Pardus imaj alma hakkında?

Kodla Büyü

patlıcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Soru 1: Windows 7 ile pardusu aynı bilgisayara kurmak için mutlaka farklı disk sürücüsü mü seçmek zorundayım? Aynı alana 2 işletim sistemini kurma imkanım var mı?
Soru 2: Windows 7 imaj alma ve yükleme için Acronis 2013 ü kullanıyorum. Bu programla Pardus yüklü harddisk bölümünün imajını alıp geri yükleyebilir miyim? Pardus ve acronis uyumlu mu?

windows ve pardus farklı disk bölümlerinde olmalı çünkü pardus u ntfs olan biyere kuramazsınız.

acroniss 2014 ile sorunsuz imaj alıyorum daha önce 2011 de pardus kısmı hata veriyordu. 2013 ü denemedim

ademola' Alıntı:
windows ve pardus farklı disk bölümlerinde olmalı çünkü pardus u ntfs olan biyere kuramazsınız.

acroniss 2014 ile sorunsuz imaj alıyorum daha önce 2011 de pardus kısmı hata veriyordu. 2013 ü denemedim

Cevabınız için teşekkür ederim. Birkaç sorum daha olacak. Peki diyelim ki windows7 yi c ye kurdum pardusu da d ye kurdum. Windows işletim sistemiyle sistemi açınca bilgisayarımın içinden pardus yüklü bölümü ve içindekileri görebilir miyim? Aynı şekilde pardusu açınca da c nin içindeki bilgilere ulaşabilir miyim?

Diğer sorum ise diyelim ki imaj alacağım windows yüklü bölüm ile pardus yüklü bölümlerin imajını ayrı ayrı mı almalıyım? yoksa acronis ile tek kalemde hem c nin hem d nin birlikte imajını alabilir miyim?

Pardustan Win7'yi görürsünüz fakat Win 7'den pardusu göremezsiniz.Diğer sorunuzu ben de bilmiyorum

patlıcan' Alıntı:
Soru 1: Windows 7 ile pardusu aynı bilgisayara kurmak için mutlaka farklı disk sürücüsü mü seçmek zorundayım? Aynı alana 2 işletim sistemini kurma imkanım var mı?
Farklı disk sürücüsü mü derken aynı diskin farklı bir bölümü olmalı. zaten aynı sürücüye iki sistem hiç kurulmuyor. pardustan tümünü görürsün win7 den pardusu göremezsin. yedekleme yaparken bölümü imaj dosyası olarak yedekle dediğin için bence ayrı ayrı yedeklemelisin.
Pardus+win7 kurulu bir sistemde ön yükleyici olarak sanırım pardusunki kullanılıyor. Bu durumda asıl soru imaj alırken önyükleme alanlarının da imajı alınacak mı?

Norton Ghostta Tüm diski yedekle gibi birşey vardı, belki acroniste de vardır.

Pardus ve Windows 7 ayrı bölümlerde olmalı.
Tavsiyem sabit diski C, D, E olmak üzere 3 parçaya bölün.
C'ye Windows 7, D'ye Pardus, E'yi de ortak bölüm olarak kaynakları, yedekleri koyacağınız NTFS formatında bölüm olarak kullanın.
İmaj alırken en sağlıklısı tüm sabit diskin imajını, harici bir sabit diske almanız olacaktır. Acronisin içerisinde Backup My Disc bölümü olacak, buradan alabilirsiniz.
Ayrı ayrı aldığınızda bu sizin için uğraştırıcı olacaktır. Eğer harici disk kullanıyorsanız, hem ayrı ayrı hem de tüm diskin imajını alın. Birinde sorun yaşarsanız, diğerini kullanırsınız.
Windows 7, içerisinde linux kurulu bölüme ulaşamazsınız. Ama Pardus içerisinden Windows kurulu ya da NTFS formatlı bölümlere ulaşabilir, dosyaları kullanabilirsiniz.

Benim bilgisayarımda c,d,e olmak üzere üç bölüm bulunmakta. c de win7 d ise pardus yer almakta.Ben acronis ile hardiskleri clonlayınca ekranda Grup yazısı takılı kalıyor.Bu konuda nasıl bir çözüm yolu olabilir.

bilgi0102' Alıntı:
Benim bilgisayarımda c,d,e olmak üzere üç bölüm bulunmakta. c de win7 d ise pardus yer almakta.Ben acronis ile hardiskleri clonlayınca ekranda Grup yazısı takılı kalıyor.Bu konuda nasıl bir çözüm yolu olabilir.
acronis 2014 ve sonrasında sorun çıkmıyor. faz1 tahtalar ilk geldiğinde acronis 11 ile imaj atamadığımızdan acronis 2014 e zorunlu geçiş yapmıştık :)

aşağıdaki yöntem ile acronis 2014 kullanarak deneyebilirsiniz. windows-isletim-sistemi-f84/usb-format-win7-8-8-1-xp-hirens-acronis-ademhoca2014-t119044.html

isterseniz acti14.isoyu indirip cd ye de yazabilirsiniz.

Arkadaşlar image alırkende yüklerkende istediğiniz kadar hdd seçebilirsiniz.

Ben mbr yi C yi D yi hepsini seçiyorum. hiç sorun olmuyor kurarkende win7 de sorun varsa sadece c yi kuruyorum pardusta varsa d yi kuruyorum açılışta sorun varsa mbr yi kuruyorum düzeliyor.

grub kısmında takılan hocam parduslu bir makinayı yedekleyip üzerinde windows olan bir tahtanın üzerine atmak istiyorsan bütün bölümleri seçmen lazım ve kuruumu yaparkende bu üç bölüm içinde uygun olan yerleri göstermen lazım. aksi taktirde mbr de felan sorun olacağından grub kısmında takılıp kalır.

Acronis ile pardus imajını aldığımı hatırlıyorum ancak imaj, diskin tamamı doluymuş gibi alınıyordu. Yani diskteki veriye göre değil de ext4 dosya sisteminin tamamı doluymuş gibi imaj alıyordu. Partition ne kadar büyükse imaj da o kadar büyük oluyordu. Şimdiki acronisle denemek lazım.

yani hocam
c: ntfs windows için,
d: fat32 pardus için
e: ntfs yedek-depo alan

bu şekilde mi olmalı?

önce c: ye windows u kurmalı d: yi fat32 formatlayıp pardusu kurmalıyım sanırım ??

Geri