Optik Okuyucu Analizi

Kodla Büyü

mkrkls

Seçkin Üye
Seçkin Üye
müdürümuz sekonic sr-55 optik okuyucu almış. kurulumunu falan yaptık. optik formları okuyup dat türünde dosya çıkarıyor. txt olarakta dosya oluşturabiliyor. biz ygs lys gibi deneme sonuçları analizinde de kullanmak istiyoruz. ancak bu puanlama ve analiz işini yapacak yazılımımız yok. piyasada 600 lira falan fiyat çekiyorlar. kullanabileceğimiz bildiginiz programlar var mı? şu an için makine sadece formu okuma işi yapıyor. sonuç yok ne yapabiliriz

Hocam cihazı kaça aldınız. Aynı cihazdan bizde aldık ve bize analiz programınıda verdiler. Bize fiyatı 2000 TL size kaç lira ya geldi..

Sevgili hocam merhaba,

Seninle aynı durumda olan ben oturup kendim bir değerlendirme programı yazdım. Programı indirip kullanabilirsin ama destek istersen fazla yardımcı olamayabilirim şimdiden kusura bakma. Öncelikle bilmen gereken şey, bu program sadece optik okuyucudan alınan verileri okumak için geliştirilmedi; aynı zamanda jpeg olarak tarayıcı ile bilgisayara aktarılan resimleri değerlendiren bir program olarak da tasarlandı. Bu haliyle iki özellik bir arada.

Sizin nasıl kullanacağınıza kısaca değinecek olursam. Öncelikle cevap anahtar(lar)ını da aynı txt dosyasının en üst satırına koyun. Programın ana menüsünde yer alan "TEXT Aktar" bölümüne girin, optik okuyucudan alınan txt uzantılı dosyayı açın. Burada, "aynı satırda, hangi bölümler neyi ifade ediyor?" sorusunun cevabını vereceğiniz bir şablon oluşturma bölümü var. Şablonun hemen sağ tarafında ise puanlama bölümünden hangi ders için kaç puan verileceğini belirleyeceğiniz puanlama bölümü var. Bu işlemleri yaptıktan sonra "Şablon Kaydet" butonu ile önce şablon dosyasını (türü: ofs), "Veri Kaydet" butonu ile veri dosyasını (türü: ofv) kaydedin. Daha sonra ana menüden "Formları Değerlendir" bölümüne girin, az önce kaydettiğimiz şablon ve veri dosyalarını açın. (Bir veri dosyasını birden fazla şablonla değerlendirebilmek için iki dosya bağımsız yapıldı), "Değerlendir" ve "Sonuçları Kaydet" butonu ile işlemi tamamlayın. Ana menüden "Sınav Raporları" bölümüne girerek kayıt ettiğiniz sınav sonuçlarını isteğinize göre "html formatında" kaydedebilirsiniz. İsterseniz doğrudan bu dosyadan çıktı alabileceğiniz gibi isterseniz sağ tıklayıp, birlikte aç yaparak excel ile açıp düzenleyebilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Programın eksik ve hataları olabilir. Başta da söylediğim gibi sadece olan kadarı ile yetinebilirseniz kullanın, aksi takdirde daha iyi çözümler aramanızı tavsiye ederim.

Programın indirme bağlantısı: https://yadi.sk/d/b-C_wU8OfjifU OptikAKC v0.9.0.4 (Tamamen bana ait bir yazılımdır, ticari amaçla kullanılmadığı sürece ücretsizdir.)

biz okula optikos almayı düşünüyoruz bütün tarayıcılar ile uyumlu tükenmez kalem ile işaretlenmiş form okuma var fotokopi form okuma vs. 400 tl

fakeuser' Alıntı:
Sevgili hocam merhaba,

Seninle aynı durumda olan ben oturup kendim bir değerlendirme programı yazdım. Programı indirip kullanabilirsin ama destek istersen fazla yardımcı olamayabilirim şimdiden kusura bakma. Öncelikle bilmen gereken şey, bu program sadece optik okuyucudan alınan verileri okumak için geliştirilmedi; aynı zamanda jpeg olarak tarayıcı ile bilgisayara aktarılan resimleri değerlendiren bir program olarak da tasarlandı. Bu haliyle iki özellik bir arada.

