Okullara BTR Normu

Kodla Büyü

ahmetarif21

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar okullara BTR Normu verilmesiyle ilgili Bakanlığın bir çalışması var mı? Bu konuda bilgisi olan bizlerle paylaşırsa seviniriz.

bazı arkdaşlarım bana kızacak ama meslek lisesi harici tüm bilişim derslerinin ve bilgisayar labaratuvarlarının kaldırılıp her okula eğitim teknoloğu benzeri bir ünvanla bir bilgisayar öğretmeni normu açılması gerektiğini düşünüyorum.

bazı arkdaşlarım bana kızacak ama meslek lisesi harici tüm bilişim derslerinin ve bilgisayar labaratuvarlarının kaldırılıp her okula eğitim teknoloğu benzeri bir ünvanla bir bilgisayar öğretmeni normu açılması gerektiğini düşünüyorum.
Yaşa hocam ben de aynı şeyi düşünüyorum. Belki en fazla 6 saat ders de olabilir çürümemek için

Burda kızan taraftayım, şöyle bir örnek gibi: beden eğitimi hocası okulundaki spor salonunun kapatılmasını istiyor.

aynı şeyi düşünüyorum. bıktık altı aylık arızalı görevlendirmelerden

Arkadaşlar okullara BTR Normu verilmesiyle ilgili Bakanlığın bir çalışması var mı? Bu konuda bilgisi olan bizlerle paylaşırsa seviniriz.
Her okula BTR normu verilmesi mümkün değil bir kere ihtiyac var mı iki 30.12.2105 ...3770 sayılı yazıda 8 adetten az ET olan okula dahi görevlendirme yapılmaz bir veya iki gün başka okulda görevi olan biri gelir bakar

Her okula olmasada bazı şartları sağlayan okullara verilmesini düşündüğüm bir norm. Misal rehber öğretmen olması için belki sayıda öğrenci olması isteniyorsa norm için tahta ve ağ alt yapısı tamamlanmış 8 tahtadan az olmayan tüm okullara verilmesi gerekir.
Ayrıca bilişim teknolojileri ve yazılım dersinden güncelleme yapılması şart. Yenilenmiş PC lablari, Robotik atölyeler vs vs olsa ne güzel olurdu. Rabb'im duamızı kabul et amin.

bu öneriye 3-5 sene önce çok büyük tepkiler verirdim.
ama geldiğimiz noktada BTR den hiç bir farkı olacağını düşünmüyorum eğitim teknoloğunun, yani onu da istesen o da olmaz.
Bence de köklü bir değişim gerekiyor.
Sonuç olarak bu şekilde hep sürüncemede kalacağı görüşündeyim...

Son düzenleme:
Hocam Senin Eğitim Teknoloğu dediğin ünvanın fiili adı tamircidir. Belirli bir süre sonra öğretmenlerin sana bilgisayarcı muamelesi yapmaya başladıklarında anlarsın ama iş işten geçer. Madem beğenmiyorlar bilgisayar derslerini gereksiz buluyorlar versinler beni başka branşa ben razıyım ama öğretmenliğimi kimse elimden almasın. Aynı zamanda ortaokula yapay zeka koyan zihniyet bu işi hiç anlamıyor demektir. Seçmelilerde Algoritma geliştirme dersi koymaları gerekirken gene uçuk kaçık şeylere yönelmişler. Robotik labaraturalarının işe yeramadığını genele hitap etmediği, özel ekiplerle ÖĞRETMEN ürünlerinin çıktığını duyuyorum sağda solda hayırlısı...

İsimler değişir ama akıllardaki algı hep aynı kalacaktır hocam. İster BTR de, ister teknolog de eğitim camiasında senin adın tamirciye çıkıyor. Ben öyle görüyorum.

Yanlış anlamayın hocam, değişik fikirlere tamamen açığım ama bu şekilde bir yol alınabileceğine hiç inancım yok açıkçası. Ayrıca ben öğretmen olacağım diye okudum, öğretmen oldum ve öğretmen kalmak istiyorum.

Hatta ben tam tersini düşünüyorum. Yani BTR kökten kaldırılmalı ve biz öğretmenler asla bu işlere bakmamalıyız. Biz bilişim teknolojileri öğretmenlerini teknik işlerden tamamen kurtarmalı artık bakanlık. Akıllı tahta arızaları için nasıl bir yol bulunur bilmiyorum ama bu işi biz yapmamalıyız. Değilse, okul müdürleri asla bize öğretmen gözüyle bakmayacak. Maalesef müdürler, kendi istedikleri teknik işleri yapmadığımız zaman bunu bir koz olarak kullanmayı seçiyor ve "Sen benim dediğimi yapmazsan, işin düştüğünde ben de senin işini yapmam." diyor. Bu koz ellerinden alınmalı. Çünkü başka hiç bir branşta böyle bir sıkıntı yaşanmıyor ve maalesef bunun böyle olmasına da biz çanak tutuyoruz.

