Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Olası Aşı veya PCR Zorunluluğuna Karşı Verilecek Hukuki Mücadele

Konu, 'Öğretmen | İdari, Hukuki ve Özlük Hakları Konuları' kısmında @lperen tarafından paylaşıldı.

1. @lperen

@lperen Seçkin Üye Seçkin Üye

Merhabalar arkadaşlar.
    PCR zorunluluğu meselesinde geri adım atılacağını düşünüyorum, hem hukuki olarak hem de bilimsel olarak. Fakat her ikisinin de cevher olduğu hengamda hazırlıklı olmakta fayda var.
    Anayasanın üzerinde kanun, yönetmelik, genelge olamayacağı da açık ama maalesef böyle bir konu ihtiyacı hasıl oldu.

Diyelim ki yazılı emirle aşı veya PCR dayatıldı, resmi yazı hukuksuz, buna karşı hukuki olarak ne yapmalıyız? Kuzu kuzu gidip test yaptıracak değiliz. Yapılması gerekenleri paylaşırsak daha isabetli olur.

Özellikle hukuk bilgisi olan arkadaşlar, bir eğitimci olarak gerek MEB bünyesinde gerek YÖK bünyesinde yapılacaklar hakkında bilgi verirlerse memnun oluruz. Ayrıca bir çoğumuz öğrenci velisi durumunda, onlar için de yapılacaklar yazılabilir.

Not: Tartışmayı diğer konularda yapalım, burada sadece hukuki metinler, dilekçeler, dava örnekleri vb. özlük haklarını ilgilendiren meseleler konuşulsun ve örnekler verilsin.

Savunmada dikkate alınması gerekenler: (Taslak)
    Tedavi reddi(Aslında bu bir tedavi değil, yan etkileri bilinmeyen bir önlem sayılabilir belki.).
    Vücut bütünlüğü(Hem PCR hem de aşı adayları buna müdahale sayılır diye düşünüyorum.).
    Çalışma hakkı(Aşının ve testin reddi halinde "gelme" denilirse doğrudan bu hakka müdahale olacaktır.).
    Eğitim hakkı(Aşının ve testin reddi halinde "gelme" denilirse doğrudan bu hakka da müdahale olacaktır.).

Aklıma gelenler bunlar ama sadece bunlardan birinin bile ihlali söz konusu olacak olsa karar hukuksuz olacaktır, fakat açılacak davalarda bunlara ayrı ayrı değinmek yararlı olacaktır.

Allah hepimize kolaylık versin.

İlgili bağlantılar toplu (opera pinboard) : https://pinboard.opera.com/view/c02e5c0d-3c3a-417c-9acf-c97775a7c511

Dilekçeler
    1- PCR Testi İtiraz Dilekçesi: https://www.bilgisayarbilisim.net/attachments/pcr-testi-itiraz-dilekcesi_20-agustos-zip.70157/

2- Dilekçe örnekleri (coronaloji.com). https://coronaloji.com/hukuk/dilekceler/

3- Bir sendikanın üyelerine gönderdiği PCR zorunluluğuna karşı önlem dilekçesi.(mesut_steel) https://www.bilgisayarbilisim.net/attachments/pcr-dilekce-rar.70178/

4- Bir Hocamızın Örnek Olayı:

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 15 Eylül 2021 14:51
    aydin67, cevher--- ve anathema bunu beğendi.
  2. @lperen

Sendikaların -sadece resmi- açıklamaları, eylemleri, davaları, kararları: (güncel tutulmaya çalışılacaktır)

1- PCR TESTİ ZORUNLULUĞUNA KARŞI EYLEM KARARI ALDIK!
    http://www.maarifsen.org/?Syf=18&Hb...u-tutulması-kararına-karşı-eylem-kararı-aldık.
    2- Eğitim çalışanlarına aşı ve test dayatması yapılamaz
    https://www.ebs.org.tr/manset/5448/egitim-calisanlarina-asi-ve-test-dayatmasi-yapilamaz
    3- PCR TESTİ ZULMÜNE HAYIR
    https://www.milegitimsen.org/2021/08/25/pcr-testi-zulmune-hayir/

IMG_20210825_164723-3[1].jpg

4- PCR TESTİ ZORUNLULUĞUNA KARŞI DAVA AÇTIK
    http://www.maarifsen.org/?Syf=18&Hbr=1219608

5- PCR testi dayatmasıyla üyelerimizin mağdur edilmesine fırsat vermeyeceğiz
    https://www.ebs.org.tr/manset/5465/...rimizin-magdur-edilmesine-firsat-vermeyecegiz

PCR testi uygulamasına da değinen Şükrü Kolukısa, sözlerini şöyle tamamladı: “Eğitim çalışanlarına zorunlu hâle getirilen PCR testi dayatması asla hukuki değildir. Huzur bozucu böylesi bir uygulamayı kabul etmemiz ve buna sessiz kalmamız mümkün değildir. Bu türden hukuka ve kanuna aykırı yaptırımlara tabi tutulan/tutulmaya kalkışılan üyelerimizin yanında olacak, onlara her türlü hukuki desteği vereceğiz. Üyelerimizin PCR testi ya da aşısını tamamlamadığı gerekçesiyle görevlerini yapmalarına engel çıkarılmasına karşı sendika olarak gerekli hukuki adımları atacağız. Bu süreçte üyelerimizi yalnız bırakmayacağız.”