Sizin nasıl kullanacağınıza kısaca değinecek olursam. Öncelikle cevap anahtar(lar)ını da aynı txt dosyasının en üst satırına koyun. Programın ana menüsünde yer alan "TEXT Aktar" bölümüne girin, optik okuyucudan alınan txt uzantılı dosyayı açın. Burada, "aynı satırda, hangi bölümler neyi ifade ediyor?" sorusunun cevabını vereceğiniz bir şablon oluşturma bölümü var. Şablonun hemen sağ tarafında ise puanlama bölümünden hangi ders için kaç puan verileceğini belirleyeceğiniz puanlama bölümü var. Bu işlemleri yaptıktan sonra "Şablon Kaydet" butonu ile önce şablon dosyasını (türü: ofs), "Veri Kaydet" butonu ile veri dosyasını (türü: ofv) kaydedin. Daha sonra ana menüden "Formları Değerlendir" bölümüne girin, az önce kaydettiğimiz şablon ve veri dosyalarını açın. (Bir veri dosyasını birden fazla şablonla değerlendirebilmek için iki dosya bağımsız yapıldı), "Değerlendir" ve "Sonuçları Kaydet" butonu ile işlemi tamamlayın. Ana menüden "Sınav Raporları" bölümüne girerek kayıt ettiğiniz sınav sonuçlarını isteğinize göre "html formatında" kaydedebilirsiniz. İsterseniz doğrudan bu dosyadan çıktı alabileceğiniz gibi isterseniz sağ tıklayıp, birlikte aç yaparak excel ile açıp düzenleyebilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Programın eksik ve hataları olabilir. Başta da söylediğim gibi sadece olan kadarı ile yetinebilirseniz kullanın, aksi takdirde daha iyi çözümler aramanızı tavsiye ederim.

Programın indirme bağlantısı: https://yadi.sk/d/b-C_wU8OfjifU OptikAKC v0.9.0.4 (Tamamen bana ait bir yazılımdır, ticari amaçla kullanılmadığı sürece ücretsizdir.)

hocam yardımınız için teşekkürler

die4you' Alıntı:
Hocam cihazı kaça aldınız. Aynı cihazdan bizde aldık ve bize analiz programınıda verdiler. Bize fiyatı 2000 TL size kaç lira ya geldi..

fiyat hakkında bilgim yok hocam

Hocam bizde de rehberlik hocası denemeler için zirve anlaşmış. Denemeyi yapıp txt dosyasını siteye yukluyoruz. Analizi onlar yapıyor. 15 20 dk sonrada PDF olarak indiriyoruz.

optik okuyucuyu biz datasis den aldık bu modelin bir üstü... datasisin kendi sistemi var oradan değerlendiriyoruz.. bende aldığınız fiyatı merak ettim...

fakeuser' Alıntı:
Sevgili hocam merhaba,

Hocam programınız gayet başarılı. Kullanmak için küçük bir klavuz hazırlasanız veya programı ayrıntılı anlatacak bir video çekseniz daha da mükemmel olur.

Takipteyim. Müdür beyde almayi düşünüyor. DeneriM inşallah.

Yukardaki programla kameradan çekilen form okutulabilir o zaman. Onu da deneyeceğim. Teşekkürler.

dersonet.com.tr

yıllık 270 tl gibi

online sonuçları öğrenebiliyorlar.Analiz sonuçlarını alabiliyoruz.

