OYAK Kesintileri geri alınacak.

Kodla Büyü
Türkoğlu' Alıntı:
prentice' Alıntı:
aradan kaç ay geçti memur zamları için , referandumdan torba yasa geçeli ne kadar oldu Sendikalar bununla ilgili bir gündem oluşturmamışlar hala. Sendikalar şuanda üyelik aidatlarını arttırmanın ve şube müdürlerini kendileri belirlemenin derdindeler. Doğru düzgün bir sendika kalmadı artık.

toplu görüşme çıkması için eylemler yapıldı fakat medya işine gelmediği haberi vermek bile istemiyor. bütün sendikaların uzlaştığı konuları bile hükümet çıkarmak istemiyor. bu tasarıda sendika aidatları ile ilgi hiç bir konu yok. hükümet bütün yetkileri elinde bulunduruyor. istediği her yasayı 3 günde çıkarabiliyor. burda engel olarak sendkaları görmeniz çok komik. sendikların web sitleri bir inceleyin bu konuda neler yapılmış. eğer suçlu arıyorsanız hükümetten başkası değildir.

Hocam niye milletin kimyasını bozuyorsun. Hükümet suçlu değil işte(!)

Peki geri alırsak faizi ile beraber ne kadar eder bilen veya fikri olan varmı

cefecan' Alıntı:
Peki geri alırsak faizi ile beraber ne kadar eder bilen veya fikri olan varmı
hocam şuanki asker öğretmenlerden yaklaşık 60 tl kesiliyor 11 ay maaş aldığımızı düşünürsek 700-800 tl gibi bi para olur diye tahmin ediyorum

bu balon sönmüştür arkadaşlar... önce dilekçe örneği çıktı sonrada başka bahara dediler... göndereyim diye kendinizi yormayın çünkü parasını alan bir kişi bile yok... bu konu ile ilgili yasa çıkmadıkça dilekçe falan hikaye...

yaaa nassıll yaa hiç alan yok mu şuanda kesiliyor benden 62 lira......11 aya gösterecek olursan 650ye yakın yapıyor......geri versinler yahu zaten yurtkura yatıracam ne biçim iş bu yaa.......

alabilen yok mu gerçekten arkadaşlar ???

Yasal düzenleme yapılmadan Oyak Kesintilerini alamayacagız...

205 Sayılı ORDU YARDIMLAŞMA KURUMU KANUNU’nun

“Kurumun üyeleri” başlıklı 17. Maddesinin c) fıkrasında yer alan; “Muvazzaflık hizmetini yapmakta olan yedek subaylar Kurumun geçici üyeleridir.” hükmü gereği muvazzaf askerliğini yedek subay olarak yapanlar kurumun geçici üyeleri olarak kabul edilmekte ve

“Kurumun gelirleri” başlıklı 18. Maddesinin a) fıkrasında yer alan “Aylık (ek gösterge dâhil), taban aylığı ve kıdem aylığı toplam tutarına, 657 sayılı Kanuna tabi en yüksek Devlet memuru aylığı (ek gösterge dâhil) brüt tutarının % 40’ının ilave edilmesi suretiyle bulunan matrah üzerinden; muvazzaf subay ve astsubay, sözleşmeli subay ve astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar için % 10 oranında, Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı kadrolarında çalışan memur ve sözleşmeli personel için % 10 oranında, yedek subaylar için % 5 oranında yapılan kesintilerden, oluşur.” hükmü gereği de bu üyelerden %5 oranında kesinti yapılmaktadır.

Aynı Kanunun 23. Maddesinde ise; “Kurumun daimi üyelerinden 21 ve 25 inci maddelerde gösterilen sebepler dışında üyelik vasfını kaybedenlere aidatları iade olunur. Ancak, Kurum üyelik müddetleri üç seneyi geçmiyenlerle geçici üyelere hiçbir aidat iadesi yapmaz.” hükmüne yer verilmek suretiyle muvazzaf askerliğini yedek subay olarak yapanlara bu kesintilerin iade edilmeyeceği ifade edilmektedir.

Ben de 2001-2002 döneminde 15 ay Yedek subay öğretmen olarak çalışmıştım Suriye-Mardin-Urfa sınırında. Ne zor günlerdi...

cat33' Alıntı:
Ben de 2001-2002 döneminde 15 ay Yedek subay öğretmen olarak çalışmıştım Suriye-Mardin-Urfa sınırında. Ne zor günlerdi...

hocam emeğinize sağlık da oyak kesintisini geri alabildiniz mii.

bence yalan oldu o oyak kesintileri. bizim yerimize oyaktan emekli olan asker kardeşler güzel güzel yesinler.

olayları geçmişinden takip edemediğiniz için hala oyak beklentileriniz devam ediyor.

