Peugeot 206 hararet hakkında?

Kodla Büyü

dervisahmet

Seçkin Üye
Seçkin Üye
10-15 km ortalama 90 km hızla gidiyorum hararet 90 ı geçip kırmızıya yaklaşıyor.206 için normalmidir bu? Kaputu açtığımda ince tiz bir ses geliyor derinden . Kusura bakmayın araba olayını yeni öğreniyorum acemiyim. Bu sebeple bu aralar araba ile ilgili sorularım oluyor foruma.

Sebebini bilmiyorum hocam ancak, normal bir durum olmadığı kesin.Geçmiş olsun.Saygılar.

kesinlikle normal değil hocam,bende bi 206 sahibiyim ve şehir içi en yoğun trafikte bile motor harareti 95 dereceyi geçmez,geçmemeli. Zaten 93-95 derece civarında fan açar 206 lar!Bilgin olsun ve kontrol ettir arabanı.

arkadaşlar konuyla alakası yok ama memnun musunuz peugeotlardan kime sorsam alma diyor ama herkesin altında bu araba var çok hoşuma gidiyor 306 falan...

Hocam ilk önce sorunuza geleyim.
Böyle bir durum normal değil. Tamam 90 ı biraz geçebilir ama sonrasında fan devreye girer ve 90 a düşer.
Motora zarar verebilirsin, hemen servise git derim.

Bu arada peugeot Türkiye için uygun bir araba değil bana sorarsan. Asfalt arabası.
Bende de peugeot var bu arada.

peugeot arabam yok ama hararet o seviyede ise sorun vardır sanırım. 90 civarı normal diye biliyorum. kırmızıya yaklaşıyorsa su eksiltiyor olabilir suyunu tamamlayıp yağını kontrol etmekte fayda var

Dur kalklardan araç daha çok hararet yapar.
İsterseniz servise gidin sizi yolup gönderecektir. İbrede bir oynama olacağını sanmıyorum. Her koşulda defalarca aracımı test ettim bu değerler normal.. Yapmanız gereken aracınızı antifirizli suyla doldurmak. Boşuna uğraşıp kafanızı yormayın. Yükse ısı aracın yağını inceltiyor buda motor aşınmasını önlediği gibi performansıda artırıyor. Kırmızı çizgilere gelmediği sürece aracınızda bir telike yok demektir.

kburak2004' Alıntı:
arkadaşlar konuyla alakası yok ama memnun musunuz peugeotlardan kime sorsam alma diyor ama herkesin altında bu araba var çok hoşuma gidiyor 306 falan...
Bende 207 var ben çok memnunum anadolunun bir çok yerine gittim yüzümü kara çıkarmadı genede karar sizin.

yaklaşık 2 yıldır 206 kullanıyorum. Aynı sorun benımde basıma geldi. sabit hızla giderken hararet yuksek gosteriyo sehir içinde ise uyarı verıyodu.Sorun fana giden elktrıgın gectiği bir parcanın oksitlenmesiymiş. doğal olarakta fan çalışmıyor. Tavsıyem oncelikle fanı ve motor suyunun yeterli olup olmadıgını kontrol etmen

Arkadaşlar konu için kayıt oldum ancak şu dikkatimi çekti hepiniz servisi önermişsiniz illede servise gitmeniz gerekmiyor çünkü servislerde normal fiyat uygulaması yoktur. Neyse konuya gelince konuyu merak eden arkadaşım için söylüyorum arabanın kaputunu açıyorsun motorun sol üst kısmında kitapçık işareti olan veya '!' işareti olan bidon gibi bir şey var arabanın motoru soğukken açıp kapağını içindeki su seviyesini kontrol ediyorsun yaklaşık yarım parmak uzunluğunda bir mesafe varsa içindeki sıvı seviyesi normaldir senin buna yapacağın bir şey yok arabanı fazla devirli bir şekilde kullanmayarak doğru radyatör ustasına gidiyorsun servise gitmek istersen bu senin tercihin ancak fiyat al öyle git derim.
Hararetin normal seviyesi 90 olmalıdır yada daha düşüğü ama kesinlikle 95'i geçirme yakarsın arabayı masrafın büyük olur.

Radyatör suyunu kontrol et sürekli..su eksiltiyorsa radyatör kapağından su kaçırıyor olabilir,radyatöründe çatlak olabilir , klima veya kalorifer borularında çatlak olabilir..veya fan da arıza olabilir..bunlara rağmen geçmiyorsa "hayalet arza dediğimiz arza vardır" geçmiş olsun :)

Radyatör suyunu kontrol et.
Bunlarda kaçlı müşür var bilmiyorum ama vectrada 2 kademeli müşür vardı 1. kademe 90 da açıyordu. 2. kademe 105 veya 110 açıyordu. müşür problemli olabilr. bence servise baktır. Normal kullanımlarda 90 geçmez. 90 geçmesi için aracı ramparlarda devirsiz kullanmanız gerekir.

Hararet yaptırırsan çook pahalıya mal olur ben diyeyim 2 sen deki 3bin masraf çıkabilir .Motor revizyona girer. Dikkat ederim.
Geçmiş olsun.

Geri