Yapılması gereken köklü değişiklik budur bence. Maalesef branşımızın eğitim yönü elimizden kayıp gidiyor ki bu da, öğretmelik kimliğimizin kayıp gitmesi demektir. Artık tamirci, teknisyen gibi etiketleri üstümüzden atacak adımlar gerek bize.

Benim görüşüm bu.

Gerçekçi olmak lazım arkadaşlar. BTR görevinin adında da, görev tanımında da "Rehberlik" geçiyor ama maalesef öyle olmuyor.

1-Aman be elimize mi yapıaşacak denildi, elimize yapıştı.

2-Devletin işi yürüsün, aksamasın denildi, bu işler tamamen bize kaldı.

3-Bu işleri birileri yapmalı denildi, artık hep bizim yapmamız isteniyor.

4-Fedakarlık yapmak lazım denildi, ama fedakarlık üzerimize zorunlu bir vazife olarak kaldı.

5-Taşın altına elimizi koymak lazım denildi, elimiz ezildi ve öylece taşın altında kaldı.

vs vs vs uzar gider bunlar. Bizim dışımızda hangi öğretmenler, kendi branşı ile ilgili olan okulun diğer işlerini yapıyor. Hangi branşın öğretmenleri derse girdikten sonra kalan zamanlarda okulun başka işleri için başka bir ad altında görevlendiriliyor. Sadece Bilişim.

Eğer bilişim dersleri kalkacaksa @edgu_bil hocam gibi ben de başka bir branşa geçip öğretmenlik yapmaya hazırım. Lise MATEMATİK öğretmenliği için can atıyorum vallahi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Önceden bankalarda vardı,hatta benim Böte yazma sebebimdir,olmadı öğretmenlik cepte diyip yazmıştım 4 senede herşey alt üst oldu,nasip
Lise MATEMATİK öğretmenliği için can atıyorum vallahi.
hocam lise matematiği bilmiyorum ama bizim ortaokulda bi matematik öğretmeni bu sene sınava girdi eşit ağırlıktan 1600. Oldu pdr yazdı…herkesin kendine göre derdi var gibi..

bana kalırsa meb belli teknik servislerle anlaşsın makul fiyata(bize verdiği toplam ekders miktarıyla anlaşır), formatörlük diye bişey olmasın. herkes kendi işini halledecek kadar öğrensin bilgisayarı bi zahmet, yıl kaç olmuş. bizede robotik kodlama dersi zorunlu olsun proje sınıfı vs diye ders ortadan kalkmasın

Bizim okulda, elektrik arızalarını Elektrik Öğretmenleri, bilgisayarla ilgili sorunları Bilişim Öğretmenleri, mobilya ihtiyaçlarını Mobilya Öğretmenleri, Kaynak işlerini Metal Öğretmenleri vb. yapar. Hiç kimse de bu arkadaşlara tamirci gözüyle bakmaz. Bilakis okulun eksiklerini ve ihtiyaçlarını giderdikleri, Eğitim Öğretimin aksamamasını sağladıkları için herkes takdir, yönetim teşekkür eder. Hatta bu arkadaşlar ödüllendirilirler. Sizleri okudukça çok şaşırıyorum ve hayret ediyorum.

Son düzenleme:
BTR ile ilgili resmi gazetede madde çıkınca branş dışı görevlendirme yapılmacak diye sevinmiştim ama yine hevesimiz kursağımızda kaldı.
Başka branştan görevlendirmeler devam ettiği sürece norm verilmesi imkansız. BTR ye ihtiyaç duyan müdür bir zahmet ders seçsin normu açsın. lisede her kademede ders seçilebiliyor.
En azından ilk etapta büyük okullara (örneğin 500'den fazla öğrencisi olan ve bilişim normu olmayan) btr normu verilebilir.
Bizim branş kadar ayağa düşmüş başka branş yoktur herhalde. önüne gelen btr olabiliyor ve kimse buna ses çıkarmıyor.

Bizim okulda, elektrik arızalarını Elektrik Öğretmenleri, bilgisayarla ilgili sorunları Bilişim Öğretmenleri, mobilya ihtiyaçlarını Mobilya Öğretmenleri, Kaynak işlerini Metal Öğretmenleri vb. yapar. Hiç kimse de bu arkadaşlara tamirci gözüyle bakmaz. Bilakis okulun eksiklerini ve ihtiyaçlarını giderdikleri, Eğitim Öğretimi için herkes takdir, yönetim teşekkür eder. Hatta bu arkadaşlar ödüllendirilirler. Sizleri okudukça çok şaşırıyorum ve hayret ediyorum.
Hocam bahsettiğiniz yer meslek lisesi. Zaten olması gereken o. Meslek lisesinde de öyle olmayacaksa, ne anlamı kaldı o zaman. Ayrıca orası bir mesleğe yönelik eğitim verilen liseler. Ayrıca meslek lisesinde, alan şefleri, atölye şefleri vs var. Arızaları onlar tamir edecek ki, öğrencileri böyle böyle eğitecekler. Çıraklık gibi bir şey. Bu öğrenciler yeri geliyor staja gidiyor. Mesleki eğitim verilmeyecekse işletmeler bu öğrencileri neden alsın ki.

Biz yıllarca meslek liselerinde neden tamir işleri yapılıyor diye hiç şikayet ettik mi? Neden bu işleri biz yapıyoruz dedik mi? Tamamen farklı dillerde konuşuyoruz sanki. Bence karıştırıyorsunuz, mevzuyu saptırıyorsunuz.

Bizim bahsettiğimiz yer ise ortaokul, Anadolu lisesi, fen lisesi vs. Buralarda herkes öğretmen. Ayrıca bir üst kademeye öğrenci yetiştirilen kurumlar. Belirli bir meslek edindirmeye hizmet eden kurumlar değil. Peki söyler misiniz, bu dediğim eğitim kurumlarında bilişim teknolojileri öğretmenleri dışında hangi öğretmenler tamir, arıza işleri ile ilgileniyor.

Açıkçası ben de, bazı öğretmen arkadaşların tamir işleri için bu kadar hevesli ve istekli olunmasına şaşırıyorum. Öğretmenliğin dışında işlerle uğraşmak yerine öğretmenlikle uğraşmak varken mesleğimizin yapısını bozmaya neden bu kadar meyilliyiz?

Amacım kimseyle tartışmak değil. Ben öğretmenliğimin muhafaza edilmesini istiyorum, yapısının bozulmasını değil.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam bahsettiğiniz yer meslek lisesi. Zaten olması gereken o. Meslek lisesinde de öyle olmayacaksa, ne anlamı kaldı o zaman. Ayrıca orası bir mesleğe yönelik eğitim verilen liseler. Ayrıca meslek lisesinde, alan şefleri, atölye şefleri vs var. Arızaları onlar tamir edecek ki, öğrencileri böyle böyle eğitecekler. Çıraklık gibi bir şey. Bu öğrenciler yeri geliyor staja gidiyor. Mesleki eğitim verilmeyecekse işletmeler bu öğrencileri neden alsın ki.

Bence karıştırıyorsunuz, mevzuyu saptırıyorsunuz.

Bizim bahsettiğimiz yer ise ortaokul, Anadolu lisesi, fen lisesi vs. Buralarda herkes öğretmen. Ayrıca bir üst kademeye öğrenci yetiştirilen kurumlar. Belirli bir meslek edindirmeye hizmet eden kurumlar değil. Peki söyler misiniz, bu dediğim eğitim kurumlarında bilişim teknolojileri öğretmenleri dışında hangi öğretmenler tamir, arıza işleri ile ilgileniyor.

Açıkçası ben de, bazı öğretmen arkadaşların tamir işleri için bu kadar hevesli ve istekli olunmasına şaşırıyorum. Öğretmenliğin dışında işlerle uğraşmak yerine öğretmenlikle uğraşmak varken mesleğimizin yapısını bozmaya neden bu kadar meyilliyiz?

Amacım kimseyle tartışmak değil. Ben öğretmenliğimin muhafaza edilmesini istiyorum, yapısının bozulmasını değil.

Meslek Lisesinde Öğretmenin okulun arızalarını gidermesi, olması gereken; Ortaokulda Bilişim Öğretmeninin okulun arızalı Bilgisayarının arızasını gidermesi veya en azından gidermeye çalışması olmaması gereken diyorsunuz...! Kim karıştırıp, saptırıyor acaba...?
Kaldı ki gerek Meslek Lisesi olsun, gerek Ortaokul olsun; hiç bir Öğretmen, tamir yapmak zorunda değildir. Hiç bir idareci bunu isteyemez; ancak rica eder ve ilgili Öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu da, bu ricayı kırmaz. Kaldı ki bazı Öğretmenler, şahsi bilgisayarları çöktüğünde bile getirip, Bilişim Öğretmenlerinden yardım isterler; onlar da uygun bir dille yapılan ricayı, hiç bir zaman geri çevirmezler.
Sen yapmak istemiyorsan yapma kardeşim. Hiç kimse seni buna zorlayamaz.
BTR ile ilgili resmi gazetede madde çıkınca branş dışı görevlendirme yapılmacak diye sevinmiştim ama yine hevesimiz kursağımızda kaldı.
Başka branştan görevlendirmeler devam ettiği sürece norm verilmesi imkansız. BTR ye ihtiyaç duyan müdür bir zahmet ders seçsin normu açsın. lisede her kademede ders seçilebiliyor.
En azından ilk etapta büyük okullara (örneğin 500'den fazla öğrencisi olan ve bilişim normu olmayan) btr normu verilebilir.
Bizim branş kadar ayağa düşmüş başka branş yoktur herhalde. önüne gelen btr olabiliyor ve kimse buna ses çıkarmıyor.

