Okul Zil sistemi

Kodla Büyü

uragan06

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Okul zillerini bugün ayarladık.Koridordaki hoparlörler den uğultu geliyor.Nedeni veya çözümü hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Anfiniz veya hoparlörleriniz kaliteli değildir.

kasaya giriş yerinde ya da giriş yapan aparattan kaynaklı olabilir orayı kontrol ederek deneyin, gerekirse tam oturtmadan(1mm kadar boşluk bırakarak) takın, öyle bir deneyin.

amfi ve hoparlörlerde t opraklama kullanın yoksa cızırtı uğultu kaçınılmaz
Hocam kolejde çalışırken konferans salonunun ses sistemi açılınca kendiliğinden cızıltı yapıyor idi. Çözüm için kullanılan dizüstü bilgisayarı değiştirdik- anfi değişti- hoparlör değişti ama sorun çözülmedi. Sonra (ne kadar sağlıklı ya da sağlıksız bilemem ama) prize gelen topraklamayı devre dışı bıraktı elektrikçi cızıltı yok oldu. Yani topraklama bağlamak çözüm olmayabilir ya da bizim okuldaki topraklama sıkıntılı olduğundan o olayı yaşamış olabiliriz ondan bu bilgiyi paylaşmak istedim.

Ses sistemlerinde distorsiyona ( cızırtı, bozulma ) bir çok şey sebep olabilir.
Anfi veya miksere takılan jacklarda oksitlenme olabilir.
Takılan bir jackin diğer ucu bosta kalmıştır, metal bir parçaya temas etmiştir, mikserin gövdesine değmistir vs.
Mimserde kullanılmayan kanalların ses seviseyesi, gain ayarlarıni yapan potlar oksitlenmiştir.
Gain ayarı yapan pot çok aşırı açılmıştır.
Tiz ses ayarı yapan pot ( high) çok açılmıştır.
Sisteme bağlı olan telsiz mikrofon gövdesi paslanmıştir, miksere temas halindedir.
Bilgisayar bağlı ise topraklama sorun yaratıyordur.
Bilgisayar bağlı ise yanlış giriş kanalına takılmış olabilir ( microfon değilde line kanalına takılmalı).
Kullanılan hoparlörler kaliteli değil ise ses seviyesi arttığında bozulma artabilir.
Sorunu bulmak için adım adım kontrol yapmak gerekir.

Geri