örnek TÜBİTAK 4006 projeleri olan arkadaşlar

Kodla Büyü
Araştırma projesi örneği paylaşabilir misiniz arkadaşlar
Okulunuzdaki teknoloji bağımlılığı durumunu araştırabilirsiniz. bağımlılıkla mücadele derneğinin dökümanlarında bulunan sorulardan faydalanılabilir.
http://tbm.org.tr/
Sonuçları excel ile grafikler haline getirip sunabilirler...

Araştırma projelerinde anket yapacak arkadaşlarımın okullarının ilçe meme böyle üst yazıyla onay alabilirler...
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE
...........

Okulumuz Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni .............'nin 4006 TÜBİTAK Bilim Fuar'ında danışmanlığında hazırlamış olduğu ''..................................................'' Projesi kapsamında hazırlamış olduğu anket formunu uygulayabilmesi için gerekli izinlerin verilmesi hakkında öğretmen dilekçesi ve anket formu yazımız ekinde sunulmuştur.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

.....................
Okul Müdürü

Ekler:
1 Adet Dilekçe
2 Adet Anket Formu

1- ellerini kullanamayan engeliler için baş hareketleri ile hareket eden engelli sandalyesi
2- akıllı park sistemi
3-akıllı ev
4- düşünce gücü ile hareket eden araç(neurosky)
5-ses ile çalışan fare(mekanik arduino,digital c#)

hatırladıklarım bunlar uzun süredir yapmıyoruz bölüm olarak ama bu sene basit algoritma robotu yapacgız sanırım...

geçen yıl yaptığımız Bilim Fuarında 4 tane BT projesi yapmıştım.

1- Engele Çarpmayan Robot (Ar-Ge)
2- Akıllı Sokak/Koridor Lambası (LDR Kontrollü) (Ar-Ge)
3- Siber Zorbalık Araştırması (İlçe geneli anket) (Araştırma)
4- Google'ın Az Bilinen Özellikleri (ET'dan sunum) (Araştırma)

TÜBİTAK kabulünde sıkıntı yaşamazsınız bu vb. projelerle hocam.

kolay gelsin.
hocam içeriğiyle ilgili biraz bilgi verirmisiniz engele çarpmayan robotta hangi kiti kullandınız ya da ardinuo mu kullandınız? aynı şekilde koridor lambasında ne kullandınız?

Araştırma projelerinde anket yapacak arkadaşlarımın okullarının ilçe meme böyle üst yazıyla onay alabilirler...
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE
...........

Okulumuz Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni .............'nin 4006 TÜBİTAK Bilim Fuar'ında danışmanlığında hazırlamış olduğu ''..................................................'' Projesi kapsamında hazırlamış olduğu anket formunu uygulayabilmesi için gerekli izinlerin verilmesi hakkında öğretmen dilekçesi ve anket formu yazımız ekinde sunulmuştur.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

.....................
Okul Müdürü

Ekler:
1 Adet Dilekçe
2 Adet Anket Formu

anketi okuldaki öğrencilere uygulayacaksak yinede ilçeden izin almak gerekiyor mu?

hocam içeriğiyle ilgili biraz bilgi verirmisiniz engele çarpmayan robotta hangi kiti kullandınız ya da ardinuo mu kullandınız? aynı şekilde koridor lambasında ne kullandınız?

hocam, iki ar-ge projesinde de Arduino Uno kart kullandım. mesafe sensörü, ldr sensör, çok sayıda led ve jumper gerekli olduğundan başlangıç kiti vs. gibi bir kit alırsanız işinizi görecektir.

Biz Makey Makey standart kitiyle güzel bir proje yaptık. Moonlight hocamızın havuç ezme oyununu başka bir oyuna uyarladık. Bu yılda da iki ayrı projede makey makey kullanacağım. Çok güzel oluyor ve fuarın en dikkat çeken projesi oluyor.
Hocam makey makeyi hiç kullanmadım, elime alıp incelemedim satın almadan inceleme fırsatım da yok maalesef. Scratch projesi ile kullanmak kolay mıdır? Bir de hangi modelini almak daha işlevsel olur? Biraz bilgilendirir misiniz rica etsem?

Hocam makey makeyi hiç kullanmadım, elime alıp incelemedim satın almadan inceleme fırsatım da yok maalesef. Scratch projesi ile kullanmak kolay mıdır? Bir de hangi modelini almak daha işlevsel olur? Biraz bilgilendirir misiniz rica etsem?
Çok kolay hocam, burada amaç klavyeyi aradan çıkarıp elektronik devreyle projenize renk katıyorsunuz. bağlantıları zaten basit. Siz projenizi belirleyin yardımcı olurum. Temin etmede de zorluk çıkmıyor zaten. Anlayacağınız korkulacak bir durum yok.

biz bölüm olarak akıllı ev sistemi yapıyoruz.
evde yapılan kontroller:
1- klima kontrolu
2- gaz kaçağı kontrolü
3-hareket sensörü ile hırsız alarm sitemi(buzzer ile uyarı)
4- keypad ve şifreli kapı sistemi(lcd ekran kullanılarak)
5-ortam aydınlatma
6- su motoru ile bahçe sulama
7-kapı bariyer sitemi
8- solar enerji kullanılarak bahçe aydınlatma
aklıma gelenler bunlar.

tabi bunları telefondan uygulama ile kontrol ediyoruz. bluetooth modülü ile..

