Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Pisa Direktörünün Kodlamaya Bakış Açısı

Konu, 'Basında BT' kısmında janet tarafından paylaşıldı.

Etiketler:

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. janet

janet Site Gezgini

2. erakcora

erakcora Seçkin Üye Seçkin Üye

İlginç. Kodlamayı sadece bir dilde program yazmak olarak değerlendirirsek adamım dediği doğru. Ancak bana göre algoritmik düşünce ve matematik her zaman önemli olacaktır. Kuru kuru arduino öğretmek hata olacaktır mesela.

Son düzenleme: 28 Şubat 2019
    Diyavol ve computerist bunu beğendi.
  3. ylmz

ylmz Seçkin Üye Seçkin Üye

kodlamadan neyi kastetmiş programlamanın basamakları zaten onun da dediği gibi öğrencileri düşünmeye sevk ediyor

4. latcakir

latcakir Seçkin Üye Seçkin Üye

Aslında söyledikleri doğru. Bugün okullarda kullanılan programlama kartları 20 yıl öncede vardı. Önemli olan temel bilgileri kazanmak. Örneğin açın bir fizik yada lineer cebir referans kitaplarını herşeyi en basit örnekler ile temele inerek anlatırlar. Örneğin bir çocuğa robot yaptırırken trigonometri, vektörler, matrisler, denklem çözümleme algoritmaları gibi örneğin basit tek eksenli bir robot koldan başlayarak hesaplama öğretsek daha değerli olur. Çocuklara farklı sensörler kullandırararak onları geleceğe hazırlayamayız. Einstein ın bir lafı var "herkes bir şey bilebilir önemli olan onu anlayabilmektir"

5. blankkeyframe

blankkeyframe Seçkin Üye Seçkin Üye

Pisa direktörünün böyle bir yorum yapmasının altında mutlaka başka sebepler vardır. Evet kodlama ilerde popülaritesini yitirecek katılıyorum fakat kodlamayı çocuklar kod yazsın yazılımcı olsun diye öğretmiyoruz ki, algoritmik düşünme becerisini geliştirme, problem çözme yaklaşımları kazandırma gibi amaçlar için öğretiyoruz bu açıdan düşününce bir çok anlamda katkısı oluyor öğrenciye zeka geliştiriyor yahu. Ama Pisa direktörünün bu sözünden eminim ki sadece bizim yöneticilerimiz feyz alarak kodlamayı değersizleştirir bu ülkede yakındır yani popülaritesini yitirmesi..

mkankan bunu beğendi.
  6. erden60

erden60 Seçkin Üye Seçkin Üye

Pisa'nın kuruluş amacını az çok tahmin edebiliyoruz. Bu açıklama şaşırtmadı. Tam tersine çok faydalı!

sertokus bunu beğendi.
  7. sertokus

sertokus Süper Üye Süper Üye

Tam anlatamamış PISA direktörü ben açıklayayım. Çocuklara kodlama öğretmek zaman kaybı. Ezberle unut dersleri öğretin bu zaman kaybı değil. Kurba bağırsağı öğrensin unutsun, vander vall bağları öğrensin unutsun, ek fiil öğrensin unutsun, neredeyse hiç bir zaman kullanmayacağı trigonometriyi öğrensin unutsun demek istiyor.

8. pilgrim

pilgrim Üye

Pisa'nın kuruluş amacı nedir?

9. Bahadır1980

Bahadır1980 Seçkin Üye Seçkin Üye

Ben şahsen öğrencilerimizin kodlamaya çok sıcak olduklarını gördüm. Erkek öğrencilerden oluşan bir okulda olmama rağmen öğrenciler code.org daki , blockly de ki uygulamaları çok severek yapıyorlar. Ben bu görüşler için erken olduğunu düşünüyorum. İlk etapta sürekli yapılan şeyler tekrarlanıyor bu doğru fakat zaman ilerledikçe farklı fikirler de çıkacaktır. Bu bir süreç, süreç ilerledikçe çok farklı düşünme becerileri gelişecektir. Çocuklar farklı disiplinlerde öğrendiklerini bu yöntem ile bir araya getirebiliyorlar. Çocuk eğik atış için kullanılan formülün neden kullanıldığını ancak bir robot tasarlayıp belli bir sonuca ulaşabilmek için kullandığında anlayabiliyor, somutlaştırıyor. Ülkemizde ise bu sonuçları tartışmak için çok erken. Elbette modası geçecek ve eski trendini yitirecektir ancak faydası olmadığını kimse iddia etmemeli.

Kobe bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal