Panorama Resim Çekme,Birleştirme,Düzenleme(Photoshop)

Kodla Büyü

ozgurgitarim

Seçkin Üye
Seçkin Üye
dün ikindi vakti, hava soğuk ama manzara güzeldi....
bir resim çektim, istanbul, başakşehir'de....beğenilerinize sunuyorum...

üç ayakla daha başarılı panaroma resimleri çekilebilir, ancak yanımda tripod(üçayak) yoktu. o yüzden göz kararı manzarayı 4 kareye bölerek resmi çektim.

1. çekilen resimleri bir klasöre atıldı.
2. photoshop'ta file-automate-photomerge komutu ile klasör seçildi.
3. iletişim penceresinde layout bölümünde istediğiniz birleştirme seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz. (auto kullandım.)
4. birleştirilen resme crop uygulandı. (böylece alt ve üst tarafta istemediğim bölümleri kaldırdım.)
5. image-autotone (siz burada resmin durumuna göre, auto contrast ya da auto color öğesini seçebilirsiniz.)
6. image-adjustments-selective color seçeneği ile çeşitli ayarlamalar yapıldı.
7. canvas size komutu ile resmin kenarlarına boşluklar verilip, edit- fill komutu ile kenarlar siyahla dolduruldu.

Ekli dosyalar

• panaromaönizleme.jpg
    panaromaönizleme.jpg
    114.3 KB · Görüntüleme: 1,430
  • equalizekucuk.jpg
    equalizekucuk.jpg
    146.6 KB · Görüntüleme: 1,429
  • gradientmapkucuk.jpg
    gradientmapkucuk.jpg
    155.2 KB · Görüntüleme: 1,429
  • panaroma-büyük.rar
    4.2 MB · Görüntüleme: 111
ozgurgitarim' Alıntı:
dün ikindi vakti, hava soğuk ama manzara güzeldi....
bir resim çektim, istanbul, başakşehir'de....beğenilerinize sunuyorum...

üç ayakla daha başarılı panaroma resimleri çekilebilir, ancak yanımda tripod(üçayak) yoktu. o yüzden göz kararı manzarayı 4 kareye bölerek resmi çektim.

1. çekilen resimleri bir klasöre atıldı.
2. photoshop'ta file-automate-photomerge komutu ile klasör seçildi.
3. iletişim penceresinde layout bölümünde istediğiniz birleştirme seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz. (auto kullandım.)
4. birleştirilen resme crop uygulandı. (böylece alt ve üst tarafta istemediğim bölümleri kaldırdım.)
5. image-autotone (siz burada resmin durumuna göre, auto contrast ya da auto color öğesini seçebilirsiniz.)
6. image-adjustments-selective color seçeneği ile çeşitli ayarlamalar yapıldı.
7. canvas size komutu ile resmin kenarlarına boşluklar verilip, edit- fill komutu ile kenarlar siyahla dolduruldu.

Sayın Hocam 4.Madde artık gereksiz Cs5 sürümü ve üst versiyonları için;
4.a) Alt ve üst tarafta istemediğiniz bölümleri Magic Wand Tool(Sihirli Değnek Aracı) ile seçiniz.
4.b) Edit / Fill Menüsünde Use:Content-Aware ayarlayıp tamam tuşuna bakınız...

yorumlar için teşekkürler arkadaşlar....

cadcam67 hocam, crop işlemi ile content aware komutları birbirinden farklıdır...

resmin alt tarafında demir korkuluklar vardı. bunları resimden kaldırmak istedim. content aware ile bunları kaldırmak neredeyse imkansızdır.

ancak dediğiniz gibi, örneğin gökyüzündeki beyaz birleştirme boşluklarını doldurmak için Content Aware kullanılabilir.

Geri