Powerpointte Excel Kullanımı

Kodla Büyü

zturfan

Aktif Üye
Arkadaşlar, bir bilgi yarışması için sunu hazırlıyorum.Sunuda her cevaptan sonraki slaytta powerpointe gömdüğüm excel dosyası açılacak ve ben o esnada dosya üzerinde puan girişi yapıcam.Excel dosyasını açıyorum ama üzerinde değişiklik yapamıyorum.Acaba böyle bişey yapılabilir mi?Ya da nasıl yapılabilir?Yardımlarınızı bekliyorum.

Örnek dosyanızı eklerseniz daha fazla yardımcı olmaya çalışırız.

Ne yazık ki powerpoint böyle bir işleme izin vermiyor sanırım.
Ancak şöyle bir yöntemle işinizi çözebilirsiniz. PowerPoint sununuzu Farklı kaydet diyerek, Powerpoint gösterisi olarak kaydedin, böylece çift tıkladığınızda direk yayınlanmaya başlayacaktır. Excel dosyanızı hazırlayın. Önce Excel dosyanızı açın, Görünüm sekmesinden Tam ekran yapın. Böylece sadece satır ve sütun başlıkları ile Excel program başlığı kalacaktır. Tam ekran yapmadan önce Görünüm sekmesinden Başlıklar ifadesini seçilmemiş yaparsanız, sütun başlıkları da görünmez olur.
Excel dosyanızı açtıktan sonra, sununuzu çalıştırın. Başka bir programın açık olmadığından emin olun. Birinci soruyu ekrana getirdikten sonra Alt + Tab tuşu ile Excel belgesine geçiş yapabilir, gerekli puan ekleme işlemlerini yaptıktan sonra tekrar Alt + Tab ile PP'ye dönebilirsiniz. Böyle bir çözüm en uygunu olacaktır.

yakuphan' Alıntı:

Hocam,yarışma önümüzdeki günlerde yapılacağı için dosyayı buraya ekleyemem ama şöle açıklayayım.Slaytımda bir excel tablosu var ve ben bu sunuyu f5 ile çalıştırdığımda tabloya o anda puan girmek istiyorum.Yani böyle bişey yapabilirmiyim?

yakuphan' Alıntı:
Ne yazık ki powerpoint böyle bir işleme izin vermiyor sanırım.
Ancak şöyle bir yöntemle işinizi çözebilirsiniz. PowerPoint sununuzu Farklı kaydet diyerek, Powerpoint gösterisi olarak kaydedin, böylece çift tıkladığınızda direk yayınlanmaya başlayacaktır. Excel dosyanızı hazırlayın. Önce Excel dosyanızı açın, Görünüm sekmesinden Tam ekran yapın. Böylece sadece satır ve sütun başlıkları ile Excel program başlığı kalacaktır. Tam ekran yapmadan önce Görünüm sekmesinden Başlıklar ifadesini seçilmemiş yaparsanız, sütun başlıkları da görünmez olur.
Excel dosyanızı açtıktan sonra, sununuzu çalıştırın. Başka bir programın açık olmadığından emin olun. Birinci soruyu ekrana getirdikten sonra Alt + Tab tuşu ile Excel belgesine geçiş yapabilir, gerekli puan ekleme işlemlerini yaptıktan sonra tekrar Alt + Tab ile PP'ye dönebilirsiniz. Böyle bir çözüm en uygunu olacaktır.

Teşekkürler hocam,mantıklı bir çözüm.Hiç olmamasından daha iyidir.

zturfan' Alıntı:
yakuphan' Alıntı:

Hocam,yarışma önümüzdeki günlerde yapılacağı için dosyayı buraya ekleyemem ama şöle açıklayayım.Slaytımda bir excel tablosu var ve ben bu sunuyu f5 ile çalıştırdığımda tabloya o anda puan girmek istiyorum.Yani böyle bişey yapabilirmiyim?
Önceki ilçemde çok yarışma hazırladım. Sunum esnasında excel çalışma sayfasına bilgi girişinin yolu yok. Arkadaşların dediği gibi ayrı bir excel sayfası açmakta fayda var...

excelde hazırlanan bölümü özel yapıştır ile
bağlantı yapıştır
excel çalışma sayfası nesnesi
seç

yine excele bağlantıları güncellemek için bir buton ekle
artık excelde güncellediğin bilgiler sunuda görüntülenebilir.....

intel4004' Alıntı:
excelde hazırlanan bölümü özel yapıştır ile
bağlantı yapıştır
excel çalışma sayfası nesnesi
seç

yine excele bağlantıları güncellemek için bir buton ekle
artık excelde güncellediğin bilgiler sunuda görüntülenebilir.....
Anladığım kadarı ile arkadaş Excel ve Powerpoint sayfaları arasında geçiş yapmak istemediği için, geçişler göze hoş görünmediği için powerpointe excel çalışma sayfası eklemek istiyor. Buton ekleyip link verme işi arkadaşın işini görmeyecektir...

paylaşılan çalışma sayfası ile excel başka bilgisayardan da açılır ama neyse

intel4004' Alıntı:
paylaşılan çalışma sayfası ile excel başka bilgisayardan da açılır ama neyse
Yarışmacılar sahneyi kullanıyordur. 2 projeksiyon görüntüsü için yer yoktur sahnede...

her soru için excel çalışma sayfası oluşturup her çalışma sayfasında powerpoint nesnesi oluşturun her sayfaya link ekleyip skor sayfasına gidip değiştirebilirsiniz, skor sayfasına her soru sayfasının linkini koyarak dolaşım sağlayabilirsiniz. Görünümü de tam ekran yapıp hücre etiketleri, kaydırma çubuklarını, kılavuz çizgileri gizlersiniz excel olduğu bile anlaşılmaz. Skor için hücrelerdeki değerleri değiştiren butonlar ekleyip, değer değişimleri grafik olarak görselleştirebilirsiniz.

Ekteki yarışma örneği ofis 2007 ile hazırladığım sadece skoru göstermek için kullandığım çalışma. Görme engelliler okulunda çalıştığım için soruları koyma gereği duymadım soruları okuyoruz, sadece sonuçları yansıtıyorum.

Ekli dosyalar

• yarışma.JPG
    yarışma.JPG
    70.8 KB · Görüntüleme: 3,142
  • yarışma 3lü.rar
    397.2 KB · Görüntüleme: 143
Geri