Ömer Dinçer Neden Milli Eğitim Bakanı Yapıldı?

Kodla Büyü

schumix

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Biraz uzun bir yazı ama üşenmeyin ve okuyun, siyasi bir amaçla paylaşmıyorum ama mantıklı geliyor ve doğruysa vay halimize

###################

Herkesin tepki gösterdiği bir konu; işletmeciden Milli Eğitim Bakanı olur mu? Koskoca hükümet tombala çekmemiştir elbette, vardır bir bildiği!
Fazla detaya girmeden, yüzeysel olarak anlatalım…

Ömer Dinçer, kamu yönetiminde yeniden yapılanmanın Türkiye’deki mimarıdır. Kamu personel rejimi çalışmalarında kilit isimlerden biridir.
Teorisi kısaca şudur; talep varsa satılacak şey de olmalıdır. Devlet sosyal alanlardan çekilmeli, özelleşmeli, rekabete yol açmalıdır. Devlet sırtındaki tüm yükü boşaltmalıdır. Rekabet ve performans belirleyici olmalıdır.

Bu, AKP Hükümeti’nin de temel görüşüdür.

Bu yaklaşım, hükümetin el attığı her alanda kolayca başarıldı. Sadece sağlık ve eğitimde bu iş “hemen” ol(a)madı.

Sağlıkçıların yüksek eğitimli olmaları, alternatifsiz ve vazgeçilemez bir hizmet veriyor olmaları bir süre için bu işi zorlaştırdı.

Eğitimde ise ne kadar eleştirilirse eleştirilsin ülkenin en örgütlü sendikalarının olduğu kesim eğitimciler idi.

İLK ADIM, İTİBARSIZLAŞTIRMA

Sağlıkta önce doktorların üzerine oynandı; paragöz doktor, bıçak parası, özel muayenehane gibi sorunlu noktalarla sağlıkçıların halk gözündeki itibarı zedelendi. Zamanla da hastane birlikleri, aile hekimliği, tam gün vb. uygulamalarla Genel Sağlık Sigortalı “paran kadar sağlık” dönemine geçildi.

Sağlıkta işlem tamam!

EĞİTİMDE HEMEN OLMADI

Eğitimde işler umulduğu gibi gitmedi. İki bakan “harcanmasına” rağmen tam anlamıyla başarılı olunamadı. Hatta en temel amaç olan sözleşmeli öğretmenlikte geri adım bile atıldı.
Yenilgi kabul edilemezdi. Madem olmuyordu, o zaman eğitimin başına bu işin teorisyenini getirmeyi akıl ettiler. Eğitimci olmamasına rağmen bizzat işin kitabını yazan kişiyi Milli Eğitim Bakanı yaptılar.
Ardından sağlıktaki taktikle işe başlandı.
Önce mesleki itibarsızlaştırma; başarısızlar, yatıyorlar, maaşları haketmiyorlar, tatilleri uzun, çalışmıyorlar…

Başarıldı.

İkinci adım şimdi devam etmekte. Çalışma alanında kaos (4+4+4, norm fazlası, il emri vb.), işleyişin tıkanması ve halkın gözünde eğitime olan inancın yitirilmesi… Mesleki yıldırma/bıktırma…
Son adımda öğretmenlerin yerel yönetimlerce/belediyelerce (el sıkışarak, sözleşme yaparak) işe alınması, çeşitli performans kriterleriyle de!!! gerekirse işlerine son verilmesi noktasına gelinecek.

AMAÇ EĞİTİMSİZ BİR TOPLUM MU?

Elbette amaçsız bir iş olmaz.
Devlet okulları dağ gibi birikmiş sorunlarla başbaşa bırakılırken, bir taraftan da başarısız olan/olacak devlet okullarına alternatif yaratılmakta.
Bir yanda 4+4+4 ile darmadağın bir eğitim sistemi ve okullar, diğer yanda herşeyiyle sistemli, tıkır tıkır işleyen özel okullar.
Halkçı söylemlerle süslenen dershaneleri kapatacağız meselesi ise şundan ibaret; yeşil sermayenin büyük dershanelerine (dershaneler kapatılacağı için) özel okul olma yolu açılacak, tabii belli kriterlerle de küçük rakipler önce piyasadan temizlenecek.

ÖZEL OKULA MÜŞTERİ GEREK

Onca özel okula müşteri gerektiği için başta başarılı öğrenciler “sosyal devlet” tarafından ücretleri karşılanarak özel okullarda okutulacak. Özel okullara müşteri yaratılmış olunacak ve kontenjanlar zaten başarılı olan öğrencilerle doldurulacak.
Bir süre sonra devlet okulları ile özel okulların başarıları kıyaslanacak ve sistemsiz, darmadağın, sorun yumağı olmuş başarısız devlet okullarının artık gereksiz bir “yük” olduğu sonucuna varılacak.
Eeee, bunca öğretmen ne olacak?
Sokağa atacak halleri yok ya!
Onu da Tekel işçilerinin akıbetini araştırarak öğrenebilirsiniz.
Olmaz demeyin…

Son yıllarda olmaz dediğiniz neler olmadı ki bunlar olmasın!

