Okuldaki fiber internete farklı ip verme

Kodla Büyü

ferdison

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar iyi günler. Tam başlığı uygun açamamış olabilirim kusura bakmayın. Şöyle bir sorunum var. Okulumuza fiber internet geldi. Geçen gidip ayarlamasını yaptım. Lakin bundan önce okulumuzda 2 hat biri meb biri de açık hat vardı. Açık hat 192.168.2.1 ile başlıyor, meb ise 192.168.1.1 ile başlamakta. Bunu söylememdeki amaç eskiden okulumuzda açık hat yokken akıllı tahtalardan okulun tüm bilgisayarlarına öğrenciler bağlanıyormuş (idarenin yalancısıyım). Şimdi gene eskisi gibi idaredeki bilgisayarlar da akıllı tahtalarda da aynı ip havuzundan ip alacaklar gene bu sorun oluşacak gibi. Benim niyetim eski modemlerden birini kullanarak, o modeme farklı bir ip verip idaredeki bilgisayarları o ip numaraları üzerinden internete bağlamak. 2 saattir evde uğraşmaktayım. Feci bir bilgi kirlenmesi oldu bende. Temiz bir şekilde anlatabilecek ya da yol gösterecek bir arkadaş var mıdır? Şimdiden teşekkürler...

Access point alıp idarenin pclerini bu acces pointe bağla. Ayarlardan istediğin ip bloklarından ip ver. Hatta accespointin dhpc sini kapatıp otomatik ip almalarını da engelleyebilirsin. İdareye elle ip verebilirsin.

Tek modem olduktan sonra switche bağlantı yapıp switchten bilgisayarın birine IP verilip Ağ bağdaştırıcı ayarlarından ethernet bağdaştırıcısına sağ tıklayıp özellikler ayrıntılara tıkayıp IPv4 adresi , IPv4 alt ağ adresi(255 255 255 0) Varsayılan Ağ Geçidi , IPv4 DNS sunucusu öğrenilir. Burada sadece IPv4 adresi örneğin 192.168.2.181 ise sen 192.168.2.1 (Ana Bilgisayar) Öğrenci 192.168.2.2 diye devam eder. Diğer Modem için de aynısını uygulayıp diğer interneti bu şekilde paylaştıracaksın.

adalim' Alıntı:
Access point alıp idarenin pclerini bu acces pointe bağla. Ayarlardan istediğin ip bloklarından ip ver. Hatta accespointin dhpc sini kapatıp otomatik ip almalarını da engelleyebilirsin. İdareye elle ip verebilirsin.

Hocam bugün şunu denedim. evde 192.168.1.1 ile dağıtım yapan modemime 192.168.2.1 olan modemi bağladım. dhpc yi de kapattım. en son elde ettiğim sonuç şu oldu. 2 ile dağıtan modeme bağlandığımda (otomatik ip alıyor bilgisayar) 1 olan modemden ip alıyor ve internete bağlanıyor. Elle 2 den ip verdiğimde ise internete bağlanmıyor. Bugün kafam baya karıştı yarın tekrar deneyeceğim. Tekrarlayayım fikri olan bilen lütfen yardım etsin...

sadettin' Alıntı:
Tek modem olduktan sonra switche bağlantı yapıp switchten bilgisayarın birine IP verilip Ağ bağdaştırıcı ayarlarından ethernet bağdaştırıcısına sağ tıklayıp özellikler ayrıntılara tıkayıp IPv4 adresi , IPv4 alt ağ adresi(255 255 255 0) Varsayılan Ağ Geçidi , IPv4 DNS sunucusu öğrenilir. Burada sadece IPv4 adresi örneğin 192.168.2.181 ise sen 192.168.2.1 (Ana Bilgisayar) Öğrenci 192.168.2.2 diye devam eder. Diğer Modem için de aynısını uygulayıp diğer interneti bu şekilde paylaştıracaksın.

hocam benim sorunum şu (eğer yanlış anlamışsam sizi kusura bakmayın) 192.168.1.1 varken bir de 192.168.2.1 diye dağıtım yapmasını istiyorum. Ayrı hat olsa sorun değil ama aynı hattı böyle dağtamadım bir türlü.

"Lakin bundan önce okulumuzda 2 hat biri meb biri de açık hat vardı" iki hat varsa ttnet kullanıcı adları da farklıdir biri @meb sanırım biri @ttnet uzantılıdır. Tam anlayamadım aynı modem ve iki kullanıcılı.

