Olası Aşı veya PCR Zorunluluğuna Karşı Verilecek Hukuki Mücadele

Kodla Büyü
Değerli öğretmen arkadaşlarım.
Pandemi de şu andaki durum geçen yıldan ve daha önceki yıldan çok daha kötü durumda. Hal böyleyken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okulların tam zamanlı ve tam süreli olarak açılması insanları ölüme sürüklemek. Aşılı dahi olsak öğretmenler ve öğrenciler kalabalık bir ortamda, uzun süre aynı havayı soluyacak ve yüksek oranda virüsle yüklenmiş olacaklar. Sınıflar seyreltilmiş değil. sınıf içindeki herkes aşılıda olsa, kalabalık ortamlarda virüsle yüklenme düzeyi çok yüksek ve aşılı olanlardan da hasta olanlar var ve ayrıca son derece aşırı virüs yüklü olduklarından dolayı birer süper bulaştırıcı konumundalar. Aşı koruyucuda olsa herkese, her yaştaki bireyi korumayacaktır. Kalabalık sınıflarda insanları uzun süre tutmak, her bir sınıftan çok sayıda vaka, ölümlere yol açabilecek. Aşı karşıtı değilim, 2. doz Biontek aşısını 1. dozdan 8 hafta sonra olacağım. En verimli koruma oranı iki doz arasında 8 hafta olanlarda antikor seviyesi daha yüksek.
Atölyeler oldukça dar, bazı fiziksel alanlar için 10 kişi bile fazla. Aşılı olupta yoğun bakımda yatan, hasta olan, hastalığı ağır geçirenler var.

Aşılı veya aşısız farketmez, kapalı ortamlarda pozitif olasılıklı biri ile aynı havayı uzun süre soluduğumuzda büyük oranda virüs yüklenmesi olacaktır. Teorik olarak aşısız kişi daha kısa süre aynı havayı soluduğunda aynı şekilde bu durum aşılı kişi için daha uzun süre olacaktır.(Misal aşızıs kişi 10 dakika ve üzeri virüsle yüklendiğinde hasta olma olasalığı varken bu aynı durum aşılı kişide 15-20 dakika gibi süreyi bulacaktır.) Aşılı kişiler hasta olmuyor, bu hastalıktan ölmüyor diyebilen bunu kesin bir dille ifade edebilen yok. Aşı bir emniyet kemeri, ama siz arabayı emniyet kemerim var diye daha hızlı sürüp duvara toslamanın bir manası yok. Aşıda bir yere kadar korur. Bunun için eğitimi düşünenler bir daha düşünmeli, son sürat kararlar alıp son sürat tam zamanlı ve seyreltilmemiş eğitime başlamamalıdırlar. Yoksa geçen yıl odluğu gibi daha 1 ay geçmeden okullar ve toplum tekrar tam kapanacaktır. Bu çok daha kötü bir durum. Milli Eğitim Bakanlığı bence tedbiri elden bırakmamalı. Sadece maske takarak, pencereleri açık tutarak bu iş olmaz. Maskenin koruyuculuğu en fazla 10 dakika. Siz virüslü ortamda ne kadar fazla durursanız maskede işe yaramaz. Hele ki çok kalabalık sınıflarda.

Çok haklısınız.

Esas mesele bu. Salgının şu durumda okulları sınıflar kırk kişi ve dersler kırk dakika olacak şekilde açmak, öğrencileri ve öğretmenleri ölüme yollamak demek. Toplumun üstüne nasıl bir ölü tozu serpilmişse, kimsenin sesi çıkmıyor.

Son düzenleme:
Ben 2 doz aşı oldum. Ama olmak istemeyenlere bir sözüm olamaz. Bence pcr test zorunluluğundan önce seyreltilmiş sınıf ve 30 dk ders gibi tedbirler devam etmeliydi. Okul açılınca aşılı veya aşısız herkes ailesi ile birlikte tehdit altında. Allah sonumuzu hayır eylesin.

• Beğen
Tepkiler: mse
Eskiden din istismarından sıkça söz edilirdi. Yıl 2021 olunca şimdi gırtlağa kadar bilim istismarı yapılıyor. İnsanlar, bir konu ile ilgili bir iddiayı bilimsel kisvesi altında anlatınca kayıtsız şartsız teslim olabiliyorlar. Bunu da kendilerini entelektüel, aydın sanarak yapıyor ve Avrupa-ABD kaynaklı bilgilere derhal teslim oluyorlar. Dinsel de olsa bilimsel de olsa her kesimden yobaz çıkabiliyor.

Bilime güvenildiği kadar Allah'a bu kadar teslim olamadık ne yazık ki. Halbuki güzel dinimiz de bilime karşı değildir. Öyle bir algı oluşturdular ki din ve bilim çelişkilidir diye. Halbuki Yahudi asıllı Albert Einstein " Dinsiz bilim, bilimsiz din olmaz" diyor. Ancak aşının bilimsel olduğunu düşünmüyorum. Aşıyı yaptırın diyen doktorlardan daha çok yaptırmayın diyen doktor var ve bunları devlet televizyonlara çıkarmıyor. Benim üst komşum kendi aile hekimim. Kesinlikle ne kendisine ne de karısına/kızına aşı yapıyor. Bizlere de olmamız gerektiğini söylüyor. Yine eşimin doktor ve eczacı arkadaşları var. Aşı olmayı düşünmüyorlarmış. Sosyal medyalarda da aşının zararlı, kısırlaştırıcı, ani kalp ölümlerine sebep olacağına dair birçok doktor bilgisi var. Sözü kesmek gerekirse, aşı olan kendini aşı olarak koruduğunu düşünüyor ki saygım var. Aşı olmayanlar da kendini bu şekilde koruduğunu düşünüyor ki ben de bunlardanım. Aşı olanların da saygı duymasını dileriz efendim. Vesselam...

Nasıl insanlar öğretmen, doktor, eczacı olmuş memlekette gel de şaşırma. Bilim dediğimiz şey dogma değildir, bilime inanılmaz; bilim kanıtlarla & deneylerle hareket eder. Bugün bu zamana kadar bir sürü insanın ölümüne yol açmış hastalıkları aşılar sayesinde modern Tıp yani bilim yok etti.

Aşının işe yarayıp yaramadığını bilimsel makalelerle açıklıyorlar; yok aşı şöyleymiş böyleymiş kim söyledi dünya düz diyen arkadaşım, orta ça da mı yaşıyorsunuz kulaktan dolma yalanlara değil araştırmalar sonucu ortaya çıkarılan çalışmaları destekelemeye davet ediyorum. Yarın bu aşı karşıtlığınızdan kendinize veya çevrenize zararınız olursa pişmanlık çare etmez...

Nasıl insanlar öğretmen, doktor, eczacı olmuş memlekette gel de şaşırma. Bilim dediğimiz şey dogma değildir, bilime inanılmaz; bilim kanıtlarla & deneylerle hareket eder. Bugün bu zamana kadar bir sürü insanın ölümüne yol açmış hastalıkları aşılar sayesinde modern Tıp yani bilim yok etti.

Aşının işe yarayıp yaramadığını bilimsel makalelerle açıklıyorlar; yok aşı şöyleymiş böyleymiş kim söyledi dünya düz diyen arkadaşım, orta ça da mı yaşıyorsunuz kulaktan dolma yalanlara değil araştırmalar sonucu ortaya çıkarılan çalışmaları destekelemeye davet ediyorum. Yarın bu aşı karşıtlığınızdan kendinize veya çevrenize zararınız olursa pişmanlık çare etmez...

Valla gına geldi anlayışsız ve zorba insanlardan.

Sana senin dilinle konuşayım. Sözde bilim savunup bilimin değişken ve güncellenen bir yapı olduğunu bilemeyen arkadaşım..

Bilim bugün evet dediği şeye yıllar sonra yeni şeyler keşfederek karşı çıkabiliyor ve güncelleme getirebiliyor mu? Yoksa ömür boyu sabit mi kalıyor.....

Süreç içinde bile bu ilaç yanlışmış pıhtıya sebep oluyormuş kullanımı artık yasak denilen haberleri hadi görmedin bilmedin duymadın diye kabul ederek soruyorum iyi niyetimle..!

Ben aşıya karşı değilim ama olmayacağım, inat ettim olmayacağım. Ortada bir saçmalık var, en saçma nokta şurası, bunu bana izah edin yarın gidip aşı olacağım.

Aşı olan kişi bulaştırmaya devam ediyor mu? Evet.
Aşı olanları koruyor mu? Cevap evet ise aşı olan kardeşim otur keyfine bak, sana ne aşı olmayandan, sen kurtuldun aşı olmayanlara da hidayet dile.
Cevap hayır ise kendini bile korumayan sıvı için başkalarına neden baskı yapıyorsun.

