Psd Site Çalışmam . . .

Kodla Büyü

hulusi03

Üye
yaklaşık 1.5 saatte yaptığım site çalışmam isteyene html dosyasıda gönderilir.html dosyasında sağ sayfaya frame açtım sayfalar orda gösterilcek
sağ üstte ise flash sayaç koydum . . .
index.jpg

Psd dosyası ; http://www.4shared.com/file/131264067/6eb249dd/psd.html
http://hcd.net.tc

siteniz çok yvaş yükleniyor gif ler çok yavaş geliyor bence ona bakın bi

birde menü yazı tipiniz ile metin yazı tipiniz birbirine çok uyuşmamış aynı gözkmüyor sanki.

Merhaba,
Sitede uyumlu renkler belirlenmiş ve renk bütünlüğü var. Tasarım öğelerinde de aşırıya kaçılmamış ama menü ve logo arkaplanındaki taşlı desenin kaldırılması daha basit ve daha anlaşılır bir görünüm sunardı ve daha göz yormazdı bence.

Site kodlamasına gelirsek büyük eksiklikler var. Bir kere sayfanın XHTML1.0 standartlarında kodlanması gerekirdi. http://validator.w3.org/check?verbose=1 ... mee.com%2F adresinden standartlara uyumluluk denemesi yaptığımızda 14 hata ve 3 uyarı var.

Yine sayfadaki tüm görsel öğelerin Css ile div taglari aracılığı ile yerleştirilmesi gerekirdi. Tablolar ile sayfa tasarımı artık kalktı, tablolar artık sadece sıralı bilgi sunumunda yani normal amacında kullanılıyor. Sen sadece bir css özelliği kullanmışsın o da
body {
background-image : url(images/bg.gif);
}
şeklinde.

Görsel açıdan büyük sorunlar olmasa da alt yapıda CSS ve XHTML standartlarını kullanmanı tavsiye ederim. Bir kez öğrendin mi artık herşey çok daha kolay olacak sayfa tasarımında. http://www.csszengarden.com daki örnekleri inceleyebilirsin. burada insanlara sadece bir html dosyası sunulmuş ve insanlar sadece bir css dosyası yazıp ve grafikleri de yaparak farklı tasarımlara ulaşmışlar. eskiden ben de bi tasarım yapar Corel PaintShop Pro'nun kesme özelliğini kullanarak jpeglere tablolar ile böler ve sayfayı öyle kullanırdım, cssyi öğrendikten sonra çok büyük özgürlükler kazanacaksın, en öneml tavsiyem bu.

sayfanı bizimle palaştığın için teşekkür ederim.

tinyamasisurum0' Alıntı:
Merhaba,
Sitede uyumlu renkler belirlenmiş ve renk bütünlüğü var. Tasarım öğelerinde de aşırıya kaçılmamış ama menü ve logo arkaplanındaki taşlı desenin kaldırılması daha basit ve daha anlaşılır bir görünüm sunardı ve daha göz yormazdı bence.

Site kodlamasına gelirsek büyük eksiklikler var. Bir kere sayfanın XHTML1.0 standartlarında kodlanması gerekirdi. http://validator.w3.org/check?verbose=1 ... mee.com%2F adresinden standartlara uyumluluk denemesi yaptığımızda 14 hata ve 3 uyarı var.

Yine sayfadaki tüm görsel öğelerin Css ile div taglari aracılığı ile yerleştirilmesi gerekirdi. Tablolar ile sayfa tasarımı artık kalktı, tablolar artık sadece sıralı bilgi sunumunda yani normal amacında kullanılıyor. Sen sadece bir css özelliği kullanmışsın o da
body {
}
şeklinde.