Kaynak : http://www.egitimciyiz.com/omer-dincer- ... z24khUaz3M

MEB'in başına eğitimle alakası olmayan kişilerin getirilmesi tesadüf olamaz , amaç belli ; üretmeyen,düşünmeyen ,hazırcı bir toplum yaratmak.. :verymad:

Daha bilinçsiz, hiç bir olayı sorgulayıp düşünmeyen ama kendini sömürenlere ölesiye bağlı nesiller yetiştirmenin temel yolu eğitim sistemini batırmak. Sitemi batırmanın yolu da öğretmenleri manevi olarak sürekli aşağılayıp maddi olarak da gelirlerini düşürerek işini yapamayacak hale getirmek. Çelik, Çubukçu son olarak da Dinçer kendisine verilen görevi harfiyen yerine getiriyor. 2023 te hedefe ulaşırlar. Bakalım tamamlamak kime kısmet olacak.

bu sistemi kendi insanına uygulayan benim ülkem olmamalıydı. başka bir ülkede bu başıma gelse bu kadar düşünmem ve üzülmem. ne yapalım? sisteme uyup 3-5 bir araya gelip özel okul mu açalım. onu da yaptırmazlar. kendi çocuklarına açarlar okulları. sonuçta ülkenin geleceği kendi çocukları. Allah ın izniyle gider yol kenarında kokoreç satarım geceleri. Allah bunlara muhtaç etmesin.

insanın aklına gelmiyor değil, terörü, şehitleri bitirmek için bu kadar sistematik çalışıyorlar mı acaba?

işin özeti yazılmış ama birazda eksik kalmış. milli eğitimin milli kısmının kaldırılmasıda asıl amaçlardan biridir.

eleştirilşere açığız fakat biraz ağır olmuş bu eleştiriler.....başka hükümet gelsede diğer partilerden ne değişecek....?
atatürk öldükten sonra ülkeye ilk gelen yabancı insanlar danışman adı altında eğitim sistemi için geldiler... eğer bir ülkede başka ülkelerin okulları kendi programlarını tam tekmil öğretiyorlarsa ( merak eden araştırsın) eğitimde birlik yoksa , bir ülkenin çocukları 4 5 farklı eğitim sisiteminden birine girip farklı dünyanın insanı oluyorlarsa kişi kuruluş iktidarın önemi nedir bu durumda?

mnn' Alıntı:
eleştirilşere açığız fakat biraz ağır olmuş bu eleştiriler.....başka hükümet gelsede diğer partilerden ne değişecek....?
atatürk öldükten sonra ülkeye ilk gelen yabancı insanlar danışman adı altında eğitim sistemi için geldiler... eğer bir ülkede başka ülkelerin okulları kendi programlarını tam tekmil öğretiyorlarsa ( merak eden araştırsın) eğitimde birlik yoksa , bir ülkenin çocukları 4 5 farklı eğitim sisiteminden birine girip farklı dünyanın insanı oluyorlarsa kişi kuruluş iktidarın önemi nedir bu durumda?

eleştiriler az bile olmuş 10 yılıdr iktidar ama her sene değişen eğitim modelleri ve uyduruk projelerle harcanan milyarların çöpe gitmesini, öğretmenin itibarının kaybolması bu hükümetin zaferlerinden bazılarıdır.

dünyanın en iyi eğitimi finlandiyadadır. bu ülkede 40 yılıdr kimse eğimim üzerinde en ufak oynama yapmamış. öğretmen ve veliler yapılan eğitim öğretimden memnun hiç bir sorun olmasada öğretmenlerin %96 sı sendikalı.

efendim başka bir iktidar gelseyadi ne olacaktı. diye lafları etmeniz eğitimciye yakışmaz yada şöyle düşünün akp nin milli eğitim bakanları hiç olmasaydı ne olurdu. geçmişte zor şartlara rağmen kalilteli ama kısa ömürlü bakanlar gelmiştir. başbakan neden bir eğitimciyi bakan yapmıyor esas bunu sorgulayın

arkadaşım 500 yıl önce ........ üniversitesi kurulmuş , adam kendi kültüre adapte insan yetiştiriyor...
ingiliz alman fransız amerikan okulları ülkede cirit atıyor, burdan çıkanlara milletin gıkı çıkmaz , görmez belkide konu hükümetler olunca uzman kesiliriz? .. eğer bir iktidar gücü yetiyorsa bu kurumları kapatsın da görelim!!!!

sistemi tartışmadan , günü kurtarmakla olmaz bu işler,,, parayla maaşla ek dersle falan filan olmaz.... 50 100 yüzyıllık devlet politikasıyla olur.. atatürkün gücü yetti o da ölünceye kadar,, ondan sonra ülkeyle ilgili bir kitap okuyun yarım yüzyıllık daha iyi kavrarsınız,,,...