Zeytin yağlı yiyemem aman,
Basma da fistan giyemem aman.
Senin gibi cahile,
Ben efendim diyemem aman.

Zeytinyağı hikayesini Google a yazın bir okuyun. O bilim adamları zeytinyağı zararlı deyip vita yağını dayadılar bize.
Basma fistan zararlı deyip sentetik kıyafetleri yolladılar.
Şimdi de şeker fabrikalarını özelleştirtip Amerika nın mısır şekerine muhtaç edecekler. Ben bilime inanmıyorum, bilim de işine gelenin oyuncağı malesef din de. Tek gerçek var menfaat.

Eskiden din istismarından sıkça söz edilirdi. Yıl 2021 olunca şimdi gırtlağa kadar bilim istismarı yapılıyor. İnsanlar, bir konu ile ilgili bir iddiayı bilimsel kisvesi altında anlatınca kayıtsız şartsız teslim olabiliyorlar. Bunu da kendilerini entelektüel, aydın sanarak yapıyor ve Avrupa-ABD kaynaklı bilgilere derhal teslim oluyorlar. Dinsel de olsa bilimsel de olsa her kesimden yobaz çıkabiliyor.

Bilime güvenildiği kadar Allah'a bu kadar teslim olamadık ne yazık ki. Halbuki güzel dinimiz de bilime karşı değildir. Öyle bir algı oluşturdular ki din ve bilim çelişkilidir diye. Halbuki Yahudi asıllı Albert Einstein " Dinsiz bilim, bilimsiz din olmaz" diyor. Ancak aşının bilimsel olduğunu düşünmüyorum. Aşıyı yaptırın diyen doktorlardan daha çok yaptırmayın diyen doktor var ve bunları devlet televizyonlara çıkarmıyor. Benim üst komşum kendi aile hekimim. Kesinlikle ne kendisine ne de karısına/kızına aşı yapıyor. Bizlere de olmamız gerektiğini söylüyor. Yine eşimin doktor ve eczacı arkadaşları var. Aşı olmayı düşünmüyorlarmış. Sosyal medyalarda da aşının zararlı, kısırlaştırıcı, ani kalp ölümlerine sebep olacağına dair birçok doktor bilgisi var. Sözü kesmek gerekirse, aşı olan kendini aşı olarak koruduğunu düşünüyor ki saygım var. Aşı olmayanlar da kendini bu şekilde koruduğunu düşünüyor ki ben de bunlardanım. Aşı olanların da saygı duymasını dileriz efendim. Vesselam...
Saygın Hocam ,Entein'nın böyle bir sözü olduğunu sanmıyorum.
https://www.google.com/amp/s/www.milliyet.com.tr/amp/dunya/einstein-dan-din-karsiti-gorusler-536900

covit-19 çıktığında arkadaşlar hatırlıyorsanız Makarna korona virüsü yok ediyor hücrelere girmesini engelliyor diye basın ve sosyal medyada bir sürü paylaşımlar yapılmıştı
evet hatırladınız.
Bim a101 migros ve diğer marketlerde makarna reyonlarında geriye sadece toz kalmıştı hatırladınız değil mi?Hatta bizzat ben BİM de makarna reyonunda son paketi çekiştiren 2 müşterinin kavgasına şahit olmuştum.
Birileri bu milletle çok Fena Dalgşak geçiyor ama bir türlü anlayamıyor kimileri

bugün artık kimse makarna alıyor mu koronaya iyi geliyor diye :D

covit-19 çıktığında arkadaşlar hatırlıyorsanız Makarna korona virüsü yok ediyor hücrelere girmesini engelliyor diye basın ve sosyal medyada bir sürü paylaşımlar yapılmıştı
evet hatırladınız.
Bim a101 migros ve diğer marketlerde makarna reyonlarında geriye sadece toz kalmıştı hatırladınız değil mi?Hatta bizzat ben BİM de makarna reyonunda son paketi çekiştiren 2 müşterinin kavgasına şahit olmuştum.
Birileri bu milletle çok Fena Dalgşak geçiyor ama bir türlü anlayamıyor kimileri

Makarnanın virüsü yok edeceğine inanan insan da ne bileyim :D

Hocam aşı olan kişiler sadece kendilerini korur, başkalarını ilgilendirmez. Ben aşı olmuş olsam da olmasam da konunun sizinle ilgisi yok? Aşı olursam koronayı hafif atlatırım.

