Parklarda içki içmek ?

Kodla Büyü

mirasuc

Site Gezgini
Arkadaşlar Mersin de oturuyorum 1 sene olmadı buraya geleli ve bir türlü alışamadığım bir durum var. Mersini bilenler bilir. Halka açık parklarda masalı banklar yanı başında çocukların oynaması için çocuk parkı. Aileler çoluk çocuk gelir kimi pinik yapar kimi çocuklarıyla eğlenir parkta oturur. Bizde çalışan bir çift olarak, bazı hafta sonları gider çocuklarla vakit geçirmeye çalışırız ki sorun burada başlıyor. Oturduğunuz masanın hemen yanında ki masada çocuk parkına 3 mt. Mesafede 4 - 5 adam oturmuş masaya dizmişler nevaleleri hemde hiç gizli içme derdi olmadan doldurmuşlar rakıları içiyorlar. Bazen küfürlü konuşmalarıda duyuluyor.

Bu olayı hemen hemen gittiğim her parkta yaşadım.

İnsanlarda normal karşılarmı olmuş yoksa aman başıma bela almayayımmı diye nedir müdahale eden yok.

insanlara saygıları yok en azından çocuklardan utansalar oda yok.

Bunlara devletin bir yaptırımı var mı yoksa bu olay yasak kapsamında değil mi.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Halkın basireti ölmüş. İçende kendini özgür sanıyor. Çoğu ülkede yasak orada mı yasak olmayacak.
Müslümanın imtihanı na bak.
Şikayet edebilirsiniz. Valiliğe bağlı galiba ve İzinsiz yerde 10.000 liraya kadar ceza sı var. Fotoğraf çekilip, ikaz edilebilir.

Ben de mersin de oturuyorum,oyun parklarına yakın civarlarda kesinlikle içilmemeli.Mezitli de taşkıran var orda genelde içiyor insanlar...izmirde kordonda adamlar edebiyle içiyor çimlerde, önemli olan bu bence.

Toplumumuz için hep şunu savunmuşumdur: Her bir birey Kohlberg'in ahlak gelişim evrelerinden en azından Kanun Düzen Evresine ulaşmış olmalı. Bu da şu anlama geliyor, toplum yaşamını düzenleyen kanunlara ve kurallara insanımız uymalı. İş bu sebepten dolayı insanların ailecek kullandıkları alanlarda alkol alınmamalı. Zaten halka açık alanlarda alkol alma yasağı var.
Yerinizde olsam fotoğraf çekmeye çalışarak vs hiç kendi huzurumu tehlikeye atmam. Böyle bir durum tespit ettiğimde hemen 155'i arayarak ihbarda bulunurum. İhbar durumunda da polis bu ihbarı değerlendirmek ve gerekli işlemi yapmakla yükümlüdür. Daha önce tarlayı sürmek yerine yakmayı terch edenleri, yüksek sesle müzik dinleyip toplum düzenini bozanları, ortak kullanım alanlarına uygunsuz araç parkı yapanları, otoyollara çöp atanları... ihbar ettim ve istisnasız her bir ihbarım değerlendirmeye alındı.
Siz de bıkmadan usanmadan ihbarda bulunun, polisin herhangi bir cezai işlem uygulamasa dahi onların çilingir sofralarını bozması tekrarda çocuk parklarını mesken tutmamaları için yeterli bir sebep olacaktır.
Ayrıca vatandaşlık göreviniz bunu yapmanızı gerektirir. Sizin şikayet etmediğiniz bir kişi, yarın bir gün bir başkasının yanında yine alkol alıp küfürlü konuşmaya devam edebilir. Yanındaki şahısla gireceği bir polemikte cinayetle sonuçlanacak tartışmalar yaşanabilir. Sizin basit bir ihbarınız belki bir kişinin ölümünü engelleyecektir. Abartıyor olduğumu düşünebilirsiniz fakat emin olun ki abartmıyorum.

Parklarda içkiyi bırakın sigaraya bile karşıyım. Uyuz oluyorum bu tiplere. Parklarda uyuz olduğum diğer konu çocuklara anne babanın dışında başkalarının yiyecek vermeye çalışması. En azından anne babaya sor kardeşim

mersini bilmiyorum ben adanalıyım, gençken bizde arkadaşlarla yapıyorduk aynısını gece 2-3 lere kadar parklarda sokaklarda içer serserilik yapardık, oralarda bir kültür, bir övünç kaynağı gibi bir şey bu. tabi evlenip çoluk çocuk sahibi olunca işler değişti, rahatsız oldum çıktım adanadan, hangi birini şikayet edecen hocam oralarda herkes öyle, dışarıdan bir insanın oralara alışması mümkündeğil bence tayin iste hocam.

Bende çoğu kez polisi aramayı düşündüm ama bunu her yerde ulu orta yapmaları herhangi bir müdahaleye uğramadıklarını düşündürdü bana. dediğim gibi daha yeni sayılırım burada çok kafamı bozuyorlar kesinlikle şikayet edeceğim zatende bir sizlerin görüşünü alayım dedim.

Ayrıca hocamın dediği gibi genç falan değiller. 45 - 50 - 55 yaşındaki adamlar resmen bir meyhane deymiş gibi çilingir sofralarını kuruyorlar. Belli ki kimseden çekindikleri yok.

Halk da bunu kabullenmiş gibi duruyor. Bunu anlayabilmek mümkün değil. Yani bunların arasında bir kavga çıksa etrafları 3 - 5 yaşındaki çocuklarla dolu.

abuk subuk jurnalcilige gerek yok bence, o insanlar yillardir oradalar ise demek ki kimseye bir zararlari yok. kaldi ki piknik yeri diyorsunuz, sadece park degil anladigim kadari ile? yani cocuklarin hakki varsa o adamlarinda hakki var. ayrica her toplum sizin kafaniza uyacak diye birsey de yok, zibidi olsa neyse kendiniz diyorsunuz kelli felli adamlar diye. boyle olunca adabiyla iciliyordur diye tahmin ediyorum, belki kufur konusunda haklisiniz ama zaten cocuklar her halti biliyorlar artik, ordaki adamlara gelene kadar cok sey var etrafta.

Biri sizi rahatsız ediyorsa o şekilde şikayet edin. Şikayet etmeniz için içki içmelerine de gerek yok. yok sizi rahatsız etmiyorlarsa bu kin neden ??? Eğer içenler turist olsaydı ne diyecektiniz bu ülkede içilmez mi diyecektiniz. Size karışan yok ise bence sizde karışmayın.

Hatırlar mısınız Fransada Haşema ile denize girme yasağı koymuşlardı. Neymiş girilmezmiş... Şimdi siz buna şöyle diyebilir misiniz. Kardeşim ordaki kural bu uyalım. Yok öyle bir dünya kişinin temel hak ve hürriyeti var. Başkasını rahatsız etmiyorsa (bu göz rahatsızlığı değil) niye engel teşkil etsin. Genel ahlaka aykırı bir durum var derseniz o zaman o tartışılır.

Yazdıklarım kısmen yanlış anlaşılmış gibi hissettim. Eğer tekrar göz atarsanız alkol ile alakası olmayan 4 farklı durumu polise bildirdiğimi yazdım. Bu da alkol alanlara karşı bir kafa tası avcılığını önermediğimin kanıtıdır.
"Kimseye zararı yoksa alkol alsın" sözünü talihsiz bir açıklama olarak kabul ediyorum. Şimdi bu şahıslar alkol alacak, ağızlarına geldiği gibi konuşacaklar... Oradan tesadüfen eşim ve çocuğumla beraber geçerken ben de bu duruma şahit olacağım. Bu terbiyesizlik karşısında ne yapmalıyım? Ne yaparsam bu insanları rahatsız edici davranışlarından men ederken kendim ve ailem de bir zarar görmeyiz? Veya neden ben böyle bir endişe içine girmeliyim? Yoksa duymamazlıktan gelerek yoluma devam mı etmeliyim? Veya bu insanların ulu orta kurdukları alkol masasının bozulması için illa ki birilerine zarar vermeleri mi beklenmeli?
Kimsenin özgürlüğüne kastım yok, ancak madem bir toplumuz herkes de toplumun kurallarına uymalı!

Re: Ynt: Parklarda içki içmek ?

Ne diyorsunuz kardeşim?
Adana diyorsunuz.Yok Adana da parklarda ve toplu mesire alanlarında masalarda alkol almak.Tek tük gençler kutu bira açar, onu da gizli içer.Yakalansa ki kesin yakalanır ve park bekçisi yada zabıta, idari ceza yazar.
Suçtur.Lakin, 153-155 İhbar etmezsen haktır.Aile yeridir, güzelliği pisletmek olmaz.
Yok böyle bir özgürlük.O içkiyi içecek direksiyona geçecek.Gece bağıracak korna çalıp yollarda makas atacak.
İsterse parkta bir polis olsun. Görse bile dokunmaz.Ama ihbar edersen görevidir, yazar cezayı.Şıracıya Hiç acımayacaksın. Evinde arkadaşlarıyla içsin sıkıysa;
Arayın 155 i.Polis ile ne hali varsa görsün.Yok öyle deniz manzaralı güzelim parkı, bar gibi kullanmak.
Savunanlara diyorum.Yok artık.

kimseye zararı yoksa kime ne diyenler var.içki şişede durduğu gibi durmaz.yüz defa içer sorun olmaz bir defa içer sana bela olur.önlem alınması için illa birine birşey olması mı gerek.oraya gelip içen adam sonra arabasına atlayıp gitse ve sizin çocuğunuza çarpsa ne diyeceksiniz.içen oturup evinde içsin ayılana kadar da dışarı çıkmasın

Yine sacma sapan fikirlerinizi kusmussunuz ortaliga, bizde alkol kullaniyoruz bugune kadar kimseyi rahatsiz etmedik ya da alkollu arac kullanmadik. Siz herkesi kendiniz gibi iradesiz zannediyorsaniz bir sey diyemem ama her seyin adabi vardir. adabini bilen adamla icmesi sizin bu kafalarla oturup bal borek yemekten yeğdir.

Alkol değil de süt içselerdi ne fark ederdi. Her kanun doğru olacak diye bir şey yok.

Alkol alınmayacak yerler bellidir.
Ben de alayım elime bir ufak rakı, Aile parkında;
Masada kurayım kankalarla çilingir sofrası.Sende ailen ile yan masada rahat otur.Görüntüsü bile yeter.

Maalesef sizde Empati yok.Birde savunuyorsunuz.Memlekette yermi kalmadı?Gidin evinizde yada barda nerede içerseniz için.
Bu tür insanlar! Birde parkta???? ....düşünmek bile....

Malesef empati yok Mersin'e özel bir durum ve orada normal demek ki, izmir de abes kaçar. içki içmem ama sağa sola saldıran yoksa bence normaldir çünkü adamlar anlaşılan yeşil alanda içmeyi seviyor. Evde karı dırdırı da varsa olabilir.

http://www.mersinesnafi.com/?Syf=18&Hbr ... bulundu.--

Mersin alkol park kelimelerii ile alakalı bulduğum bir olay boşanmış vesaire kalpten gitmiş

ve ayrıca Kamuya açık alanlarda alkol tüketimi ile ilgili belirli bir yasa yoktur. Eğer kişi gürültü yaparak içiyor ve etrafına zarar veriyorsa, huzuru kaçırması sonucu para cezasıyla cezalandırılabilir.

İlgili kanun maddesi şudur.
Kabahatler kanunu madde 35
Madde 35 - (1) Sarhoş olarak başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde davranışlarda bulunan kişiye, kolluk görevlileri tarafından elli Türk Lirası idarî para cezası verilir. Kişi, ayrıca sarhoşluğun etkisi geçinceye kadar kontrol altında tutulur.

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5326.pdf

Aile ve aileye saygı denen bir şey kalmamışsa;
kim tutar

futbol oynayan ortaokul çocuklarının yanından geçerken de yüzüm kızarıyor başka bir sorun var sanırım

Bazı içki içmesini bilenlere söylüyorum sen bilebilirsin ama bilmeyenler ailenle otururken gelip yan tarafına küçük çişini yapsaydı ne yapardın hem ben senin içmeyiş bilip bilmediğini ne bileceğim alnındamı yazıyor içitikten sobnra sapıtmayacağın biraz insaf lütfen

Boş muhabbete devam ediyorsunuz, ister su ister raki icmis herhangi biri insanlti rahatsiz edecek sekilde davraniyorsa gidin nereye sikayet ediyorsaniz edin haklisiniz ama sirf onundeki sise hosunuza gitmedi diye milletin huzurunu kacirmayin.

madem okadar hassassiniz ozaman piknige ekmek bicagi getiren adami da sikayet edin, ne malum bir seye kizip birini kesmeyecegi? Kendi tabularinizi insanlara dayatmaktan vazgecin.

alkol kullanmıyorum mersin sahillerini teceye kadar bilirim
içenlerde genelde kayaların arasında takılıyorlar. aileyle kayalar arasında gezmediğim için bir şey demiyorum.
adana ya niye laf geldi ki anlamadım.

Düşünmeden yorum yapmak bazıları için refleks haline gelmiş... Ne denilse boş.
Şimdi kontrollü deneyler yaparak alkolün insan davranışı üzerindeki etkilerini mi inceleyelim? Yani alkol alan bir kişinin daha fevri hareket edebileceği olasılığını ve bu olasılığın da çevredeki vatandaş tarafından biliniyor olmasından kaynaklı tedirginlik yaşamalarını hiçe mi sayalım? "Bu durumu da şişeyi sevmemek" olarak mı değerlendirelim?

