ORTAK SINAV ÖĞRENCİ DAĞITIM YENİ VERSİYON

Kodla Büyü
Sayın hocam değişen birşey yok. Belki sorun benim pc dedir.

Ekli dosyalar

• deneme2.jpg
    deneme2.jpg
    116 KB · Görüntüleme: 1,407
mertop' Alıntı:
Sayın Hocam.
Tüm listeler ve dağıtım işlemini sağlıklı şekilde yaptım. Ancak sınav listelerini raporlamada bir hata alıyorum.

Rapolama > Listeleri Yazdır > (Sınavı seçiyorum) Sınıf listesi alınacak sınıf YA DA Sınav yeri kontrol listesi seçtiğimde aşağıdaki hatayı alıyorum.

Yardımlarınız ve bu program için teşekkür ederim.

(Programı geliştirme açısından fikirlerimizi dikkate aldığınızı düşünerek bir öneride bulunacağım. Sınava girecek sınıfları ve Sınav Yerlerini tek tek tıklayarak seçmek güzel olmuş. Ancak bunun yanında TÜM SINIFLAR ve TÜM SALONLAR gibi bir buton olsaydı tüm sınıfların gireceği ya da tüm salonların kullanılacağı sınavlarda biraz daha kolaylık olurdu.)

hocam c:\appserv\www\ortaksinav\baglanti.php dosyasını düzenlememişsiniz. sabit.txt dosyasına yazmış olduğunuz veritabanı adı, şifre, sunucu gibi kurulumda sizin belirlediğiniz değişkenlerini buraya da yazmanız gerekli.

çok yararlı bir paylaşım olmuş hocam teşekkürler. deneyip sonuçlarınız sizinle paylaşırım. (hata ve öneri)
hatta bazı hatalarında giderileceği burada belirtilmiş teşekkürler.

Öncelikle hocam emeğinize sağlık, sonunda gerekli ayarları yaparak çalıştırabildim.
Hayırlısıyla yarın sınavlar başlayacak. Listeleri şimdiden çıkardım ve göz atma fırsatı buldum. 21 sınıfta yapacağımız sınavlardan 6 - 7 tanesinde şöyle bir sorunla karşılaştım.

1 - Örnek veriyorum.Sınıf 26 kişilik, sınıfa 26 kişi atanmış.Fakat aynı sıra numarası verilmiş öğrenciler var.Mesela 1 1, 2-3 ten iki tane gibi.Son rakam 24 te bitiyor ama sınıfta 26 kişi var.

2 - Ayrıca sadece 11. sınıfları karıştırmak istediğimizde çok sayıda aynı sınıftan öğrenciyi yan yana getirmiş .Seçtiğimiz birkaç öğrencinin yerlerini biz değiştirebilirmiyiz.

Bunlarla ilgili bir öneriniz olabilir mi?

must-i' Alıntı:
Öncelikle hocam emeğinize sağlık, sonunda gerekli ayarları yaparak çalıştırabildim.
Hayırlısıyla yarın sınavlar başlayacak. Listeleri şimdiden çıkardım ve göz atma fırsatı buldum. 21 sınıfta yapacağımız sınavlardan 6 - 7 tanesinde şöyle bir sorunla karşılaştım.

1 - Örnek veriyorum.Sınıf 26 kişilik, sınıfa 26 kişi atanmış.Fakat aynı sıra numarası verilmiş öğrenciler var.Mesela 1 1, 2-3 ten iki tane gibi.Son rakam 24 te bitiyor ama sınıfta 26 kişi var.

2 - Ayrıca sadece 11. sınıfları karıştırmak istediğimizde çok sayıda aynı sınıftan öğrenciyi yan yana getirmiş .Seçtiğimiz birkaç öğrencinin yerlerini biz değiştirebilirmiyiz.

Bunlarla ilgili bir öneriniz olabilir mi?

Teşekkürler hocam, hep beraber geliştiriyoruz işte. Hatta düşüncem buraya program kodlarını olduğu gibi atıp, geliştirmek isteyen veya programlamayı öğrenmek isteyenlere örnek olsun.

Sorunlarınıza gelince;

1) daha önce böyle bir sorun görmedim, yarın bende kendi okulum için alacağım çıktıları o zaman incelerim soruna bakarım.
2) aynı seviyeden öğrencileri şube bazında karıştırmıyor program, onun yerine random olarak öğrenci seçiyor. eğer çok fazla aynı şubeden düşme sorunu yaşıyor iseniz size tavsiyem şunlar olabilir:

- sınava girecek öğrencileri seçerken şube sırasıyla gitmeyin A-B-C ... diye, onun yerine rastgele seçim yapın. A-D-G-C-F-B gibi
- aynı şekilde tekrar dağıtım yapın, sonuçta her dağıtımda bilgisayar o anki durumlara göre rastgele veri çekmekte. Farklı sonuçlarla karşılaşacaksınızdır.
- eğer kendiniz yerlerini değiştirmek isterseniz bunu da http://localhost/phpmyadmin adresine girip ortaksinav veritabanındaki dağıtım tablosu içinde değişecek kaydı bulup o şekilde müdahale edebilirsiniz.

eğer zaman bulursam bu tür bir sorunla karşılaşmamak için belki şubeleride kendi içinde dağıtabilirim.

mertop' Alıntı:
tekinergun80' Alıntı:
Sayın hocam
Herşey yolunda gidiyor fakat listelerde sorun yaşıyorum. Liste yazdır bölümünde dağıtım no ve diğerleri çıkmıyor...

Sayın Hocam....
Dağıtımı yapmadan önce aşağıdaki görselde görünen
1- Yapılacak olan sınav
2- Öğretim yılı
3- Dönem
4- Yazılı no
Bilgilerini girer ve dağıtımı öyle yaptırırsanız size DAĞITIMI YAPILAN SINAV NO veriyor.
Sonra da RAPORLAMA > LİSTELERİ YAZDIR penceresinde "İşlem yapılacak sınav numarası seçin" kısmında doğru numarayı seçerseniz bu bilgiler çıkıyor.

Belki dağıtımdan önce gerekli bilgileri girmemiş olabilirsiniz.

Siz benim yukarıda belirttiğim aşamada sınıfların ve sınav yerlerinin oturma listesini görüyor musunuz? O aşamaya geldiniz mi?

Sayın hocam dediklerinizin hepsini yaptım fakat değişen bir şey yok... win 7 32 bit kullanıyorum bu arada...

sayın tekinergun80 hocam, sınav numarasının çıkmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Sınav numarası dediğimiz şey, dağıtımı yaptığınız anki tarih ve saat birleşiminden oluşan bir rakam topluluğu. Dağıtım yap butonuna bastığınızda eğer dağıtım yapıldı mesajı alınıyorsa mutlaka dağıtım numarası da verilmiş demektir. Eğer eski bir sürüm kullanıyorsanız lütfen en son sürümü birinci mesajdan indirip kurun. Bunu yapmadan öncede aşağıdaki adımı izleyip dağıtım numarasının olup olmadığını görebilirsiniz.

Dağıtım numarasının alınıp alınmadığını kontrol için http://localhost/phpmyadmin sayfasına gidin ve oturum açma bilgileriniz ile oturum açın. Gelecek olan sayfada ortaksinav veritabanını seçin. Veritabanına ait bazı tablolar gelecektir sol sütuna. Bu tablolardan birisi de dağıtım tablosu. Dağıtım tablosunu seçip gözat sekmesine tıklayın orada yapmış olduğunuz dağıtımları listeler halinde göreceksiniz. Orada sinavno sütununda değer olup olmadığına bakın, eğer o sütunda değerler varsa bu düzgün kayıt işlemi yapmış demektir.

Her şekilde yine sorununuz devam ediyorsa, mevcut programı kaldırıp ilk mesajdaki son sürümü kurun ve veritabanı işlemlerinden tüm tablolarınızı tekrar oluşturun. Böylelikle eğer yapısal bir hata varsa bu giderilmiş olacaktır.

İyi çalışmalar...

program için teşekkür ederim çok güzel olmuş... benimde birkaç önerim olacak bilmiyorum nasıl olur... dağıtımları seçip çıktı alıyoruz, buradaki dağıtım isimlerini biz belirleyebilsek çok mu sıkıntılı bir durum olur... bunun yanında bir de dağıtımları tek tek silebilir miyiz? böyle bir özellik eklemek kolay olur mu?

bir de olsa da olur birkaç şey var mesela toplu çıktı almak güzel olurdu..

egitimci.' Alıntı:
program için teşekkür ederim çok güzel olmuş... benimde birkaç önerim olacak bilmiyorum nasıl olur... dağıtımları seçip çıktı alıyoruz, buradaki dağıtım isimlerini biz belirleyebilsek çok mu sıkıntılı bir durum olur... bunun yanında bir de dağıtımları tek tek silebilir miyiz? böyle bir özellik eklemek kolay olur mu?

bir de olsa da olur birkaç şey var mesela toplu çıktı almak güzel olurdu..

Teşekkürler hocam. Dağıtım isimlerinden kastınız sanırım sınav numaraları. Bunları değiştirmem mümkün değil ama siz çıktı sayfalarında ( nerede.php ve burada.php ) çıktı almadan önce sınav numarası yazan yere istediğinizi yazabilirsiniz. Dağıtımları tek tek silme yapabiliriz tabi ki. Bu akşam vakit bulursam hem buna hemde toplu çıktı almaya bakmaya çalışacağım. Güncelleme yaptığımda ilk mesajdaki kurulum programını değiştiririm.

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

Hocam toplu çıktı alabilme güzel olmuş elinize sağlık.Birkaç önerim de benim olacak.

Dağıtımı yapılmış listede ders ismini, tarihini değiştirebilsek iyi olur.Aynı dağıtımı başka sınavlarda da kullanabiliriz.

Bir de daha önce belirtmiştim, dağıtımı yapılmış listede öğrencinin yerini değiştirebilme, phpmyadmin den yaptığımızda hata veriyor.

Ekli olan öğrenciyi silme dışında güncelleme(sınıf değiştirebiliyor) gibi.

Aklıma geldikçe geliştirmek adına yine yazarım.

Programı çalıştırma kısmına kadar her şeyi yaptım. Masaüstündeki OSDP ye tıklayınca aşağıdaki resimdeki hatayı alıyorum. Teşekkürler

Z1mD0k.jpg

musto44' Alıntı:
Programı çalıştırma kısmına kadar her şeyi yaptım. Masaüstündeki OSDP ye tıklayınca aşağıdaki resimdeki hatayı alıyorum. Teşekkürler

Z1mD0k.jpg

hocam mysql ayarlarınızda bir hata var. C:\osbd\sabit.txt dosyasında yazılı olan sunucu ayarlarını kontrol edin. belki orada bir hata yapmış olabilirsiniz.

Sayın hocam, yeni versiyonu da yükledik, elinize sağlık. çok güzel olmuş toplu liste alabilmek. İki sorun var ekteki resimlerde görüldüğü üzere. Öğretmen ismi kısmını çözdüm ama Sınava Giren 9. Sınıflar ve Sınav Yapılacak Ders kısımları boş kalıyor. kodları biraz inceledim ama php konusunda çok bilgim yok. Zahmet olmazsa bakarsanız sevinirim hocam. Teşekkürler, elinize sağlık.

Sorun1:

Sorun2:

phantosos' Alıntı:
Sayın hocam, yeni versiyonu da yükledik, elinize sağlık. çok güzel olmuş toplu liste alabilmek. İki sorun var ekteki resimlerde görüldüğü üzere. Öğretmen ismi kısmını çözdüm ama Sınava Giren 9. Sınıflar ve Sınav Yapılacak Ders kısımları boş kalıyor. kodları biraz inceledim ama php konusunda çok bilgim yok. Zahmet olmazsa bakarsanız sevinirim hocam. Teşekkürler, elinize sağlık.

Sorun1:

Sorun2:

Öncelikle teşekkürler. Resimlerden anladığım kadarı ile sınıf isimlerinden kaynaklı bir sorun var. Programda kurallar hep ( 9A 10A 11D ) şeklinde girilmesi üzerine kurulu. Siz sanırım 9/D şeklinde giriş yapmışsınız. İki yönlü bir çözüm sunabilirim size;

1) Tüm sınıf ve öğrenci bilgilerini arada slach ( / ) işareti olmadan yapmanız.
2) c:\appserv\www\ortaksinav altında yer alan burada.php dosyasının 59. satırında başlayan ve topluburada.php dosyasının 75. satırında başlayan şart cümlesini sizin sınıf isimlerinize göre düzenlemeniz. Örneğin orada yazan if($veri['sinif']=="9A" kısmını if($veri['sinif']=="9/A" şeklinde düzeltmeniz.

bu iki çözümden birini uyguladığınızda umarım sorununuz çözülecektir. İyi çalışmalar.

Program yazımında kullanılan tüm kaynak kodlar birinci mesajda "Program Kaynak Kodları" olarak verilmiştir. İncelemek, geliştirmek, öğrenmek isteyen arkadaşlara duyurulur...

sa hocam öncelikle iyi günler ben proje dosyasını indirdim fakat bu proje dosyasında değişiklik yaptıktan sonra setup proje mi yapacağız yeniden...
Eğer setup proje yapacak isek sizden ricam bu stup projede neler yapıyorsunuz video çekip yayınlarsanız sevinirrimmm..
Şimdiden teşekkürler

die4you' Alıntı:
sa hocam öncelikle iyi günler ben proje dosyasını indirdim fakat bu proje dosyasında değişiklik yaptıktan sonra setup proje mi yapacağız yeniden...
Eğer setup proje yapacak isek sizden ricam bu stup projede neler yapıyorsunuz video çekip yayınlarsanız sevinirrimmm..
Şimdiden teşekkürler

Aleyküm Selam.

Visual Studio ile proje dosyasını açtıktan sonra BUILD menüsü altında Publish *** menüsünü seçerseniz, yaptığınız değişiklikler kurulum dosyaları haline gelecektir. Bu dosyaları da proje klasörünün altında publish diye bir yerde klasör olacak orada bulabilirsiniz.

Daha detaylı istiyorsanız, youtube.com da vb.net publish araması yaparsanız bir çok video bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar...

Hocam ben bu projeyi publish ettim fakat şöyle bir sorunla karşılaştım yeni sınıf ekledikten sonra ikinci sınıf eklenmiyor. Aynı sorun publish etmeden proje dosyasında da var yani ikinci sınıfı pencereyi kapatıp yeniden açınca ekleyebiliyorum. Sorun nerdedir sizceee

Hocam ben birkaç ekleme yaptım ve setup halini ekliyorum..

-- Öğretmen isimlerinin sıralı gelmesi sağlandı.
-- Sınıf ekleme işleminde öğrenci sayısının sıfır girilmesi engellendi.
-- Sınıf ve salon seçiminde çoklu seçim özelliği eklendi. (Hepsini atmıyor eklemeye çalışacağım..)

-- Aşağıdaki resimdeki gibi ders kodu ekleme yaptım isteyen olursa atabilirim..

Ekli dosyalar

• 20022015.zip
    2.6 MB · Görüntüleme: 359
  • derskodu.png
    derskodu.png
    131.8 KB · Görüntüleme: 1,349
:?: ÖNCELİKLE PROGRAMINIZ ÇÖK GÜZEL OLMUŞ...
FAKAT BİZ SINAVLARI FARKLI DERSLERDEN SINAVA GİRENLERİ YAN YANA OTURTARAK YAPMAK İSTİYORUZ. SİZİN PROGRAMINIZDA SANIRIM SADECE BİR DERSİN YERLEŞİM PROGRAMI YAPILABİLİYOR GALİBA... :(

must-i' Alıntı:
Setup yüklerken hata mesajı alıyorum.
.Net 4.5 Framework, APPSERV yüklü.
Win7 64 bit kurulu bilgisayarda deniyorum.

soruna çözüm bulundu mu acaba?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    38.3 KB · Görüntüleme: 955
karakaravan' Alıntı:
:?: ÖNCELİKLE PROGRAMINIZ ÇÖK GÜZEL OLMUŞ...
FAKAT BİZ SINAVLARI FARKLI DERSLERDEN SINAVA GİRENLERİ YAN YANA OTURTARAK YAPMAK İSTİYORUZ. SİZİN PROGRAMINIZDA SANIRIM SADECE BİR DERSİN YERLEŞİM PROGRAMI YAPILABİLİYOR GALİBA... :(

hocam istediğiniz kadar dersi tek sınavda yapabilirsiniz, o sizin planlamanız ile alakalı bir durum. programda dağıtım şekli sadece seviyelere göre yapılıyor, yan yana aynı seviyeden öğrenci gelmemesini sağlıyor. oturma planı 9-10-11-12-9-10-11-12 ... gibi gidiyor, yani aynı sınıfta hem matematik hem felsefe sınavına giren öğrenciler olabiliyor. zaten bizim de kullanım şeklimiz o yönde.

hocam 9-10-11-12 sınıf öğrenci sayıları eşit olmadığında öğrenci sayısı fazla olan öğrencilerde aynı şube öğrencileri bir sınıfa düşmektedir. bunun çözümü için aynı şubede olan öğrencilerin dağıtımını ilk önce yapıp diğer şubeleri önce dağıtması daha uygun olur. önemli olanın aynı şube de okuyan öğrencileri yan yana getirmemek olduğundan dolayı böyle bir düzeltme yapabilir misiniz.

Geri