örnek TÜBİTAK 4006 projeleri olan arkadaşlar

Kodla Büyü
Hocam havuç ezme oyununda elimde bir döküman yok. Sadece oyun ve fuar günü sunmak için hazırladığımız pano var. Buraya attığım dosya hazırladığımız oyundu.
Proje Adı: Bu oyunun patronu benim
Proje amacı: Oyun oynamak için girdiğimiz internet sitelerinin pek çoğu güvenilir değil. Amacımız virüs tehdidi , oynamak için para yatırılması gibi tehlikelerden uzak bir ortamda kurallarını kendimizin koyduğu bir oyun oynayabilmek. Makey makey kitini kullanarak oyun oynarken fiziksel olarak hareket etmeyi de sağlamak.
bunu arduino ile nasıl yapabiliriz acaba? bağlantılar filan ?!?

Bu da havuç ezme oyunumuz. Esasında Makey makey ile oynanabilecek nasıl bir oyun yapabiliriz düşüncesiyle başladık işe. Araştırırken scratch'in kendi sitesinde yapılmış bir oyun gördük. Patates ezme oyunuydu. Gerçek bir balyoz kullanarak oyunu oynama düşüncesi hoş geldi bize. tabi oyunu değiştirmek lazım. Bizde havuç ezelim dedik. Oyundaki ana sayfa arka plan , oyun sahnesi , çukurlar, yer altından çıkan havuçlar, mutant havuçlar kendi eserimiz. Ben çizdim. Oyundaki balyozun kodları dışında her kod öğrencilerime ait. Çizmesi benden kodlaması onlardan:)
oyunu oynamak için bir stand hazırladık. kullanılmayan CD lere alüminyum folyo sardık. Mukavva üzerine yerlerini belirledik yapıştırdık. Trampet sopasına cam yünü bağlayıp üzerine alüminyum folyo sararak balyozlarımızı hazırladık. Makey Makey bağlantılarını yaptıktan sonra keyifle oynadık.
Makey makey robotistandan aldım. İnternetten videolarına bakarak nasıl kullanılacağını öğrendim.
hocam oyunun kodlarını neden düzenleyemiyoruz ?

Projelerini ve deneyimlerini paylaşan herkese teşekkürler.. Ellerinize sağlık.. Bakalım bu yıl ilk defa katılacağım.. İnşallah alnımızın akıyla çıkarız.

Hocalarım paylaştığım havuç ezme oyunu düzenlenemiyor mu? Bazı hocalarım öyle söyledi de. İndirip düzenleyebilen oldu mu hiç? Ben 2.0 sürümü ile yaptım o yüzden mi sıkıntı çıkıyor acaba?

Bu fotoğrafta biraz daha yakından görebilirsiniz hocam.

Ekli dosyalar

• IMG_1411.JPG
    IMG_1411.JPG
    190.3 KB · Görüntüleme: 867
ben8 robot projesiyle birlikte araştırma konusu olarak elektronik atıkların doğaya ve sağlığa zararlarını araştırtıp birkaç afiş yaptırdım. bir de atık toplama kutusu. okulda seminer verilmesi için de birilerine ulaşmaya çalıştım ama bir sonuç alamadım. elektronik atık konusu nedense henüz çok yaygın değil

hocam bugün benim aklımdan da geçti bu tarz bir projenin fuarda yeralması;hem bilinçlenme olarakta hem sosyal sorumluluk anlamında da faydası olacaktır...Birde benim aklıma şu yediğimiz içtiğimiz bisküvi-kraker-kek vs..vs.. paketlenmiş gıdaların içerisinde ki katkı maddelerinin insan sağlığına zararları hakkında bilinçlendirme yapma geldi...
ama bu tarz projeler uygun olur mu?
birde bunları girerken

proje alanı-
proje türü-

Amaç/Özet/Araştırma Yöntem

neler yazabiliriz?

Tubitak projesi çalışmaları ne zaman oluyor arkadaşlar? Kurs gibi mi oluyor? Eğer öyleyse ekders olayı nasıl oluyor? BTR yim ben. bu kursu açanlar haftada kaç saat açabiliyor?

Teşekkürler

Akıllı ayna projesi için gerekli malzemeler:
1) Monitör
2) Cam
3) Banana Pi yada Raspberry Pi Mini Bilgisayar (Çizgi Marketten satın aldığım Süper Pi yi kullandım)
4) Ayna için çerçeve (Monitörümüzün ölçülerine göre kendimiz yaptırdık)
5) HDMI-VGA dönüştürücü kablo (Monitörünüzde HDMI girişi yoksa alın)
6) Hafıza Kartı (Süper Pi için gerekli)
Öncelikle Süper Pi 'ye işletim sistemi yükledik. Yüklediğimiz işletim sistemi Raspbian for banana. (https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/ Bu linkten dosyayı indirebilir nasıl yükleneceğini öğrenebilirsiniz.)
Okul internetini kullanarak yapacaksanız MEB SERTİFİKASINI kurmanız gerekiyor. Bu işletim sisteminde programları terminalden kuruyoruz. Meb sertifika yüklemek için bu linkteki kodları terminale yazmak gerek.(https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/bazi-linux-sistemlerde-meb-sertifikasi-yukleme.152374/)
Hocalarım projeye başlamadan önce bu mini bilgisayarları ve işletim sistemini iyi öğrenmek gerekiyor. Linux benzeri bir işletim sistemi olduğundan program kurulumu silmesi tarih saat bile ayarlaması beni çok uğraştırdı.
Github sitesine üye olduk ve orada Smart Mirror (Akıllı Ayna) Projesi yapmak için verilen adımları takip ederek bunu mini bilgisayarımıza kurduk. Yalnız burdaki kaynaklar hep ingilizce onuda belirtmek isterim. Site linki :https://github.com/HackerHouseYT/Smart-Mirror
Sonrasında bu projeyi ülkemize ayarlama işlemi başladı. Saat dilimi değişecek , Dil değişecek , Hava durumu değişecek , ve tabi ki haber kaynağı değişecek. Akıllı ayna programı python diliyle yazılmış. Kodları kurcalayıp dil, ülke kodu, hava durumunu haber kaynağını değiştirdim. Haber kaynağı olarak Google kullandım. Hava Durumunu Dark Sky Api sitesinden alıyordu. Siteye üye olup Hava durumunu Niğde- Bor olarak ayarlamasını sağladım. Ancak hava durumunu Türkçeleştiremedim hocalarım. Sizler belki yapabilirsiniz.
Tüm bu ayarlamalar yapıldıktan sonra sıra geliyor aynayı yapmaya.
Monitör ebatlarında kestirilen cama arabalara takılan aynalı film çektirdim.Normalde çift taraflı ayna kullanılıyor ama pahalı olduğu için bu yolu seçtim. Yaptırdığım çerçeveye önce camı arkasına da monitörü yerleştirip sabitledim. Mini bilgisayarla bağlantısını sağladım. Sonrasında bilgisayarı çalıştırıp programı çalıştırdım. Akıllı aynamız hazır.
Burada bu kadar anlattığıma bakmayın hocalarım. Proje öncesine kadar hiç mini bilgisayar, Linux benzeri bir işletim sistemi kullanmamış ve python dilini hiç öğrenmemiş biriydim. Çok araştırdım. Yaklaşık 2,5 ay uğraştım. Sanırım tecrübesizliğimden. Umarım sizler daha kısa zamanda ve çokta yorulmadan bitirirsiniz.

hocam bugün benim aklımdan da geçti bu tarz bir projenin fuarda yeralması;hem bilinçlenme olarakta hem sosyal sorumluluk anlamında da faydası olacaktır...Birde benim aklıma şu yediğimiz içtiğimiz bisküvi-kraker-kek vs..vs.. paketlenmiş gıdaların içerisinde ki katkı maddelerinin insan sağlığına zararları hakkında bilinçlendirme yapma geldi...
ama bu tarz projeler uygun olur mu?
birde bunları girerken

proje alanı-
proje türü-

Amaç/Özet/Araştırma Yöntem

neler yazabiliriz?

hocam ben daha çok eski monitör ya da tüplü tv gibi cihazların içerdiği kurşun miktarı ( yaklaşık 4 kg mış ) ve forfor dan hareketle hazırlamıştım bu projeyi.amacı özeti hep bu yöndeydi. öğrenciler evlerinden bozuk elektronik aletler getirdiler onları kullanarak ilgi çekiici bir de toplama kutusu tasarladık.

Geçen sene 3 tane robot projesi yapmıştık. bi tanesi futbol oynayan robotlar diye. 150x100 cm ebadında bir futbol sahası yapmıştık sonra iki tane robot oyun konsolu ile kontrol ediliyordu. çok ilgi çekmişti. bir diğeri çizgi izleyen robottu, bir diğeri ise savaş robotları tasarlanmıştı tabi platformlarda yapıldı. en ilgi çeken futbol oynayan robotlardı.

Hocam oldukça farklı gözüküyor. Acaba futbol oynayan robotlarla ilgili biraz bilgi paylaşabilir misiniz? Sizin için sıkıntı olmazsa mailadresim (bilisimprojeleriferhan@gmail.com)

Hocam
Ben de bu yıl Tübitak işine giriyorum. Kafamda arduino ile robot programlama var. Daha önce Arduino hiç kullanmadım. Oturup öğrenmem gerek. Şimdilik nasıl yapılır, nerden başlanır hiçbir fikrim yok.
Önce bir set alarak başlayabilirsiniz. Youtube de bir sürü video ve ders mevcut .uygulama yaptıkça devamı geliyor. Mantığı da zor değil pinden veri oku kontrol et ona göre pine veri gönder gibi

Hocam oldukça farklı gözüküyor. Acaba futbol oynayan robotlarla ilgili biraz bilgi paylaşabilir misiniz? Sizin için sıkıntı olmazsa mailadresim (bilisimprojeleriferhan@gmail.com)
Bluetooth kontrollü yönlendirilebilen bir robot bu. yapımı basit fakat farklı bir bakış açısı verip projeye dönüştürünce ilgi çekici oluyor. ön tarafında topu yakalayabilecekleri ve vuruş yapabileceği şekilde tasarlandı.
futboll.png

Bu sene iki farklı robot tasarımı ile giricez ayrıca VR cihaz tanıtımı ve üç boyutlu tasarım yapılarak 3d yazıcıdan çıkararak üç 3d yazıcının tanıtımını yapıcaz. Daha önce tanıtım yapan var mı acaba yoksa 2-3 tane daha robot mu eklesem karar veremedim

Geçen sene "Güvenli Şifre Bilinci" diye anket çalışması yapmıştık araştırma projesi olarak. Bu senede "Sosyal Medyayı Doğru Kullanma Bilinci" projesi yapacağız. Konunun özgün olması şart değil. Sizin okulunuzda ilk kez yapılıyor olması yeterli.
hocam bana da bu şekilde sözel bir proje lazım lütfen yardımcı olur musunuz

bende geçen seneden örnek vereyim size araştırma projesi olarak siber zorbalık nedenleri ve hangi yaş grupları cinsiyet ve daha çok hangi sosyal medya platformunda zorbalığa maruz kalıyorlar diye bir anket çalışması yaptırdım ve gelen temsilci konuyu çok beğenmişti
hocam dökümanlar paylaşır mısınız

iyi günler, 4006' da Scratch programında öğrencilerin oyun yapmaları yeterli oluyor mu? Makey makey, arduino vb. bir eklenti kullanmasalar olur mu?

Son düzenleme:
iyi günler, 4006' da Scratch programında öğrencilerin oyun yapmaları yeterli oluyor mu? Makey makey, arduino vb. bir eklenti kullanmasalar oluyor mu?
Hocam oyunu yaptıktan sonra zaten makey makey uygulaması çok basit.. Bence oyun yapmaları daha zorlu bir süreç. Ben de bu yıl ilk defa makey makey ile eklenti yapacağım.. Bence daha dikat çekici oluyor.

Geri