Raporlu öğrenciye sonradan sınav yapmak zorundamıyız?

Kodla Büyü
Re: az kalsın kadını alacaktım ayağımın altına

ozlem22' Alıntı:
çemkirme aşamasına getiren de öğretmenin tavrıdır bence.
Hocam bu sözünüze KATILMIYORUM.Kişiden kişiye değişen bir durum Öğretmen içinde Veli içinde.Genelleme yapmanız bence yanlış.

ozlem22' Alıntı:
horoz_ali' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:
şaka yapıyosunuz herhalde bunları yazarken..raporlu öğrenciye tabii ki sınav yapıcaksınız, ben sınava gelmeyen öğrenci oldu mu hemen sorup soruşturuyorum ne oldu diye, eğer raporluysa ya da idareden izin aldıysa her hangi bir mazereti varsa sınıf arkadaşlarına da öğrenci geldiğinde beni görmesini söyleyin tarzında haber bırakıyorum. siz öğretmensiniz nasıl el veriyor içiniz öğrenciye göz göre göre düşük not vermeye, veliden de böyle bir talep geliyorsa çıkartın yazılının bi kopyasını verin çocuğa yapsın çok mu zor yahuu :/// madem çocuk rahatsız raporlu velisine telefon edip bilgi vermeli sınav olması için çocuğa okula getirmelerini istemeniz lazımdı kusura bakmayın ama üzerinize düşen görevi yapmamışsınız sonra da ayağımın altına alıcaktım vs hiç hoş değil!!!
tabii tabii git evine bi ziyaret et, ateşi çıkar diye başında bekle, nane limon yap...

siz nasıl öğretmensiniz ya pess..etrafımda hiç böylelerini görmedim, bütün öğretmen arkadaşlarım öğrencilerin iyiliği için çalışıyoruz yeri geliyor veli ziyaretleri bile yapıyoruz. sadece derse girip çıkmakla öğretmen olunmaz. velinin çemkirmesi doğru değil ama çemkirme aşamasına getiren de öğretmenin tavrıdır bence.
saçma sapan konuşma çemkirmenden belli ne öğretmen olduğun. sen benim yaptığım öğretmenliğin zekatına yetişemezsin. o okuduklarından öğretmenin tavrından dolayı velinin çemkirmiş olduğunu nasıl anladın oda ayrı bir muamma. bence bayan olduğun için feminist damarın tutmuş o yüzden o arkadaşa çemkiriyorsun

bilbil1920' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:
Hocam bu sözünüze KATILMIYORUM.Kişiden kişiye değişen bir durum Öğretmen içinde Veli içinde.Genelleme yapmanız bence yanlış.
benim anlatmak istediğimi anlamadınız sanırım..yani veli neden çemkirir, öğretmen sınav yapmam etmem filan demiştir ondan çemkirir.. yoksa durup durduğu yerde neden çemkirsin..ben genelleme yapmadım başlığı açan arkadaştan bahsettim..

size gelince horoz ali bey bence terbiyesizleşiyosunuz farkında mısınız?? veli bayanmış erkekmiş hiiiç alakadar etmez beni, tek bildiğim şey öğretmenin sınavı zamanında yapması gerektiğidir, çocuk yoksa da arayıp çağırıcak, gelmiyorsa da arayıp veliyi olabilecekler hakkında bilgilendirecekti...hiç bişey söylemeden oraya G yazıp da ben sınav yapmam demekle olmaz.. yaptığınız öğretmenlik beni ilgilendirmez ama öğrencinin evine mi gidicem, ateşine mi bakıcam, nane limon mu yapıcam derken inceden alay etmeniz sizin öğretmenlerde olması gereken bazı duygular bakımından eksik olduğunuzu gösteriyor..

ozlem22' Alıntı:
bilbil1920' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:
benim anlatmak istediğimi anlamadınız sanırım. çemkir.yani veli neden çemkirir, öğretmen sınav yapmam etmem filan demiştir ondanir.. yoksa durup durduğu yerde neden çemkirsin..ben genelleme yapmadım başlığı açan arkadaştan bahsettim..

