Özel Hizmet Tazminatı Sorusu

Kodla Büyü

vex_alex

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Değerli arkadaşlarım,

4. Derece ve 2. kademeden maaş alan bir BT öğretmeniyim. ÖZKAN SOFT üzerinde MAAŞ HESAPLAMA PROGRAMI ile maaş hesabı yaptığımda 845,3 lira gibi bir ÖHT-Sın.Ünv.Der bir kalem geliyor. e-Bordro da ise ÖZel Hizmet Tazminatı adı altında bu rakam 772,15 olarak hesaplandığını gördüm.

BTR olarak da görev yapıyorum. Geçen Aylar Vergi Matrahı Toplamı 20248.65 olarak belirtilmiş. Bu %20 mi yoksa %27 mi vergi diliminde olduğumu göstermekte.

4-2 olan meslektaşlarım sizlerin özel hizmet tazminatınız nedir?

özel hizmet tazminatınızda yanlışlık var 845 tl olması gerekiyor. bordroda derece kademeniz doğru mu? çünkü 5'den 4'e düşünce 772'den 845'e çıkıyor.

vergi dilimi olarak da 27bin'e kadar %20.

Özel Hizmet Tazminatı meslek lisesinde çalışırsan yüksek olur. Özkan soft ta maaş hesaplarken hiçbiri veya diğer diye bir seçenek var onu seçmelisiniz. Çünkü Bilişimi seçince sizi teknik öğretmen gibi görüp, ÖHT nı buna göre hesaplıyor.

Sayın Öğretmenim,
1-Meslek Lisesinde çalıyorsanız,
2-Bilişim bölümü varsa
3-TEF mezunu iseniz
özel hizmet tazminatı alabilirsiniz.. Bunların bir tanesi bile sağlamıyorsa tazminat alamıyorsunuz. Alan arkadaşlar varsa faiziyle geri ödersiniz.. Benim ve bir arkadaşımın başına geldi. Kademe dereceyle alakası yok.. İsterseniz 8/1 sinde olun isterseniz 4/2 sinde..

zzeytinci' Alıntı:
Özel Hizmet Tazminatı meslek lisesinde çalışırsan yüksek olur. Özkan soft ta maaş hesaplarken hiçbiri veya diğer diye bir seçenek var onu seçmelisiniz. Çünkü Bilişimi seçince sizi teknik öğretmen gibi görüp, ÖHT nı buna göre hesaplıyor.

hocam 4'e 2 olduğu için 845 olması gerekiyor, teknik öğretmen olsaydı artı 109 tl daha alacaktı.

dengem' Alıntı:
Sayın Öğretmenim,
2-Bilişim bölümü varsa
3-TEF mezunu iseniz
özel hizmet tazminatı alabilirsiniz.. Bunların bir tanesi bile sağlamıyorsa tazminat alamıyorsunuz. Alan arkadaşlar varsa faiziyle geri ödersiniz.. Benim ve bir arkadaşımın başına geldi. Kademe dereceyle alakası yok.. İsterseniz 8/1 sinde olun isterseniz 4/2 sinde..

özel hizmet tazminatını tüm öğretmenler alır. teknik öğretmenseniz ve meslek lisesine çalışıyorsanız daha fazla alırsınız. yukarıda yazdığım gibi 4'e 2 bir branş öğretmeni 845 tl öht alır. Bordronuza bakarsanız zaten göreceksiniz.

BAKANLAR KURULU KARARI
Karar Sayısı : 2006/10344
Ekli “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar”ın yürürlüğe konulması; Devlet Personel Başkanlığının görüşüne dayanan Maliye Bakanlığının 10/4/2006 tarihli ve 5760 sayılı yazısı üzerine, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 152 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 17/4/2006 tarihinde kararlaştırılmıştır.
DEVLET MEMURLARINA ÖDENECEK ZAM VE TAZMİNATLARA İLİŞKİN KARAR
V SAYILI CETVEL
İlave Eğitim-Öğretim Tazminatı Ödenecek Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı
Mesleki ve Teknik Öğretim Okul ve Kurumları
1 Adalet Meslek Lisesi
2 Akşam Sanat Okulu
3 Akşam Ticaret Meslek Lisesi
4 Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi
5 Anadolu Basın Yayın ve Reklamcılık Meslek Lisesi
6 Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi
7 Anadolu Dış Ticaret Meslek Lisesi
8 Anadolu Hazır Giyim ve Deri Giyim Meslek Lisesi
9 Anadolu İletişim Meslek Lisesi
10 Anadolu Kız Meslek Lisesi
11 Anadolu Kız Teknik Lisesi
12 Anadolu Mahalli İdareler Meslek Lisesi
13 Anadolu Meslek Lisesi
14 Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesi
15 Anadolu Sağlık Meslek Lisesi
16 Anadolu Sekreterlik Meslek Lisesi
17 Anadolu Tapu Kadastro Meslek Lisesi
18 Anadolu Teknik Lisesi
19 Anadolu Tekstil Meslek Lisesi
20 Anadolu Terzilik Meslek Lisesi
21 Anadolu Ticaret Meslek Lisesi
22 Çıraklık Eğitim Merkezi
23 Çok Programlı Lise (Mesleki Teknik Bölümleri)
24 Denizcilik Meslek Lisesi
25 Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi
26 Eğitilebilir Zihinsel Engelliler Meslek Okulu
27 Endüstri Meslek Lisesi
28 Endüstri Pratik Sanat Okulu
29 Görme Engelliler İlköğretim Okulu
30 Halk Eğitim Merkezi
31 İnşaat Teknik Lisesi
32 İş Okulu (Zihin Engelliler)
33 İşitme Engelliler İlköğretim Okulu ve Çok Programlı Lise
34 Kız Meslek Lisesi
35 Kız Sanat Ortaokulu
36 Kız Teknik Lisesi
37 Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü
38 Kimya Meslek Lisesi
39 Kimya Teknik Lisesi
40 Kuaförlük Meslek Lisesi
41 Mahalli İdareler Meslek Lisesi
42 Matbaa Meslek Lisesi
43 Meslek Lisesi
44 Mesleki Açık Öğretim Lisesi
45 Mesleki Eğitim Araştırma ve Teknoloji Merkezi (METEM)
46 Mesleki Eğitim Merkezi
47 Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu
48 Motor Meslek Lisesi
49 Motor Teknik Lisesi
50 Ortopedik Engelliler İlköğretim Okulu ve Meslek Lisesi
51 Otelcilik/Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi
52 Pratik Kız Sanat Okulu
53 Radyo Televizyon Anadolu Teknik Lisesi ve Meslek Lisesi
54 Sağlık Meslek Lisesi
55 Seramik Meslek Lisesi
56 Süs Bitkileri Meslek Lisesi
57 Tarım Meslek Lisesi
58 Teknik Lise
59 Tekstil Meslek Lisesi
60 Tekstil Teknik Lisesi
61 Terzilik Meslek Lisesi
62 Ticaret Meslek Lisesi
63 Turizm Anadolu Kız Meslek Lisesi
64 Turizm Eğitim Merkezi
65 Türk Alman Mesleki Eğitim Merkezi
66 Yapı Meslek Lisesi
67 Yaygın Eğitim Enstitüsü
68 Yetişkinler Teknik Eğitim Merkezi
69 Zihin Engelliler Meslek Okulu
70 Zihin Engelliler Mesleki Eğitim Merkezi

dengem' Alıntı:
Sayın Öğretmenim,
2-Bilişim bölümü varsa
3-TEF mezunu iseniz

II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.
a) Bilgisayar, bilgisayar bakımı ve onarımı-işletme, elektrik, elektronik, elektro mekanik taşıyıcılar (asansör), gemicilik, gemi elektroniği ve haberleşme, gemi makineleri, güverte-güverte avlama, makine, iş makineleri, döküm-izabe, metalişleri, model, motor, tesviye, telekomünikasyon, tekstil dokuma, tekstil boya-baskı desen, tekstil iplikçilik-iplik, tekstil kalite kontrol, tekstil örme, endüstriyel elektronik, mikroteknoloji, radyo televizyon;
-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 15
-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 10

Kanun maddesinde mezun olunan alanla ilgili hiçbir ibare yoktur, önemli olan mezun olunan alan değil atandığınız kurumdur.

Peki arkadaşlar farklı bir soru ama;biliyorsunuz 01.10.2008 öncesi ve sonrası işe başlayanlarda maaş farklı hesaplanıyor, ben sözleşmeli öğretmen olarak 02.09.2008 'da başladım, 12.03.2009 'da kadrolu öğretmen oldum. Önceleri MEBBİS'te öğretmenliğe ilk başlama tarihi olarak 12.03.2009 görünürken sonra anladığım kadarıyla MEB sözleşmeli süreleri de kadrolu gibi saymış ve şu anda MEBBİS 'te kadrolu göreve başlama, öğretmenliğe esas yani bütün seçenekler 12.03.2009 görünüyor. Bu durumda benim maaşımı 01.10.2008 öncesi gibi almam gerekmiyor mu?

Arkadaşlar,

4. Derece ve 2. Kademeden maaş alan bir öğretmen için özel hizmet tazminatının 845 Lira olduğuna emin misiniz?

Benim e-bordroda 4-2 yazdığı halde 770 lira görünüyor. İdarem bana maaş hesaplamasını KBS kendisi yapıyor. Senin derece ve kıdem belli. Sistem veriyor maaşını demişti.

Hangisi doğru?

vex_alex' Alıntı:
Arkadaşlar,

4. Derece ve 2. Kademeden maaş alan bir öğretmen için özel hizmet tazminatının 845 Lira olduğuna emin misiniz?

Benim e-bordroda 4-2 yazdığı halde 770 lira görünüyor. İdarem bana maaş hesaplamasını KBS kendisi yapıyor. Senin derece ve kıdem belli. Sistem veriyor maaşını demişti.

Hangisi doğru?

hocam SİZ 4/2 olabılır siniz bu mebbiste bu sekilde yer alabilir ancak Maliyeye bildirilmemiş sanırım sizin derce/kademeniz

5.dereceden olan ogretmenler 772 tl

4. dereceden olanlar 845 tl ÖHT alırlar.

SİZ 5.dereceden maaş alıyorsunuz sanırım. Bordronuzda derece kademeniz kaca kaç görülüyor.?

Geri