Geçen yıl üç tane proje ile girdim- ikisi robot biri ise tanıtımdı. Tanıtım da HTC VİVE marka VR makine tanıtımı yapıldı. Bi tanesi dart oynayan oynayan robot bir diğeri ise düello yapan iki robot. En ilgi çeken projelerdi. Tanıtım tabii çoğu okulda veya kimse VR makine olmadığı için kullanmak isteyen baya çoktu.
hocam biraz resim detay paylaşbilirmisiniz

Bu sene biz erken başladık geçen seneki elimizdeki parçaları kullanarak bişeyler yapıcaz.
1- fotokapan
2- elektronik su terazisi (gyro kullanarak ) ledleri yakarak yön belirlicez (bitti sayılır)
3- duyma engelliler için şapka ( 4 tane ses sensör kullanarak analog giriş ortalamasına göre hangi yönde ses gelirse ona göre ışıklar yanacak
4-ışık izleyen araç ( bitti bu proje )
5- uzaktan kontrollü servo motor (nrf ile uzaktan bağlantı yapılarak iş makinesi gibi kontrol edilen kol ) yüzde 50 bitti gibi
6- robotis dream setle cop toplayan arac yapıcaz .
7- gaz ve mesafe sensörü kullanarak uyarı sistemli baret yaptık ( bitti )

Bu sene biz erken başladık geçen seneki elimizdeki parçaları kullanarak bişeyler yapıcaz.
1- fotokapan
2- elektronik su terazisi (gyro kullanarak ) ledleri yakarak yön belirlicez (bitti sayılır)
3- duyma engelliler için şapka ( 4 tane ses sensör kullanarak analog giriş ortalamasına göre hangi yönde ses gelirse ona göre ışıklar yanacak
4-ışık izleyen araç ( bitti bu proje )
5- uzaktan kontrollü servo motor (nrf ile uzaktan bağlantı yapılarak iş makinesi gibi kontrol edilen kol ) yüzde 50 bitti gibi
6- robotis dream setle cop toplayan arac yapıcaz .
7- gaz ve mesafe sensörü kullanarak uyarı sistemli baret yaptık ( bitti )

bunlar harikaymış gerçekten çöp toplayan araç kısmını görmek isterim geliştirmek için

ben8 robot projesiyle birlikte araştırma konusu olarak elektronik atıkların doğaya ve sağlığa zararlarını araştırtıp birkaç afiş yaptırdım. bir de atık toplama kutusu. okulda seminer verilmesi için de birilerine ulaşmaya çalıştım ama bir sonuç alamadım. elektronik atık konusu nedense henüz çok yaygın değil
Hocam dökümanlarınız hala mevcutsa bana da gönderebilir misiniz

arkadaslar meslek lisesi seviyesine uygun projelerı olan paylasırsa sevınırım 100 200 kelıme bulmak ve olusturmak zaman alıyor arastırma projesı bulmakta zorlanıyorum yardımcı olursanız sevınırım

biz okulumuzda bulunan ana sınıfı ıcın bır bahçe yapıcaz projenın merkezınede onu alıp onun etrafında tasarlıyalım dedık

cocukların ayak yalın oynayabıleceklerı çımlık alan ıcın yerden sulama sıstemı tasarlıyacaz
sera kurucaz (atık şişe ve tekerlerin geri dönüşüme katıcaz + sera uzerı otomatık acılıp kapanabılecek +sera için farklı renklerde örtü kullanarak renklerın fotosenteze etkısı arastırma konusunuda yapıcagız)
kucuk bır kumes kurucaz (kulucka makınası yapımı + kusların yumurta ıcındekı yasam evrelerını arastırma olarak verıcez + yemleme sıstemlerı yapıcaz eğer cocuklar su ve yemı tazelemezse otomatık verıcek yoksa cocukların yemlemesı saglanarak cocuklarda sorumluluk duygusunu gelıstırmeyı planlıyoruz)
yumurta kabugunun kumes hayvanları ıcın onemı konusu arastırma yaptıracagız

bır tane bep lı ogrencımızle oyun tasarlıyacagız gecenlerde gordugum marıo tarzı bır oyun mesafe sensoru yardımıyla oyuna aktıf katılım saglatmak

tubıtak projesı yazan rar dosyanısı vırus olarak algıladı ındırmeyı durdurdu antıvırus 2.rar da acılmıyor hocam

kimse açamadı mı acaba yeniden yeniden yükledim. isteyenlere email yolladım. açılmıyorsa yarın birde okuldan yükleyeyim.

Geri