size gelince horoz ali bey bence terbiyesizleşiyosunuz farkında mısınız?? veli bayanmış erkekmiş hiiiç alakadar etmez beni, tek bildiğim şey öğretmenin sınavı zamanında yapması gerektiğidir, çocuk yoksa da arayıp çağırıcak, gelmiyorsa da arayıp veliyi olabilecekler hakkında bilgilendirecekti...hiç bişey söylemeden oraya G yazıp da ben sınav yapmam demekle olmaz.. yaptığınız öğretmenlik beni ilgilendirmez ama öğrencinin evine mi gidicem, ateşine mi bakıcam, nane limon mu yapıcam derken inceden alay etmeniz sizin öğretmenlerde olması gereken bazı duygular bakımından eksik olduğunuzu gösteriyor..
altı çizili ve kalın ifadeye dikkat, tahmin ve niyet okumayla idam sehbasını kurup meslektaşını sallandırıyor, ideal öğretmenim benim...

ay valla uğraşamicam sizinle..başka işiniz yok herhalde yazdıklarımı sorgulayıp duruyorsunuz..kendinizi bir de velinin yerine koyun öyle düşünün..benim meslektaşım da olsa öğretmen her zaman haklı değildir..ben işi yokuşa sürmez yapardım sınavı notu da girerdim ne kavga kopardı ne gürültü ne idare ne de başka bişey..ne gerek var işleri zorlaştırmaya ben anlamıyorum..

Velinin üslubu çok çirkin olmuş, ama eğer raporu varsa sınav yapmak zorundayız.Dün tüm notları girdiğim halde bir öğrencimin notu eksikti.Gittim sınıfından çağırdım raporlu olduğunu bildiğim için de sınav yaptım.notu da düşmemiş oldu.Yalnız bazı öğrenciler çok ilgisiz oluyor, girmediği sınavın, getirmediği ödevin peşine düşüyoruz.Bu dönem kaç tane öğrencimin peşinde dolaştım yani performans ödevini getirmedikleri için.Biz gayet iyi niyetli yaklaşırken onların umurunda değil gerçekten nasıl bir nesil yetişiyor bilmiyorum:(((

Vallahi bende polemik meraklısı değilim.
siz hiç göz ameliyatına giren hastanın yanlışlıkla böbreğini alan doktor hakkında meslektaşlarının olumsuz bişeyler söylediğini duydunuz mu?
sadece doktor değil öğretmenlik hariç bütün meslekler için durum budur. demem o ki mesleğin itibarını düşürmeyin. arkadaş yanlış birşey yapmamış velev ki yapsa bile "hocam yönetmelik böyle diyor" der yorum yapmadan cevap verirsiniz.

computing' Alıntı:
hasan' Alıntı:
aynenbadi' Alıntı:
biz raporsuz olsada yapıyoruz
:+1:
Raporlu olsada olmasa da öğrenciyi bulduğumda,... hatta gittim başka dersteyken öğretmeninden istedim...

Yönetmeliği okuyun derim.. yönetmelik kısaca diyor ki: sınava girmeyen öğrenciyi, sebebi ne olursa olsun, bulduğun anda sınav yap, ... öğrenciyi bulamama ihtimaline karşı sınav yaptığını gün idareye yazılı olarak bildir(kayda geçsin), öğrenciyi bulmak idareye kalır... Resmi işlemleri tamamlayın, Aksi halde "G" işareti giremessiniz. Zaten "0" yazamassınız..

Resmiyeti tamamlayın, o zaman "G" yazarsınız.

Haklısın hocam, az önce Yönetmeliğin 7 Eylül 2013 CUMARTESİ resmi gazetede yayınlanan ve değşiklik yapılan maddesini okudum. Rapor veya mazeret bildirilmese bile veliye haber verin, veli 5 gün içinde idareye yazılı olarak mazeret bildirmezse notla değerlendirilmez diyor. Ama ne olursa oldun çocuğu yakaladı mı sınav yap da demiyor.
-----------------
MADDE 3 - Aynı Yönetmeliğin 38 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Madde 38 - Öğretmenler tarafından yapılan sınavlara herhangi bir nedenle katılamayan, proje ve performans görevini zamanında teslim edemeyen öğrencinin durumu velisine bildirilir. Veli, öğrencinin bunlara katılamama veya zamanında teslim edememe gerekçesini en geç beş iş günü içinde okul yönetimine yazılı olarak bildirir. Merkezi sistem ortak sınavlara katılmayan öğrencilerin bilgileri aynı gün okul müdürlüğünce e-okul sistemine işlenir.

