Projelere katılımı PROTESTO EDİYORUM

Kodla Büyü

yuci81

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bildiğiniz gibi bakanlık ve diğer kurumlar tarafından yıl içinde çeşitli projeler yapılmaktadır. Her ne kadar illerdeki yetkililer teşvik etse, zorlasa, katılmamız gerektiğini söylese de bu projelere katılım gönüllük esası ile yapılmaktadır. Ama aşağıdaki sebeplerden ötürü bu projelere katılımı şahsım adına protesto ediyorum. Sadece dönem başında oluşturduğum e-twinning projeme devam edeceğim onun dışında aşağıda belirttiğimiz problemlerin düzelmemesi durumunda projelere katılmayacağım. Burada yer alan Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ve BT Rehber Öğretmeni görevlendirilen arkadaşları bu protestoma davet ediyorum.

PROBLEMLER
1- BT rehber öğretmeninin okul idareleri ve öğretmenler tarafından bilgisayar teknisyeni/teknikeri olarak algılanması. Biz öğretmeniz!
2- Liselerde normların seçmeli derslerle belirlenmesi. Seçmeli derslerin belirlenmesinde çeşitli usulsüzlükler yapılmaktadır. Kimi idare btryi elinde tutmak için olmayan derse norm yazmakta dolayısıyla bölge normunu etkilemekte, btr ile anlaşamayan idare dersi seçmemekte daha sonra BT normu düşmektedir.
3- BT normu olmayan ama BT sınıfı olan okullara yönetmelik gereği BT normu açılmaması. İlk defa geçen sene bu yönetmelik uygulandı ama sayı yeterli değildi.
4- BT rehberliği görevlendirmelerinde bir birlik olmaması, bazı valiliklerin görevlendirme yapmaması.
5- Projelerde gönüllülük esası olduğu halde öğretmenlerin bu projelere katılımının zorlanması.
6- Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının kapatılması yani açılamaması. Halbuki çoğu arkadaş projelere katılmak için bu kursları açıyordu, malzemeleri noksan geldiğinde kendi cebinden karşılıyordu.
7-........

PROBLEMLERDEN DÜZELENLER
1-.....

Arkadaşlar yukarıda yazdıklarım dışında sizin ekleyecekleriniz varsa bekliyorum.

Son düzenleme:
Hocam bu branştan o kadar yoruldum ki anlatamam. Her şeyden anlamak zorundayız maalesef. Okluda tübitak olur gözler bilişime çevrilir, tahtalar zaten bizde idarenin vs bilgisayarı bizde, web sitesi bizde, kağıt sıkışır fotokopi bozulur bizde, okula afiş hazırlanır bizde, destek noktası kurulur koş bilişim koş... Ayrıca buna ilaveten alanın ucu bucağı yok her şeyden anlamak zorundaymışız gibi. Koş robot yap, 3 boyutlu yazıcı geldi hemen işi çöz müdürler hava atacak... Bölümün görev tanımı yok bi kere...Ne bilim Hocam sıkıldım valla

hocam meslekte 11. yılımı çalışıyorum. bu zamana kadar sadece 1 kere proje hazırladım. o da müdürümle aramın çok iyi olması ve " hocam bir tek sen hazırlamadın bir tane proje hazırlasan olur mu?" diye rica etmesiyle oldu. hiç bir müdür bana zorla proje hazırlatamaz. size de hazırlatamaz. fazladan 1000 lira için milletin ağız kokusunu çekenler düşünsün bunu.

Kesinlikle katılıyorum hocam. Her gün farklı bir yarışma,festival,şenlik yazısı geliyor. Bunlar da yetmiyormuş gibi şunlara kodlama semineri ver, bunlara robotik kodlama kursu ver, Tübitak bilim fuarına, Tübitak 2204'e, Bilim Şenliğine katıl vs. vs. Bize soran yok herkes zorlamayla, dayatmayla bu işleri yaptırmaya çalışıyor. Öğretmen olduğumu unutuyorum çoğu zaman. Yeter artık bıktım meslekten de yarışmalardan da. Gereken neyse yapmalıyız bence. Bu iş bu şekilde yürümez ve yürümemeli de zaten.

Hocam bu branştan o kadar yoruldum ki anlatamam. Her şeyden anlamak zorundayız maalesef. Okluda tübitak olur gözler bilişime çevrilir, tahtalar zaten bizde idarenin vs bilgisayarı bizde, web sitesi bizde, kağıt sıkışır fotokopi bozulur bizde, okula afiş hazırlanır bizde, destek noktası kurulur koş bilişim koş... Ayrıca buna ilaveten alanın ucu bucağı yok her şeyden anlamak zorundaymışız gibi. Koş robot yap, 3 boyutlu yazıcı geldi hemen işi çöz müdürler hava atacak... Bölümün görev tanımı yok bi kere...Ne bilim Hocam sıkıldım valla
Hocam dediklerinize aynen katılıyorum. Yazdıklarınıza ilaveten ses sistemi, mikrofon kurmamızı da istiyorlar. Ben eğitim hayatımın hiç bir aşamasında ses sitemi ve mikrofon kurmayla ilgili eğitim almadım. Bu iş kesinlikle bilişimcinin işi değil. Hiçbir müdüre bunu anlatamadım maalesef.

Aşağıdaki eklenmiştir:

6- Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının kapatılması yani açılamaması. Halbuki çoğu arkadaş projelere katılmak için bu kursları açıyordu, malzemeleri noksan geldiğinde kendi cebinden karşılıyordu.

• Beğen
Tepkiler: omd
Hepimiz bıktık, yorulduk artık. Proje hazırlaması en çok istenen branşız ama ne yazık ki dyk bile açamıyoruz.
Ama bu şekilde bireysel bir protesto ses getirmez. Kimsenin ruhu bile duymaz. Bilişim öğretmenleri olarak protestolarda cidden iyi değiliz. Bunda Bötelerinde etkisi var. Üniversitelerden de ne yazık ki destek alamıyoruz. Felsefe dersleri azaltıldığında bölüm hocaları nasıl isyan etti. Öğrencilerimiz azalıyor diye. Twitterda felsefenin önemi konusunda durmadan paylaşımlar yaptılar.
Bizde durum farklı bizim bölüm hocaları sanırım öğrencisiz sınıfları sevdi. Zaten ben okurkende bir kısmı başka alanlarından mezundu, Böteyi onlar bile sahiplenemedi.
Yani bireysel bir hareketle hiçbirşey ne yazık ki olmaz

Hepimiz bıktık, yorulduk artık. Proje hazırlaması en çok istenen branşız ama ne yazık ki dyk bile açamıyoruz.
Ama bu şekilde bireysel bir protesto ses getirmez. Kimsenin ruhu bile duymaz. Bilişim öğretmenleri olarak protestolarda cidden iyi değiliz. Bunda Bötelerinde etkisi var. Üniversitelerden de ne yazık ki destek alamıyoruz. Felsefe dersleri azaltıldığında bölüm hocaları nasıl isyan etti. Öğrencilerimiz azalıyor diye. Twitterda felsefenin önemi konusunda durmadan paylaşımlar yaptılar.
Bizde durum farklı bizim bölüm hocaları sanırım öğrencisiz sınıfları sevdi. Zaten ben okurkende bir kısmı başka alanlarından mezundu, Böteyi onlar bile sahiplenemedi.
Yani bireysel bir hareketle hiçbirşey ne yazık ki olmaz

Benim bireysel gücüm bir yere kadar. Ama öyle bir durum olur ki o bir kişinin arkasında binlerce kişi olur o zaman durum değişir. Biz içimizdeki böte-tef ayrımlarını bir yana bırakalım. Hepimiz aynı gemideyiz, meslek liselerinin normları çoktan doldu, tayinlerde yer değiştirmek çok zorlaştı. Aslında bu işin böte-tef ayrımı da kalmadı artık. En sonki 50 atama sayısı bizi çok düşündürmeli.