6 ay önce türk eğitim sen oyak kesintilerini almak için dilekçe topladı bu dilekçeleri toplu görüşmede hükümete sunmak istiyordu ancak toplu görüşme öyle rezalet bir hale geldiki oyak kesintisine sıra bile gelmedi. bir gün yine yetkili sendika olursa toplu görümlerde bu konu dikkate alınır. şimdilik bir şey beklemeyin

bencede haksız bir kesinti hm 15 liraya sigorta yapılıyor hem oyak kesiliyor oyaktan yararlanamıyorsun ne diye kesiyorsun

Ooze' Alıntı:
faruk8542' Alıntı:
Geçen sene reno da askeri personele indirim var dediler telefon açtım. yedek subay olanlara vermiyoruz. dediler. nere madem bize faydası yoktu ne diye kestiler. adam başı en az 50tl*11ay*3500 kişi=2000000 tl ediyor hersene bu kadar ve daha fazlası belkide resmen soygun yani.
Ooze' Alıntı:
10 yıl boyunca tüm oyak imkanlarından faydalanabiliyorsunuz. bu imkanlardan da feragat edilmesi gerekiyor. oyak yatırım, renault mais'ten indirimli araç gibi haklar için dava açılıp alınmıştı. bu davanın da düşmesi demek

mais şubelerinden alabiliyorsunuz renaulttaki adamlar bilmiyordur..çünkü renault ile mais farklı..bu arada ben de oyağı savunmuyorum yukarıda da yazdım sadece hukuki süreci belirttim.. ayrıca siz kendi haklarınızı bilmiyorsanız yada takip etmiyorsanız o ayrı. ben hakkımı kullandım ve oyak yatırımda bir subay gibi yararlanıyorum 7 yıl sonra toplu (bayaaaaa bi toplu) para alacağım..keşke siz de yapsaydınız..paranız boşa gitmezdi..ha bana sorarsanız tekrar söylüyorum ben ce de gerek yok oyak üyesi olmaya... ama varken böyle bir hak, kullanmak gerek

Hocam bunu nasıl yapıyoruz yardımcı olurmusun nereye başvuracaz :shock: yedek subay olarak yaptım ve ilgimi çekti yazın hiç duymamıştım :oops:

tanju5574' Alıntı:
Ooze' Alıntı:
faruk8542' Alıntı:
Geçen sene reno da askeri personele indirim var dediler telefon açtım. yedek subay olanlara vermiyoruz. dediler. nere madem bize faydası yoktu ne diye kestiler. adam başı en az 50tl*11ay*3500 kişi=2000000 tl ediyor hersene bu kadar ve daha fazlası belkide resmen soygun yani.
Ooze' Alıntı:
10 yıl boyunca tüm oyak imkanlarından faydalanabiliyorsunuz. bu imkanlardan da feragat edilmesi gerekiyor. oyak yatırım, renault mais'ten indirimli araç gibi haklar için dava açılıp alınmıştı. bu davanın da düşmesi demek

mais şubelerinden alabiliyorsunuz renaulttaki adamlar bilmiyordur..çünkü renault ile mais farklı..bu arada ben de oyağı savunmuyorum yukarıda da yazdım sadece hukuki süreci belirttim.. ayrıca siz kendi haklarınızı bilmiyorsanız yada takip etmiyorsanız o ayrı. ben hakkımı kullandım ve oyak yatırımda bir subay gibi yararlanıyorum 7 yıl sonra toplu (bayaaaaa bi toplu) para alacağım..keşke siz de yapsaydınız..paranız boşa gitmezdi..ha bana sorarsanız tekrar söylüyorum ben ce de gerek yok oyak üyesi olmaya... ama varken böyle bir hak, kullanmak gerek

Hocam bunu nasıl yapıyoruz yardımcı olurmusun nereye başvuracaz :shock: yedek subay olarak yaptım ve ilgimi çekti yazın hiç duymamıştım :oops:
hocam nelerden faydalanabiliyoruz beim askerlik biteli 4 yıl oldu gerçi ama

benim de 2yıl oldu arkadaşımız fon falan demiş bende anlamadım :oops: madem alamıyoruz parayı ne yapabiliyorsak onu öğrenelim :?

Geri