Öğretmenler tarafından yapılan sınavlara katılmayan ve okul yönetimince özrü uygun görülen öğrenciler, ders öğretmeninin belirleyeceği bir zamanda önceden öğrenciye duyurularak dersin niteliğine göre yapılacak değerlendirme etkinliğine alınır. Bu ölçme değerlendirme etkinliği, sınıfta diğer öğrencilerle ders işlenirken yapılabileceği gibi ders dışında da yapılabilir. Öğrenciler, proje ve performans görevini ise öğretmenin belirleyeceği süre içinde teslim eder.

Merkezi sistem ortak sınavlarına katılamayanların durumu okul yönetimince mazeret sınavından önce karara bağlanır. Özrü uygun görülen öğrenciler için Bakanlıkça belirlenen tarih ve merkezlerde mazeret sınavı yapılır.

Geçerli özrü olmadan öğretmenler tarafından veya merkezi sistemle yapılan ortak sınava katılmayan, proje ve performans görevini teslim etmeyen öğrencilerin durumları puanla değerlendirilmez. Ancak dönem puanı ve ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sınav, proje ve performans adedi tam olarak alınır.”
--------------------------
Yazdıklarınıza katılmamak elde değil, çünki açık açık madde yazmışınız...
Bulduğum-yakaladığım öğrenciyi sınav yapma meselesi şu; veliye yazı gönderip, 5 gün bekle, "oğlum/kızım gripti, evde yattı. Doktora da götürmedim. Çocuk benim bilgim dahilinde okula gitmemiştir " yazdığı anda sınavı yapmanız gerekiyor. Al sana mazeret... Yönetmeliği uygulamak ve veliye yazılı olarak bildirmek lazım ama arada öğrenciye sınavı yapıp dertlerden kurtulmak lazım... Kaç tane idare veliye yazılı oarak bildiriyor... 10 yıllık öğretmenim.. Çalıştığım okulların sadece birinde karşılaştım. Angarya görüyorlar...

ya arkadaşlar bakın durumu ben baştan tekrar anlatayım ayrıntıları ile çocuk ayın 8 9 ve 10 unda izinli ben 10 unda sınav yaptım sınıfa. çocuk rapor almış okula herhangi bi rapor falan verilmemiş okula bildirilmemiş. ben herşeye rağmen müdür yardımcısı ile konuşayım e okula not girebileceksek sınav yapayım iki dk bekleyin dedim bayana. buraya kadar ters bi şey varmı yok.

ben müdür yardımcısı odasına girer girmez ki uyardım önce bi konuşayım dememe rağmen arkamdan odaya girdi bayanın kullandığı cümleler müdür yardımcısına ortada hiç bişey yokken aynısını yazıyorum "biz türkiye cumhuriyeti vatandaşıyız bu sınavı yapacaksınız" oldu abartmadan yazıyorum. başladı bağırmaya kadın en sonunda dayanamadım ben de canım ister yaparım canım istemez yapmam dedim kadın üzerime yürüdü öyle insana kadın bile demem

bana haksız yere bu lafları ediyosunuz yok yakıştıramadım bi eğitimciye yok şöyle yok böyle. eğitimciyiz diye sinirlerimizi aldırmadık herhalde hanginiz sıkıntı yaşamıyosunuz hanginiz veliyle tartışmıyosunuz. burda toz pembe dört dörtlük bi eğitim göstermeyin.

burda sınav yapmamakla haksız olabilirim ama ben baştan e okul açılırsa hallederiz demişim elimden geleni yapmışım bu saatten sonra soruşturma açılsın açılmasın ne olursa olsun umurumda değil.

