Okulunuzdaki örnek uygulamalar / Önerileriniz / Tavsiyeleriniz

Kodla Büyü

dizzy

Aktif Üye
Arkadaşlar, 2012’den beri müdür yardımcılığı yapmaktaydım. Bu yıl sınava girdim. Allah nasip ederse ilçemdeki bir okula okul müdürü olarak atanacağım.

Şu andaki görevimde olduğu gibi ve önümüzdeki süreçte de Bilişim Teknolojileri öğretmeninin idareci olarak bir farkındalık oluşturmasını ümit ediyorum. (Nasıl yorumlanır bilmiyorum ama Avrupa da futbol oynayanlar Türkleri temsil eder ya ben de branşımızı okul müdürlüğünde temsil etmek istiyorum açıkçası)

Düşündüğüm okul maddi olarak çok çok iyi değil. Okul aile birliğinde şu anda yaklaşık 1500 TL parası var. Kantin kirası da 700 TL . Önceki müdürü de bağış/aidat toplatmamış yıllardır. Fatih alt yapısı ve ET’ler mevcut. Okulda BT öğretmeni yok.

Sizlerden şöyle bir yardım istiyorum. Şu an tam olarak kategorize edemedim. Kafamda bazı başlıklar oluşturdum.

Fiziki Uygulamalar:

Okulunuzda ya da çevrenizde, vay süper olmuş dedirten

Basamak yazı uygulaması / Kapı giydirmesi gibi klasik olmayan uygulamalar….

Okul girişi uygulamaları…

Okul bahçesindeki oyun alanları….

Okul duvarları uygulamaları….

Diğer bina içi-dışı uygulamları

BTY Dersi İşlenmesi:

Okulda BT sınıfı kaldırılmış ve boş sınıf yok.

BTY dersi en verimli bu koşullarda nasıl işlenebilir?

BT Projeleri:

Öğrencilerle hangi projeler yapıyorsunuz?

DYK kursu…

Aurdino…Setler…

BT öğretmeni olmadığı bu işlerle ben ilgileneceğim…

Sponsor/Para Kaynağı Bulma:

Mevcut okulumda para sorunu pek olmadığı için bu konuda biraz zayıfım.

Bu konuda öneriler gerçekten çok önemli.

Şöyle empati de yapabiliriz.

En başta yazdığım şartlarda bir okula müdür olarak atandınız.

Siz neler yapardınız?

Ben ODTÜ den 25 adet masaüstü bilgisayar getirdim Okuluma.Buyuk üniversitelere mail yoluyla ulasip ihtiyaç fazlası masaüstü bilgisayarlarını alabilirsiniz

Hayırlı olsun öncellikle. Kesinlikle Bt sınıfı oluşturun. Arduino ve kodlama eğitimi okulunuz için çok iyi olacaktır.
Mümkün olursa zeka oyunları sertifikası olan öğretmeninizde varsa okulda zeka oyunlarına yer verin. Zamanla turnuvalara bile öğrenci yetiştirebilirsiniz.
Geri dönüşüm konusunda bilinç oluşturun. İstekli öğretmenleriniz olursa geri dönüşümle ile ilgili proje bile geliştirilebilir.
Bunun dışında aslında birçok şey paraya bakıyor. En zor işiniz para kaynakları bulmak olacatir.

hocam beş yıldır yöneticilik yapıyorum, öncelikle şimdiden hayırlı olsun.

Düşünceleriniz çok güzel ama bahsettiğiniz okulun maddi durumu ile bunların hiç birini yapamayabilirsiniz. Öncelikle personel konusuna ayda 3bin tl masraf oluyor. Personel eksikliği her türlü yatırımı öldürüyor. Sadece okulda tamirata ben yılda 15bin civarında masraf yapıyorum. Bunlar elektrik, su tadilat masrafları sadece. Yeni bir şey ekleme değil.

Bence öncelikle Stratejik planda yer alan gzft analizini tam anlamıyla ortaya çıkarmanız gerekiyor. Okulu bir alanda öne çıkarabilirseniz her şeyin ortalama olmasından daha iyidir. Bunun reklamından dernek, vakıf vb. yerlerden okula katkı sağlanabilir.

Okul profiline göre veliler alttan üste güvenlik - temizlik - eğitim - kalite konusuna bakarlar. En başta eksik varsa güvenlik (kavga, dışarıdan müdahale vb.) konusuna değinilmeli ve bunun dışarıdan fark edilmesini sağlamak gerekir. Okul giriş çıkışlarında müdür veya müdür yardımcısının kapıda beklemesi bir örnek.

Temizlik eksikliği varsa en kaliteli eğitimi de verseniz veli yine çocuğu bir şekilde başka okula gönderir. Zemin temizleme makinalarına yatırım yapılabilir. Uzun vadede personel ve temizlik malzemesinden tasarruf edilebilir.

Eğitim konusunda müdürün direk hiç bir şey yapamayacağını bilerek hareket etmek lazım. Eğitim öğretim öğretmen tarafından yapılır, okul idaresi bunun için uygun ortam sağlar. Bu yüzden öğretmene rağmen yapacağınız işler doğru bile olsa verimli olmaz. O yüzden ya öğretmeni motive etmek ya da öğretmenin isteklerine göre okulun projelerini güncellemeniz gerek verimli işler için.