Son düzenleme: 8 Eylül 2021
    anathema bunu beğendi.
  3. @lperen

Kurumların aldıkları kararlar:

1- MEB (Rehber) : https://www.meb.gov.tr/salgin-doneminde-okullarda-alinmasi-gereken-onlemler/haber/23905/tr
    Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi

4. Süvarim

Süvarim Seçkin Üye Seçkin Üye

Ben de ne aşı oldum ne de PCR testi olasım var. Hükümet seçime az kala böyle karar alarak kendi topuklarına sıkıyor diye düşünüyorum. Geri adım atılacağını ümit ediyorum.

bbneet02 bunu beğendi.
  5. aydin67

aydin67 Seçkin Üye Seçkin Üye

Zorunlu okul 4+4+4 te bi şey yapamadık gençliğin bir kısmı telef oldu gitti, işine yarayan oldu olmayan oldu siyasi erkin karşısında durmak zor.

6. anathema

anathema Seçkin Üye Seçkin Üye

Benim de bu dayatmaya canım çok sıkılıyor, başlığı açtığın için Allah razı olsun.

cevher--- ve @lperen bunu beğendi.
  7. lion26

lion26 Süper Üye Süper Üye

Can sıkıcı bir durum. İnşallah hakkımızı koruyacağız.

cevher--- bunu beğendi.
  8. Rcberk

Rcberk Site Gezgini

Yetkili sendika haricindeki sendikaların yapacakları eylem kararı dikkate alınır mı?

9. nadir42

nadir42 Üye

Sağlık açısından bir sorununuz yoksa neden olmuyorsunuz. Olmanız gerektiğini düşünenlerdenim.

elsin03, destinaa88, wake__up ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  10. omd

omd Hiperaktif Üye Hiperaktif

Benim çocukluktan kalma zatürre nedeniyle akciğerlerim zayıf. Mecburen kendimi korumam gerekiyor. Aşı olmayı reddedip, pcr testini reddedip bir de corona tehlikesiyle beni ya da çocuklarımı karşı karşıya getiren olursa benim haklarım konusunda eylem yapacak mısınız aşı karşıtları?

11. bbneet02

bbneet02 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

başkasının vücut bütünlüğüne müdahele var hiç bir belirti emare yoksa suçtur. sizde bence yüz yüzeyken kimseye bu konuda bir şey söylemeyin şikayet edebilirler.

anathema ve astalavista23 bunu beğendi.
  12. nadir42

nadir42 Üye

Ne demek istediğinizi anlamadım. Saglik Bakanı basta olmak üzere doktorların çoğu olmanız yönünde tavsiye veriyor. Neden şikayet edileyim anlamadim.

sertokus bunu beğendi.
  13. cevher---

cevher--- Seçkin Üye Seçkin Üye

Belirti yoksa PCR ye gerek yok diyorlardı(bizzat salgın bakanı yazdı), şimdi hasta olmadığını ispatlaman için PCR olmak zorundasın diyorlar ,

anathema bunu beğendi.
  14. omd

omd Hiperaktif Üye Hiperaktif

Millet marsın yörüngesine spor araba yolluyor, bizim ülkenin haline bak.

nkms, Muallime_bil ve buzdagi83 bunu beğendi.
  15. nadir42

nadir42 Üye

Hocam bunun saflikla alakası yok. Siz yazdığımı yanlış anlamışsınız. Aşı alerjisi falan olabilir. Bu bakımdan söyledim. Suan bir arkadaşım aşı olmadi ve yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor. Belki aşı olsaydı daha hafif atlatacakti.

destinaa88 bunu beğendi.
  16. cevher---

Daha ayrıntılı yazmalısınız hocam, Çok fazla çelişki var sağlık bakanının açıklamalar, sayılarla oynuyorlar.
    Bı de o klişe, size bı şeyler ispatlamak istemiyorum artık,arayan hakikati bulacak

17. cevher---

Sen gittin de biz mı alikoyduk?

bt.ogretmeni ve Ulubatlı_Hasan bunu beğendi.
  18. cevher---

Kendini korumak için ilaç mı kullanıyorsun hocam?

Haftada 3-4 gün düzenli yürüyüş-koşu yapmalısın hocam, yarın sabah 6.30 da bekliyor olacağım sizi koşuya.

19. mse

mse Süper Üye Süper Üye

444 0632 den gelen cevap
    Okullara 6 eylülde gidiceğiz aşımı olmadım son derece sağlıklıyım. Zaten mikrop verilecikse vücuduma hasta olacağğmı düşünayorum vücudum zayıf. Tatilde bu işle uğraşmak istemiyorum Pcr testleri son 48 saat geçerli deniyor; ayı olmayanlar salı günü mü okula gidicek. Ya da ct s pzr test yapıcınız mı
    Cevap; konuyla ilgili sağlık bakanlığı ve cb açıklama yapecaktır takip edin

Maaş marşılığınğ doldurmak üzere dilekçe verip okula 2.5 gün gitsek 1 pcr yeter li mi
    Cevap; teklifiniz değerlendirmeye alınmıştır

Sınıflarımız 50 kişiye dayandı konuyla ilgili broşürlerinizde yukarde saydığım hususlarla ilgili henüz netlik yok peki mevcutları azaltmaya yönelik bir aşının binde biri kadar da olsa çalışmanız var mı
    Bakanlığımızın strateİk planına gözatabilirsiniz.

Son gün yine sıkıştırabilirler o yüzden heralde son çare şu maarif sen..

20. bbneet02

bbneet02 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

tedbir amaçlı dedim çünkü şu ara birbirini mahkemeye veren verene

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal