizi boşa yormayın. Eylül ayında ben de sizin gibi düşündüm. Neredeyse her gün haber girdim, menü kısmındaki link sayısını artırdım. İlçe'de ilk 7'ye soktum. Ama bir yerden sonra baktım ki yükselme falan yok. Bizimkinden önde olanlara bakıyorum, içerik de çok sık eklenmiyor, bizim siteden de dolu görünmüyorlardı. Sonra ismi dahi olmayan, okul kodu adresli bir (örneğin 123456.meb.k12.tr gibi) okulun sitesi öne geçti. Ne yaptıysam geçemedim. Öyle ki Türkiye sıralamasında atıyorum 200 sıra yükseliyoruz ama yine de o siteyi geçemiyoruz. İşte orada bıraktım uğraşmayı.
Geçen yıl da sıralamada önde olan bir siteye rasgelmiştim. Sitenin sadece adı alınmış. İçerisinde herhangi bir içerik olmamasına rağmen önlerde olunca o zaman da bu sıralamaların saçma kriterlere ya da algoritmaya dayandığını anlamıştım.
O yüzden kendinizi yormayın.

İçerik kadar ziyaretçi sayısıda önemli. Deneme sınav sonuçlarını yayınladığım gün 5 basamak birden yükseliyorum

teşekkür ederim hocam.
Sayın hocam, kendinizi boşa yormayın. Eylül ayında ben de sizin gibi düşündüm. Neredeyse her gün haber girdim, menü kısmındaki link sayısını artırdım. İlçe'de ilk 7'ye soktum. Ama bir yerden sonra baktım ki yükselme falan yok. Bizimkinden önde olanlara bakıyorum, içerik de çok sık eklenmiyor, bizim siteden de dolu görünmüyorlardı. Sonra ismi dahi olmayan, okul kodu adresli bir (örneğin 123456.meb.k12.tr gibi) okulun sitesi öne geçti. Ne yaptıysam geçemedim. Öyle ki Türkiye sıralamasında atıyorum 200 sıra yükseliyoruz ama yine de o siteyi geçemiyoruz. İşte orada bıraktım uğraşmayı.
Geçen yıl da sıralamada önde olan bir siteye rasgelmiştim. Sitenin sadece adı alınmış. İçerisinde herhangi bir içerik olmamasına rağmen önlerde olunca o zaman da bu sıralamaların saçma kriterlere ya da algoritmaya dayandığını anlamıştım.

hocam her sey geliyor insanın aklına. evet bızım onumuzde de kurum kodlu olan bir site var. dediğiniz gibi hiç içerik yok yeni eklenen ama hep önde. sanırım yakında ben de pes edeceğim. teşekkür ederim hocam.

Yükselince kime ne faydası var acaba? İhtiyacı olan, işi olan, bilgi almak isteyen girer zaten. Diğer türlü çok saçma buluyorum.

Bu bir yarışmı
Bunlarlamı uğraşacağız varsa eklenmesi gereken eklersin yoksa eklemezsin hocam
Hocama katılıyorum. Sıralamada yükselince ne olacak, tatmin mi olacağız ya da birilerini mutlu mu edeceğiz? Daha önce çalıştığım ilçede de sıra konusuna çok önem veriliyordu. Sapla samanı birbirine karıştırmamak lazım. Haber ve duyuruları yayınlayıp siteyi güncel tutuyorsanız olay bitmiştir. Gerisi reklamdır, yarıştır, hikayedir...

bence takılmayın hocam böyle boş şeylere.
zaman zaman forumda çıkıyor 1. olan sitelerin içerikleri, gereksiz bir sürü şey var.

Okul Sitesinin üst sıralamaya çıkması için ger gün ziyaretçi sayısının artması lazım.
Örnek şuan günlük 50 tıklaması olan bir sitenin üst bir sıralamaya çıkması için
  • Her gün bu sayının artması gerekiyor.
    • 1. gün : 55
    • 2. gün : 60
    • 3. gün : 65 gibi
  • ** Tabi bu oranı yakalamak çok ta mümkün olmuyor.
  • Oran artırmak için yapılacaklar arasında okuldaki web tarayıcıların açılış sayfasına okulun sitesini de eklemek.
Not: Sıralamadaki okul sitelerinin ne içerik girdiğine bakmak onları listenin biraz daha üstüne çıkarıyor. :)

Bir ilçemizde içeriğin eklendiği gün 60.000 tıklama alan ama 1 tane beğenisi olmayan bir okul sitesinin başarısı nedeniyle şube müdürleri tebrik yayınlamışlardı. Bilseler aslında ne olduğunu...

Buradan çıkıp başka bir başlığa girin arkadaşlar. Göreceğiniz başlıkların temelinde bu yüzyılda nelere kıymet verilmesi gerektiğini bilmeyen yetkililer ve onların tavırları yüzünden bir yere gelemeyişimiz, vizyon kazandıramayışımız, değişim yaratamayışımız var. Hal böyle olunca okulun etkinliklerinin yer almadığı ama koridor fotoğrafının 60.000 tıklama aldığı sayfalar var. Bunu yapan da yaptıran kadar kabahatli; o da ayrı bir konu.