DYK kurslarını, veli toplantılarını ciddi olarak yapılmasını sağlamak, öğretmenin derse giriş çıkışlarını kontrol etmek temel noktalar zaten. Binaya yapacağınız yatırımların sonu yok ve bütçe çok değişken. En ucuz bahsettiğiniz gibi kapı ve koridor giydirmeler ile dikkat çekilebilir. Çevre esnafı ile OAB'nin ilişkileri önemli. Siz de belediye ve ilçe mem ile ilişkileriniz doğrultusunda bütçe artırabilirsiniz.

Burası önemli, her şeyden önemlisi ilk üç ay acil durumlar dışında binaya hiç bir şey yapmayın. Okulu izleyin, eksikleri ve iyi yanları görün, planınızı buna göre yapın. Allah yardımcınız olsun.

hocam beş yıldır yöneticilik yapıyorum, öncelikle şimdiden hayırlı olsun.

Düşünceleriniz çok güzel ama bahsettiğiniz okulun maddi durumu ile bunların hiç birini yapamayabilirsiniz. Öncelikle personel konusuna ayda 3bin tl masraf oluyor. Personel eksikliği her türlü yatırımı öldürüyor. Sadece okulda tamirata ben yılda 15bin civarında masraf yapıyorum. Bunlar elektrik, su tadilat masrafları sadece. Yeni bir şey ekleme değil.

Bence öncelikle Stratejik planda yer alan gzft analizini tam anlamıyla ortaya çıkarmanız gerekiyor. Okulu bir alanda öne çıkarabilirseniz her şeyin ortalama olmasından daha iyidir. Bunun reklamından dernek, vakıf vb. yerlerden okula katkı sağlanabilir.

Okul profiline göre veliler alttan üste güvenlik - temizlik - eğitim - kalite konusuna bakarlar. En başta eksik varsa güvenlik (kavga, dışarıdan müdahale vb.) konusuna değinilmeli ve bunun dışarıdan fark edilmesini sağlamak gerekir. Okul giriş çıkışlarında müdür veya müdür yardımcısının kapıda beklemesi bir örnek.

Temizlik eksikliği varsa en kaliteli eğitimi de verseniz veli yine çocuğu bir şekilde başka okula gönderir. Zemin temizleme makinalarına yatırım yapılabilir. Uzun vadede personel ve temizlik malzemesinden tasarruf edilebilir.

Eğitim konusunda müdürün direk hiç bir şey yapamayacağını bilerek hareket etmek lazım. Eğitim öğretim öğretmen tarafından yapılır, okul idaresi bunun için uygun ortam sağlar. Bu yüzden öğretmene rağmen yapacağınız işler doğru bile olsa verimli olmaz. O yüzden ya öğretmeni motive etmek ya da öğretmenin isteklerine göre okulun projelerini güncellemeniz gerek verimli işler için.

DYK kurslarını, veli toplantılarını ciddi olarak yapılmasını sağlamak, öğretmenin derse giriş çıkışlarını kontrol etmek temel noktalar zaten. Binaya yapacağınız yatırımların sonu yok ve bütçe çok değişken. En ucuz bahsettiğiniz gibi kapı ve koridor giydirmeler ile dikkat çekilebilir. Çevre esnafı ile OAB'nin ilişkileri önemli. Siz de belediye ve ilçe mem ile ilişkileriniz doğrultusunda bütçe artırabilirsiniz.

Burası önemli, her şeyden önemlisi ilk üç ay acil durumlar dışında binaya hiç bir şey yapmayın. Okulu izleyin, eksikleri ve iyi yanları görün, planınızı buna göre yapın. Allah yardımcınız olsun.
En önemli konu bu bence

@erakcora @repocket @robotikarduino @realforever hocalarım değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.
Özellikle @repocket hocam zaman ayırarak itinalı cevabınız için ayrıca teşekkür ederim.

Evet her şeyden biraz yerine bir/birkaç alanda öne çıkmak mantıklı...

Evet GZFT analizi yapmayı planlıyorum. Google anketlerden yapmayı düşünüyorum.

Personel konusunda İŞKUR TYP kapsamında görevlendirme oluyor. Bir kişi de kadrolu var (ender görülecek nitelikte)

@repocket : "DYK kurslarını, veli toplantılarını ciddi olarak yapılmasını sağlamak, öğretmenin derse giriş çıkışlarını kontrol etmek temel noktalar zaten. Binaya yapacağınız yatırımların sonu yok ve bütçe çok değişken." çok haklısınız

@repocket : "Burası önemli, her şeyden önemlisi ilk üç ay acil durumlar dışında binaya hiç bir şey yapmayın. Okulu izleyin, eksikleri ve iyi yanları görün, planınızı buna göre yapın" hocam bunu dikkate alacağım. Atanır atanmaz bodoslama yapılan değişiklikler antipatik olabiliyor.

-------

Sorularıma ekleme yapıyorum:

Öğretmenleri güdüleyici, verimlerini arttırıcı faaliyetler / etkinlikler/ yaklaşımlar...

8.Sınıf LGS başarısını arttırmak için neler yapılabilir? (koçluk sistemi vb.)

Geri