Görsel açıdan büyük sorunlar olmasa da alt yapıda CSS ve XHTML standartlarını kullanmanı tavsiye ederim. Bir kez öğrendin mi artık herşey çok daha kolay olacak sayfa tasarımında. http://www.csszengarden.com daki örnekleri inceleyebilirsin. burada insanlara sadece bir html dosyası sunulmuş ve insanlar sadece bir css dosyası yazıp ve grafikleri de yaparak farklı tasarımlara ulaşmışlar. eskiden ben de bi tasarım yapar Corel PaintShop Pro'nun kesme özelliğini kullanarak jpeglere tablolar ile böler ve sayfayı öyle kullanırdım, cssyi öğrendikten sonra çok büyük özgürlükler kazanacaksın, en öneml tavsiyem bu.

sayfanı bizimle palaştığın için teşekkür ederim.

çok teşekkür ederm saoln herşey için görüşlerinizi dikkate alcam

Selamün aleyküm,
Tasarım gayet Güzel.ben görsel açıdan söyleyecek hiçbirşey bulamadım.
Bunun gibi tasarımları bende yapmak istiyorum. :oops:
photoshopta birşeyler yapıyorum-karalıyorum :) fakat bunu html olarak(resmi parçalamada istediğim gibi yapamıyorum).
Bu konuda yardım edebilecek arkadaşlar var mıdır? :roll:
birde;
tinyamasisurum0' Alıntı:
body {
}
şeklinde.
Bu css ve div tagları ile yerleştirme konusunda;
photoshopta tablolara bölünmüş resmin tüm parçalarını ayrı ayrı bu css veya div tagları arasına mı yerleştireceğiz..
TEşekkür ederim kendi adıma..Sizler gibi tavsiye edenler oluyor fakat..bunları kendi başıma görmeden(illa görsel olarak görmek gerekiyor ya bazen) :? yapamıyorum..
işte burada yardımı dokunabileceklerden yardım talebim var..zahmet olmazsa. :roll:

ben hazır malzeme bulmuşken farklı bir konuya değinmek istiyorum müsadenizle. :idea:
o kadar diyoruz Türkçeyi doğru ve düzgün kullanalım dizlimizi koruyalım, öğrencilerimize bunun gerekliliğinden öneminden bahsedelim diye...
peki biz öğretmenler neden ufacık şeylerde bile yabancı dillerin esiri oluyoruz? biz neden öncülük edip gereken hassasiyeti göster miyoruz?
bu konu sayfalarca konuşulabilir tartışılabilir, siz mevzuyu anladınız ben de kısa kesiyorum zaten.

ha şu var ingilizce evrensel bir dil bir çok terim de evrensel
oturup bunlara abidik gubidik isimler türetelim demiyorum ama mevcut olani da koruyalım.

öyle değil mi a dostlar :?:

saDE13' Alıntı:
ben hazır malzeme bulmuşken farklı bir konuya değinmek istiyorum müsadenizle. :idea:
o kadar diyoruz Türkçeyi doğru ve düzgün kullanalım dizlimizi koruyalım, öğrencilerimize bunun gerekliliğinden öneminden bahsedelim diye...
peki biz öğretmenler neden ufacık şeylerde bile yabancı dillerin esiri oluyoruz? biz neden öncülük edip gereken hassasiyeti göster miyoruz?
bu konu sayfalarca konuşulabilir tartışılabilir, siz mevzuyu anladınız ben de kısa kesiyorum zaten.

oturup bunlara abidik gubidik isimler türetelim demiyorum ama mevcut olani da koruyalım.

Merhaba

uyarıların için teşekkürler. Konuşmalarında ingilizce kelimeleri araya serpiştirenlerden ve de böyle yapınca havalı olduğunu sananlardan değilim. Yazdıklarımda da tek bir hata gördüm o da tag kelimesi, aslında etiket kelimesini kullanmam gerekirdi, "div etiketi" gibi. Yani o uzun yazımda sadece bu kelime yanlış.

Css, xhtml, div ise internet standartlarında yer alan "özel" isimler. yani maalesef bunları Türkçe'ye çeviremeyiz, zaten kısaltmalar ya da kodlamaların içinde yer alan elemanlar..

saDE13' Alıntı:

haklısınız . . .

Geri