Aşı olan kişi de olmayan kişi de korona virüsü başkasına bulaştırır, bulaştırma yönünden farkı yok. Beni bulaş konusunda ikna edin yarın gidip olayım size de resim atayım.

Aşı olmak kendi kararım, sonu kendimi öldürmek de olsa bu benim kendi kararımdır. Ama eğer toplum sağlığını tehlikeye atıyorsam beni ikna edin. Aşı olanlar bulaştırmıyor dense aşı olmayan vatan hainidir, net.
hocam bu aşı olan arkadaşlara sonsuz saygım var. Onlar olmayanlara cahil, yobaz, gerikafa gibi lakaplar taksalar da ben yine de onlar hakkında kötü düşünmüyorum Ancak,

safa anlatır gibi anlatmışsınız ne kadar güzel yahu aşıyı üreten adam diyor aşı bulaşı engellemez, vurulan kişiye faydası var hastalığın yayılması ya da yayılmaması ile alakası yok, kişi aşı olsa da bulaştırır, hasta olur. Ancak bu arkadaşlar ısrarla olmayanlara baskı kurup aşılatma derdinde.

Aşı olan ve baskı kurup hakaretler yağdıran Güzel kardeşim dinle,

Aşı oldun maskeyi bıraktın mı---- hayır
aşı oldun hasta olmanı engelliyor mu----hayır
aşı bulaşı engelliyor mu--------hayır
aşı alelacele piyasaya sürüldü, yan etkileri hakkında sana üreten dahil bir kesin ifade kullanıyor mu ------ hayır
aşı ile ilgili sorumluluğu üretici firma alıyor mu ----------hayır
aşı ile ilgili sorumluluğu bakanlık alıyor mu-----------hayır
kağıt imzalamadan aşı olabiliyor musun--------- hayır

Şimdi benim yaş grubumda hastalığı atlatma oranı %99.98 yahu ben kendim için bu riski göze alıyorum ve ömür boyunca vücudumda yabancı bir proteini üretecek olmayı kabul etmiyorum. Kendim için yahu kendim için olmuyorum.

Arkadaşımın da belirttiği gibi eğer aşı olan bulaştırmıyor desinler gidip olmayan şerefsiz vatan hainidir. Ama ey aşılı sen de bulaştırıyorsun ben de bulaştırıyorum. Hatta sen belirti göstermeden bulaştırabiliyorsun, ben daha ağır atlatacağım için belirtilerim de daha net. Kaldı ki ben aşı olmadığım için daha çok dikkat ediyorum, sen ise maskeyi mesafeyi hep bıraktın.

Lütfen anlayın artık şu insanlara da cahil muhabbeti yapmayı bırakın, burada aramızda tek fark var sen gönüllü deneksin ben değilim saygı duyuyorum sana

upload_2021-8-27_17-9-36.png

upload_2021-8-27_17-10-5.png

upload_2021-8-27_17-10-32.png

upload_2021-8-27_17-10-51.png

upload_2021-8-27_17-11-19.png

https://twitter.com/aiseozlem/status/1431208598034690052 şu adreste tartışılıyor konu.

Boşverin arkadaşlar aşılı olanların cenazesini kaldıracek kadar aşısız kaldığında tamam derler.
Hukuki boyut demiş ken teste gittiğimiz gün idari izinli sayılmamız lazım
Kola içtik gittik Sonuç pozitif hiç bir belirtimiz yok.. 15 gün izin mi ydksa denemek için labaratuvara mı.. Biz bunları tartışıyoruz ya işin aslı şu geçen televizyonda vardı ya adamın evini soyan insanlar adamı arabalarıyla soydukları eve bırakmışlardı halimiz aynı. Meb sağlık bakanlığı topu öğretmenlere attı. Taşıyıcı kabul ettiği öğrencilerin maskesini kaç saatte bir değiştirecek. Çocuklar günlerce aynı maskeyle okula gelmeyecek mi. Gerçektek bunları kim taşıyacak medyaya. Hedef saptırıldı resme

hocam bu aşı olan arkadaşlara sonsuz saygım var. Onlar olmayanlara cahil, yobaz, gerikafa gibi lakaplar taksalar da ben yine de onlar hakkında kötü düşünmüyorum Ancak,

safa anlatır gibi anlatmışsınız ne kadar güzel yahu aşıyı üreten adam diyor aşı bulaşı engellemez, vurulan kişiye faydası var hastalığın yayılması ya da yayılmaması ile alakası yok, kişi aşı olsa da bulaştırır, hasta olur. Ancak bu arkadaşlar ısrarla olmayanlara baskı kurup aşılatma derdinde.