Bence en iyisi SINAV GÖREVİ OLAN BİR ÖĞRETMENİN, YENİ KAYDOLAN BİR YAVRUNUN OKULUNUZU HARİTADAN BULABİLMESİ,
Öğrencilerinizin sağda solda çok aranmadan sitenizde açacağınız bir bölümden BTY ödevlerini, dosyaları indirebilmesi...gibi şeyler.

Bunlar yoksa o siteler zaten amacına ulaşmıyor. Okul müdürü var, fotoğrafı yok, okula girsem çaycı zannedip "Kardeş müdür beyi nasıl bulurum?" diye soracağım. Site sıralamada yukarı çıksa ne olacak ? :)

site ile hiç uğraşmayın kendine yükselir zaten:) kendinizi parçalasanız da yükseltemezsiniz çünkü verilen emek ve çaba ne yazık kı tersi oranında karşılık bulan bir algoritma hazırlamışlar. Şaşırdım mı hayır tabii ki.

Organik hit için faydalı içerikler gerekir. "Okulda şu etkinliği yaptık, şöyle güzel geçti, görüşlerinize arz ederiz" minvalinden içerikler gelip geçicidir. İnternette bilgi arayan insanlara içerik sunarsanız değil ilçede, ulusal ölçekte bile zirvede olursunuz.
BT içerikleri, rehberlik içerikleri, eğitim projeleri ile ilgili bilgiler içeren makaleler sunmayı öneririm.
Bu türden içerikleri hem yerel hem de ulusal boyutta katılımcıları olan sosyal medya gruplarında paylaşıp etkileşim almak lazım.

Bu bir yarışmı
Bunlarlamı uğraşacağız varsa eklenmesi gereken eklersin yoksa eklemezsin hocam
Yükselince kime ne faydası var acaba? İhtiyacı olan, işi olan, bilgi almak isteyen girer zaten. Diğer türlü çok saçma buluyorum.
Hocama katılıyorum. Sıralamada yükselince ne olacak, tatmin mi olacağız ya da birilerini mutlu mu edeceğiz? Daha önce çalıştığım ilçede de sıra konusuna çok önem veriliyordu. Sapla samanı birbirine karıştırmamak lazım. Haber ve duyuruları yayınlayıp siteyi güncel tutuyorsanız olay bitmiştir. Gerisi reklamdır, yarıştır, hikayedir...

tabiki de yarışma değil. benimkisi sadece merak. sürekli orada bir sıralama çıktığında dikkatimi çekti. güncel tutuyorum siteyi. ama sıralama değişmiyor. üstteki sitelere baktığımda bir değişiklik yok. bunu sorgulamam gayet normal. siteye eklemeler yapılıp emek veriyorum bunun da ardını tabiki ararım.
bence takılmayın hocam böyle boş şeylere.
zaman zaman forumda çıkıyor 1. olan sitelerin içerikleri, gereksiz bir sürü şey var.
o zaman siz hocam boş bulduğunuz bir şeye vakit ayırıp yorum yapmayın.

Hit arttırma programı kullanıyorlar. Program sürekli açık kalıyor. Sitenin istenen sayfalarına belli sürelerle giriş yapıyor.
Hiç içerik yüklemeden 3 4 gün gibi bir sürede ilçede 20. sıradaki bir siteyi 1. 1 haftada da ilde 1. yapabilirsiniz.

ilçede 2. yiz. Bazen 1. oluyoruz. Üst sıralara çıkmak için de hiç bir hamle yapmadım. Üstte olunca noluyor ki? Üst sırada olduğumuzdan benden başka kimse farkında değil. İlçe bile bilmiyor. Okula ait facebook sayfası var. Tüm haberler orada paylaşılır ve okulumuzun web sitesine link atılır. Facebooktan haber içeriğine tıklayan hop siteye bağlanıyor. İşin sırrı burda.
hadi bi de siz tıklayın:) www.mehmetdilsiz.meb.k12.tr

Ekli dosyalar

• ScreenShot_20181222114511.png
    ScreenShot_20181222114511.png
    19.2 KB · Görüntüleme: 90
ilçede 2. yiz. Bazen 1. oluyoruz. Üst sıralara çıkmak için de hiç bir hamle yapmadım. Üstte olunca noluyor ki? Üst sırada olduğumuzdan benden başka kimse farkında değil. İlçe bile bilmiyor. Okula ait facebook sayfası var. Tüm haberler orada paylaşılır ve okulumuzun web sitesine link atılır. Facebooktan haber içeriğine tıklayan hop siteye bağlanıyor. İşin sırrı burda.
hadi bi de siz tıklayın:) www.mehmetdilsiz.meb.k12.tr
hocam ben velilerden okul sitesi icin izin aldım sosyal medyada paylaşım yapmayı cok uygun görmuyorum

okul sitesi güncel sıralama da iyiydi bugün 2018-2019 yılında içerik eklemediniz diye uyarı cıktı girişte herkeste mi öyle

sıralama normalde saat 5, 6 gibi güncellenirken bugün biraz gecikmiş sanırım. sıralamalarda güncellenmeye başladı

Geri