Sevindirik olmaya gerek yok kardeşim. Dilekçe verip, görev istediğiniz müddetçe; öncelik ve görev zaten sizin.
BTR için norm verilmesi konusuna gelince; demek ki Bakanlık, bu görev için norm tahsis etmeyi gereksiz bulmuş.
BTR eğitimi almış, diğer branş öğretmenlerinden "ayağa düşmüş" diye bahsedip, onları "ayak tabakası" olarak görmeniz ise tam bir facia...
Ayrıca, önüne gelen BTR olmuyor. Öncelikle Bilişim Öğretmenleri oluyor. İstek yoksa, en son; BTR Eğitimi almış Öğretmenler tercih ediliyor.

Meslek Lisesinde Öğretmenin okulun arızalarını gidermesi, olması gereken; Ortaokulda Bilişim Öğretmeninin okulun arızalı Bilgisayarının arızasını gidermesi veya en azından gidermeye çalışması olmaması gereken diyorsunuz...! Kim karıştırıp, saptırıyor acaba...?
Kaldı ki gerek Meslek Lisesi olsun, gerek Ortaokul olsun; hiç bir Öğretmen, tamir yapmak zorunda değildir. Hiç bir idareci bunu isteyemez; ancak rica eder ve ilgili Öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu da, bu ricayı kırmaz. Kaldı ki bazı Öğretmenler, şahsi bilgisayarları çöktüğünde bile getirip, Bilişim Öğretmenlerinden yardım isterler; onlar da uygun bir dille yapılan ricayı, hiç bir zaman geri çevirmezler.
Sen yapmak istemiyorsan yapma kardeşim. Hiç kimse seni buna zorlayamaz.

Sevindirik olmaya gerek yok kardeşim. Dilekçe verip, görev istediğiniz müddetçe; öncelik ve görev zaten sizin.
BTR için norm verilmesi konusuna gelince; demek ki Bakanlık, bu görev için norm tahsis etmeyi gereksiz bulmuş.
BTR eğitimi almış, diğer branş öğretmenlerinden "ayağa düşmüş" diye bahsedip, onları "ayak tabakası" olarak görmeniz ise tam bir facia...
Ayrıca, önüne gelen BTR olmuyor. Öncelikle Bilişim Öğretmenleri oluyor. İstek yoksa, en son; BTR Eğitimi almış Öğretmenler tercih ediliyor.
hocam mesele öncelik meselesi değil, tabiiki öncelik var ama bu iş görevlendirme olarak devam ettiği sürece norm gelmesi imkansız, yarın bir bakan gelip görevlendirme yapmayın diyebilir ki bazı illerde valilerin görevlendirme yapmadığı oldu, pandemi döneminde görev vermeyen oldu vs vs vs. Geçen sene deprem bölgesinde hiçbir ekders kesilmezken ilk btr görevlendirmeleri iptal edildi.

Ben öğretmene ayağa düşmüş demedim, eğer bilişim işini başka bir branş yapıyorsa BRANŞ (bilişim) ayak altı olmuştur. (ayak altı demek diploması olan olmayan herkes yapıyor)

Rehber öğretmen yokken başka branşa görevlendirme yapılabiliyor mu? ya da iyi derecede yabancı dil sertifikası olsa başka branştan öğretmen ingilizce dersine girebiliyor mu? GİREMİYOR. Aslolan diplomadır. İşte ayak altı olmak budur.

Farklı branştan görevlendirme yapmayacak ihtiyacı olan müdür dersini seçecek normunu açacak bu kadar basit.

ortaokulda her öğrenci temel işletmenlik seviyesinde bilgisayar bilgisine sahip olmalı. daha üst seviyeye yeteneği olan öğrenciler de BİLSEM veya benzeri eğitim kurumlarına yönlendirilip yeteneğine göre programlama tasarım vs. dersler verilmeli. liselerde de meslek liseleri hariç dersler kalkmalı.
lisede programlama koyulmuş -;- yaz diyordun öğrenci yüzüne bakıyor..

Geri