Ortaokullar notu nasıl vereceğiz

Kodla Büyü

mse

Süper Üye
Süper Üye
Ölçme değerlendirmenin bizi ilgilendiren bölümleri;

1-Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ve oyun, beden eğitimi ve spor, trafik güvenliği, insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi, teknoloji ve tasarım, bilişim teknolojileri ve yazılım, Peygamberimizin hayatı, temel dînî bilgiler ve seçmeli derslerde sınav yapılmayacaktır. Bu derslerin dönem puanı ders etkinliklerine katılım puanı ve varsa proje puanları ile oluşturulacaktır.

2.Proje ve ders etkinlikleri uygulamalarının dersin özelliğine göre yüz yüze veya canlı ders ve çevrim içi diğer ( e-posta vb.) ortamlarda sunulabilmesi sağlanacaktır.

3.2020-2021 eğitim öğretim yılı birinci döneminde bugüne kadar yapılmış olan bir sınav veya ölçme değerlendirme uygulamasının var olması durumunda bunlar geçerli olacak ve e-okul sistemine işlenecektir

tegm nün ölçmeyle ilgili yazısı

kasım ayından itibaren düzene bindi sayılır. Harici dersle birlikte dersine girdiğim 26 saati tanımlamayı düşünüyorum. haftaya başlayacağım. çocukların isteklerine göre bir plan yapmaya çalıştım ki onların öncelikli isteği başka sınıflarla birleştirilmemek.

HAZIRLADIĞIM ANKET soruları
ankete göre çarşamba 5 sınıfa ikişer saat perşembe sabah 2 sınıfa ikişer geriye 6 sınıf ikişerli grup salı öğle sonu iki ve perşembe öğle sonu ikişer saat (gruplara 4 saat) ders tanımladım. çok güzel oldu, haftalık planı düşünmek zorunda kalmadım.

not sistemim şu şekilde olacak:
uzaktan bilişim teknolojileri dersinden not alma işi nasıl olacak
herkese iki adet ders ve etkinliklere katılım notu verilecek .
1-60 tan aşağı hiç bir öğrenciye verilmeyecek, razı olan uzaktan eğitim dahil girmeyebilir (bu kısmğ velilerime duyurmuyorum bende gizli)
2-Derse devam eden öğrenciler devamlarına ve yaptıkları ödev tamamlamalarına göre 80-100 arası alacak. etkinlik notunun biri derse devamdan diğeri ödevlerden verilecek.
3-Bişekilde rahatsızlığı olup canlı derslere katılmak istemeyen, imkanı olmayan öğrencilerimiz, eba gruplardan bilişim teknolojileri 5 ten yayınlanan her ödevi tamamlamakla yükümlüdür (ders ve etkinlik notunun 1 i burdan)
Diğeri ise proje ödevinden verilecektir. Proje konularımız aşağıdaki dosyadadır. Proje ödevleri devam etmeyen öğrencilerimiz için mecburi olup diğerleri için isteğe bağlıdır. Mazeretinizin geçerli olması gerekir.
internet ortamında lütfen özel bilgilerinizi resim tc kimlik gibi paylaşmayın.

Son düzenleme:
Ben excelden sınıf listesi oluşturdum. Her hafta şubelerime birleştirilmiş dersim var.
1 ders ve etkinlik notunu devamlarına göre ve yaptıkları ödevlere göre vermek istiyorum
2 ders ve etkinlik için 2 sınav yapıp ortalamasını vermek istiyorum sınavları mecburi tutup en azından destek noktasına gelmelerini isteyeceğim.
Mazereti olanlar için 1 haftalık ödev vermek ve gerekirse zoom üzerinden veya menti vs üzerinden süreli sınav yapmak istiyorum.
Bu arada 4 ders yapıp 3 ödev vermişim ki dersi düzenli takip eden öğrencilere elbette haksızlık olmasın. Belki onlara sınavlara keyfi girin bile diyebilirim. Burda asıl sorun derse girmeyenler.. Yüzyüze eğitimde belki öğretmenleri sıkıştırır. Bunlar 5 ve gerçekten bilgisayar kullanım çok zayıf bazı sınıflarda. Menti üzerinden yoklama aldım 56 kişiden 37 si doldurmuş.
Sizler ne yapacaksınız fikirleriniz hepimiz için önemli.
Bakanlıkta bi birliktelik yok bari birlikte hareket edelim fikirlere bakalım ki içimiz rahat olsun

Hocam bazı noktalar bizi aşıyor. Derse devam etmeyen, hatta şimdiye kadar hiç katılmayan öğrenciyi dersten bırakmak mümkün mü? Cevap? Evinde interneti ve bilgisayarı olmayan öğrenciyi neye göre notlandıracağız. Veya olmasına rağmen katılmayan öğrenciyi neye göre tespit edeceğiz. Tamamen anlamsız. Sene sonunda herkes başarılı sayılacak. Bence kimse dersten veya sınıfta kalmayacak.

Şimdiye kadar da kalmıyordu zaten ki hocam.. Bu sene ne değişecek... Belki aklımıza gelmeyen güzel uygulamalar vardır

Takan yok değil aslında hocam; biz kendi ayağımıza sıkıyoruz. Takmasalar;
Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ve oyun, beden eğitimi ve spor, trafik güvenliği, insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi, teknoloji ve tasarım, bilişim teknolojileri ve yazılım, Peygamberimizin hayatı, temel dînî bilgiler ve seçmeli derslerde sınav yapılmayacak. Bu derslerin dönem puanı ders etkinliklerine katılım puanı ve varsa proje puanları ile oluşturulacak.
Burda zikredilmezdi...
Takmasalar
uzaktan öğretim için eba vs için tablet bilgisayar kullanılmazdı.
Takmasalar
Yeğitek içerik geliştirme için duyuruya çıkmazdı.
Takmasalar
Watcep gruplarında vs aranan isim olmazdık.

Bize kimse 100 100 verin demiyor.. Sınıfta kalmayı da biz belirlemiyoruz. Niçin olayı hep ben hep ben e yontuyoruz ki. Ben kriterleri mi koyarsam zaten çoğunum itiraz kapısı da kapanır. Şu da bir gerçek amaç elemek mi sevdirmek mi.. Bilecekleri soruları sormak daha mantıklı değil mi.

Velhasıl kelam
taktırmak biraz da bizim elimizde. yetenek dersinden zaten sınav yapılmaması taraftarıydım iyi oldu. Diyorum ya kiminin hoşuna gider kiminin gitmez; herkesi memnun edemezsin. Azcık ayağımıza sıkmasak yeter baltanın sapı bizden değil aslında demir.

2 ders ve etkinlik için 2 sınav yapıp ortalamasını vermek istiyorum sınavları mecburi tutup en azından destek noktasına gelmelerini isteyeceğim.
Hocam bu durum sizi sıkıntıya sokabilir, çünkü bakanlık sınav yapılmayacak dedi hele hele okula getirtmek ayrı bir sıkıntı. Ama aynı sınavı uzaktan yaparsanız, ders içi etkinlik olacağından problem olmamalı.

Hayır sınav zaten uzaktan ve yine etkinlik şeklinde başlarında biri durmayacak hocam; benim bilgisayarım vs yok diyebilecekler için öyle düşündüm okula gelsin yapsın şeklinde. Aldıkları puan ders ve etkinlik notu olacak.
Okula getirtme noktasında zaten ben getirtmiyorum haftanın iki günü bakanlık getirtiyo; okuldalar. ders ve etkinlik notu gerekirse yüzyüze de verilebilir diyor.
Hepsi geçecek geçmesine de bu iş için biraz emek gerektiğini bilsinler.
Artı zaten birileri sıkıntı çıkaracaksa bu veli de olabilir bakanlık da; nasıl not verdiğimi sunmuş olurum. Hepsine 100 vermişssen zaten sıkıntı yapan yok hepsine 90 versen karışık versen sıkıntı o ve herkes senden kriterini soracak.
Derse giremedim vs bahane değil zaten 10-15 dk lık her dersin sunusunu çektiğim videoyu ebaya atıyorum. öğrenci nihayetinde ordan çalışabilir.
Sorun hala google form ile ödevini gönderemeyen öğrencilerin ödev kontrolü (eba zaten ayrı sıkıntı raporlar bölümü dönüyor hata üretiyor) ve 1 sn ye bile olsa derse girmiş öğrencinin ben derste vardım diye itiraz edebilmesi

Son düzenleme:
bizim dersi taktıklarını düşünenlere saygı duymakla beraber katılmıyorum. sadece günü kurtaran ara eleman olarak bakılıyoruz. neyse ağlamak için yazmıyorum. başlık mantıklı . mevzuat neyi gerektiriyorsa o şekilde davranmak lazım. eba dan test gönderip o teste göre puan verilebilir ya da anlık kahoot uygulaması yapıp uygulama notu belirlenir. kahoot un yasal zemini yok ama ben kahoot yaparak uygulama notu vermeye sıcak bakıyorum. ücretsiz olsaydı plickers denerdim.

• Beğen
Tepkiler: mse
Online derslere hiç katılmayan ama okuldaki derslere devam edip 100'lük öğrenciye 100 vermek zorunda kalacağız. Okula gitmeyen ama online derslere gelen ama 100 lük olmayana da 100 altında vermek zorunda kalacağız gibi garip bir durum ortaya çıkıyor. Milli eğitimde gerçketen bunlara kafa yoran biri olduğunu sanmıyorum. Online derslere katılamayan veya katılmayanları değerlendirmeyelim o zaman. Bu daha mantıklı değil mi? Ama o zaman da online eğitime katılmazlar değil mi? Nerden baksan sorunlu bir sistem. Online derse hiç katılmayana 70, katılanlara da 70 ile 100 arası not vereyim diyorum. Ama 5. sınıf daha tanımadığın çocuk belki 100'lük ama online derse katılmıyor, okula gidiyor ona 70 vermem gerekecek. Hani not vermek hakkaniyetli davranmak hep sıkıntı oluyordu zaten bu sene tam bir saçmalık oldu.

yazdıklarınızı düzenleyeceğim elrond hocam mantıklı. mdio hocam ben de ortalama 98 den aşağı öğrenci yok 4.sınıf ortalamalarına baktım. ve 100 lük bi kaç öğrenci araştırdım derse girmeyen, adam özel ders alıyormuş.. bunları da düşünmek gerek hocam. bizde aynen 70 vermemiz gerekeck gibi en düşük, ama sadece derse girip ödev yapmak yetmeyecek ortalaması 100 olup hiçbir derse girmeyen özel ders alan bilim sanata giden öğrencilerin de notunu düzenlemek lazım.

Son düzenleme:
bizim dersi taktıklarını düşünenlere saygı duymakla beraber katılmıyorum. sadece günü kurtaran ara eleman olarak bakılıyoruz. neyse ağlamak için yazmıyorum. başlık mantıklı . mevzuat neyi gerektiriyorsa o şekilde davranmak lazım. eba dan test gönderip o teste göre puan verilebilir ya da anlık kahoot uygulaması yapıp uygulama notu belirlenir. kahoot un yasal zemini yok ama ben kahoot yaparak uygulama notu vermeye sıcak bakıyorum. ücretsiz olsaydı plickers denerdim.
Benim çocuklar zaten zor giriyorlar nete hocam kahoot ile sınav yapamam bir de kahoot uygulamasına diyelim ki 5 öğrenci katılmadı nasıl not vereceksiniz onlara

derse katılmayan öğrenciler çıkmaz sokak her ders için.....sistem orda tıkanıyor...çocuk sınava gelmezse ne olacak kalacak mı? hiç sanmıyorum...

• Beğen
Online derslere hiç katılmayan ama okuldaki derslere devam edip 100'lük öğrenciye 100 vermek zorunda kalacağız. Okula gitmeyen ama online derslere gelen ama 100 lük olmayana da 100 altında vermek zorunda kalacağız gibi garip bir durum ortaya çıkıyor. Milli eğitimde gerçketen bunlara kafa yoran biri olduğunu sanmıyorum. Online derslere katılamayan veya katılmayanları değerlendirmeyelim o zaman. Bu daha mantıklı değil mi? Ama o zaman da online eğitime katılmazlar değil mi? Nerden baksan sorunlu bir sistem. Online derse hiç katılmayana 70, katılanlara da 70 ile 100 arası not vereyim diyorum. Ama 5. sınıf daha tanımadığın çocuk belki 100'lük ama online derse katılmıyor, okula gidiyor ona 70 vermem gerekecek. Hani not vermek hakkaniyetli davranmak hep sıkıntı oluyordu zaten bu sene tam bir saçmalık oldu.
hocam hakkaniyet konusunda tam olmamakla beraber mihver derslerin notlarına göre bir ortalama belirleyip puanlama yapabilirsiniz. sonuçta başarılı çocuk bizim derste de başarılı oluyor genellersek.sonuçta beden eğitimi ya da müzik gibi yetenek gerektiren bir ders değil. Akademik olarak diğer ders notlarına eokuldan bakarak yaklaşık bir puanlama yapılabilir.

• Beğen
Benim çocuklar zaten zor giriyorlar nete hocam kahoot ile sınav yapamam bir de kahoot uygulamasına diyelim ki 5 öğrenci katılmadı nasıl not vereceksiniz onlara
haklısın hocam ben kahoot u canlı derse katılan öğrencilerim için demiştim. dersime hiç gelmeyip yazılısı olan derslerden aldıkları nota göre ortalama bir not vermeyi düşünmekle beraber, dersime katılmış olan, kahootta başarısız olsa bile dersime gelmeyenden az olmamakla beraber bir not baremi düşünüyorum. sonuçta derse katılımda önemli.

• Beğen
yarın 5. sınıfların okula gelen 1. grubuna tenefüs saatinde sınav kağıdını vericem haftaya isticem verdiğim sınavın cevaplarını ona göre yaparım artık not verme işinide

• Beğen
Arkadaşlar kasmayın o kadar. Dersimiz bizim için önemli değil mi? O zaman adam gibi işleyelim başkası ne derse desin. İnanın bir süre sonra başkaları da bizim nazarımızla bakıyor derse. Nota gelince de hiç düşük vereyim demeyin. Katılana 100 katılmayana en az 80 verip geçin. Kendinizi niye yıpratıyorsunuz

Arkadaşlar kasmayın o kadar. Dersimiz bizim için önemli değil mi? O zaman adam gibi işleyelim başkası ne derse desin. İnanın bir süre sonra başkaları da bizim nazarımızla bakıyor derse. Nota gelince de hiç düşük vereyim demeyin. Katılana 100 katılmayana en az 80 verip geçin. Kendinizi niye yıpratıyorsunuz

80'i neye göre verdiğimizin hesabını resmi olarak nasıl açıklayabiliriz hocam!

• Beğen
Katılmayan öğrenciye niye 80 vereyim, geçme notu neyine yetmiyor? Eba Destek noktamız açık, gelsin katılsın dersine!

• Beğen
Katılamayan öğrenciler maddi imkansızlıkdansa bi şekilde mesela diğer öğretmenlere de sorarak ve raporlardan takep edilerek tesbit edilip uygun bir zamanda eba destek noktasında değerlerdirmeye alınabilirler. Sınav veya etkinlik şeklinde neyse artık. Girmeyen dersaneye giden vs tamam onların gözünde dersin değeri kalmayacak diyenler var ama onların diğer bi kaç derse katılıp bilişime katılmaması değer vermediğini ve yönetmeliğe göre de uygun not aldığını gösterir.

hocam hakkaniyet konusunda tam olmamakla beraber mihver derslerin notlarına göre bir ortalama belirleyip puanlama yapabilirsiniz. sonuçta başarılı çocuk bizim derste de başarılı oluyor genellersek.sonuçta beden eğitimi ya da müzik gibi yetenek gerektiren bir ders değil. Akademik olarak diğer ders notlarına eokuldan bakarak yaklaşık bir puanlama yapılabilir.

Hocam o benim de aklıma geldi. Bütün derslerinin ortalaması 70 olana 70 100 olana 100 verelim de. Bu da saçma. Bu sistemde ne yapsak saçma. Şimdi EBA2da istatistik de tutulmuyor derse kim giriyor kim çıkıyor onu takip etsem ders işleyemem.

Şu anda hangi açıdan bakarsanız bakın öğretmeni zora sokacak bir durum yaratılabiliyor. Sizin iddianızın önemi yok. Az versen ayrı, çok versen ayrı, vermesen apayrı, versen ohoooo. Yazdıklarınızın hiç biri çözüm değil ve yasal olarak da bizi kurtaracak şeyler de değil. Veli gelemedik edemedik giremedik dedi mi iş biter, sanki bilmiyormuş gibi şöyle yaparım böyle yaparım diyorsunuz. Mesele baş ağrıtmadan ne yapabiliriz ama ben düşündüm bulamadım. Herkese 100 ver gene şikayet ederler. Hele hele kalkıp yazılı yapmak en yanlış olanı. Soruna geçici çözüm bulun demiyorum, yasal olarak bizi sıkıntıya sokmayacak bir durum var mı yok ben bulamadım çok düşündüm. Bunu mebde kim icat ettiyse gerçekten çok param olursa okul yaptırıp onun adını vereceğim namusum üzerine yemin ederim. Sadece merak ediyorum kim karar veriyor, öğretmenlik hiç yapmış mı bunları hiç düşünmüş mü acaba? Ya o kadar sıtkım sıyrıldı ki artık

şu an sınav yapan uzaktan işleyen diğer branşlar bile okumadan 100 vereceklerini söylüyorlar. bakalım zaman neyi gösterir. ilk mesajı düzenledim, sıkıntılı olabilecek durumları belirtebilirsiniz; yazılan bi kaç yorum var onlara göre şekillendirmeye çalıştım.

Son düzenleme:
Ben eba üzerinden çalışmalar gönderiyorum. Ödevler veriyorum. Ayrıca devam-devamsızlıklarını da göz önünde bulunduracağımı söyledim.
Bir de yetiştirebilirsem eba üzerinden test göndermeyi düşünüyorum. Bunlardan karışım 2 adet derse katılım notu vermeyi düşünüyorum.
-Tabi gönderdiğimiz çalışmalar sadece bilgisayar ortamında çalışıyor bazıları Pc olmayan öğrenciler de var sıkıntılı ama birşeyler yapacağız artık.
-Ayrıca hiç derse katılmayan/katılamayan öğrencilere de en az 60 vermeyi düşünüyorum.

Ben eba üzerinden çalışmalar gönderiyorum. Ödevler veriyorum. Ayrıca devam-devamsızlıklarını da göz önünde bulunduracağımı söyledim.
Bir de yetiştirebilirsem eba üzerinden test göndermeyi düşünüyorum. Bunlardan karışım 2 adet derse katılım notu vermeyi düşünüyorum.
-Tabi gönderdiğimiz çalışmalar sadece bilgisayar ortamında çalışıyor bazıları Pc olmayan öğrenciler de var sıkıntılı ama birşeyler yapacağız artık.
-Ayrıca hiç derse katılmayan/katılamayan öğrencilere de en az 60 vermeyi düşünüyorum.
aynı düşüncedeyiz hocam ilk konuya yazdım.. şu an proje ödevi hazırlıyorum hiç katılmayanlar için

Sınıf gruplarında örnek sorular ve cevaplarını paylaşıp Ebadan 2 tane online sınav yapmayı düşünüyorum.canlı derse katılmayan okula gelmeyen öğrencilere de telefonla ulaşıp eba destek noktasına okula çağırıp online sınavlarını yapmalarını sağlayacam.

• Beğen
Geri