Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Özür diliyorum: Çalıştay, değerlendirme ve gelecek

Konu, 'CeBIT eurasia Bilişim 2010' kısmında Niyazi SARAL tarafından paylaşıldı.


 1. Niyazi SARAL

  Niyazi SARAL Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  765
  Beğeni:
  43
  Özür Diliyorum

  Öncelikle Sakarya Üniversitesinden öğretim görevlileri şahıslarından, aracı olan arkadaşlardan ve onları dinlemek imkanı bulamayan bilişim öğretmenlerinden özür diliyorum. Hata tamamıyla bana aittir; üzgünüm. Bu tür konferanslarda basit yer değiştirmeler (birbirinin arkasına gelen konuşmacıların yer değiştirmesi) çok rastlanan bir şeydir. Konuşmalar uzayınca Intel'den sunum yapacak Orhan Bey beni tanıdığı için rica etti (başka bir konuşması vardı) ve "Sakarya Üniversitesi ile yer değişebilir miyiz?" diye sordu. Yanımda BBNet yönetimden Engin Bey vardı, gidip sunucu Özgür Bey'e söyledi. O da hemen kabul etti herhalde. Aslında uygulama bir sonrakinden prensip olarak izin alma/bildirme şeklinde onay alınarak yapılır ancak bunu yapmadık. Hata tamamıyla bana aittir; arkadaşların deneyimsiz olduklarını biliyordum, benim yapmam lazımdı.

  Sakarya Üniversitesinden öğretim görevlisi arkadaşlardan da şahsım adıma çalıştay sırasında özür diledim ancak o an onların konuşmalarını iptal ettiklerini bilmiyordum, kırıldıklarını ama konuşmalarını yapacaklarını zannediyordum. Daha sonra yönetimden arkadaşlar defalarca kendilerinden özür dileyerek Intel'den sonra çıkmalarını istediler. Tüm dil dökmelerine rağmen kendileri bunu kabul etmediler; halbuki EĞİTEK'ten Tunay Bey'in en azından öğle arasına kadar toplantıda kalacağı da ortadaydı. Yani pratik olarak bu değişikliğin bir etkisi olmazdı ama onlar kabul etmediler.

  Forumda yazan arkadaşların (hatta doğrudan bana hesap soranların) bu detayları bildiklerini ve yöneticilerin tüm yalvarmalarına rağmen onların değişikliği (ortada bir iptal falan yok; olamaz da...) Sakarya Üniversitesinden öğretim görevlileri kendilerinin kabul etmediklerini bildikleri halde bu gerçeği önemsemediklerini, hatta yanıltıcı bilgi verdiklerini görüyorum. Ama haklılar; böyle bir hata olmamalıydı, kendilerinde de özür diliyorum.

  Çalıştaya katılan arkadaşların, genç bilişimci öğretmenlerin heyecanına, sıcak duygularına, tüm koşullara rağmen azmine ve öğretmen kalabilmek için gayretlerine hayranım. Bu çalıştay sadece bir vasıta olmuştur ve o kadar olması beklenirdi. Her çalıştay için durum budur. VIP konuklar gelir, size konferans çeker ve giderler. Bundan fazlasını beklememek gerekir. Aslında elde edilenler zaten çalıştay başladığında elde edilmiştir.

  Örneğin bugün 3-4 kişilik bir BBNet grubuna EĞİTEK genel müdürü randevu vermezlik edemez. Bu bir kazanımdır; insanlar sizi resmi olarak tanıdılar. Tunay Bey'in çalıştaya gelmeden BBnet sayfalarını okuması bir kazanımdır; başka bir arkadaşın söylediği gibi... Ufak tefek de olsa medyada bilişim öğretmenlerinin sıkıntıları söz konusu olması kazanımdır. Kamuoyu oluşması adına güzeldir. Hiç bir kimse bunları göz ardı edemez inanın. BBNet'in liderliği ortadadır bu en büyük kazanımdır. Yarın dernek olur, belki bir sendika...size kalmış.