bilbil1920' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:

burda özlem hocam ne olursa olsun hatalı olan erkek diye bakıyo kadın her zaman haklı bu anlayış içindesin hocam.

ben sınıfımda ki bütün öğrencilerimin evine gitmişim sınıf öğretmenliği yapmadığım öğrencilerin bile evine gitmişim. öğrencilerim anne babalarıyla evime ziyarete gelirler. öyle yapmacık olarak çocuğunuz okula gelmedi diye telefon açmam o gün kim gelmediyse hepsinin evine gider bakarım bu yüzden özlem hocam başlığımda yazdığım "az kalsın kadını alacaktım ayağımın altına" sözü gayet yerinde. emin olun erkek olsaydı sonuç böyle olmazdı. ağzını burnunu dağıtırdım. bunun öğretmenlikle alakası yok insanlıkla alakası var kadın olsun erkek olsun benim için farketmez. karşımdaki insan olsun önce

Şahsen 11 gün sonra gelen Veli hakkında iyi bir niyet barındırmıyorum. Notunu girdiğiniz günün ertesinde itirazlar için ziyaret düzenleyen Velileriniz E-okul sisteminin dönem sonlarında can çekiştiğini de biliyor...

Zaten Öğremenimizin "daha ağzımı açmadan kadın başladı müdür yardımcısına çıkışmaya yapmak zorundasınız falan diye" ifadesinden de öyle aklıbaşında bir Veli olmadığı anlaşılıyor.

Velilerimiz mevcut eğitim sistemi içerisinde Öğretmenleri baskı altı altına almayı ya da öğrencilerinin lehine olacak durumları kullanmayı başarıyorlar. Okul Yönetimine katılmayan ve kendine ait kurallarından bihaber olan Veliler gırla... Ama 5 iş günü içinde içinde okula mazeret bildirmesi de Yönetmelik gereği. Ufak husumetlerde ortaya çıkan soruşturmalarda hep yönetmelikler esas alınıyor. Öğrenci Başarısının Değerlendirilmesi ile ilgili maddeyi toplantılarda İdari birim ya da sınıf öğretmenleri Velilere bildirmeli. Bilmemeleri, öğrenmiş olmamaları, mazeret olarak kullanılamaz! Rapor denilen belge, "Öğrencini istediğin zaman getir, öğretmen e.şek gibi sınav yapmak zorunda" olarak yorumlanmamalı. Belli sınırları ve gereklilikleri var. O da 5 iş günü ! Ancak bu 5 gün işine takılmamalıyız; şöyle ki:

Aradan geçmiş 11 gün. Çok büyük bir rahatsızlık olabilir, il dışına, uzaktaki hastanelere gitmeleri gerekebilir, okul ile, öğretmen ile İletişim sorunu bile yaşayabilirler. Veliye hak vermek ve anlamak lazım. Ancak okul idaresini arayıp, başkaları aracılığıyla bilgi gönderip İletişim kurmakta dahi zorlanıyoruz gibi bir bilgi dahi vermiş olsalardı ya da raporu bile zamanında veremeyecekleri kadar zor bir durumda olduklarını söyleselerdi Öğretmenimiz de kendi hesabına göre sınav hazırlığını yapar, gerekirse arayıp e-okul'a not girişinin ilerleyen günlerde mümkün olmayacağını da söylerdi. Ortalamasını düşürmeyecek makul bir not bile verebilirdi belki.

-Birebir görüşmemde son güne bıraktığı rapor için makul bir üslup kullanmayan veli için yapılacak birşey olmadığını söylerdim. Yönetmeliğin ilgili maddesini de gözüne sokardım !
-Ancak samimi, ılımlı ve sorumlu bir veli ise elimden geleni de yapar; gerekirse öğrencinin mutlu olacağı şekilde karnesini elimle doldururdum.
Belki sonraki dönem, düşük bir ortalama görürdü ancak karne heyecanını diğer öğrenciler gibi bir süreliğine de olsa yaşayabilirdi böylece.