Sayın hocam, sizin router özelliği olan bir AP'ye ihtiyacınız olacak. 4 Portlu AP'lerden alırsanız, hem kablosuz olarak hem de kablolu olarak idarenizin bilgisayarlarını yalıtabilirsiniz.
Bahsettiğim AP'lerin portlarından biri genelde farklı olur, örneğin 4 portu sarı 1 portu mavi olur. Bu mavi porta modeminizden gelen bir kabloyu bağlayıp, cihazı istediğiniz bir IP için yapılandırın. Böylece idareniz ayrı bir IP bloğunda kalacağı için öğrenciler bu bilgisayarlara ulaşamayacak ama idarecileriniz diğer bilgisayarlara ulaşabilecekler. Airties'in ya da tp-link'in bu tarz AP'leri var. Sadece eski modem kullanarak bu işi yapamazsınız, sizin yönlendirme (router) hizmetine ihtiyacınız var.

sadettin' Alıntı:
Aynı modemden iki farklı sistem isitorsun anladığım kadarıyla.

Hocam tek hattımız var an itibariyle. Şu an tüm cihazlar otomatik ip almakta. 192.168.32.x diyerekten. Ama ben farklı bir modem kullanarak idareye 192.168.2.x gibilerinden bir ip ile bağlanmalarını sağlamak istiyorum.

yakuphan' Alıntı:
Sayın hocam, sizin router özelliği olan bir AP'ye ihtiyacınız olacak. 4 Portlu AP'lerden alırsanız, hem kablosuz olarak hem de kablolu olarak idarenizin bilgisayarlarını yalıtabilirsiniz.
Bahsettiğim AP'lerin portlarından biri genelde farklı olur, örneğin 4 portu sarı 1 portu mavi olur. Bu mavi porta modeminizden gelen bir kabloyu bağlayıp, cihazı istediğiniz bir IP için yapılandırın. Böylece idareniz ayrı bir IP bloğunda kalacağı için öğrenciler bu bilgisayarlara ulaşamayacak ama idarecileriniz diğer bilgisayarlara ulaşabilecekler. Airties'in ya da tp-link'in bu tarz AP'leri var. Sadece eski modem kullanarak bu işi yapamazsınız, sizin yönlendirme (router) hizmetine ihtiyacınız var.

okulda en son kullandığımız modem tam dediğiniz gibi (4 port sarı 1 port mavi galiba zyxel idi). Okula gidip arayüzünü kurcalamam gerek. Deneyip size döneceğim teşekkürler. Farklı fikri olanların mesajlarını bekliyorum.

Arkadaşlar yapılma mantığını kavradım lakin ufak bir sorun oluştu. Fiberden gelen internetin ip adresi sürekli değişiyor, bu sebeple düşündüğüm sistem gerçekleşmeyecek. Bu sebeple (bir de güvenlik sebebiyle) okulun normal adsl internetini vdsl e yükseltip sadece idarede kullanılacak şekilde ayarladık. Fiber interneti de akıllı tahtalar ve tabletlerde kullanılacak şekilde ayarladık şimdilik bu kadar.

Hocam son gelen yazi ile ; ikinci bir internet paketi kesinlikle yasaklandi okullarda. Bilginize.

ali04' Alıntı:
Hocam son gelen yazi ile ; ikinci bir internet paketi kesinlikle yasaklandi okullarda. Bilginize.

Hocam o yazı açık internet için geçerli değil mi. Biz var olan 2 tane meb hattnı (vdsl ve fiber) kullanacağız ki kullanmasak bile vdsl e dönüştürmeden önce olan adsl hattı da açık kalacaktı. Dediğiniz yazı açık hat için geçerli.

sayın hocam, fiber bağlantılar aktif hale geldikten sonra tüm ipler bakanlık kontrollü olacak ve yeni bir cihaz bağlandığında fiber switch in yapılandırılması gerekecek aksi takdirde yeni cihaz internete çıkamayacak, bu nedenle elle ip vermeniz sistemin çalışmasında sorunlara yol açabilir. benim tavsiyem, idare bilgisayarlarında paylaşım ayarlarını parola korumalı olarak değiştirin. bu şekilde öğrenciler idare bilgisayarlarına erişemezler.

Geri