Radar Uyarı Levhasını Tanıyan Kamera Uygulaması

Kodla Büyü

kalelibilişim

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar bildiğiniz gibi yollarda radar hız kameraları oluyor. Bu radarlardan belli bir mesafe öncesinde radar levhası oluyor. Cep telefonu için bir kamera uygulaması yapılsa, kamera açık yola bakar vaziyette iken yol kenarında bulunan radar levhasını gördüğünde sesli uyarı verse... Bu yapılabilir mi?
Radar levhasını kendin görürsün zaten demeyin Velev ki göremedik kamera hep yola baktığı için görsün.

opencv ve yapay zeka modülleri ile yapacaksınız. Zor bişey değil hocam yapabilirim uğraşsam.Fikir güzel.

Radar uyarı levhaları yol kenarındakiler a4 kağıdı boyutu kadar küçük oluyor benim gördüklerimden bazıları. bunu 80-90 km hızla giderken kamerea tespit edebilecek mi? Kurallara her zaman uymak lazım, bilmediğin yolda hız limitlerinin bile altında gitmek lazım, çünkü tehlike nereden çıkar bilemezsin, tarım yapılan yerlerde özellikle traktörler hop diye önüne çıkıyor, hız her zaman felakat getiriyor maalesef. Ama bizim ilde olduğu gibi uluslar arası yolda 70km, şehir için bölünmüş yolda 82 gibi saçmasapan limitler koymamak lazım.

En başta diyeyim de amacım baltalamak değil. Radar uyarı levhaları genellikle hareketli radarlar için yere konumlanmış oluyor ki toplayıp gidiyor ekipler. O sırada önünüzde araç varsa kamerayı geçtim siz bile göremeyebilirsiniz. Sabit radarlara lafım yok yeri belli ama önünüzde araç olma ihtimali onda da var.

Geçen yıllarda bu konu mahkemeye taşındı. Sürücü levha yoktu tuzak kuruluyor vs dedi. Mahkeme haklı buldu ve dikkat ederseniz bir çok yolda bu yolda radarla hız kontrolü yapılmaktadır levhasını koydular. Radar olur yada olmaz o anki duruma bağlı.

Bu işin en güzel çözümü ise bence hız limiti ne ise ona uyup radarı dert etmemek. Radara girmeyeyim ceza yemeyeyim demek yerine kurala uyayım ne kendimi ne de başkasını tehlikeye atmayayım demek lazım.

Uzun yolda hiç cezam olmadı şükür 2009 yılında beri araç kullanıyorum. Hız limit 110 ise %10'luk limit aşımını bile kullanmam. 110 ile giderim. İl içinde bir kez işletmeye giderken radara denk geldim ve yedim o da benim hatamdı kabul ediyorum ve hak ettim. Işık yanar yanmaz basarsam gaza yanımdakine artistlik olsun diye hemen 100 metre ilerde kıvrılan yolda radar durdurur. O oldu artık şehir içi hız ne ise onu da geçmez oldum.

Para cezasını geçtim sağdan soldan birileri çıkarsa diye korkum var ki o da başıma geldi. Dershane çıkışı bir kız yola atladı. Şükür yavaştım kaputun üstünde kaldı bir şey olmadı. Annesi polismiş yolun karşısında bekliyormuş o da sizlik bir durum yok aceleyle yola atladı etrafına bakmadı hiç dedi öyle atlattık.

Uzun yolda zaten 120 ve üzeri hızla giderken de bir kamera o levhayı algılayıp yorumlaması zor gibi geliyor.

Son düzenleme:
Arkadaş 1200 km yol gidiyorum. Yol bitmek bilmiyor. Elbette kurala uymak en iyisi. Bazı yerler var ki hız sınırı nedir anlamıyorum. Hız sınırı levhası var, hız sınırı bitiş levhası yok.

