Opel Corsa 1.3 Dizel Sarı İkaz Lambası

Kodla Büyü

earl

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bugün okuldan eve dönerken arabamın ikaz lambalarından biri yanmaya başladı.

İkaz lambası sol menüde, sarı renkte ve bir araba resmi var, üzerinde de ingiliz anahtarı tarzı bir işaret var.

Ayrıca bu ikaz lambasının yanmasından bi kaç saniye sonra arabanın yakıt lambası yandı.

Yakıt lambasını anladım, mazotu azaldı demek.

Fakat bu sarı ikaz lambasını anlamadım. Arabayı çalıştırmadan önce kontağı yarım çevirince önceden bu ikaz lambası sönüyordu, şimdi sönmüyor ve çalıştırdıktan bir kaç saniye sonra tekrar yanmaya başlıyor.

Arıza ne olabilir? Acaba yakıtın azalmasıyla bi ilgisi var mı? Daha ilk arabam olduğu için pek bi bilgim yok. Kitapçığı da elimde yok. Ne yapmam lazım?

Aracım 2004 model Opel Corsa 1.3 CDTI Dizel.

yakında söner hocam. aracın bakım zamanının geldiğini gösteriyor. aracın bakımını yaptırdıysan umursama.

onozkara' Alıntı:
yakında söner hocam. aracın bakım zamanının geldiğini gösteriyor. aracın bakımını yaptırdıysan umursama.

hocam 5-6 ay önce bakım yapıldı, yani aracı aldığımda bakım yapılmıştı.

KM göstergesinde de IsPn yazıyorsa servis zamanı gelmiştir.
Eğer yeni yaptırdıysanız opel servisinde silmemişlerdir. Götürüp sildirin. Pek önemli değil bence.

bakım yapıldığı zaman servis lambasını sıfırlamamışlardır hocam. araç her 15000 km de bir otomatik olarak yakar bu lambayı bakım yapılması için. demekki sizin araç için en son sıfırlandığından bu yana 15 000 km olmuş. söylediğim gibi 2-3 gün içerisinde söner lamba umursamayın. benimde opel astra dizel aracım var. aynı sorun bendede vardı

hocam yolun düşünce uğra bir servise arıza kodunu okuttur. sorun ne nerde arıza koduyla çıkar ortaya

Bende de 2009 u var.Servis ışığını sıfırlama yönergesi ile ilgili bir şeyler okumuştum kılavuzda.Bir bakın isterseniz...bir de motor ve sanzıman arızasında hemen servise gidilmesi gerektiği anlamına gelen bi ışık vardı.Sizin ışık eğer ikincisi ise acilen servise gidin bence.Kılavuzda yanımda yok ki.

turkuazxyz' Alıntı:
Bende de 2009 u var.Servis ışığını sıfırlama yönergesi ile ilgili bir şeyler okumuştum kılavuzda.Bir bakın isterseniz...bir de motor ve sanzıman arızasında hemen servise gidilmesi gerektiği anlamına gelen bi ışık vardı.Sizin ışık eğer ikincisi ise acilen servise gidin bence.Kılavuzda yanımda yok ki.

şanzıman arızası için nasıl bir ışık yanar hocam? öğrendiğinde yazarsan sevinirim.

onozkara' Alıntı:
bakım yapıldığı zaman servis lambasını sıfırlamamışlardır hocam. araç her 15000 km de bir otomatik olarak yakar bu lambayı bakım yapılması için. demekki sizin araç için en son sıfırlandığından bu yana 15 000 km olmuş. söylediğim gibi 2-3 gün içerisinde söner lamba umursamayın. benimde opel astra dizel aracım var. aynı sorun bendede vardı

hocam bu sarı ikaz lambası aldığımdan beri yanmıyordu. yani kontağı yarım çevirdiğimde yanıyordu ve ben sönmesini bekliyordum. sönünce de kontağı tam çevirip arabayı çalıştırıyordum ve bir daha yanmıyordu bu lamba.

ama şimdi kontağı yarım çevirdiğimde bu ışık yanıyor ve kontağı tam çeviridiğimde sönüp 3-5 saniye arabayla gittikten sonra tekrar yanmaya başlıyor ve sönmüyor.

dediğin gibi 15000 kilometrede bu lamba yanıyor olabilir ama henüz 15000 kilometre olmadı.

peki hocam siz bu sarı ikaz lambası uyarısı için ne yaptınız. yani umursamadınız da kendiliğinden mi geçti?

hoff, yarın bi tamirciye götürmeyi düşünüyorum. inşallah ek ders de buna gitmez :(

araştırdığım kadarıyla muhtemelen bir sorun var ama tech2 denen bir cihaza bağlanması gerekiyormuş. bu cihaz arızanın ne olduğunu gösteriyormuş. inş büyük bir arıza değildir.

mirayabravci' Alıntı:
onozkara' Alıntı:

hocam bu sarı ikaz lambası aldığımdan beri yanmıyordu. yani kontağı yarım çevirdiğimde yanıyordu ve ben sönmesini bekliyordum. sönünce de kontağı tam çevirip arabayı çalıştırıyordum ve bir daha yanmıyordu bu lamba.

ama şimdi kontağı yarım çevirdiğimde bu ışık yanıyor ve kontağı tam çeviridiğimde sönüp 3-5 saniye arabayla gittikten sonra tekrar yanmaya başlıyor ve sönmüyor.

dediğin gibi 15000 kilometrede bu lamba yanıyor olabilir ama henüz 15000 kilometre olmadı.

peki hocam siz bu sarı ikaz lambası uyarısı için ne yaptınız. yani umursamadınız da kendiliğinden mi geçti?

hocam en son bakımı yaptırdığınızda servis ayarını sıfırlamamışlardır. (eğer yetkili serviste yaptırmadıysanız muhtemelen sıfırlamazlar) önceki sıfırlamaya göre 15000 kilometre dolmuştur o nedenle yanmıştır. bendede aynı sorun vardı, ikaz ışığı bir süre yandı ve sonra söndü. ustaya sordum sorun olmaz istersen bilgisayara bağlayıp silebilirz dedi. bağlatmadım bikaç gün içinde kayboldu. söylediğim gibi durum ama sen yinede için rahat etmesi için bir servise göster.

sorun çözüldü. kızdırma bujisi arızalanmış. yenisi ile değiştirildi. sonuç olarak 30 ytl piyuf.

Geri