Ben daha önce interaktifnet firmasına ait i ölçer kullandım. Fiyat uyun ancak sorun yaşadığınızda muhatap bulamıyorsunuz. Bu sene datasis e ait dersonet kullanmaya başladım. Güzel bir program. Kontör satın alırsanız sonuçları velilere de gönderebiliyorsunuz. Okul İle ilgili duyurular içinde kullanılabiliyor. Öğrencilerde kendi şifreleri ile sisteme girerek analizlerini görebiliyor. Web tabanlı uygulama. Okul mevcutkarınızı bilmiyorum ama ben sekonic sr-3500 kullanıyorum. Hem kullanışlı hemde gayet hızlı. Birde datasiste muhatap bulmak çok kolay ne zaman arasanız ulaşabiliyorsunuz. Hızlı geri dönüşte sağlıyorlar.

cincer' Alıntı:
Ben daha önce interaktifnet firmasına ait i ölçer kullandım. Fiyat uyun ancak sorun yaşadığınızda muhatap bulamıyorsunuz. Bu sene datasis e ait dersonet kullanmaya başladım. Güzel bir program. Kontör satın alırsanız sonuçları velilere de gönderebiliyorsunuz. Okul İle ilgili duyurular içinde kullanılabiliyor. Öğrencilerde kendi şifreleri ile sisteme girerek analizlerini görebiliyor. Web tabanlı uygulama. Okul mevcutkarınızı bilmiyorum ama ben sekonic sr-3500 kullanıyorum. Hem kullanışlı hemde gayet hızlı. Birde datasiste muhatap bulmak çok kolay ne zaman arasanız ulaşabiliyorsunuz. Hızlı geri dönüşte sağlıyorlar.
sayın hocam bizde sr-3500 cihazı var ama kullanmayı bilmiyoruz. Driverları yükledik cihazın kurulumunu yaptık ama tek sıkıntımız okuma nasıl yapılacak cevapları nereye gireceğiz burada tıkandık. fmt dosyası oluşturmak gerekiyor sanırım hangi programla oluşturulur bilemedik. Yardımcı olursanız sevinirim

129.jpg Ahmet hocam öncelikle hayırlı günler. Hocam Amasya'dan yazıyorum. İsmim Hüseyin Baş. Proje İHL de edebiyat öğretmeniyim. Hocam sizin Optikakc yi 5-6 ay önce gördüm ve okulda kullanmaya başladık ve çok işimizi gördü elinize emeğinize sağlık. Bizi hem optik okuyucu hem de bir otomasyon sistemiyle uğraşmaktan kurtardı. Hocam gerçi buraya da yazmışsınız çok fazla teknik destek sağlayamam diye ancak yine de yüzümü karartarak sizden bir ricada bulunmak için yazıyorum. Okulda çok kullandığımız ve elimizde bolca olan bir cevap optiği var. Bu optiğin soldaki hizalama çizgilerine çok yakın siyah renkli bir çerçevesi var. Bu çerçeveden dolayı optikakc form tanıtmada hata veriyor. Photosohop ile çerçeve çizgisini silince hemen okudu ve şablon oluşturdum. Ancak öğrenci cevap kağıtlarının taranmış halinde de bu çerçeve bulunduğu için değerlendirme bölümünde yine sorun veriyor. Hocam özetle sizden ricam şablon oluştururken programa nasıl ki okunacak alan ekleyebiliyorsak bir de okunmayacak , dikkate alınmayacak alan ekleme butonu olsa çok daha kullanışlı olur sanki. çünkü çok farklı cevap optikleri var ve bunların bir kısmında optik tanıtmaya engel logo, şekil, çizgi vb. kısımlar oluyor. Eğer böyle bir özellik eklenebilirse çok güzel olur diye düşünüyorum. Tabi size zahmet olmayacak sizi uğraştırmayacaksa. Çok uzattım hakkınızı helal edin. optik formu aşağıya ekliyorum

Hocam merhaba, isteğiniz üzere küçük bir değişiklik yaptım, zannedersem sorunu çözecektir. Şimdi vereceğim bağlantıdaki dosya kurulum dosyası değil sadece exe dosyasıdır. Daha önce kurulum yaptığınız programın klasörüne giderek, bu arşivden çıkartacağınız exe dosyasını üzerine yapıştırın. Bu programı açtığınızda hakkında bölümünde versiyonu 0.9.0.5 olarak görüyorsanız işlemi doğru yapmışsınızdır demektir. Kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

İndirme Bağlantısı: https://disk.yandex.com.tr/d/Vs54SpuSf0hCwg

Ekli dosyayı görüntüle 69693 Ahmet hocam öncelikle hayırlı günler. Hocam Amasya'dan yazıyorum. İsmim Hüseyin Baş. Proje İHL de edebiyat öğretmeniyim. Hocam sizin Optikakc yi 5-6 ay önce gördüm ve okulda kullanmaya başladık ve çok işimizi gördü elinize emeğinize sağlık. Bizi hem optik okuyucu hem de bir otomasyon sistemiyle uğraşmaktan kurtardı. Hocam gerçi buraya da yazmışsınız çok fazla teknik destek sağlayamam diye ancak yine de yüzümü karartarak sizden bir ricada bulunmak için yazıyorum. Okulda çok kullandığımız ve elimizde bolca olan bir cevap optiği var. Bu optiğin soldaki hizalama çizgilerine çok yakın siyah renkli bir çerçevesi var. Bu çerçeveden dolayı optikakc form tanıtmada hata veriyor. Photosohop ile çerçeve çizgisini silince hemen okudu ve şablon oluşturdum. Ancak öğrenci cevap kağıtlarının taranmış halinde de bu çerçeve bulunduğu için değerlendirme bölümünde yine sorun veriyor. Hocam özetle sizden ricam şablon oluştururken programa nasıl ki okunacak alan ekleyebiliyorsak bir de okunmayacak , dikkate alınmayacak alan ekleme butonu olsa çok daha kullanışlı olur sanki. çünkü çok farklı cevap optikleri var ve bunların bir kısmında optik tanıtmaya engel logo, şekil, çizgi vb. kısımlar oluyor. Eğer böyle bir özellik eklenebilirse çok güzel olur diye düşünüyorum. Tabi size zahmet olmayacak sizi uğraştırmayacaksa. Çok uzattım hakkınızı helal edin. optik formu aşağıya ekliyorum

Arkadaşlar bu konuda bende bir öneride bulunayım. Konya ÖDM tarafından yapılmış olan ve tüm öğretmen ve okulların kullanımına açık olan bir optik okuma ve analiz programı var. Kişisel mebbis adresinizden bu program için giriş şifresi üretebiliyorsunuz. Programın avantajı siyah beyaz yazıcı ile optik oluşturabiliyorsunuz. Okullarda bulunan Kyocera tarayıcılar ile bu optikleri okuyabiliyorsunuz. Yani sizleri optik form alma, optik okuyucu alma ve analiz programları ile uğraşma sıkıntısından kurtarıyor. Bunun karşılığında ise hiçbir ücret talep etmiyor. Başlığı görünce bilgi vermek istedim.

Arkadaşlar bu konuda bende bir öneride bulunayım. Konya ÖDM tarafından yapılmış olan ve tüm öğretmen ve okulların kullanımına açık olan bir optik okuma ve analiz programı var. Kişisel mebbis adresinizden bu program için giriş şifresi üretebiliyorsunuz. Programın avantajı siyah beyaz yazıcı ile optik oluşturabiliyorsunuz. Okullarda bulunan Kyocera tarayıcılar ile bu optikleri okuyabiliyorsunuz. Yani sizleri optik form alma, optik okuyucu alma ve analiz programları ile uğraşma sıkıntısından kurtarıyor. Bunun karşılığında ise hiçbir ücret talep etmiyor. Başlığı görünce bilgi vermek istedim.
tebrik ederim çok güzel çalışma.

Geri