Aşı olan ve baskı kurup hakaretler yağdıran Güzel kardeşim dinle,

Aşı oldun maskeyi bıraktın mı---- hayır
aşı oldun hasta olmanı engelliyor mu----hayır
aşı bulaşı engelliyor mu--------hayır
aşı alelacele piyasaya sürüldü, yan etkileri hakkında sana üreten dahil bir kesin ifade kullanıyor mu ------ hayır
aşı ile ilgili sorumluluğu üretici firma alıyor mu ----------hayır
aşı ile ilgili sorumluluğu bakanlık alıyor mu-----------hayır
kağıt imzalamadan aşı olabiliyor musun--------- hayır

Şimdi benim yaş grubumda hastalığı atlatma oranı %99.98 yahu ben kendim için bu riski göze alıyorum ve ömür boyunca vücudumda yabancı bir proteini üretecek olmayı kabul etmiyorum. Kendim için yahu kendim için olmuyorum.

Arkadaşımın da belirttiği gibi eğer aşı olan bulaştırmıyor desinler gidip olmayan şerefsiz vatan hainidir. Ama ey aşılı sen de bulaştırıyorsun ben de bulaştırıyorum. Hatta sen belirti göstermeden bulaştırabiliyorsun, ben daha ağır atlatacağım için belirtilerim de daha net. Kaldı ki ben aşı olmadığım için daha çok dikkat ediyorum, sen ise maskeyi mesafeyi hep bıraktın.

Lütfen anlayın artık şu insanlara da cahil muhabbeti yapmayı bırakın, burada aramızda tek fark var sen gönüllü deneksin ben değilim saygı duyuyorum sana
Gayet güzel açıkladınız hocam, elinize sağlık. Ama aşıyı savunmamızın nedeni bulaş riski değil. Aşı olanın hastalığı çok daha hafif atlatıyor olması, bu sayede de ülkemizin hatta dünyanın normalleşme sürecine hızla girmesi. Çünkü herkesin aşı sayesinde hafif atlatacağı bir hastalık sorun olmayacak, pandemi de bu sayede bitecek diye biliyorum.

https://www.ntv.com.tr/galeri/sagli...lmak-icin-10-iyi-neden,WPLyyJclVEy5tqdNcPN_xw

Gayet güzel açıkladınız hocam, elinize sağlık. Ama aşıyı savunmamızın nedeni bulaş riski değil. Aşı olanın hastalığı çok daha hafif atlatıyor olması, bu sayede de ülkemizin hatta dünyanın normalleşme sürecine hızla girmesi. Çünkü herkesin aşı sayesinde hafif atlatacağı bir hastalık sorun olmayacak, pandemi de bu sayede bitecek diye biliyorum.

https://www.ntv.com.tr/galeri/sagli...lmak-icin-10-iyi-neden,WPLyyJclVEy5tqdNcPN_xw
upload_2021-8-27_18-19-7.png

Hocam burada senin bence anlamamakta ısrar ettiğin bir şey var. Şu an üretilen bu acil aşının bilimle hiçbir ilgisi yok bence tabi. Bunların nedenini sana sıralayabilirim uzunca.

Bir örnek vereceğim Geçen sene bakanımız öve öve bitiremedi hocam hidroksiklorokin ilacı tedavide vardı. Hatta dünyada en çok kullanan biziz çok süper etki falan filan.
Hocam bu arada bir çok kişi bu ilacın fena yan etkileri var diyordu umursamadılar. Hocam senin bilim zannettiğin o şey bir sene sonra bu ilacın kullanımını rehberden çıkardı. Sebebi çok fazla insan öldü galiba...

Şimdi yine geçen sene akşam saat 20.30 da dedemle görüştüm biraz öksürüğüm var iyiyim dedi kapattık telefonu, ne oldu biliyor musun 03,00 sularında dedem doğal ölümle öldü hocam. Akşam benle telefonda konuşan dedem...

Şimdi biz bilime güvenmeseydik bir sene sonra ya bu ilacın faydası yokmuş deyip çıkardıkları ilacı kullanmasaydık acaba dedem yaşar mıydı?

! Hocam senin dedenin vadesi gelmiş de tam olsun lütfen...

valla hocam ben dahil her kafadan bir ses cıkıyor allah hayırlısını etsin diyelim ne diyelim herkesin gönlüne göre versin
Bizimkileri pek dikkate alma hocam fakat İsviçre , Almaya , İsveç vs gibi gelişmiş ülkelere bakmak lazım.

Çocuğuma maske taktırmayacaktım iyi oldu.. Dibine kadar mücadele abi. Ve en çok şu metinler hoşuma gitti mahkeme dilekçeme ekleycem: bir gözün bir kulağın dişin bedeli ne olabilir? 3 krşluk aşıyı sokturcam deneme niyetine
Ve bugün evdeki herkes hasta... Allahtan 1 su bardağı orjinal turşu suyu kalmış yoksa bu mevsimde çocuklara küf yedirmek çok zoor, antibiyotik niyetine. İnşallah çekeceğimiz 3 gün o da vücudun zekatı eskilerin tabiriyle

evet hatırladınız.

Benim için bu forumda covid, aşı, pcr olayının bittiği nokta burasıdır artık. Bu başlıklı konuları, gelirse özel mesajları okumayacağım bundan sonra artık orası kesin.

Bir kıssa; Üniversite yıllarında yurtta bir arkadaş şaka yapmak için yurda girişte gördüğü birkaç kişiye başbakanlık bursu yatmış dedi. Birkaç saat sonra odaya birisi geldi başbakanlık bursu yattı alan varsa haberi olsun yeni çektik biz dedi. İlk yalanı atan arkadaş hazırlandı çıktı çekmeye. Gitti geldiğinde yatmamış ya kandırmışlar dedi.

Herkese iyi muhabbetler.

Einstein hakkındaki tartışmaya atfen:

https://www.google.com/amp/s/amp.theguardian.com/science/2008/may/12/peopleinscience.religion

Google translate ile çok rahat anlarsınız.

"""
Mektupta şöyle diyor: "Tanrı kelimesi benim için insanın zayıflıklarının ifadesi ve ürününden başka bir şey değildir; İncil, onurlu, ancak yine de oldukça çocukça olan ilkel efsanelerin bir koleksiyonudur. Ne kadar incelikli olursa olsun hiçbir yorum ( benim için) bunu değiştir."

Yahudi olan ve İsrail devletinin ikinci devlet başkanı olma teklifini reddeden Einstein, Yahudilerin Tanrı'nın lütfu olan insanlar olduğu fikrini de reddetmişti.
"Benim için Yahudi dini de diğerleri gibi en çocukça hurafelerin vücut bulmuş halidir. Memnuniyetle mensubu olduğum ve zihniyetlerine derin bir yakınlık beslediğim Yahudilerin benim için diğer insanlardan hiçbir farkı yoktur. Tecrübelerime göre, diğer insan gruplarından daha iyi değiller, ancak güç eksikliği ile en kötü kanserlerden korunuyorlar. Aksi takdirde onlar hakkında 'seçilmiş' bir şey göremiyorum."

"""

Dişçiymiş, kaynak olarak da youtube videolarını gösteriyor. Burda aşı karşıtlığı yapanlar bu adamdan hiçbir farkınız yok bunun gibilerin yanında mı yer almak istiyorsunuz; yoksa yıllarını bilime adayıp insanlığı kurtarmak için uğraşan bilim insanlarının mı karar sizin. Uğur Şahin ve Özlem Türeci gibi değerli bilim insanlarının güvenilmeyecek ne gibi davranışları ne gibi söylemleri var da onlar yerine bu gibilerine inanıyorsunuz. Kendinize ve çevrenize acı çektirmeyin, safsataların arkasından gitmenin vebali büyük olur...

Son düzenleme:
bütün yorumları nerdeyse okudum sonunda diyeceğim :

ben aşı karşıtı kesinlikle değilim covit hariç bütün aşılarımı tam doz olarak yaptırmış birisiyim gerek kalırsa ve gerçekten hakiki ve çözüm olan covit aşısını 10 yıl sonra olmak isteirm . yani neyin ne olduğu tastamam anlaşıldıktan sonra.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri