Ortaokullarda ders saati 30 a düşüyor

Kodla Büyü
serdar227' Alıntı:
Bu şuralarda her sene değişik değişik kararlar alınıyo ama uygulandığına pek rastlamadım. Ama neyse ki ikinci üniversitenin bitmesine 2 yıl kaldı. İnşallah kurtulacam mebin bu saçmalıklarından.
hangi bölüm okuyorsunuz hocam?

29 saat

türkçe 1
matematik 1
sosyal 1
1 saat bilişimden koparılabilir maalesef

25 saat , 5 saat seçmeli
En iyisi idareci olmak dicem ama o iştede artık full torpil var.
ikinci öğretim mühendislik filan mı okusak ne yapsak bilemiyorum.
bilişim dersi kaldırıldıda bizim mi haberimiz yok, hadi diyelimki bilişimi kaldırma kararı aldılar siz fareler gibi hemen gemiyi terkedin zaten sizden bir cacık olmaz.
ARKADAŞLAR BÜYÜK HARFLERLE YAZIYORUM, TEKNOLOJİ TASARIM VE BİLİŞİM DERSİ BİRBİRİNİ TAMAMLIYOR, YERİNİ BULDU VE ÇÖZÜME KAVUŞTU, BU DERSLERLE OYNANMAYACAK İNŞAALLAH.

BEN DERS SAATİNİN AZALTILMASI KONUSUNU DESTEKLİYORUM. FAKAT ÇAĞIMIZDA BİLGİSAYARI OLUP DA KULLANMAYI BİLMEYEN BİR NESİL YETİŞİYOR. BU YÜZDEN BİLGİSAYAR DERSİNİN AZALTILMAMASI HER OKULA BRANŞ ÖĞRETMENİN ATANMASI TARAFINDAYIM. ÇOĞU OKULDA ÇEVREMDE SADECE FİLM İZLENEN BİR DERS MALESEF...

Bu şuradan her an her şey çıkabilir. Birde Okul Sekreteryası çıktı.

Komisyonda en çok dikkati çeken öneri ise okullarda teknik donanımla ilgili konulardan sorumlu olacak "Okul Sekretaryası"nın kurulması oldu. Okul müdürünün bu sekretaryanın kurulmasından ve çalışmalarından sorumlu olması, ancak okulla ilgili teknik konularda yetkili olması oy birliğiyle kabul edildi.

Yok yok bu toplantılardaki adamların okullardan, okuldaki öğretmenlerden bir haber. Evet okulda teknik işlerden sorumlu biri olmalı ve oda Bilişim Öğretmenleri olmalı. Her okulda BT rehberlik kadrolu olmalı. Ne sekretarya falan filan... Orada biri görüş söylüyor hepsi kafa sallıyor sanırsam. Yıllardır bir BT rehberlik kadrosunu vermesiler gitti.

Dersimiz ilk akla gelen ders olur. Ama teknoloji tasarımla dengeliyiz şu anda. Evet dersler 30 düşmeli. Çünkü ikili ortaokullar akşam 19.00 okuldan çıkıyoruz. Ama yeter bilişim dersine kimse dokunmas

Biraz önce trt haberde ders saatleri 30 saate düşürüldü diye alt yazı geçti. Ne zaman gerçekleştirilecek ki bu ders saatlerinin düşürülmesi olayı. Ayrıca bizim dersin kaldırılacağını düşünmüyorum.

ilk3r' Alıntı:
hazarpapak' Alıntı:
Bilişim dersi mufredattaki en önemli derstir. Zaten bu kaldırılmasını gerekçelerle sunan arkadaşların bilişim öğretmeni olmadığı kanaatindeyim. Gereksiz seçmeli ders muhabbetti ortadan kalkmali, bilişim dersi zorunlu 4 saat olmali ve lise üniversite sınavlarında bilişimden en az 10 tane soru sorulmalı. Bu dersi kaldırmak olsa olsa ahmaklık olur.
Soylediklerine katılıyorum. Fakat meb bizim dersi önemsemiyor. 3 Senedir bir kitap çıkmamasından ve bt sınıflarının birisinin bile yenilenmemesinden anlasiliyir.
Hala anlaşılamadı veya bizler yeterince propaganda yapamadık malesef.
BİLGİSAYAR BİLİMİ TEMELİNDEKİ DERSLERİN TAMAMI MAT. ve FİZ. in UYGULAMALI VE KEYİFLİ HALİ NİTELİĞİNDEDİR. Tabi yıllardır milleti Bilgsayar Bilimlerinin ürünü paket programların öğretimine mahkum edince böyle olmasıda doğal.

arkadaşlar bütün yorumları okudum, nette gezdim diğer yorumları da okudum. benim aiz görüşüm şudur ki beden eğitimi ve bit dersi zorunlu olmaktan çıkarılacak seçmeli olacak. diğer derslerin ders saati korunacak.. öğrenci ve veli milleti beden dersini seçecek , olan bizlere olacak. Norm fazlası olup sağda solda öğretmenlik yapacağız.. :cry:

hastasıyız dede' Alıntı:
29 saat

türkçe 1
matematik 1
sosyal 1

25 saat , 5 saat seçmeli
bilişim dersi kaldırıldıda bizim mi haberimiz yok, hadi diyelimki bilişimi kaldırma kararı aldılar siz fareler gibi hemen gemiyi terkedin zaten sizden bir cacık olmaz.
ARKADAŞLAR BÜYÜK HARFLERLE YAZIYORUM, TEKNOLOJİ TASARIM VE BİLİŞİM DERSİ BİRBİRİNİ TAMAMLIYOR, YERİNİ BULDU VE ÇÖZÜME KAVUŞTU, BU DERSLERLE OYNANMAYACAK İNŞAALLAH.

Buradaki tüm yorumları okudum ve en iyisi buydu.
Anladığım kadarıyla buradaki bilgisayar öğretmenleri meslekten öyle bir soğutulmuşlar ki herkes kendi dersinin feda edilmesini hemen kabul edip negatif düşüncelere yöneliyor.
Benim görüşüme göre temel derslerden ders saatleri düşürülecek. Sebep olarak ise öğretmenlerin hafta sonunu alarak kurs açma yönünde zorunlu tutulacaklar ve bu şekilde dershanecilik olayını bitirmeye çalışacaklar.

Daha önceki şura kararlarına baktığımızda bütün kararların uygulanmadığını görüyoruz. Bu da şurada alınan bir karar olabilir ama uygulanacağını sanmıyorum tıpkı öğretmenler kurulunda alınan bazı kararların kağıt üzerinde kaldığı gibi...

ayazoglu' Alıntı:
29 saat

türkçe 1
matematik 1
sosyal 1

25 saat , 5 saat seçmeli

1 saatte ingilizceden kessinler kardeşim neden BT diye düşünüyosunuz?

srvtdl_7' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
29 saat

türkçe 1
matematik 1
sosyal 1

25 saat , 5 saat seçmeli

Buradaki tüm yorumları okudum ve en iyisi buydu.
Anladığım kadarıyla buradaki bilgisayar öğretmenleri meslekten öyle bir soğutulmuşlar ki herkes kendi dersinin feda edilmesini hemen kabul edip negatif düşüncelere yöneliyor.
Benim görüşüme göre temel derslerden ders saatleri düşürülecek. Sebep olarak ise öğretmenlerin hafta sonunu alarak kurs açma yönünde zorunlu tutulacaklar ve bu şekilde dershanecilik olayını bitirmeye çalışacaklar.
Evet arkadaşlar panik yapmaya gerek yok. Hafta sonu kurslarını açan branşlarda haftaiçi ders saatlerini düşürerek ekders ödemelerini de dengelemeye çalışıyorlar. Türkçe, Matematik, Sosyal, İngilizce gibi derslerin ders saatlerinin ÖNEMLİ bir şekilde düşmesine hazır olun. Onun yerine seçmeli ders saatlerinin ise bir miktar artacağına da hep beraber şahit olacağız.

İngilizce hadi neyse de Türkçe, Matematik, Sosyal ? İmkansız bence. Zamanı gelince alıntılarım bu mesajı...

Habire atıp tutmuşsunuz. Derslerin saatini bile ayarlamışsınız. Bu foruma inancım iyice azalmaya başladı. Daha şura ne onu bile bilmiyorsunuz. Osmanlıca dersi de liselerde zorunlu olsun diye önerildi şurada. Haber osmanlıca zorunlu oldu diye çıktı sitelerde. Ders saati düşürülsün diyenleri de hiç anlamıyorum. İnsan yetiştiriyorsunuz. Haftada 35 saat bile bence yetersiz. Ki zaten velilerde böyle düşünüyor ki hafta sonu İngilizceden tutta müzik kursuna kadar bir çok alanda kursa taşıyorlar çocuklarını. Bide her fırsatta buraya içinizdeki en kötü hisleri buraya kusmayınız lütfen.

hocam biz haklı çıkıcaz.. gerçeği gör artık... 25 saat zorunlu olacak seneye ..

Nasıl bir sistemdir, haftalık 35 saat olalı 5 sene bile olmadı. Hakkımızda hayırlısı.

eskiden 30 saatken de bilişim teknolojileri dersi 1 veya 2 saat seçiliyordu zaten.ben 2 saat giriyordum. bi de şöyle düşünün eğitim öğretim saati kısalıyor. btr görevlendirmesi çalışma saati günde 6 saate düşüyor. :D
kaldı ki bu karar milli eğitim şurasından çıkmışsa zaten hiçbir bağlayıcılığı yok.onlar sadece öneri sunar.

Bizim derneğimiz derslere sahip çıkacak eylemlerde bulunmalı.
Bizimde yapmamız gereken varsa bir şey varsa yapalım.

Arkadaşlar konuşarak belki kendimizi rahatlatıyoruz.Her fikrini belirten arkadaş haklı.Kaygılarımızı dile getiriyoruz.Bizler ne düşünürsek düşünelim bu kararı verecekler yine onlar ve yine kendi bildiklerini okuyacaklar.Sonuç olarak her zamanki gibi öğretmenlerin görüşüne saygı duyulmadan,görüş alınmadan kendileri bir karara bağlayacaklar.Daha 2 sene bile olmadı bu sistem uygulamaya başlayalı.

Arkadaşlar biz kendimizi düşünüyoruz, norm durumumuzu düşünüyoruz ama kimsenin öğrencileri düşündüğü yok, ikili öğretim yapan okullarda ders 7.20 de başlıyor çocuklar sabahın altısında uyanıyor, birde onları düşünün...

stan007' Alıntı:
Arkadaşlar biz kendimizi düşünüyoruz, norm durumumuzu düşünüyoruz ama kimsenin öğrencileri düşündüğü yok, ikili öğretim yapan okullarda ders 7.20 de başlıyor çocuklar sabahın altısında uyanıyor, birde onları düşünün...
hocam çocukları bizim düşündüğümüz kadar eğitim öğretimi planlayan sayın büyüklerimiz düşünmüyor.

denizlerb' Alıntı:
stan007' Alıntı:
hocam çocukları bizim düşündüğümüz kadar eğitim öğretimi planlayan sayın büyüklerimiz düşünmüyor.
Kesinlikle katılıyorum. Burda öğrencileri tartışmiyoruz dersin geleceğini tartışıyoruz. Öğrencileri dusunmemek mümkün değil. Sonucta öğrenciler icin var bu ders.

arkadaşlar..şurada çıkan karar kesin olmayabilir ama bu öneri millet ne tepki verecek diye ortaya atılıyor eğer kimsede ses çıkmasa uygulanıyor.. hadi diyelim ki...35 saat çok 30 saat oldu..eyvallah..peki o kısacağın derslerden norm fazlası olacak öğretmenlere ne olacak..veya üniversitelerde o bölümlerde okuyan ve o bölümlere atanmayı bekleyen öğrencilere ne olacak... sırf işsizliği 4 yıl ertelemek için kalkıp her yere üniversiteler kuruldu..ama karşılığı var mı? yok...... bir digger olay...ben bir müslüman olarak müslüman evladı olarak..kardeşim sen çocuğumun annesi misin babası mı? ne hakla benim çocuğuma 1. sınıftan itibaren zorunlu din dersi koyarsın.... Bu hükmeti yürekten kutluyorum..ama bu hükümete oy veren özellikle meb camiasında olanlarada lanet okuyorum...

Ders saatinin 30'dan 35 saate çıkarılması ne kadar saçma ise tekrar 35'den 30'a indirilirken seçmeli derslerin kalması da bir o kadar saçmalık...
Daha birkaç sene öncede "performans ödevi" diye birşey getirdiler çocukların sosyal hayatı bitti gece gündüz ödev yapar hale geldiler, sonrada performans ödevini kaldırdılar...
Yaz boz tahtası zaten kimsenin ne öğrenciyi nede öğretmeni düşündüğü yok...
Bu kadar bilinçsiz, liyakatsiz insan tarafından yönetilirken kesin bizim dersleri de azaltırlar...

Yeniden eylem yapma ihtiyacı doğacak bu gidişatın gösterdiğine göre...

Öğrenciyi düşünseler zaten bu kadar değişiklik yapmazlar. Herkes kendi çıkarına geleni yapıyor. Oturup gerçek eğitim düşünülse Bilişim Teknolojilerinin önemi çok net anlaşılır.

Geri