  Hifaş genel koordinatörü arkadaşın söylediği gibi "Bilişim Öğretmenleri Çalıştay" geleneksel hale gelebilir. Çok beğendiler, CeBit'te yapılan en kalabalık konferanslardan biriydi. Bu bir kazanımdır. Medya sizi duyar; duyacaktır, bekleyin. Elimizde daha kullanmadığımız araçlar var ve çalışıyoruz.

  Özür diliyorum ve itiraf ediyorum; sizlerin sorunlarını çok iyi bilmiyordum. Intel ve Microsoft'u o toplantıya getirmek hataydı ve bu hata tamamen benimdir. Sanki uluslar arası şirketlerin katılması medyanın ilgisini çeker gibi geldi bana.

  Ayrıca Tübitak'tan masanın üstüne ayak ayak üstüne atıp son derece laubali oturan vatandaş adına da sizlerden özür diliyorum. Alemi cihan olsa benim öğretmenimin karşısında kimse bu kadar saygısız olamaz. Vatandaşları tanısaydım iki çift lafım olurdu o an. Eminim çok iyi tanıdığım Tubitak UAKE Genel Müdürü değerli hocam Prof. Dr. Bülent Örencik bile öyle davranmazdı.

  Sizlerden özür diliyorum, herkes ile tanışamadım, belki yeteri kadar ilgi gösteremedim ama kendi adıma benim kazanımlarım çok sarsıcı. BBNet yöneticisi fedakâr, iyi niyetli, idealist ve akıllı öğretmenleri tanıdığım için mutluyum. Siyasi fikri, yaşam biçimi veya fikirleri ne olursa olsun heyecan dolu genç öğretmenler tanıdığım için mutluyum. Ve sizlerin sıkıntılarınıza bir anda çözüm bulamadığımız için şahsım adına üzgünüm. Keşke elimizde daha fazla imkan olsa.

  Sevgili gençler, idealist bilişim öğretmenleri: Bundan sonra yapılacaklar için birçok konu, etkinlik bu forumda tartışılacaktır. Konunun gerçek sahipleri olarak sizlerin fikirleri mutlaka daha sonraki adımlarda daha etkili olacaktır. Birçok farklı yol, mücadele biçimi önünüze gelecek; bazılarında ben de yardımcı olmaya çalışırım. Örneğin EĞİTEK genel müdürü ile randevu almaya çalışabilirim. (Bence başarılı da olurum.) Bu toplantıya Sakarya Üniversitesinden öğretim görevlileri de gelebilir isterlerse. Ama sizlere söyleyeceğim çok farklı şeyler var.

  Hiçbir şekilde pesimist olmanıza gerek yoktur. Belki farkında değilsiniz ama gerçek değeriniz gençliğinizden geliyor. Bu gücü kimse tutamaz, mücadeleden yılmayın. Ancak bu mücadelede başarılı olamayabilirsiniz. Devlet sizleri daha çok "Bilgisayar Rehber Öğretmeni" olarak görmek istiyor. Bunu ben de gördüm. Eminim birçoğunuz sadece öğretmen kalmak istiyorsunuz ve haklısınız da. Bunun mücadelesinin yapılması en azından bu sürecin daha çift taraflı anlayış ile ve sizlerin bazı haklarınızın da korunarak şekillenmesine neden olur. Siyaset biliminde hiçbir mücadele tamamıyla kaybedilmez; her çabanın mutlaka bir etkisi olur. Bu sebeple kötümser arkadaşların duygularını anlayışla karşılıyor ama çok hak vermiyorum.

  Ancak her şeye rağmen bu kadar genç iken elinizde bu kadar güç varken kötümser olmamalısınız. Tüm haklarınızı kaybettiğinizi veya kaybedeceğinizi de görseniz önünüzde birçok seçenek var. 53 yaşında ben bile her an yepyeni bilimler, (siyaset, tarih, psikoloji veya ekonomi) eğitimi alabileceğimi hatta bu yaşta bilgisayar eğitimi üzerine daha ileri düzeyde (birkaç üniversiteden doktora önerisi oldu) bir eğitim düşünebilirken sizlerin dağları devirmesi lazım. Hiçbir zaman kötümser olmayın; biten hiçbir şey yoktur, hayat sadece değişir ve gençliğiniz ile sizler ona ayak uydurursunuz. Gerekirse branş değiştirir ve öğretmen kalırsınız, gerekirse daha ileri düzeyde eğitim yaparsınız ve ileri düzeyde bilişim akademisyeni olursunuz. Her şey mümkün; siz değerlisiniz ve kuvvetlisiniz. Bunu unutmayın.

   
 2. aakcakaza

  aakcakaza Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.470
  Beğeni:
  36
  Hesap sorma gibi bir sey söz konusu değil olamaz da niyazi bey, kesinlikle!

  Ben sadece size soru sormak istedim; gerçekten merak ettiğim için.

  siz de detaylı açıklama yaptınız, bunun için de teşekkür ederiz.

  Mesele sakarya, x ya da y üniversitesinin olması değil hazırlanan sunumların bizim için çok önemli olmasıydı,

  çok da uzatmanın bir anlamı yok netice de !

  ben kendi adıma hersey için emekleriniz, özveriniz için tesekkur ederim.
   
 3. manhem

  manhem Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2007
  Mesajlar:
  964
  Beğeni:
  3
  bence de gayet başarılı oldu çalıştaydan beklediğimiz sonuçların çıkması bundan sonra olacak :alkis:

  ayrıca bu haberde http://www.btnet.com.tr/wps/portal/deta ... 6528177155 şu cümle ' Çizgi TAGEM Direktörü Niyazi Saral’ın desteğiyle düzenlenecek çalıştayda, başta Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Tunay Alkan olmak üzere, Microsoft ve Intel gibi şirketlerin de sunumları yer alacak.' gayet hoş durmuş intel in ya da başka bi firmanın olması problem değil fakat zaman sıkıntısı olduğu için problem olduğunu düşünüyorum yoksa hata değildi ama tübitak tan gelen arkadaşın elleri ceplerinde sunumu hiççç hoşuma gitmedi.
   
 4. omd

  omd Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  19 Nisan 2007
  Mesajlar:
  5.282
  Beğeni:
  189
  Çalıştay bence de amacına ulaşmıştır. Kimse 2-3 saatlik bir çalışma ile işlerin düzeleceğini bekleyemez zaten. Niyazi beyin de belirttiği gibi şu anda kendimizi forumca resmi makamlara tanıtmış ve dikkatlerini çekmiş olduk. Hep yukarıdakiler bizim dertlerimizi bilmiyor diyorduk, hakikaten öyle olduğunu gördük ama en azından dertlerimizi de anlatma şansı bulabildik.

  Ayrıca Microsoftun sunumu rezaletti. Bilişim Teknolojileri öğretmenlerine bu kadar basit şeylerin anlatılmasını garip buldum. Keza pardus ekibi de sadece microsoft elemanına yüklenmekle yetindi. Linux dünyasından çok arkadaşım var, özgürlüklerine düşkünlüklerini biliyorum fakat tavırları bu özgürlük anlayışına yakışmayacak şekildeydi. Olmadı Tübitak UAKE diyorum. Microsoft ve Pardus adına sunum yapmak için bu arkadaşlardan başka kişiler bulamadıysa daha fazla şey söylemeye gerek yok sanırım.
   
 5. ebilis

  ebilis Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Aralık 2007
  Mesajlar:
  157
  Beğeni:
  0
  Bizim için bu kadar koşturmanız ve emek sarfetmeniz bile bizim bekleyebileceğimizin üzerindeydi Niyazi Hocam. Ben kendi adıma size teşekkür ederim. Açıklama yapma ihtiyacınız belki ancak özür dilemek zorunda hissetmenize neden olduysak; siz de yine bizim gençliğimize verin. Sözünü ettiğiniz idealizm, heyecan, yerinde duramama hatta belki kimi zaman coşkuyla birlikte elimiz attığımız her şeyin birden yanıp kül olmasına ve yine esiveren rüzgarla boş parmaklarımıza bakmaktan kendisini artık tutunacak bir dalı kalmamış gibi hissetmek. Benim hislerim bunun gibi... Tutunduğu dalın da sonuna neden olacağını düşünmek bitiriyordur bizi de...
   
 6. karinca_52

  karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  10.537
  Beğeni:
  225
  Niyazi Bey sizin verdiğiniz destek için çok teşekkür ederiz... Hem bundan öncekiler için hem de çalıştay için ...Keşke herkes sizin gibi destek olsa
   
 7. hızlıtürk

  hızlıtürk Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  213
  Beğeni:
  1
  şimdiye kadar niyazi beyin hiç bir konusunda yorum yapma şansıma olmadı ama bu yaptığınız açıklama için bile teşekkür ediyorum .. ve Niyazi Bey gibi birisinin bu forumda olması beni sevindiriyor..
  artık yeni yollar arıyorum belki başka kariyerler kısmet..
   
 8. mavisi

  mavisi Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2009
  Mesajlar:
  118
  Beğeni:
  0
  teşekkür ederiz, açıklama için ve daha da önemlisi kimi zaman bizden de fazla bizim için çaba gösterdiğiniz için.
   
 9. enginozdil

  enginozdil Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Haziran 2007
  Mesajlar:
  721
  Beğeni:
  8
  Niyazi hocam durumu izah etmiş sağolsun. Program akışında yapılan değişikliğin böyle bir sonuçla bizi karşı karşıya getireceğini düşünemedik. Sırada Sakarya Üni.'nin olduğundan bihaber program sunucusu Özgür hocama böyle bir isteğin olduğunu söyledim ancak bu değişikliğin sırası gelen değerli hocalarıma bilgisini vermeyi düşünemedim bende. Onların onayını almamız gerekirdi dolayısıyla bende bu durumdan ötürü Sakarya üniversitesinden gelen değerli hocalarımdan ve öğrencilerinden özür dilerim.
  Hocalarımızı çalıştaya katılmaya ikna eden sevgili Adnan hocamızdan da özür dilerim.
  ... ve çalıştaya katılıp bizleri yalnız bırakmayan siz sevgili zümredaşlarımdan böylesi önemli bir sunumu izleyememenize sebebiyet verdiğimizden ötürü de özür dilerim.
  saygılar!..
  iyi forumlar!..
   
 10. sarı_sarı

  sarı_sarı Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  21 Eylül 2008
  Mesajlar:
  678
  Beğeni:
  0
  Sayın Niyazi SARAL bizim için çok büyük bi aşama oldu bu. Tüm emekleriniz için teşekkürler. Katılım çok daha fazla olmalıydı. Ayrıca sizin özür dilemeniz ve olmuş o lan bi takım sıkıntılardan ders çıkartmanız ne kadar büyük bi insan olduğunuzu da bi kez daha bize gösterdi. Keşke gelemeyen arkadaşlar da özür dileseler. sıkıntılar aksaklıklar yaşandı evet ama bunlardan dersler çıkartmak lazım. Bu çok büyük bir adımdı bizim için, sayenizde gerçekleşti umarım bundan sonra adımlarımıza devam ederiz yine desteklerinizi esirgemeyin lütfen !
   
 11. şeyma

  şeyma Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2007
  Mesajlar:
  908
  Beğeni:
  0
  Güzel bi başlangıç oldu inşallah devamı daha da güzel olur. ben ümitsiz değilim arkadaşlar daha kötü olacağız gibi filan diyo da inş. beraber olur birlikte hareket ettikten sonra hiç bişey yapılamaz..
   
 12. sarı_sarı

  sarı_sarı Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  21 Eylül 2008
  Mesajlar:
  678
  Beğeni:
  0
  en çok da "birlik olmak" konusunda umutsuzluk yaşıyoruz oysa ki.. Nedeni ortada ! Sadece İstanbuldakiler doldurabilecekken o salonu ancak doldu.. İl dışından katılım çok azdı :(
   
 13. akin79

  akin79 Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2010
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  0
  Niyazi Bey biz BT Öğretmenlerinin sorunlarına gösterdiğiniz ilgiden dolayı size teşekkür etmek istiyorum. Çalıştay gibi bir organizasyonun oluşmasında yaptıklarınızdan ötürü ayrıca teşekkür ediyorum. Belirttiğiniz gibi hiç bir mücadele sonucunda tamamen kazanmak veya kaybetmek yoktur. Bu çalıştay ile biz BT Öğretmenleri bundan sonra yapabileceklerimiz adına kazanımlar elde ettik. Bence yukarıdaki öneriniz bu kazanımları ilerletmek adına bir adım daha olabilir. BBnet yöneticileri, siz ve üniversitedeki hocalarımızın durumu sıcağı sıcağına Eğitek Genel Müdürü ile görüşüp isteklerimizin sonucunun olumlu veya olumsuz bir netliğe kavuşması, bundan sonraki süreçte atacağımız adımları etkileyebilir.

  Bence böyle bir görüşme ayarlayabilrseniz bu görüşmenin bizler için önemi büyük olacaktır.
   
 14. ilyas

  ilyas Site Gezgini

  Kayıt:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  57
  Beğeni:
  0
  teşekkürler Meb de bizi sizin kadar saysa ve adam yerine koysa şimdi daha farklı şeyleri tartışıyor oluruk bu formda.yapılan projelerin eksik yönleri,yeni projeler...vs.allah sizden arzı olsun.
   
 15. hayalcisuat

  hayalcisuat Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  9 Ekim 2007
  Mesajlar:
  954
  Beğeni:
  8
  Niyazi hocam, öncelikle böylesine güzel bir organizasyonun yapılmasındaki emeklerinizden dolayı size sonsuz teşekkür ederim. yaşanan birtakım eksikliklerden dolayı özür dilemişsiniz ama bence çok verimli bir çalıştay oldu. aslında özür dilemesi gereken, her fırsatta bt formatörlüğünden yada bilişim teknolojileri öğretmenliğinden şikayet eden ve ayağının dibindeki bu çalıştaya katılmayan meslektaşlarımızdır.! herşeye rağmen bence güzel bir etkinlik oldu. emeği geçen herkese teşekkürler...
   
 16. baris2011

  baris2011 Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2008
  Mesajlar:
  103
  Beğeni:
  0
  Niyazi Bey sizin verdiğiniz destek için çok teşekkür ederiz. Biz bilişim öğretmenleri için gerçekten büyük bir nimetsiniz. çalıştaya katılan tüm arkadaşlara ve Niyazi Bey'e tekrar teşekkürler. Desteğinizin devamını bekliyoruz.
   
 17. ylmz

  ylmz Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  29 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.029
  Beğeni:
  47
  bazı sorunlar yüzünden cok heveslendıgım calıstaya katılamadım keske ımkanlar el versede her yıl bır araya bbnet aılesı olarak gelebılsek Nıyazı hocam a da desteklerınden dolayı cook tesekkkur edıyoruz :+1:
   
 18. deftones

  deftones Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2009
  Mesajlar:
  377
  Beğeni:
  1
  BBNET ailesi ve Sayın Niyazi SARAL' teşekkür ederim. Böylesi bir çalıştayı kısa sürede planlayıp düzenlemek, biraz olsun sorunlarınımızı iletebilmek, başarı olsa gerek.
   
 19. akin79

  akin79 Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2010
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  0
  :+1:
   
 20. yuci81

  yuci81 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  802
  Beğeni:
  107
  Niyazı Beye teşekkürlerimizi sunarız :alkis:
  Okulda Bilişim/Bilgisayar kelimesi geçtiğinde nasıl gözler bizim üzerimize dönüyorsa ister istemez, biz de isteyerek bundan sonraki çalıştaylarda gerek Cebit gerekse diğerlerinde Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri olarak yer almalıyız diye düşünüyorum.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal