Okula gelen yeni tahtalar için internet bağlantısı

Kodla Büyü

mehday33

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar. (Okulumuz faz 2)
Sınıf ihtiyacı olduğu için okulumuzda bulunan büyük sınıflar ikiye bölündü. Etkileşimli tahta doğal olarak bir sınıfta kaldı. Başka bir okuldan bir tahta daha geldi bunu da diğer sınıfa taktırdık. İnterneti de kullanılmayan uçlardan çektik internet bağlantısında bir sıkıntı yok. Ancak sonradan eklenen tahta doğal olarak diğer tahtalardan farklı ip alıyor. Bu hattı nasıl tahtaların ağına dahil edebilirim?
İkinci sorum: herhangi bir sınıftaki tahtadan kırmızı kabloyu çıkarttım kabindeki hiçbir ışık sönmedi. Tahtalara giden kablolar hangisi? Planda sadece A serisi numaralar var(A65. gibi) hangi kablo tahtaya gidiyor onu anlayamadım. Biraz uzun oldu kusuruma bakmayın ayrıntılı yazdım.

Hocam öncelikle varsa İlçe FATİH eğitmenine yoksa il FATİH koordinatörüne bilgi vermeden sistem odasından herhangi bir yere kablo çekmemeniz gerekir.
2- bütünportlar bakanlık tarafından adreslendiği için ve FATİH birimine bilgi vermediğiniz için ilgili port şu an tahtalardan farklı bir IP alır sisteme dahil olmaz. Sorunu çözmek FATİH birimi ile iletişime geçin eğer yaptığınız işlem uygunsa bakanlıktan ilgili portu Akıllı tahta olarak eklerler ve IP düzelir.
3- Akıllı tahtaların data kabloları kırmızı renklidir
4- Hangi sınıfa hangi data kablosunun gittiğini öğrenmek için bir nüshası okulunuzda bırakılmış olan ve aynı zamanda normalde sistem odasında kabinette de yapıştırılmış olması gereken kat planlarında hangi odaya hangi data gidiyor hepsi tek tek yazıyor.

Cevabınız için başta teşekkür ederim hocam.
Başvuru yapıp ip'yi düzeltmek daha mantıkkı duruyor.
Kabinette yazan planda sadece access pointte ait numara yazıyor.Mesela bir sınıfta planda A65 yazıyor sadece. Tahtaya ait bir numara göremedim.
İlk mesajda alttaki sorumun cevabını biliyor musunuz hocam? Ben tahtanın internet kablosunu çekiyorum switch'te herhangi bir ışık sönmüyor.

A65 den gelen kablo acces pointe geliyor. ,poe özelliği ile elektrik de verir. Acces pointten çıkan kablo da tahtaya gider. Access point hem kablosuz hemde kablolu olarak ağı çoğaltıyor.
Yani ETlere gelen kablo access pointten geliyor.
Ilçe veya il koordinatörünsen destek alsanız daha iyi olur. Izin almadan tesisata fiziki mudahele yapmak sıkıntılı.

sınıflardaki access pointler ne menem bişeyse kablolu veya kablosuz bağlanıldığında ayrı ağ grupları oluşturuyor

Cevabınız için başta teşekkür ederim hocam.
Başvuru yapıp ip'yi düzeltmek daha mantıkkı duruyor.
Kabinette yazan planda sadece access pointte ait numara yazıyor.Mesela bir sınıfta planda A65 yazıyor sadece. Tahtaya ait bir numara göremedim.
İlk mesajda alttaki sorumun cevabını biliyor musunuz hocam? Ben tahtanın internet kablosunu çekiyorum switch'te herhangi bir ışık sönmüyor.
Örn A65 data ucuna hem tahta hemde access point bağlı o yüzden tahtayı çekince sönmez.

Geri