Orjinal olmayan yazilim kullanmak kul hakki oluyor mu?

Kodla Büyü

haticeBöte

Aktif Üye
Merhabalar, sik sik office programlari, deep freeze, net support school, windows xp gibi ucretli yazilimlari ucret vermeden kullaniyorum. Bir bilisim ogretmeni olarak cogumuz kullaniyoruzdur. Bunun kul hakkina girdigini dusundum ve neyse parasi vereyim dedim. Biraz arastirdim. Orjinallerinin cogu en fazla 3 yil sureli ve sadece 5 kullaniciya izin veriyor. Bazilarinin fiyati uygun ama biz bilisim ogretmeniyiz ve bunlari surekli kullaniyoruz. 3-5 bilgisayar degil bircok bilgisayara kuruyoruz. Windows xp cdsini nerden alacagimi bilmiyorum. Destek dona erdi cunku. Bu konuda siz ne yapiyorsunuz? Net support school cok pahali. Bu yazilimlar full haliyle cogu internet sitesinde bedava. Ureticiler buna nasil izin veriyo. Gercekten kul hakkina girmis oluyormuyuz? Nasil kul hakkina girmekten kurtuluruz? Bu konuda onerileriniz nedir?

bir programın pek çok kullanıcı tarafından korsan kullanılması bile o programın popülerliğini arttırıyor. adamlar bedava reklam yapmış oluyor.
microsoft isterse orjinal olmayan bilgisayarların açılmamasını sağlar. ancak böyle bir yöntem pek çok kullanıcının linuxa kaçmasını sağlar.
dolayısıyla insanlar korsan windowslarla mutlu mesut yaşarken microsoft ta en popüler işletim sistemlerini üretmeye devam ederek kendisine rakip olabilecek yazılımların önünü alıyor.
kul hakkı kısmına diyecek bir şeyim yok. bu konuda ben hüküm veremem ancak yinede kul hakkı yoktur da denilmez.

BT sınıfına mint mate kurdum tamamı linux. Open Office kurulu. Italc sınıf yönetim programı kullanıyorum, deepfreeze yerine 2 satır konsol komutu kullanıyorum.

GPL ile lisanslanmış yazılımlar kullanın. Kul hakkı var tabiki bunun için fetva vermeye gerek yok zaten...

Ne guzel hocam, tebrik ediyorum sizi. Peki ogrencilere openoffice mi anlatiyosunuz, okuldaki butun bilgisayarlara linux mu kurdunuz? Ogretmenler felan alisik olduklari windowstan dolayi zorlanmadilar mi? Her isinizi linuxta halledebiliyormusunuz? Yanlis anlamayin, bende kullanmayi dusundum, bu yuzden soruyorum.

Hocam okuldaki bilgisayarlar da windows var benim sorunum değil. Ben BT sınıfımdan sorumluyum. Open office kullanıyorum. Linuxde as3 ile kod yazımı dışında işlerimi hallediyorum tabiki. Esneklik olarak daha iyi windowstan.

Sizi merkezi eğitimlerden Pardus eğitimine bekleriz. orda kafanızdaki birçok soruya cevap bulabilirsiniz.

ben kesinlikle korsan kullanmıyorum...korsan herhangi bir cd ye de sahip değilim... benim şu anda tek sıkıntı çektiğim yerler 2-3 idari bilgisayar, onlara da daha önceden kurulum yapılmış dokunmuyorum çökerse de söyleyeceğim şey basit gidin bilgisayarcıya kurdurun ben de korsan cd yok veya isterseniz linux kurayım....

ama şöyle de bir durum var okuldaki bilgisayarların yazılımlarının korsan olması beni neden ilgilendiriyor? bakanlık niye bu konuda DAHA AÇIK bir çalışma yapmıyor... bu konuda geçenlerde microsoft müşteri hizmetleriyle görüştüm ve office programlarına okulda ücretsiz kullanabileceğimi söylediler... ama bunun prosedürü varmış (daha başlamadım) bu konuda bir şeyler yapabilirsem bilgilendirme yapmayı düşünüyorum...

egitimci.' Alıntı:
ben kesinlikle korsan kullanmıyorum...korsan herhangi bir cd ye de sahip değilim... benim şu anda tek sıkıntı çektiğim yerler 2-3 idari bilgisayar, onlara da daha önceden kurulum yapılmış dokunmuyorum çökerse de söyleyeceğim şey basit gidin bilgisayarcıya kurdurun ben de korsan cd yok veya isterseniz linux kurayım....

ama şöyle de bir durum var okuldaki bilgisayarların yazılımlarının korsan olması beni neden ilgilendiriyor? bakanlık niye bu konuda DAHA AÇIK bir çalışma yapmıyor... bu konuda geçenlerde microsoft müşteri hizmetleriyle görüştüm ve office programlarına okulda ücretsiz kullanabileceğimi söylediler... ama bunun prosedürü varmış (daha başlamadım) bu konuda bir şeyler yapabilirsem bilgilendirme yapmayı düşünüyorum...

ben de zoraki kullanıyorum. ama ilerleyen zamanlarda linux a geçiş yapacağım. office konusunda ise ya forumda ya da facebookta bir grupta vardı. microsoft öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz verecekmiş diye bir link vardı. tıkladığımda site açılıyordu (microsoft un sitesi idi) ama birkaç kişi yapamadıklarından bahsetmişlerdi. eğer bu konuyu araştırabilirseniz en azından office i legal kullanabilirsiniz.

