python a nerden ve nasıl başlamalı

Kodla Büyü

nese1982

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Mrb arkadaşlar.bikaç hafta sonra python anlatmaya başlıyacam. ben daha önce Delphi kullanmıştım. Güzel bir arayüzü vardı. butonlar editler herşey hazırdı onların içersinde yüklediğimiz kodları hemen çalıştırıp kullanıyorduk. ama bu programlama dilinde böyle bir arayüz göremedim. bu durum öğrenciler açıısndan sıkıcı olacak gibi görünüyor. sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz. şimdi pythondan vaz mı gecsem diye düşünüyorum

ts ederim hocam. sole butonlar olsa editlar olsa mesela ortalama hesaplamalrı yaptırsak daha iyi olacaktı sanki. arayüz eklentisi varmı ki. şimdilik bunlarla mı idare edecez

Sayın hocam dersimizin koyulma amacı öğrencilerin programlama mantığı öğrenebilmeleri,öğrendikleri bu mantıkla basit problemleri çözme becerisi geliştirmeleridir.Python programlama dili bunun için ideal bir dildir.Yazım kuralları oldukça basit ve anlaşılırdır. Delphi gibi görsel programlama dillerinde dediğiniz gibi çok üst düzey programlar geliştirilebilir,ancak onun da temeli ve yazım kuralları Pascal temellidir.Yani delphi öğrenirken de temelde aynı konuları öğrenip onun üzerine görsel öğeler kullanırsınız.Bunlar zaten bildiğiniz şeyler de olabilir.Bende üniversitede C ve Pascal gördüm ,Python dilini bu yaz duydum.Ancak incelediğimde öğrenmesinin çok kolay ve yazım kurallarının oldukça sade olduğunu gördüm.İnternette python ile ilgili videolar ve kaynakları inceledim.Python ile ilgili bir kaç kitap aldım.Ders kitabından da faydalandım.
Size tavsiyem pythonla ilgili yukarıda bahsettiğim kaynakları incelemeniz.Öğrencilere delphi gibi diller daha karışık gelir ve bunu 2 ders saatine sığdırmak daha zor olacaktır.

arkadaşlar visual basic visual studio genel olarak ide üzerinde çalışıldığı için kolay ve eğlenceli geliyor olabilir ama kodlama mantığı açısınsan kod yazarak çıktı almak ve geliştirmeye devam etme eylemi içinde olmak ilerlemek adına daha önemli bence. İnternetten hangi ortamlarda geliştirme yapabileceğinizi araştırın. online editörler bile var sonuçta.

Arkadaşlar merhaba,
Geçen yıl 10. sınıflarda python anlatırken gördüm ki (algoritmanın üstünde çok durmama rağmen) öğrencilerin çok büyük bir kısmı zorlanıyor. Doğal olarak dersi götürmekte de sıkıntı oluyor. Onların motive olması, dersi sevmeleri ve algoritma mantığına yardımcı da olabilmesi açısından pythondan önce müfredata ne almamı önerirsiniz?

Arkadaşlar merhaba,
Geçen yıl 10. sınıflarda python anlatırken gördüm ki (algoritmanın üstünde çok durmama rağmen) öğrencilerin çok büyük bir kısmı zorlanıyor. Doğal olarak dersi götürmekte de sıkıntı oluyor. Onların motive olması, dersi sevmeleri ve algoritma mantığına yardımcı da olabilmesi açısından pythondan önce müfredata ne almamı önerirsiniz?

iki türlü yaklaşım olabilir diye düşünüyorum.
1- code.org ve scratch ile temel algoritma ve programlama mantığı oturtulur sonra asıl konulara giriş yapılır. çünkü 10. sınıf da olsalar eğer iyi bir altyapıları yoksa ne yazık ki algılar kapalı geliyorlar. 1/2 gibi bir matematik problemini bile çözmek zor geliyorsa 10. sınıf öğrencisine programlama mantığını doğrudan vermenin bir alemi yok.
2- arduino ile fiziksel olarak konu işlemek. yani programlama temelleri konularını arduino kullanarak pot, led, display, motor, teker vb elemanlarla harmanlayarak işlemek ki birkaç duyu birden aktif olduğu için algılarının açılması çok daha olası oluyor.

nacizane fikrimdir tabi ki, umarım en azından fikir oluşturmak adına faydalı olur.

iki türlü yaklaşım olabilir diye düşünüyorum.
1- code.org ve scratch ile temel algoritma ve programlama mantığı oturtulur sonra asıl konulara giriş yapılır. çünkü 10. sınıf da olsalar eğer iyi bir altyapıları yoksa ne yazık ki algılar kapalı geliyorlar. 1/2 gibi bir matematik problemini bile çözmek zor geliyorsa 10. sınıf öğrencisine programlama mantığını doğrudan vermenin bir alemi yok.
2- arduino ile fiziksel olarak konu işlemek. yani programlama temelleri konularını arduino kullanarak pot, led, display, motor, teker vb elemanlarla harmanlayarak işlemek ki birkaç duyu birden aktif olduğu için algılarının açılması çok daha olası oluyor.

nacizane fikrimdir tabi ki, umarım en azından fikir oluşturmak adına faydalı olur.
Teşekkür ediyorum Hocam. Bunları düşündüm fakat gözüm o kadar korktu ki (bu yıl gireceğim 10. sınıflar geçen yıldan da kötü hatta felaket) scratcha girersek sanırım biz çıkamayız diye düşünüyorum :) Ama diğer türlü verim alınamayacağına en azından ilk dönem için kullanabilirim. Görsel de olduğu için seveceklerdir sanırım. Sonra da python gittiği yere kadar... ki eminim "Hoccaaaamm bu çook sıkıcı Scratch açalım" diyecekler :S

Geri