Pardus ve Bts Kontrol Programı

Kodla Büyü

ozharput

Aktif Üye
Merhabalar.
BT sınıfıma pardus kurmayı düşünüyorum. Şuan deneme amaçlı 2 bilgisayarıma kurdum.
Bizlere derslerde lazım olacak;
Ofis programları (LibreOffice) mevcut.
Scratch programını yükledim.
Antivirüs gerek yok.
Sınıf Kontrol programı yükleyemedim.

İtalc ve Epoptes programlarından ikisini de yükleyemedim.
Bu programları kullanan varsa kurulum aşamalarını anlatabilirmisiniz?

İtalc ve Epoptes programlarından ikisini de yükleyemedim.
Wine emülatörünü denediniz mi hocam? Windows için yapılmış .exe dosyalarının Linux üzerinde Linux paket sisteminin dışında kurulmasını sağlıyor Wine. Çok karmaşık bir gereksinimi yoksa genelde başarılı oluyor.
Mesela ben DynEd'i ve tüm gereksinimlerini sorunsuz kurup kullanıyorum.

Buzdagi83 hocam, Epoptes'in Linux versiyonunun olduğunu göstermiş o linkte.

Wine emülatörünü denediniz mi hocam? Windows için yapılmış .exe dosyalarının Linux üzerinde Linux paket sisteminin dışında kurulmasını sağlıyor Wine. Çok karmaşık bir gereksinimi yoksa genelde başarılı oluyor.

yok hocam denemedim, ilk defa duydum

italc programının başka bir isimle çıkan yeni sürümü vardı onu deneyebilirsiniz.
Veyon is the successor of iTALC diyor.

Burada da Windows ve Linux için indirme seçenekleri mevcut: https://veyon.io/download/
Pardus ETAP, Debian tabalı idi galiba. Orada Debian paketini indirmenizi öneririm.
Pardus Topluluk sürümü ise Ubuntu tabanlı. Güncel Pardus Topluluk sürümü Ubuntu 18.04 paketini çalıştırır.
veyon.PNG

Hocam pardus yerine Ubuntu deneyin masaüstü için daha donanımlı. Pardus stabilite bakımından iyidir sonuçta . Ubuntu daha çok ev kullanımı için. İşler yolunda gider alışırsanıç ozaman pardusa geçersiniz. Ubuntu bir basamak olur.
Ayrıca birde şunu araştırın.
https://veyon.io/

http://www.epoptes.org/installation hocam bu linkte nasıl yükleneceği açıkça ytazıyor ayrıca youtube da videolar mevcut.

Önce Root olarak ana makinaya aşağıdaki komutlar ile yüklemeyi yapın
sudo apt-get install --install-recommends epoptes
sudo gpasswd -a username epoptes (username yerine kendi kullanıcı adınızı yazın)

bilgisayarı yeniden başlatın

Ardından istemci bilgisayarda aşağıdaki işlemleri yapın

sudo apt-get install - install- epoptes-client komutu ile istemci programını kurun

/etc/default/epoptes-client yolunda epoptes-client dosyasını mousepad ile açarak SERVER=myserver.local komutu ile anamakinayı tanıtın. ping myserver.local komutu ile anamakinayı istemcinin bulup bulamadığını kontrol edin. (Dikkat : Buradaki myserver sizin ana makinanın adı olacak)

Son olarak

sudo epoptes-client -c komutu ile ana makinadan sertifikayı başarıyla alabildiyseniz kurulum başarı ile tamamlanmıştır.

istemci bilgisayarı yeniden başlatın

Ben labaratuarımda başarılı bir şekilde kullanıyorum. :)

Linux versiyonu olduğunu göstermedim. Program zaten gnu/linux programı ve GPLv3 lisansı altında. Yani asıl windows versiyonu varsa o paylaşılsın, netsupport *****'ından kurtulsun millet.

bu kodları denedim ama kopyalama işlemlerini yapamadım.

Kopyalayamadım derken neyi kopyalayamadınız?

Ayrıca ek bilgi; bu kurulumda takılacağınız tek yer 4. adım. Yani fatih ağında sabit ip sıkıntısı olduğundan, epoptes ana bilgisayarına sabit ip verirken sorun yaşayabilirsiniz. Son gelen "bilgilendirmede fatih ağında 192.168.0.1 ile 192.168.0.20 arasında bir ip verebilirsiniz" denildi. Ana bilgisayara ip'yi bu bilgi ışığında verip, istemci bilgisayarlarındaki /etc/hosts dosyasını da buna göre düzenlerseniz sorunsuz çalışacaktır.

Ben epoptes'i ubuntu ile sorunsuz kullanıyorum, bunu tavsiye ediyorum.

Linux versiyonu olduğunu göstermedim. Program zaten gnu/linux programı ve GPLv3 lisansı altında. Yani asıl windows versiyonu varsa o paylaşılsın, netsupport *****'ından kurtulsun millet.

Kopyalayamadım derken neyi kopyalayamadınız?

Ayrıca ek bilgi; bu kurulumda takılacağınız tek yer 4. adım. Yani fatih ağında sabit ip sıkıntısı olduğundan, epoptes ana bilgisayarına sabit ip verirken sorun yaşayabilirsiniz. Son gelen "bilgilendirmede fatih ağında 192.168.0.1 ile 192.168.0.20 arasında bir ip verebilirsiniz" denildi. Ana bilgisayara ip'yi bu bilgi ışığında verip, istemci bilgisayarlarındaki /etc/hosts dosyasını da buna göre düzenlerseniz sorunsuz çalışacaktır.

Ben epoptes'i ubuntu ile sorunsuz kullanıyorum, bunu tavsiye ediyorum.

etc/hosts dosyasını değiştiremedim. "Erişim Engellendi" hatası aldım.

Hocam terminal üzerinde çalışan en kullanışlı metin editörü nano'dur. nano ile açıp düzenleyebilirsiniz. Ama açarken root yetkili açmanız lazım. yani şu komutu verin:

Kod:
sudo nano /etc/hosts

Ana bilgisayar ip'sini ekledikten sonra Ctrl+X ile kaydedin ve çıkın.:)

Hocam wine ile kurmanıza gerek yok italc zaten Pardus depolarında var. İtalc ın configrasyon ayarları zor biraz. Buraya kadar zaten depolardan yükleyincede geliyor buradan sonrası önemli açıkçası

http://www.epoptes.org/installation hocam bu linkte nasıl yükleneceği açıkça ytazıyor ayrıca youtube da videolar mevcut.

sudo gpasswd -a username epoptes (username yerine kendi kullanıcı adınızı yazın)

sudo apt-get install - install- epoptes-client komutu ile istemci programını kurun

/etc/default/epoptes-client yolunda epoptes-client dosyasını mousepad ile açarak SERVER=myserver.local komutu ile anamakinayı tanıtın. ping myserver.local komutu ile anamakinayı istemcinin bulup bulamadığını kontrol edin. (Dikkat : Buradaki myserver sizin ana makinanın adı olacak)

Son olarak

sudo epoptes-client -c komutu ile ana makinadan sertifikayı başarıyla alabildiyseniz kurulum başarı ile tamamlanmıştır.

çok teşekkür ederim hocam.
Bugün nihayet kurabildim.
Kullanımı gayet sade ve basit gibi görünüyor.
Yanlız Dosya gönderme işini yapamadım.
"Çalıştır" ile mi gönderecez.

çok teşekkür ederim hocam.
Bugün nihayet kurabildim.
Kullanımı gayet sade ve basit gibi görünüyor.
Yanlız Dosya gönderme işini yapamadım.
"Çalıştır" ile mi gönderecez.
Hocam dosya gönderme işini muhtemelen çalıştır dan komut ile yapabilirsiniz ama ben onu şimdilik yPamadım. Ben şöyle yaptım ana makinada bir paylaşım klasörü oluşturdum o klasör den çok kolay bir şekilde dosya alışverişi yapıyoruz..

https://forum.pardus.org.tr/t/nasil-samba-uzerinden-yerel-agda-kolay-ve-hizli-dosya-paylasimi/2730
bu linkte detaylı anlatıyor bu linkte anlatılanları uygulamaya başlamadan samba kurulu değil ise önce hem ana makinaya hemde istemcilere samba programını synaptic paket yöneticisinden kurun

Hocam dosya gönderme işini muhtemelen çalıştır dan komut ile yapabilirsiniz ama ben onu şimdilik yPamadım. Ben şöyle yaptım ana makinada bir paylaşım klasörü oluşturdum o klasör den çok kolay bir şekilde dosya alışverişi yapıyoruz..

https://forum.pardus.org.tr/t/nasil-samba-uzerinden-yerel-agda-kolay-ve-hizli-dosya-paylasimi/2730
bu linkte detaylı anlatıyor bu linkte anlatılanları uygulamaya başlamadan samba kurulu değil ise önce hem ana makinaya hemde istemcilere samba programını synaptic paket yöneticisinden kurun

Teşekkür ederim hocam, Samba ile paylaşım yapabildim.

Bu sayede hem dosya gönderimi hemde paylaşımı yapabilirim.
Sanırım Pardus kullanmamak için eksik yok şimdilik,
artık 2. dönem başlayınca pardusa geçeriz.

Clonezila ile imaj alabilirsem çok daha kolay olacaktır inşallah

Teşekkür ederim hocam, Samba ile paylaşım yapabildim.

Bu sayede hem dosya gönderimi hemde paylaşımı yapabilirim.
Sanırım Pardus kullanmamak için eksik yok şimdilik,
artık 2. dönem başlayınca pardusa geçeriz.

Clonezila ile imaj alabilirsem çok daha kolay olacaktır inşallah
Aynen hocam artık o istemcinin yani öğrenci bilgisayarının bir imajını al hepsine yükleyiver ben öyle yapmıştım. Sana bir tavsiye vereyim hocam bir guest hesabı oluştur öğrenciler o hesabı kullansın ve hesapların adını 1 den başlat kaç tane makinen varsa sırayla numara ver bu sayede makinaları ayırt edersin. Bir diğer faydası da admin hesabı olmadığı için root olarak işlem yapamazlar dolayısyla çökme bozulma durumlarını yaşamazsın virüs zaten bulaşmaz.. oh kebap :) :p:)

Aynen hocam artık o istemcinin yani öğrenci bilgisayarının bir imajını al hepsine yükleyiver ben öyle yapmıştım. Sana bir tavsiye vereyim hocam bir guest hesabı oluştur öğrenciler o hesabı kullansın ve hesapların adını 1 den başlat kaç tane makinen varsa sırayla numara ver bu sayede makinaları ayırt edersin. Bir diğer faydası da admin hesabı olmadığı için root olarak işlem yapamazlar dolayısyla çökme bozulma durumlarını yaşamazsın virüs zaten bulaşmaz.. oh kebap :) :p:)

Teşekkürler Hocam öyle yapacam.

Son olarak

İstemci kurulumunda paket bulunamadı diyor, zaten buradaki istemci komutları hatalı hocam. Ben tahtalar için kurmaya çalışıyorum ama ana tahtaya kuruldu ama istemci kurulumunda paket bulunamadı

Geri