3 yıldır linux mint kullanıyorum. Cinnamon sürümünü tavsiye ederim.
Office paketi olarak ribbon menülü ve kullanımı da çok basit olan kingsoft office kullanıyorum.

Bozulan ogretmen kasalarina linux ile format atmak da olmaz ki, ben bilmiyorum linuxu diger ogretmenler nasil kullanacak? Sinifimda ogrenciler nasil kullanacak?

haticeBöte' Alıntı:
Bozulan ogretmen kasalarina linux ile format atmak da olmaz ki, ben bilmiyorum linuxu diger ogretmenler nasil kullanacak? Sinifimda ogrenciler nasil kullanacak?
siz niye atıyorsunuz ki...ogretmen kasası dediğiniz öğretmenlerin şahsi bilgisayarlarıysa bu huyunuzdan vazgeçmenizi öneririm.

Sınıfımdaki bilgisayarlar 2008 yılında temin edilmiş olan vestel pcler. Bunlar satın alınırken hemen hemen her programın ücretli sürümü alınmış ve meb karşılığını ödemiş. bundan dolayı bilgisayarlara format atarken, programları ve işletim sistemini yeniden kurarken içim rahat. vicdani bir sıkıntım yok. kapitalist sistem para karşılığı sattığı programları tekrar tekrar satmaya kalkıyorsa bu noktada borçlu olduğumu değil, alacaklı olduğumu düşünürüm ben.

"Cehennemin yarısını fetva verenler doldurur" derler, bu yüzden yaptığım şeyin caiz olup olmadığını söyleyemem fakat "ameller niyetlere göredir" sözünden yola çıkarsak; ben herhangi bir ticari kaygıyla veya şahsıma çıkar sağlamak amaçlı bu kaçak yazılımları kullanmadığım için yine bir yanlış içerisinde olmadığımı düşünüyorum.

Ayrıca hadiste diyor ki; "Ben kulumun zannı üzereyim. Beni nasıl tanırsa öyle muâmele ederim." Ben Yaradanımın içimi benden iyi bildiğini düşünüyor ve yaptığım şey yanlışsa dahi O'nun affına sığınıyorum.

çooooooooook mühim bir konu bu telif (kul) hakkı mevzusu. napacaz bilmiyorum.

yazılımcısı kendinizin olduğu bir programa size çok fazla emekler verseniz,reklam ve işçi parası da verseniz,piyasaya sürseniz o gece anında ***** dosyası gezmeye başlasa ne duygular beslerdiniz ? Helal olsun ben o kadar masrafı zevk için yaptım der miydiniz ? Ya da ne güzel benim bir ton para ve emek harcadığım programı beleş kullanıyorlar ve benim reklamımı yapıyorlar der miydiniz ? Buraya kadar empati kısmı..

Diğer açıdan bu durum bildiğin hak yeme..İnsalar yazılımları hayrına yaptıkları zaman bedava diyorlar zaten,demek ki bedava olmayan yazılımları kullanmak için para vermek zorundayız çünkü sahibinin rızası yok..

bidene' Alıntı:
bir programın pek çok kullanıcı tarafından korsan kullanılması bile o programın popülerliğini arttırıyor. adamlar bedava reklam yapmış oluyor.
microsoft isterse orjinal olmayan bilgisayarların açılmamasını sağlar. ancak böyle bir yöntem pek çok kullanıcının linuxa kaçmasını sağlar.
dolayısıyla insanlar korsan windowslarla mutlu mesut yaşarken microsoft ta en popüler işletim sistemlerini üretmeye devam ederek kendisine rakip olabilecek yazılımların önünü alıyor.
kul hakkı kısmına diyecek bir şeyim yok. bu konuda ben hüküm veremem ancak yinede kul hakkı yoktur da denilmez.
kesinlikle katılıyorum :alkis:

Bu konu bence de mühim bizlerinde bişeyler yapması lazım nerelere müraacat edilmesi gerekiyosa edelim yazışmalarımızı yapalım çünkü bu durum sürekli kaarşımıza çıkacak virüs bulaşıyo sistem çöküyo sonra gel sistemi kur demeleri kolay tabi. Nerde bunun orjinal cd si. cevabı belli.Onu sen halledersin. böyle olmamalı

arkadaşlar aklıma birşey geldi de ne dersiniz. misal ben tüm bilgisayar sınıfını linux a çevirdim. ben rahat kullanırım da diğer öğretmenler mırın kırın ederler ama alışırlar zamanla. pekala dyned i kurun deseler nasıl olacak? dyned in lünux için olan sürümü var mı acaba?

Ben Fatih Projesi eğitimi verdim, öğretmenlere linux kurulu demedim bile onlar da anlamadı zaten. Önce öğretmene sorun işletim sistemi nedir :) cevap yok ise gerisinin önemi de yok şimdilik.

Dyned için diğer tüm şartlar sağlam mı bende onu merak ediyorum. mesela kulaklık mikrofon cd-rom hepsi var mı ? bizde olmadığı için kimse de sormuyor :D

ferdison' Alıntı:
arkadaşlar aklıma birşey geldi de ne dersiniz. misal ben tüm bilgisayar sınıfını linux a çevirdim. ben rahat kullanırım da diğer öğretmenler mırın kırın ederler ama alışırlar zamanla. pekala dyned i kurun deseler nasıl olacak? dyned in lünux için olan sürümü var mı acaba?
Hocam kuvvetle muhtemel wine ile çalışır.
Hocalar kullanamaz demeyin kullanırlar. İşletim sistemini söylemeden bir çok kişiye yeni windows bu olacak diye ubuntu kakalayan insanların çektiği videolar var nette. Çok güzel satın alırım ben bunu diyorlar sonra ubuntu olduğunu öğrenince yok o kadar da iyi değil deyip yan çiziyorlar. Tamamen ön yargı olay, biraz sabırla gözünüz hemen alışır merak etmeyin. :)

Evet kul hakkı oluyor. Yasal hakkını gasp etmek oluyor. Emek hırsızlığı oluyor.

Fakat bu konu felsecilerin bile hala net cevap veremediği bir alan.

İşin çok boyutu var. Büyük şirketlerin yaptığı birçok hak gaspı var.
Birçok açık kodu kendi yazılımında kullanan firmalar var.
Bunu gizleyen veya kullansa bile açık kod camiasına hiçbir destek sunmayan firmalar var.
Çalışanlarının emeğini gasp ederken gocunmayan ama kendi ürünleri gasp edildiğinde ortalığı ayağa kaldıran firmalar var.
Küçük firmaların veya açık kodlu ürünlerin önünü kesmek için türlü oyunlar çeviren büyük şirketler var.

Tabi bütün bunlar bizim kopya yazılım kullanmamıza bahane olmamalı.

Bize düşen orjinal yazılımları kullanmak için gerekli girişimlerde bulunmak.
Aslında çoğu firma zaten eğitim amaçlı kullanılan ürünlerini ücretsiz veya çok uygun fiyatla sunmuş durumda.

Fakat bence bu konuda asıl iş MEB e düşmekte.
Bütün okulların müfredatı ihtiyaç duyacağı yazılımlar belli.
Gerek duyulan yazılımlar için bir yazılım deposu yapmalı diye düşünüyorum.
Bizle okul kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapıp ilgili yazılımları buradan indirmeliyiz.
Çoğu üniversite bu yöntemle orjinal yazılımlarını tüm öğrencilerine sunmakta.

webcevap' Alıntı:

Bunu gizleyen veya kullansa bile açık kod camiasına hiçbir destek sunmayan firmalar var.
Çalışanlarının emeğini gasp ederken gocunmayan ama kendi ürünleri gasp edildiğinde ortalığı ayağa kaldıran firmalar var.
Küçük firmaların veya açık kodlu ürünlerin önünü kesmek için türlü oyunlar çeviren büyük şirketler var.

Aslında çoğu firma zaten eğitim amaçlı kullanılan ürünlerini ücretsiz veya çok uygun fiyatla sunmuş durumda.

Bizle okul kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapıp ilgili yazılımları buradan indirmeliyiz.

windows ve office zaten veriliyor MEB tarafından. Adobe cs paketleri de geliyor. Bir sıkıntım deep freeze. Onu da ülke olarak komple lisanslı alsak fena olmayacaktı. Gerekirse firmanın kendini alalım. Faronics'i.

halk' Alıntı:
webcevap' Alıntı:

windows ve office zaten veriliyor MEB tarafından. Adobe cs paketleri de geliyor. Bir sıkıntım deep freeze. Onu da ülke olarak komple lisanslı alsak fena olmayacaktı. Gerekirse firmanın kendini alalım. Faronics'i.

Meb tarafından hangi lisanslar var merak ediyorum. en son 2007de ortaokula vestelin bilgisayarları lisanslı idi. Ya okulda geri kalan bilgisayarın lisanslarını kim veriyor?

Geri