Şimdi iki sorum var;
1) Sokakta ulu orta alkol alan bir kişiden senin ailene, çocuğuna bir fayda gelir mi?
(Cevabını da ben vereyim: Muhtemelen HAYIR)

2) Sokakta ulu orta alkol alan bir kişiden senin ailene, çocuğuna bir zarar gelebilir mi?
(Evet gelebilir, gelmeyedebilir... Garantisi yok)

E bu durumda tedbir almak gerekmez mi? İnsanın dengesini kaybettirebilecek olan bu şeye neden güvenmeliyim ben? Sen içmesini bildiğini iddia ediyorsun ya... Senin o içtiğini ben kış günü ilaç niyetine içerim. Bunu yapabiliyor olmam bunu savunmamı gerektirmez.

Vesselam.

Akli basinda adam bir seyi sadece kendisi icin savunmaz zaten, o kismi bos geciyorum yani.

Kimsenin yedigi, ictigi sana fayda saglamak zorunda degil. Zarari olmadigi surece bosa kendinizi hirpalarsiniz, ihtimaller uzerinden insanlari kisitlamaya kalkarsak bir cogunuz sokaga dahi cikamazsiniz bu mantikla.

Son olarak sabri beyi hatirlattin bana, o da havada duruyordu sahitleri vardi hani :puhaha:
oksuruk surubunu icki sandin herhalde, boyle devam aferin :alkis:

Mersine gideli Bir yil olmus yani oraya sonradan giden sizsiniz oraya adapte olacaginiza zaten orda olanlarin hayatina karisip onlari kendiniz gibi yasamaya zorluyorsunuz.

Bu ortadogununun vicik vicik igrenc zihniyet ve hastaligindan igreniyorum. Insallah yurt disina falan cikmassin zira mc Donalds DA dahi icilebiliyor sonra oraya DA el atarsin.

Agzima icki koymuslugum yok bu Ne ovunulcek Ne uzunulcek Bir set sadece Bir tercih.

Soylecek soz yok sadece mide bulandiriyorsunuz. Hayatlarinizi baskalarina DA dayatmaktan vazgecin.

Iran arabistanda vs icki yasak sokakta evde icemessin o yuzden o ulkeler isvecden ingiltereden vs Daha guvenli refah icinde.

Avrupada 13-14 ulke gezdim hepsinde de parkta nehir kenarinda icenler gordum hicbirinden zarar gormedim Istanbul sokaklarindan DA Kat Kat guvende hissederek gezdim.

mirasuc' Alıntı:
Arkadaşlar Mersin de oturuyorum 1 sene olmadı buraya geleli ve bir türlü alışamadığım bir durum var. Mersini bilenler bilir. Halka açık parklarda masalı banklar yanı başında çocukların oynaması için çocuk parkı. Aileler çoluk çocuk gelir kimi pinik yapar kimi çocuklarıyla eğlenir parkta oturur. Bizde çalışan bir çift olarak, bazı hafta sonları gider çocuklarla vakit geçirmeye çalışırız ki sorun burada başlıyor. Oturduğunuz masanın hemen yanında ki masada çocuk parkına 3 mt. Mesafede 4 - 5 adam oturmuş masaya dizmişler nevaleleri hemde hiç gizli içme derdi olmadan doldurmuşlar rakıları içiyorlar. Bazen küfürlü konuşmalarıda duyuluyor.

Bu olayı hemen hemen gittiğim her parkta yaşadım.

İnsanlarda normal karşılarmı olmuş yoksa aman başıma bela almayayımmı diye nedir müdahale eden yok.

insanlara saygıları yok en azından çocuklardan utansalar oda yok.

Bunlara devletin bir yaptırımı var mı yoksa bu olay yasak kapsamında değil mi.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sizin sorduğunuz ve rahatsız olduğunuz konu Parklarda içki içilmesi mi? yoksa Parklarda belirli gruptaki insanların davranışları ve konuşmaları ile çevreye olumsuz etkileri mi?

Yılda içtiğim 5 6 kadeh rakıyı geçmez, 8 10 da bira içerim. Bunun dışında birçok içki masasına oturmuşmuşluğum vardır. Bu içki içenlere düşman olmak bence sadece cahillikten ve o ortamlara kafa olarak uzak olmaktan geliyor. Savunma eğer içki içenler ağzını bozuyor şeklinde ise bir zahmet hiç macada gitmeyin!

yildiray75' Alıntı:
Adananın yanındaki ilden ne bekliyosun Hocam?
Terbiyenizi takınınız. Orada yaşamadan oranın insanı hakkında yorum yapmak boşboğazlıktan başka hiçbirşey değil.

Geri