Python JSON - REQUESTS Modülleri MEB Hattında Çalışmıyor

Kodla Büyü

anotherbrick

Aktif Üye
9. Sınıflar Programlama Temelleri uzaktan eğitim sürecinde Python JSON - REQUEST Modülleri ile Hava durumu, Döviz Bilgileri Çekme gibi internetten veri çeken uygulamalar yapmıştım.
Yüzyüze eğitimin açılmasıyla uygulamaları öğrencilerle laboratuvar ortamında yaparken JSON - REQUEST Modüllerinin MEB Hattında çalışmadığını fark ettim.
Mobil bağlantı ile çalıştırınca veriler başarılı bir şekilde görüntülendi.
Daha önce Android programlama kursu verirken emülatörde de başıma gelmişti ancak amaç zaten telefon üzerinden uygulama çalıştırmak olduğu için mobil bağlantı kullanarak sorunu aşmıştık.
Android Mobil Programlama kursunda yaşadığım bu sorunu Bakanlığı arayarak ilgili yerlere beyan ettim ama hiç bir gelişme olmadı.
Python Programlama mobil değil pc de çalışıldığı için bu sorunla hepimiz karşılaşacağız.
Bu durumu düzeltecek bakanlıktan ilgili personellere nasıl ulaşabiliriz

Bu bakanlıkla ilgili bir durum değil, bu MEB hattıyla ilgili de değil, bilahare bu bir okul sorunu da değil. Bakanlıktakilerin de bundan haberdar olduklarını sanmıyorum.

Python request kütüphanesi, MEB'in sertifikasını kullanarak internete bağlandığında bu sorun çözülür. Bunu araştırmanız lazım. Çözümü bu şekilde mevcut.

pip paket yükleyicisi ile zaten MEB hattından hiçbir kütüphane yüklenemiyor. Ders esnasında lab daki pc lere kuramıyorum. MEB bu işi düzeltebilir aslında. Bende bu durumdan ok sıkıntı çekiyorum.
İnternet site açma talebi bırakılan sisteme bu sorunu yazabilsek belki sorun çözülür.

pip paket yükleyicisi ile zaten MEB hattından hiçbir kütüphane yüklenemiyor. Ders esnasında lab daki pc lere kuramıyorum. MEB bu işi düzeltebilir aslında. Bende bu durumdan ok sıkıntı çekiyorum.
İnternet site açma talebi bırakılan sisteme bu sorunu yazabilsek belki sorun çözülür.

meb hattından paket yükleyebilirsiniz hocam, benim de başıma gelmişti, çözümü şu şekilde:

$ pip install --trusted-host pypi.org --trusted-host files.pythonhosted.org pip paket_adi

kaynak: https://stackoverflow.com/a/29751768

Son düzenleme:
derslerde kullanmak üzere hep birlikte pyhton örnekleri çalışmaları yapıp paylaşım yapabiliriz aslında

meb hattından paket yükleyebilirsiniz hocam, benim de başıma gelmişti, çözümü şu şekilde:

$ pip install --trusted-host pypi.org --trusted-host files.pythonhosted.org pip paket_adi

pip requests paketini mobilden yükledik.Yada haricen site packages dosyaları usb ile taşınabilir. Ama Uygulama aşamasında json veri çekmeye meb hattı yine izin vermiyor. Yani uygulama aşamasında tamamen mobilden çalışmak gerekiyor ki bu da ders akışında mümkün değil. Öğrenci Pc lerinde wifi yok zaten.

Data'yı çektiğiniz siteleri ilgili adrese bildirin hocam. Eğer ip adresiyse ip adresini bildirin. Pip için de ip adresini bildirerek açtırın derim. Ben python kullanmıyorum ama şimdiye kadar kullandığım siteleri söylediğim her seferinde bir iki günde açtılar. Hackerrank, patika.dev gibi siteler bile yasaklıydı. Bugüne kadar birçok sitenin yasaklı olduğunu bildirdim, birkaçı haricinde ertesi gün açıldı.

Bu tür sitelerin yasaklı olması insanı da bunaltıyor açıkçası ama yapacak bir şey yok. Yazılım geliştirmeyle doğrudan veya dolaylı ilgili platformlardan kullandığınız varsa bildirin lütfen. Blog bile olsa bildirin. Biz o sırada erişemesek de, bir gün sonra diğer arkadaşlar erişir en azından. Yoksa meb hattı cidden çöp.

Meb hattında requests modülünü kullanabilmek için python paketlerinde ki sessions.py dosyasında
Kod:
return self.request('GET', url, **kwargs)
yerine
Kod:
return self.request('GET', url, verify=False, **kwargs)
yapmalısınız. Ben bu şekilde meb hattında kullanabiliyorum.

Meb hattında requests modülünü kullanabilmek için python paketlerinde ki sessions.py dosyasında
Kod:
return self.request('GET', url, **kwargs)
yerine
Kod:
return self.request('GET', url, verify=False, **kwargs)
yapmalısınız. Ben bu şekilde meb hattında kullanabiliyorum.
hocam değiştirdim ama bende çalışmadı nerede hata yaptım acaba

Teşekkür ederim paket yükleme hatası düzeldi
Ancak paketi kullanırken aynı şekilde engelliyor.

@togius hocamın dediği gibi sessions.py deki
return self.request('GET', url, verify=False, **kwargs) şekilde kodu düzelttim ama yine de verileri çekmedi

Hocam ben okul için bir program yazmıştım. Cepten firebase'e bağlanıp okul hattından veri çekebiliyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210616-125348.png
    Screenshot_20210616-125348.png
    29.7 KB · Görüntüleme: 29
  • Ekran görüntüsü 2021-06-16 12-53-44.png
    Ekran görüntüsü 2021-06-16 12-53-44.png
    511.9 KB · Görüntüleme: 26
Güncel bir çare var mı? Bunların hiç biri olmadı. Veri çekilmesinde hata veriyor. MEB hattı dışında sıkıntı yok.

Geri