Proje okulunda ders meselesi

Kodla Büyü

miagisan

Üye
Merhaba arkadaşlar. Kız anadolu imam hatipte formatör olarak çalışıyorum. Okulumuz proje okulu. 2 saat 6lara (3 şube), 1 saat de 7lere (3 şube) toplam 9 saat derse giriyorum. Proje okulu olduktan sonra 5. sınıflardan ders kalktı biliyorsunuz. Geçen yıl 5lerin devamı olduğu için 6larda da bilişim teknolojileri ve yazılımı seçemedik. Onun yerine Seçmeli Robotik Kodlama ve Seçmeli Dijital Sanatlar seçtik birer saat. 7lerde de 1 saat Robotik Kodlama seçtik. Bu yıl yine öyle olacak diye düşünerek Seçmelilerin kitaplarını da aldım başladım ders işlemeye fakat öğrendim ki 6larda da ingilizce arttığı için artık seçmeli dersler de sadece ingilizce seçiliyormuş. Yani ben derse giriyorum ama kağıt üzerinde ve eokulda dersim yok. Yani yok oluyorum anlayacağınız. Var mı durumu benim gibi olan bu gidişat ne olacak böyle?

ben de aynı durumdayım hocam, ders tamamlamaya farklı bir okula gidiyorum. seneye ne olacak bakarız onlar düşünsün.

Maalesef hocam :( Müdür yardımcısı ol diyorlar. 20. yıla yaklaştım şöyle ağız tadıyla öğretmenlik yaptığım sene sayısı 5'i geçmez. İdareciliği de istemiyorum. Ama adım adım oraya doğru gidiyorum sanırım. Gittiği yere kadar BTR, norm sıkıntısına da düşersem en kötü ihtimalle idarecilik diyorum kafamda bakalım:(

Hocam merhaba bende Kız Anadolu İmam Htip Lisesinde çalışıyorum. Malesef 5 ve 6 larda dersim yok sadece 11 lerde dersim var. İngilizce ağırlıklı eğitim arttıkça derslerimiz yok oluyor ve sürekli norm fazlası oluyoruz. Ben geçen sene 1 sene Müdür Yrd. yaptım ama onu da pek istemiyorum açıkcası halimiz ne olacak bende merakla bekliyorum.:(

Geçen yıl pilot olarak başlanan ve bu yılda kapsamı genişletilerek 300 okulda pilot uygulanan Çoklu yabancı dil programında 5 ve 6. sınıflarde Bilişim teknolojileri dersi kaldırılıyor. Her yıl uygulanacak okul sayısı artacak olan bu proje ile bir çoğumuz norm fazlası olacağız. ( ama sanırım kimsenin umrunda değil veya farkında değil...) Dersimizden vazgeçildiği, tüm dersler bir şekilde yer bulurken bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin ilk kaldırılan ders olarak düşünülmesi acı verici. Geçen yıl Alanımıza getirilen seçmeli derslerin çokluğuyla( robotik kodlama, Yapay zeka, Dijital sanatlar..) umutlansakta ağzımıza bir parmak bal çalıp, zorunlu dersleri kaldırmaya hazırlık olduğunu düşünüyorum ki yabancı dil pilot uygulama programlarında bu niyeti gördük malesef.

Hocam merhaba bende Kız Anadolu İmam Htip Lisesinde çalışıyorum. Malesef 5 ve 6 larda dersim yok sadece 11 lerde dersim var. İngilizce ağırlıklı eğitim arttıkça derslerimiz yok oluyor ve sürekli norm fazlası oluyoruz. Ben geçen sene 1 sene Müdür Yrd. yaptım ama onu da pek istemiyorum açıkcası halimiz ne olacak bende merakla bekliyorum.:(
Hocam dün sordum müdüre lisede ders yok mu diye. 11lerde hangi derse giriyorsunuz?

Geçen yıl pilot olarak başlanan ve bu yılda kapsamı genişletilerek 300 okulda pilot uygulanan Çoklu yabancı dil programında 5 ve 6. sınıflarde Bilişim teknolojileri dersi kaldırılıyor. Her yıl uygulanacak okul sayısı artacak olan bu proje ile bir çoğumuz norm fazlası olacağız. ( ama sanırım kimsenin umrunda değil veya farkında değil...) Dersimizden vazgeçildiği, tüm dersler bir şekilde yer bulurken bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin ilk kaldırılan ders olarak düşünülmesi acı verici. Geçen yıl Alanımıza getirilen seçmeli derslerin çokluğuyla( robotik kodlama, Yapay zeka, Dijital sanatlar..) umutlansakta ağzımıza bir parmak bal çalıp, zorunlu dersleri kaldırmaya hazırlık olduğunu düşünüyorum ki yabancı dil pilot uygulama programlarında bu niyeti gördük malesef.
Hocam seçmeli ders geçen yıl bilişimin yerine 6larda seçmiştik. Sistem izin verdi, eokulda göründü, sınav yaptım, karnede de vardı. Bu yıl seçmeli ders olarak sadece İngilizce seçmeye izin veriliyormuş. O kadar seçmeli ders var düşünün 5,6,7 lerde hiçbirisini eokulda seçip sisteme giremiyorsunuz:(

Bilişimin konularını matematik branşına vermişler. Algoritma programlama temelleri vb konular matematik branşında bir ünitesi olmuş. Matematikçi bugün bana bu sene senle beraber girelim derse diyor takılıyor.
Bu branş bizi dert sahibi etti.
Bilmem kaç yıl önce yaşamış aristolarin bilmem kimlerin işlendiği felsefe dersi bile 10 11 lerde zorunlu 2 saat. Bizim branş sıfır. Daha olanı da kaldırıyorlar. Gerçekten çok sıkıldık. İllallah dedik

Bilişimin konularını matematik branşına vermişler. Algoritma programlama temelleri vb konular matematik branşında bir ünitesi olmuş. Matematikçi bugün bana bu sene senle beraber girelim derse diyor takılıyor.
Bu branş bizi dert sahibi etti.
Bilmem kaç yıl önce yaşamış aristolarin bilmem kimlerin işlendiği felsefe dersi bile 10 11 lerde zorunlu 2 saat. Bizim branş sıfır. Daha olanı da kaldırıyorlar. Gerçekten çok sıkıldık. İllallah dedik
Çok iyi anlıyorum hocam o kadar bunaldım ki sinirimden ağladım resmen geçen gün. En çok da hiçbirşey yapamamak canımı sıkıyor. Sanki görünmeziz anlayamıyorum gerçekten bizim branşa karşı bu kayıtsızlığı.

Proje okulundayım hocam, 5 ve 6. sınıflarda 1'er ders Seçmeli Robotik Kodlama dersine giriyorum 2 yıldır. Şube sayımız fazla olduğu için bana yetiyor 1'er ders olması.

Hocam seçmeli ders geçen yıl bilişimin yerine 6larda seçmiştik. Sistem izin verdi, eokulda göründü, sınav yaptım, karnede de vardı. Bu yıl seçmeli ders olarak sadece İngilizce seçmeye izin veriliyormuş. O kadar seçmeli ders var düşünün 5,6,7 lerde hiçbirisini eokulda seçip sisteme giremiyorsunuz:(
hocam çok saçma seçmeli sadece İngilizce 'ye izin veriyor ne demek adı üstünde seçmeli ders istediğini seçersin. Bence okul idaresi sizin gitmeniz için ders seçimini İngilizce olarak yapmış. Zaten tonla İngilizce ders saati varken seçmeli İngilizce seçmek de ne bileyim garip yani.

hocam çok saçma seçmeli sadece İngilizce 'ye izin veriyor ne demek adı üstünde seçmeli ders istediğini seçersin. Bence okul idaresi sizin gitmeniz için ders seçimini İngilizce olarak yapmış. Zaten tonla İngilizce ders saati varken seçmeli İngilizce seçmek de ne bileyim garip yani.
Yok hocam baktım idarecilerin ekranından gerçekten e-okul ders programında seçmeli dersler seçmeli İngilizce olarak seçiliyor. Saçma ama durum bu:( yani anlamadığım şey insanlar norm fazlası oluyor teknoloji tasarım ve bilişimden. Oturmuş bir şey az da olsa vardı (5-6 da bilişim, 7-8 de tek tasarım) neden kaldırırsın? Çok basit yani çözümü altı üstü 2 saat veya 1 er saat ders koyacaksın 😕

Geri