Ben hiç dyk kursu açmadım, meslek lisesinde çalıştım yıllarca, geçen sene başvurular geçtiği için kendi okulumda idareci olduğum halde açmadım, yoksa milli eğitime gidip açtırmasını da bilirdim. Şimdi birileri çıkar sırf dyk ek dersi için protesto ediyorsunuz falan der onun için yazıyorum. Ben esef mezunuyum günün birinde meslek lisesine geçerim ama ortaokullarda diğer liselerde branşımız çok kötü durumda. O yüzden bazı şeylere tepki göstermenin zamanı geldi geçiyor bile.

Bu arada söylenenler doğru. Bireysel tepkinin ötesinde geçemeyecektir. En basit örnek bir ara BTR görevlendirmeleri için protesto edelim almayalım denildi. Herkes ekonomik durum, para lazım, kredi çektik vs diyerek yine de BTR görevi aldı. Herkes demeyelim de büyük çoğunluk...

Dolayısıyla yine para vs bahane edilerek sınav görevi de istenmeye devam edilecektir. Kurs da açılacaktır, projeye de devam edilecektir. Projelerden para kazanılmıyor tabi biliyoruz da acaba kurs veya sınav görevleri ücretsiz yapılacak bundan sonra dense ya da BTR için ek ders ödenmeyecek dense acaba kaç kişi koşa koşa gider? Hepimiz biliyoruz ki öncelik para. Öncelik para olduğu sürece de prensiplerden, protestolardan, hak savunmalardan bahsedilemez...

Bu arada söylenenler doğru. Bireysel tepkinin ötesinde geçemeyecektir. En basit örnek bir ara BTR görevlendirmeleri için protesto edelim almayalım denildi. Herkes ekonomik durum, para lazım, kredi çektik vs diyerek yine de BTR görevi aldı. Herkes demeyelim de büyük çoğunluk...

Dolayısıyla yine para vs bahane edilerek sınav görevi de istenmeye devam edilecektir. Kurs da açılacaktır, projeye de devam edilecektir. Projelerden para kazanılmıyor tabi biliyoruz da acaba kurs veya sınav görevleri ücretsiz yapılacak bundan sonra dense ya da BTR için ek ders ödenmeyecek dense acaba kaç kişi koşa koşa gider? Hepimiz biliyoruz ki öncelik para. Öncelik para olduğu sürece de prensiplerden, protestolardan, hak savunmalardan bahsedilemez...
Birlikten kuvvet doğar. Ama biz birlik olamıyorsak sadece şikayet etmekle kalırız ve hiçbir şey düzelmez hatta kötüye gider.

Hocam proje teknofest tübitak meb robot odtü robot vb.......... elektrikle çalışan bütün herşey için proje valla gına geldi ben proje okulundayım lakin 2 öğretmen dışında bunun farkında olan pek yok hatta sadece idareciler ve 2 arkadasin olduğu grup kurmuşlar buldukları bütün yarışmaları atıyorlar

ben bir kac senedir yapmıyorum sırf yukarıdaki sorunlar ve türevleri dolayısıyla elimize mi yapışacak sankici arkadaşlara başarılar matematikçiler fenciler dyklar ile 2000 2000 ek ders alırken biz idealistler !!! olarak hayrimiza yapmaya devam edelim

öyle demeyin elimize mi yapisacakci bir sürü arkadaş var

Geçen gün 50 kontenjanın protesto edilmesi için neler yapılabilir konulu dernek moderatörlü bir zoom toplantısı yapıldı. Toplantıda çok güzel öneriler vardı. Dernek bunlarla ilgili çalışma yürütüyor bildiğim kadarıyla. Ancak projelere katılım konusunda bir arkadaş toplantıda şöyle bir fikir dile getirdi. Ben özellikle proje yapacağım hatta derece almak için elimden gelen herşeyi yapacağım ki oralarda bakana müsteşara medyaya bölümümüzün sorunlarını anlatma fırsatı bulayım dedi. Bi taraftan ne kadar haklı ancak bi taraftan da söylese ne olacak diye düşündüm. Tüm medya organlarıyla hükümet baskı altına alınabilirse eğer belki bir işe yarayabilir. Yoksa zaten öğretmen atamalarındaki ders çizelgelerindeki sayılardan zihniyetin çok daha farklı olduğu aşikar...

