örnek TÜBİTAK 4006 projeleri olan arkadaşlar

Kodla Büyü
Geçen yıl üç tane proje ile girdim- ikisi robot biri ise tanıtımdı. Tanıtım da HTC VİVE marka VR makine tanıtımı yapıldı. Bi tanesi dart oynayan oynayan robot bir diğeri ise düello yapan iki robot. En ilgi çeken projelerdi. Tanıtım tabii çoğu okulda veya kimse VR makine olmadığı için kullanmak isteyen baya çoktu.

biraz açıklama yapar mısınız hocam

geçen yıl görme engelliler için sesli kitap yapmıştık.bir diğer projem de internette güvende miyiz konusu ile ilgili bir kısa film kamu spotu gibi bir film çekti öğrencilerim

Bu sene biz erken başladık geçen seneki elimizdeki parçaları kullanarak bişeyler yapıcaz.
1- fotokapan
2- elektronik su terazisi (gyro kullanarak ) ledleri yakarak yön belirlicez (bitti sayılır)
3- duyma engelliler için şapka ( 4 tane ses sensör kullanarak analog giriş ortalamasına göre hangi yönde ses gelirse ona göre ışıklar yanacak
4-ışık izleyen araç ( bitti bu proje )
5- uzaktan kontrollü servo motor (nrf ile uzaktan bağlantı yapılarak iş makinesi gibi kontrol edilen kol ) yüzde 50 bitti gibi
6- robotis dream setle cop toplayan arac yapıcaz .
7- gaz ve mesafe sensörü kullanarak uyarı sistemli baret yaptık ( bitti )

hocam robotis çok pahalı değil mi? nasıl karşılıyorsunuz?

forum geçen yılın ama bu yıl da benzer fikirler gerekiyor. @moonlight hocam yaptığınız projeyi nasıl yazdınız, bu belgeyi yükleyebilirseniz çok iyi olur. Tasarım projelerini nasıl yazacağımızla ilgili sıkıntı yaşıyorum.

görme engelliler için kitabı nasıl yaptınız hocam. uzun sürüyormu

Son düzenleme:
bilgisayarmax hocam çektiğiniz filmi yada linkini paylaşır mısınız bu tarz bir proje hiç yapmadım dikkat çekici olabilir

Bu sene biz erken başladık geçen seneki elimizdeki parçaları kullanarak bişeyler yapıcaz.
1- fotokapan
2- elektronik su terazisi (gyro kullanarak ) ledleri yakarak yön belirlicez (bitti sayılır)
3- duyma engelliler için şapka ( 4 tane ses sensör kullanarak analog giriş ortalamasına göre hangi yönde ses gelirse ona göre ışıklar yanacak
5- uzaktan kontrollü servo motor (nrf ile uzaktan bağlantı yapılarak iş makinesi gibi kontrol edilen kol ) yüzde 50 bitti gibi

emeğinize sağlık hocam dosyaları da paylaşırsanız çok sevinirim

tam bir saat uğrasarak proje girişini yaptım.
bu linkteki ressam robotu mini mini 5. sınıflarıma yaptırıcam insallah. proje girişi ekte mevcut isteyenler kullanabilir. Tabi kabul olurmu bu açıklamayla bilmiyorum :)o_O

Ekli dosyalar

• Ressam robot.rar
    12.6 KB · Görüntüleme: 519
Son düzenleme:
1- fotokapan

4 tane ses sensöründe sesin şiddetini ölçelerek mi yön tayini yapacaksınız bir de ses düzeyini kaça ayarladınız her sese ışık yanmayacak sanırım.

hocam analog ses olarak alacağız ses düzeyini ortalaması hesaplanacak , sesin geldiği taraf ortalama üstünde olduğu için zaten hangi yön olduğu belli olacak . Diğer taraftan her ses için olmayacak bir önceki ölçümle arasında bir tolerans değeri belirleyeceğiz o oranı aştığında ortalama işlemi devreye girecek . Şimdilik bu planımız kodlama ve ürünleri aldığımızda daha net birşey söylerim.

Çizgi izleyen robotu yapan varsa bende alabilirim. ilk defa yapacağım için çok bir şey yapamadım

iyi akşamlar arkadaşlar ben de anket içeren bir proje yapmak istiyorum. daha önce anket kullananlar biraz bilgi verebilir mi? anketleri nasıl yorumlattınız ?spss kullandınız mı vs

Bluetooth kontrollü arduino arabaya ne projesi yapılabilir? Tek başına saçma oluyor. İlla bi tasarım yapmak lazım.

Geri