merkur' Alıntı:
bilbil1920' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:

burda özlem hocam ne olursa olsun hatalı olan erkek diye bakıyo kadın her zaman haklı bu anlayış içindesin hocam.

ben sınıfımda ki bütün öğrencilerimin evine gitmişim sınıf öğretmenliği yapmadığım öğrencilerin bile evine gitmişim. öğrencilerim anne babalarıyla evime ziyarete gelirler. öyle yapmacık olarak çocuğunuz okula gelmedi diye telefon açmam o gün kim gelmediyse hepsinin evine gider bakarım bu yüzden özlem hocam başlığımda yazdığım "az kalsın kadını alacaktım ayağımın altına" sözü gayet yerinde. emin olun erkek olsaydı sonuç böyle olmazdı. ağzını burnunu dağıtırdım. bunun öğretmenlikle alakası yok insanlıkla alakası var kadın olsun erkek olsun benim için farketmez. karşımdaki insan olsun önce

hocam olay velinin kadın ya da erkek olması değil, cinsiyet ayrımı yapmıyorum ben, feminist filan da değilim..sizin yaklaşımınıza karşı velinin öyle davranması tabii ki anormal burada size sözüm yok, ama siz de yangına körükle gitmeseydiniz keşke yapıverseydiniz sınavı bitip gitseydi olay..kadına da hareketinin yanlış olduğunu düzgün bi dille söyleseyip utandırsaydınız onu ne biiliyim ben mi çok iyimserim ://

hocam raporlu öğrenciyi öncelikle sınav yapmak zorundasınız.Aslında bunun bir tutanagı var onu tutarsanız her zaman ısınızı garantiye almış olursunuz.Ayrıca raporsuz öğrenciyi de sınav yapmak hiç adil değil çünkü çoğu öğrenci sınavı suistimal ediyor gelen öğrencinin günahı ne zayıf alırsa o çocuk tek suçu okula gelmesi mi birde bunu düşünmek gerekir bence

Arkadaşlar dönem sonuna kadar raporlu bir öğrencimiz var. Ayağı kırık,okula gelemiyor. Yazılılara da giremiyor haliyleve son sınavlara giremeyecek.. Yönetmeliğe baktım bulamadım. Ne yapacağımı bilemiyorum. Boş bıraksak idareye notu eksik diye görünecek. "G" yazsak raporlu, ortalama düşecek. Ne yapmalıyım???

Ortaöğretim Kurumları yönetmeliğinin 51 maddesinin 2. fıkrası derdinize derman olabilir:
(2) (Değişik: RG 16/9/2017-30182) Yönetmeliğin 36 ncı maddesine göre özürleri nedeniyle 60 günlük devamsızlık kapsamında değerlendirilen öğrencilerin dönem puanları zorunlu hâllerde bir sınav eksiğiyle verilebilir.
Bu maddeye göre 2. imtihanlarda herhangi bir işaretleme yapılmayacak.

Ortaöğretim Kurumları yönetmeliğinin 51 maddesinin 2. fıkrası derdinize derman olabilir:
(2) (Değişik: RG 16/9/2017-30182) Yönetmeliğin 36 ncı maddesine göre özürleri nedeniyle 60 günlük devamsızlık kapsamında değerlendirilen öğrencilerin dönem puanları zorunlu hâllerde bir sınav eksiğiyle verilebilir.
Bu maddeye göre 2. imtihanlarda herhangi bir işaretleme yapılmayacak.

Teşekkürler hocam. Bu liseler için geçerli sanırım. İlköğretim kurumları yönetmeliğinde varsa bile bulamadım.

Arkadaşlar dönem sonuna kadar raporlu bir öğrencimiz var. Ayağı kırık,okula gelemiyor. Yazılılara da giremiyor haliyleve son sınavlara giremeyecek.. Yönetmeliğe baktım bulamadım. Ne yapacağımı bilemiyorum. Boş bıraksak idareye notu eksik diye görünecek. "G" yazsak raporlu, ortalama düşecek. Ne yapmalıyım???
Hocam boş birakacaksın. Benim de boyle bir öğrencim vardı notları eksik görünmez. İlk sınavın ortalaması karneye geçiyor.

Geri