Arkadaşlar merak etmeyin. AKP'nin bu işleri yapmaya zamanı yetmeyecek. 2007 ve 2009 yıllarında ki gazla yeniden seçildiler. Ama çevremden ve duyduklarımdan çıkardığım artık AKP'ye müthiş bir tepki var. Verenler artık yeter diyor. ben dahil...

mnn' Alıntı:
arkadaşım 500 yıl önce ........ üniversitesi kurulmuş , adam kendi kültüre adapte insan yetiştiriyor...
ingiliz alman fransız amerikan okulları ülkede cirit atıyor, burdan çıkanlara milletin gıkı çıkmaz , görmez belkide konu hükümetler olunca uzman kesiliriz? .. eğer bir iktidar gücü yetiyorsa bu kurumları kapatsın da görelim!!!!

bu kurumları kapatmaya gücü yetmeyi bırakın nimet çubukçunun kiliselerde karne dağıttığı günleri hatırlayın. bunlar daima desteklenir bu okullar bizim eğitim sisteminin en küçük sorunlarıdır. bunların bizim kültürümüz yok etmesini bırakın bizim bakan kendi ağzıyla biz milli eğitimdeki milli değerleri kaldıracağız diye itiraf ediyor. böyle hükümet varken düşmana ne gerek var. ayrıca bu hükümeti eleştirmek için uzman olmayda gerek yok uzmanca yazılar yazacak olursak işin ayrıntısı o kadar fazla ki bunun için tez bile yazılır. birileri bu hükümete destek oldukça eğitimde daha çok sorunlar ortaya çıkacak belkide 20 yıl geriye gidecek

almanya 2. dünya savaşından çıktığında 25 milyar marklık parasının tamamnını eğitime harcamış ve bunun verimini 25 yıl sonra almıştır. eğitim birilerinin oyuncağı oldukça ileri değil geriye doğru gidersiniz

cesur yürek99' Alıntı:
mnn' Alıntı:

bu kurumları kapatmaya gücü yetmeyi bırakın nimet çubukçunun kiliselerde karne dağıttığı günleri hatırlayın. bunlar daima desteklenir bu okullar bizim eğitim sisteminin en küçük sorunlarıdır. bunların bizim kültürümüz yok etmesini bırakın bizim bakan kendi ağzıyla biz milli eğitimdeki milli değerleri kaldıracağız diye itiraf ediyor. böyle hükümet varken düşmana ne gerek var. ayrıca bu hükümeti eleştirmek için uzman olmayda gerek yok uzmanca yazılar yazacak olursak işin ayrıntısı o kadar fazla ki bunun için tez bile yazılır. birileri bu hükümete destek oldukça eğitimde daha çok sorunlar ortaya çıkacak belkide 20 yıl geriye gidecek

almanya 2. dünya savaşından çıktığında 25 milyar marklık parasının tamamnını eğitime harcamış ve bunun verimini 25 yıl sonra almıştır. eğitim birilerinin oyuncağı oldukça ileri değil geriye doğru gidersiniz

kapatamaz hiç bir hükümet nokta.
gelsin diğer partiler herkesin istediği olsun, eğitimde birlikte bahsediyorum, beni iktidarların eğitim politikasından bana ne?
büyük ülke gelişmiş üllke böyle olur. gerisi teferruat

mnn' Alıntı:
cesur yürek99' Alıntı:
mnn' Alıntı:

kapatamaz hiç bir hükümet nokta.
gelsin diğer partiler herkesin istediği olsun, eğitimde birlikte bahsediyorum, beni iktidarların eğitim politikasından bana ne?
büyük ülke gelişmiş üllke böyle olur. gerisi teferruat

ükemizde iktidar olan hükümet ABd nin onayını almadan iktidar olamıyor bunun için bu okulların katılması zor ama diyelim ki kapalıldı sonuçta eğitim öğretim düzelcek mi? eğitim öğretime yön veren idarrecilerdir. madem adam gibi yapılanma yapılacak bu işin iyi bilen insanların görev alması şart siz nekadar birlik olursanız olun iktidar sizi dinlemiyor bildiğini yapıyorsa yine bir anlmaı olmaz. ömer dinçer kimi dinliyor ki? (başbakan hariç)

19siyaHBeyaz03' Alıntı:
şşşşşşşşşşşşşşşşşşş ampülcüler duymasın...
Ampül iyidir ışık verir ama çok enerji harcar. Daha tasarruflu ışık kaynaklarına ihtiyacımız var. :puhaha:

sinan36' Alıntı:
19siyaHBeyaz03' Alıntı:
şşşşşşşşşşşşşşşşşşş ampülcüler duymasın...
Ampül iyidir ışık verir ama çok enerji harcar. Daha tasarruflu ışık kaynaklarına ihtiyacımız var. :puhaha:

amerikalılar FAS da bir parti kururlar ismi adalet ve kalkınma partisidir ve ablemide gaz lambası. o yıllarda malesef fasta ampül yok. tabi bu parti fasta başarılı olamıyor çünkü enerjisi çok az

Geri