Okulunda Tasarım-Beceri Atölyesi olan var mı?

Kodla Büyü

Çolat_Palemdar

Aktif Üye
İlçe milli eğitim müdürümüz ilçe genelinde bir "tasarım ve beceri atölyesi araştırma komisyonu" kurdu. Bu komisyonda ben de varım. Amacımız, şimdiye kadar kurulan tasarım beceri atölyelerinin işleyişi, alt yapısı, fiziksel donanımları, maliyeti vs. hakkında bilgi toplamak.

Okulunda Tasarım ve Beceri Atölyesi kurulup da yardım etmek isteyen hocalarımın yardımlarını bekliyorum.

Teşekkürler.

Hocam ortaokul için bence arduino yeterli fazla masrafa girmeye gerek yok. Biz mblock ve arduino ile birçok projeyi yaptık. Yapıyoruz. Yeni eklentiler sayesinde her geçengün kullanabileceğiniz modül sayısı artıyor.

bu olayı yeni bir şeymiş gibi piyasaya sürdüler. zaten okullarda olan şeydi. bilişim atölyesi (robotik kodlama atölyesi), resim atölyesi, müzik atölyesi, tekn. tasarım, beden eğt., vb... zatne birçok okulda olan bir şeydi. ne zaman dedikleri kadar kıymetli olurdu hocam. okullara bu anlamda malzeme yolladıklarında yeni bir şey olurdu. ismi koy yapın de ne güzel.

Bizim yasam atolyemiz vardi hocam. Tasarim beceri atolyesine donusturduler. Yasam atolyesinde bir evde bulunmasi gereken elektrikli aletler vs vardi. Simdi el sanatlari bolumunden dikis makinesi, bilisimden iki bilgisayar ve cizim tableti falan eklediler. Ortaya biraz garip bisey çıktı. Carsamba da acilis yapacakmisiz. Bir de twin bilim setleri gelmisti okula onlarla bir kac proje yapıyor fen bilgisi ogretmeni.

Bunların hepsi bir heves, maksat tamamen görüntü vermek. Okulumuzda iki çit çekildi, organik tarım atölyesi oldu, teknoloji tasarım sınıfı beceri tasarım atölyesi oldu, okul duvarları çiçek böcek ile renklendirildi 2023 vizyonu oldu. Yine işin özünü kaçırıyorlar. Okulumuz tam güne geçmek uğruna geçen sene bir fen laboratuvarını, bir bt sınıfını, bir teknoloji tasarım atölyesini kaybetti. Üstüne bodrum katta ara bölüme bir sınıf örüldü. Şu an sınıf ortalamamız 40-45 arası. Okulumuzda masa tenisi koyacak alan yok. Sonra 2023 vizyonu diye hikaye dinliyoruz. Milli Eğitim müdürü okulumuzu ziyaret etti, iki fotoğraf uğruna okul bahçesine dart koyuldu, kamelyalarda satranç oynatıldı, sınıfın birini laboratuvar gibi bir iki deney yaptırıldı, bts olayı hiç yok zaten.
Yazık, geleceğimize yazık.

bugün ilçeden ilginç bir yazı gelmiş okulumuzdaki derslik dışı alanların (atölye-lab vb) alanı(m²)
isteniyor, bilgisi olan var mı neyle alakalı olduğuna dair :)

Bizde böyle hocam. Kimse kaç öğrenciye nasıl eğitim verildiğine, kaç proje yapıldığına bakmaz. Varsa yoksa görüntü fotoğraf. Moda dan öteye gitmez bizim projeler. Projeleri ortaya atanların işin mutfağında bu projeleri okullarında uygulayan öğretmenleri bulup fikir danışmadığı sürece boş masraftan öteye gitmez.

Yine konu dışına çıkılmış. @kaltunok25 hocamın sorduğu sorunun cevabı yerine başka konuya geçilmiş. "Tasarım beceri atölyeleri gerekli mi" gibi yeni bir başlık açın, isteyen oraya yazsın. Lütfen konuları saptırmayalım.

Hocam ortaokul için bence arduino yeterli fazla masrafa girmeye gerek yok. Biz mblock ve arduino ile birçok projeyi yaptık. Yapıyoruz. Yeni eklentiler sayesinde her geçengün kullanabileceğiniz modül sayısı artıyor.
Hocam yaptığınız projeler hakkında bilgi verebilir misiniz? Ben de 2.Dönem 12 öğrenciyle başladım. Artık bireysel proje vermeyi düşünüyorum. Örnek projeleriniz varsa en azından proje ismi, paylaşırsanız sevinirim.

Yine konu dışına çıkılmış. @kaltunok25 hocamın sorduğu sorunun cevabı yerine başka konuya geçilmiş. "Tasarım beceri atölyeleri gerekli mi" gibi yeni bir başlık açın, isteyen oraya yazsın. Lütfen konuları saptırmayalım.
bu başlıktaki tek gereksiz yazı bunu gördüm hocam. okumayı bilirsen sitemlerden bile hocama cevap çıkarabilirsin

Şöyle bir göz gezdirdim konuya, sanırım benim yazdıklarım konu dışı olarak algılanmış. Oysaki bir çok tavsiye içeriyordu.
Tasarım Beceri Atölyeleri ile ilgili yardım istenmiş. Ben de tecrübe ettiğim bir kaç konuda yazdım. Sitem dolu olabilir fakat özünde gerçekleştirdiğimiz uygulamalar bunlar.
Dışarıya dart koyulur Spor "Atölyesi" yapılmış olur.
Teknoloji Tasarım sınıfı "Tasarım Atölyesi" yapılmış olur.
Dışarıda kamelya altında satranç oynatılır Akıl zeka oyunları "Atölyesi" yapılmış olur.
İki tane çit ile organik tarım "Atölyesi" yapılmış olur.
Kısaca 50*70 bir branda üzerine yazacağınız Atölye temalı bir yazı bizi 2023e hazırlamış oldu. Geçen hafta bir komisyon nedeniyle 20ye yakın okul gezdim, aynı uygulamalar var.
Fen ve Teknoloji "Atölyesi" ve Yazılım ve Tasarım "Atölyesi" gibi iki önemli atölyemiz geçen sene dağıtıldı. Hâlâ varsa değiştirebilirsiniz.

Geri