Aslında güzel fikir.
Sadece radar uyarısı değil tüm uyarı levhalarını isteğe bağlı algılayıp sesli uyara bilir. Hatta takip mesafesi bile kontrol edile bilir.
Belki yapmışlardır araştırmak lazım :)

Fikir güzel.
Ek olarak şunu söyleyeyim yeni bir çok araçta tabela okuma sistemi ile araç uyarı veriyor.Sistem sizin söylediğiniz gibi çalışıyor

çoğu üst segment araçta var bu söylediğiniz mevcutta.ben geçen ay böyle bir araçla seyahat ederken denedim.kurallar önemi!

Kurallar önemli tabi ki, biz yapabilelim bu uygulamayı isteyen kullanır isteyen kullanmaz.

Arkadaşlar bildiğiniz gibi yollarda radar hız kameraları oluyor. Bu radarlardan belli bir mesafe öncesinde radar levhası oluyor. Cep telefonu için bir kamera uygulaması yapılsa, kamera açık yola bakar vaziyette iken yol kenarında bulunan radar levhasını gördüğünde sesli uyarı verse... Bu yapılabilir mi?
Radar levhasını kendin görürsün zaten demeyin Velev ki göremedik kamera hep yola baktığı için görsün.

Hocam arabının hızını da hesaba katarsanız sizin tensorflow ve cudayı da rahat çalıştıracak bir makineye ihtiyacınız var? raspberry pi 4 8gb olanları bile işinizi görmeyebilir. Onun haricinde söylediğiniz projeyi kodlamak çok zor olmaz. He opencv ve tessaract (radar levhalarında radar yazıyor okuyabilmek için) ile de yapabilirsiniz ama sonuç başarılı olamayabilir. Ederi gideri olayından dolayı maliyeti olur.

hocam ben uyarı levhası olmayan yerde ve tutanakta bahsedilen hızda gitmediğime yüzde yüz emin olarak radar cezası yedim.
çok birşeye yaramaz.....yazacakları zaman yazıyorlar itiraz edincede git mahkemede hakkını ara diyorlar..., radara girdin 2 km ötede araç vardı görmedin mi diyorlar.

hocam ben uyarı levhası olmayan yerde ve tutanakta bahsedilen hızda gitmediğime yüzde yüz emin olarak radar cezası yedim.
çok birşeye yaramaz.....yazacakları zaman yazıyorlar itiraz edincede git mahkemede hakkını ara diyorlar..., radara girdin 2 km ötede araç vardı görmedin mi diyorlar.
Hocam ilk yediğim cezam haricindi hepsine itiraz ettim ve hepsinde kazandım. Tek dikkat edeceğin nokta cezayı yatır fişinu kaybetme. Faiziyle yatırdığımı faiziyle aldım.sonuçta faize karşı bir insanım. Akıl karı oldu, vergi memuru faizini alamazsın diye çok uyardı.hepsinde de aldım.. Geçen yıl kasım ayı mayısta sonuçlandı.. Hazuranda aldım. Sadece az sabır.itiraz dilekçenizi kanunlar çerçevesinde yazarsanız sıkıntı yok. Emniyet mensubu arkadaş cihazların kalibresine kadar bilgi vermişti mahkemeye.. Ama işte kalem kılıçtan keskinmiş

Hocam ilk yediğim cezam haricindi hepsine itiraz ettim ve hepsinde kazandım. Tek dikkat edeceğin nokta cezayı yatır fişinu kaybetme. Faiziyle yatırdığımı faiziyle aldım.sonuçta faize karşı bir insanım. Akıl karı oldu, vergi memuru faizini alamazsın diye çok uyardı.hepsinde de aldım.. Geçen yıl kasım ayı mayısta sonuçlandı.. Hazuranda aldım. Sadece az sabır.itiraz dilekçenizi kanunlar çerçevesinde yazarsanız sıkıntı yok. Emniyet mensubu arkadaş cihazların kalibresine kadar bilgi vermişti mahkemeye.. Ama işte kalem kılıçtan keskinmiş
peki neler yapmam gerek madde madde adım yazabilir misiniz özelden.

Geri