Yıllardır MEB robot yarışmaları var TEKNOFEST var. Zaten oralara katılan öğretmenlerin en az %50'si bizim branştan. Eğitimde Teknoloji Zirveleri düzenleniyor. 2017'de Kodlama Kampı düzenlendi Manisa'da hatta Eylül'de de beyaz şapkalı bilgisayar korsanlığı kampı düzenleyeceğiz dedi YEĞİTEK genel müdürü bizzat. 4 yıldır düzenlenmedi. Ülkede sürekli birşeyler yapmaya çalışan kitle var ama birşeyler yapmaya çalışan kitlenin birşeyleri değiştirmeye gücü yok maalesef...

Ancak projelere katılım konusunda bir arkadaş toplantıda şöyle bir fikir dile getirdi. Ben özellikle proje yapacağım hatta derece almak için elimden gelen herşeyi yapacağım ki oralarda bakana müsteşara medyaya bölümümüzün sorunlarını anlatma fırsatı bulayım dedi.
Geçen günlerde bakan beyle online bir BT öğretmenleri toplantısı olmamış mıydı? Hani herkes kucağındaki çocuğu konuşturmak için yarışmıştı...
Fikrini zikredebilecek arkadaşlar çıksa hep keşke[/QUOTE]

Hocam dediklerinize aynen katılıyorum. Yazdıklarınıza ilaveten ses sistemi, mikrofon kurmamızı da istiyorlar. Ben eğitim hayatımın hiç bir aşamasında ses sitemi ve mikrofon kurmayla ilgili eğitim almadım. Bu iş kesinlikle bilişimcinin işi değil. Hiçbir müdüre bunu anlatamadım maalesef.
benim başıma da geldi. ziyaretçinin biri konuşurken mikrofon bozuldu. bilgisayarcı baksın dediler. ben de ses fiziğin konusu fizikçi baksın dedim. olayı kapattım.

Bildiğiniz gibi bakanlık ve diğer kurumlar tarafından yıl içinde çeşitli projeler yapılmaktadır. Her ne kadar illerdeki yetkililer teşvik etse, zorlasa, katılmamız gerektiğini söylese de bu projelere katılım gönüllük esası ile yapılmaktadır. Ama aşağıdaki sebeplerden ötürü bu projelere katılımı şahsım adına protesto ediyorum. Sadece dönem başında oluşturduğum e-twinning projeme devam edeceğim onun dışında aşağıda belirttiğimiz problemlerin düzelmemesi durumunda projelere katılmayacağım. Burada yer alan Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ve BT Rehber Öğretmeni görevlendirilen arkadaşları bu protestoma davet ediyorum.

PROBLEMLER
1- BT rehber öğretmeninin okul idareleri ve öğretmenler tarafından bilgisayar teknisyeni/teknikeri olarak algılanması. Biz öğretmeniz!
2- Liselerde normların seçmeli derslerle belirlenmesi. Seçmeli derslerin belirlenmesinde çeşitli usulsüzlükler yapılmaktadır. Kimi idare btryi elinde tutmak için olmayan derse norm yazmakta dolayısıyla bölge normunu etkilemekte, btr ile anlaşamayan idare dersi seçmemekte daha sonra BT normu düşmektedir.
3- BT normu olmayan ama BT sınıfı olan okullara yönetmelik gereği BT normu açılmaması. İlk defa geçen sene bu yönetmelik uygulandı ama sayı yeterli değildi.
4- BT rehberliği görevlendirmelerinde bir birlik olmaması, bazı valiliklerin görevlendirme yapmaması.
5- Projelerde gönüllülük esası olduğu halde öğretmenlerin bu projelere katılımının zorlanması.
7-........

PROBLEMLERDEN DÜZELENLER
1-.....

Arkadaşlar yukarıda yazdıklarım dışında sizin ekleyecekleriniz varsa bekliyorum.

Bilişim öğretmenlerinin sorunlarında bakanlık sürekli üç maymunu oynuyor maalesef.

Yazdığınız her maddeye katılıyorum. Artık birlik olmalıyız. Kişisel sorunlardan ziyade kitlesel sorunları çözüme kavuşturma için gayretli olalım.

Bu sorunlar çözülmeden bt öğretmenlerden fedakârlık beklenilmesin!

@yuci81 hocama başlık için teşekkür ederim.

Protestoyu destekliyorum. Bilgisayar öğretmenlerinin sesinin duyulması gerekiyor. İyi niyet gösterip, öğrenciler için, ülke için, mesleki tatmin için çalışıyoruz. Ama yeter artık. Bu artık resmen vicdan ve duygu sömürüsüne giriyor.

Cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşenir dostlar. İyilikten de maraz doğuyor. Hakkını almadan veya göreviniz olmadan "yapayım ya elime mi yapışır" diyerek yaptığımız her iş, dönüp dolaşıp bizi vuruyor.

Normalde her sene TÜBİTAK ve mebrobot yarışmalarına birer projeyle katılıyoruz.
Proje haftalarca öğrenci ile mesai harcaman gereken proje oluştuktan sonra raporu için yine ayrı bir emek isteyen bir süreç.
Bu sene pandemi nedeniyle doğru düzgün eğitim öğretim bile yapamazken hocam ilçeden söylediler en az iki tane teknofest projesi hazırlamanızı istiyorlar deniyor. Son başvuru tarihine de 10 gün kalmış.
Yani ne denir bilemiyorum sırf birileri bir yerde sayı verecek aferim alacak diye uğraşıyoruz.
Emeğe saygı kesinlikle yok. Sen yapta nasıl yaparsan yap. Yapılabilirliği varmış yokmuş mühim değil.
Birde TÜBİTAK meb robot için yukarıdan hiç talep gelmezken bu sene teknofest konusunda nedense bir sıkıştırma var.

bilişim bölümü idarelerce sadece reklam amaçlı kullanılıyor. ama teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki birgün bütün idareciler ve MEB bu branşa ne kadar az önem verdiğinin ister istemez farkına varacak ama iş işten geçmiş olacak.

Evet Bir tubitak var mı yok kodlama haftası yok bilmem ne her işi bekliyorlar ama bir teşekkür bile yok. Ben de tubitağa vermedim sonra telefon susmadı falan. mecbur kaldım bir tane yazdım. ama seneye hiç niyetim yok.

Bu dönem formatörlüğü bıraktm hocam, müdür'ün mobbing leri yüzünden. Muhatabımız, desteğimiz yok ne yazık ki.
Bakanlıkla görüşecek, sorunlarımızı dile getirecek Üst lerle arası-iletişimi iyi,bi ekip yok mu ki acaba?
ben de bıraktım aynı sebepten hocam. 1.5 yıl olcak bu dönemle birlikte. daha fazla katlanamadım. ve maalesef yalnızız herkes kendi göbeğini kendi kesiyor yani işte.

İstanbul Esenyurt ilçesinde çalışan arkadaşlar varsa onların da görüşlerini merak ediyorum ben. Duyumlarıma göre proje-etkinlik sayılarında İstanbul'da hep üst sıralarda olan bir ilçeymiş. Ancak zorla proje sayısı artsın diye proje ürettiklerini duyum almıştım. İlk elden bilgi verebilecek varsa memnun oluruz.

ben de bıraktım aynı sebepten hocam. 1.5 yıl olcak bu dönemle birlikte. daha fazla katlanamadım. ve maalesef yalnızız herkes kendi göbeğini kendi kesiyor yani işte.

Öyle hocam, ne yazık ki, herkes aldığı paraya bakıyor, yalaklığını, şahsiyetsizliğini,omurgasızlığını yapıyor geçiyor. Bana para lazım diyor bu elemanlar, bana kişilik,onur lazım değil diyorlar. sen yapmazsan ben yaparım keyifle diye bakıyorlar olaya ne yazık ki.

Geri