"RAM"ler Gibi "BTAM"lar Kurulmalı

Kodla Büyü

mnv

Aktif Üye
mnv' Alıntı:
Benim anlayamadığım nokta şu:
Dersler bittikten sonra okulda kalıp kafecilik yapmanın neresi eğitim teknologluğu?
Projeksiyon cihazını açmayı bilmeyen ve ısrarla öğrenmeyen insanın projeksiyon cihazını açıvermek eğitim teknologluğu mu?
Bilgisayar formatlamak, laboratuvar temizlemek eğitim teknologluğu mu?

Eğitim teknologlarının merkezi bir yerde(RAM gibi) bulunup, yazılım geliştirmek/incelemek ve öğretmenlere sık sık "bilgisayar destekli eğitim" hakkında seminerler vermek gibi görevlerinin olması mantıklı olan değil midir?
Okullarda BT öğretmenlerinin ne halde oldukları bellidir. Kimse kimseyi kandırıp ütopik görev tanımlamalarında bulunmasın. Ya üstteki gibi bir kurum olur ve bu şekilde hizmet ederiz. Ya da ortalıkta dolaşır dururuz...

Arkadaşlar bir başka başlığa cevap yazarken geldi aklıma.
Madem bizler eğitim teknoloğuyuz, eğitim teknoloğu hizmeti verelim. Her ile ve büyük ilçelere RAM(Rehberlik Araştırma Merkezi)ler gibi BTAM(Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi)lar kurulsun, Bu kurumlarda görevli BT öğretmenlerimiz de şu görevlerden sorumlu olsunlar:
Okullarda kullanılacak olan yazılımların müfredata/ortama/öğrenciye uygunluğunu denetleme ve geliştiricilere geribildirim verme,
Öğretmenlere BT ve kullanılacak yazılımlar hakkında seminerler verme,
Okullarda BT ve yazılımların amacına uygun kullanımını denetleme...

Madem gerçekten "Eğitim Teknoloğu" olarak yararlanmak istiyorlar bizlerden, buyursunlar efendim...

mantıklı hocam :alkis: :alkis: :alkis:
ama meb nsl karşılar bence olumsuz ;)
fakat cebitte dillendirilebilecek bir öneri :+1:

mnv' Alıntı:
mnv' Alıntı:
Benim anlayamadığım nokta şu:
Dersler bittikten sonra okulda kalıp kafecilik yapmanın neresi eğitim teknologluğu?
Projeksiyon cihazını açmayı bilmeyen ve ısrarla öğrenmeyen insanın projeksiyon cihazını açıvermek eğitim teknologluğu mu?
Bilgisayar formatlamak, laboratuvar temizlemek eğitim teknologluğu mu?

Eğitim teknologlarının merkezi bir yerde(RAM gibi) bulunup, yazılım geliştirmek/incelemek ve öğretmenlere sık sık "bilgisayar destekli eğitim" hakkında seminerler vermek gibi görevlerinin olması mantıklı olan değil midir?
Okullarda BT öğretmenlerinin ne halde oldukları bellidir. Kimse kimseyi kandırıp ütopik görev tanımlamalarında bulunmasın. Ya üstteki gibi bir kurum olur ve bu şekilde hizmet ederiz. Ya da ortalıkta dolaşır dururuz...

Madem bizler eğitim teknoloğuyuz, eğitim teknoloğu hizmeti verelim. Her ile ve büyük ilçelere RAM(Rehberlik Araştırma Merkezi)ler gibi BTAM(Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi)lar kurulsun, Bu kurumlarda görevli BT öğretmenlerimiz de şu görevlerden sorumlu olsunlar:
Okullarda kullanılacak olan yazılımların müfredata/ortama/öğrenciye uygunluğunu denetleme ve geliştiricilere geribildirim verme,

Madem gerçekten "Eğitim Teknoloğu" olarak yararlanmak istiyorlar bizlerden, buyursunlar efendim...

O zaman galiba her okula bir bilgisayar teknisyeni kadrosu verilip atamaları yapılmasını da istemek gerekecek. Bu durumda her ilçede yaklaşık 20 BT öğretmeni bir binada oturacak ve yukarıda belirtilen işleri yapacak, teknisyenler ise teknik konularda öğretmenlere ve okula yardımda bulunacak. Pek mantıklı değil! Eğer Bakan olsan sanırım sana da mantıklı gelmezdi. Bunun yerine tüm öğretmenlere hizmetiçi donanım bakım ve office ve internet kullanımı kurslarını zorunlu tutup okuldaki BT öğretmenlerini yukarıda yazılan işleri yapmak için görevlendirmek daha mantıklı değil mi?

bence hiç sıcak bakmazlar hele eğitim tekonoloğu falan öyle şeyler formatörlük gibi kursla alınmıyorki sıcak baksınlar oraya tanıdık koymak isterler yine ortalık karışır kaldı ki müfredata uygun yazılımlar birilerinin tavsiyesiyle !! alınıyor zaten! aynen ösym de olduğu gibi kim nerden kar yapıyorsa ona göre müfredat yapılıp program ona göre yapılıyor yani kimsenin bu işe sıcak bakacağını sanmam yoksa kursla formatör olanlar napacak?

Eşim rehber öğretmen çalışma saatlerimizin 9 3 olması fikrine gülümsüyordu. BTAM fikrine kahkaha atar galiba.

Bilim teknolojileri bölümünün geleceği açısından oldukça güzel bir fikir. Keşke baştaki kişilerde bzim baktığımız açıdan bakabilse.

mnv' Alıntı:

Kesinlikle haklısın hocam. Madem bilgisayar destekli eğitime geçilecek. Bizler program yazabilir. İnteraktif siteler ve uygulamalar oluştura biliriz. Bir binada diğer öğretmenlere hizmetiçi eğitim verilebilir. Tam bir teknoloji üssü olur. Bence de harika olur. Ama bunun olabilmesi için bakanlık bürokratlarının yada bakanın BT öğretmeni olması gerekir gibi geliyor bana

ilk3r' Alıntı:
Eşim rehber öğretmen çalışma saatlerimizin 9 3 olması fikrine gülümsüyordu. BTAM fikrine kahkaha atar galiba.

Bilim teknolojileri bölümünün geleceği açısından oldukça güzel bir fikir. Keşke baştaki kişilerde bzim baktığımız açıdan bakabilse.
hocam yapılan işlere bakılırsa onlar olaya duygusal bakıyor !

bence güzel en azından gerçekten eğitimini aldığımız işi yaparız elde tornavida gezmeyiz okulda

bote_sevinc' Alıntı:
bence güzel en azından gerçekten eğitimini aldığımız işi yaparız elde tornavida gezmeyiz okulda

BOTE mezunu bir öğretmen eğer 2 senedir Müfredata göre görev yapıyorsa çoktan körelmiştir. Yani hizmetiçi eğitim almış bir Müzik öğretmeninden deneyim,ilgi ve yatkınlık dışında hiçbir albenisi kalmamıştır.Acaba ASP,PHP,C++,CSS,Flash,Photoshop programlarını halen etkin ve etkili şekilde kullanan kaç BOTE mezunu kalmıştır.

Görevlerimizi yapabilmemiz için bu kurum şart, eğitim teknologları olarak bunu şiddetle savunmalıyız...

Geri