Programlama Öğretimini Değerlendirme

Kodla Büyü

suvari58

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar,
Uzun zamandır burayı takip ediyorum.
Programlama öğretiminde kullanılan Code.org,Scratch,Small Basic gibi bazı yazılımları öğretilmeye çalışıldığını görüyorum.
Gayet güzel düşünceler ve gayretler bunlar.Seviniyorum ve takdir ediyorum.
Ancak değerlendirme boyutuna geçildiğinde absürt hatta komik denecek yazılılar veya uygulamalar görüyorum.
Scratch'dan yazılı olur mu Allah aşkına? veya ben Kodu Game'den sınav yaptım diyor başka biri.
Sorulara bakıyorum arkadaşımız Algılama başlığının altındaki bir bloğu soruyor. ya da şurdan şuraya götürmek için hangi blokların olması gerekir falan.Olmaz güzel öğretmenim.Yapmayın etmeyin.Bu yazılımları üretenler sizleri görseler gülerler.Biz ne için ürettik siz neler yapıyorsunuz diye.

Bu ve bunun gibi girişimler öğrencilere programlamayı sevdirmez aksine soğutur.
Dersimizi veya programlama öğretimini en azından klasik sınav anlayışından kurtarın.Uygulamaya dönük olup,oyun ve proje üretsinler. Onlara zaman tanıyın.
Değerlendirirken programlama bilgisini ölçtüğünüz ölçekleriniz olsun.Kendiniz geliştirin bunları. Grup halinde çalıştırın,birbirlerine oynatın onlar değerlendirsinler.Sizden yıl sonu evrak istendiğinde CD halinde oyun projelerinizi ve değerlendirme ölçeğinizi teslim edersiniz.
Size öğretilen öğretmenlik mantığıyla 21.yy öğrencileri yetiştiremezsiniz. Uydum kalabalığa demeyin.

Hocam çok güzel bir öneri. Seneye gelecek Kodlama dersinin değerlendirmesi için de güzel bir değerlendirme ölçeği hazırlamalıyız.

Tabi bilişim sınıfı olmayan arkadaşların da böylelikle donanım ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalara hız verilir belki.

Scratch'tan(veya başka bir platformdan) yazılı yapıp bir menüyü ya da bloğu sormanın ya da programı yapmalarını istemenin onlara katacağı hiçbirşey yoktur.
Lütfen programlamayı klasik ders mantığı ve değerlendirme yöntemleriyle karıştırmayın.Öğrencileri soğutmayın bu dersten.
Minik oyunlar yapmalarını isteyin,grup ise projeler verin.
Kendiniz bir değerlendirme ölçeği hazırlayın ve değerlendirin.
Sene/dönem sonunda ise bunlarla yabancıların arcade day dedikleri birbilerinin oyunlarıını oynadıkları ve değerlendirdikleri günler tertip edin.

Geri